Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×

Препоръчан отговор

Искам да спра вниманието ви на някои сигнали / както ги наричам"червени лампички" /, които дава тялото ни, когато нещо не е в ред. Добре е да сте чували за тях и да не ги пренебрегвате. Правя това с една уговорка. Моля ви, не стигайте от една крайност в друга. Има хора, хипохондрици, които щом ги заболи леко глава, веднага решават, че имат тумор в мозъка, ако повърнат няколко пъти- мислят, че ще умрат от рак на стомаха, ако им прокървят хемороидите- че непременно имат рак на дебелото черво и т.н. На тези хора не им е леко, това си е болест, те наистина се измъчват от самовнушенията си,  понякога и лекарят се заблуждава и започва ходене от кабинет в кабинет и безброй изследвания, докато се установи, че нищо им няма. Това са най-честите, редовни посетители при джипитата. Но има хора, които половин година имат кръв в изпражненията и от неудобство или безотговорност към здравето си, не посещават лекар или го правят много късно. Има ли човек, който обича да ходи на зъболекар? Не вярвам. Но ако при първите признаци на проблем със зъбите посетите стоматолог, лечението ще бъде много по-кратко, по-безболезнено и няма да се отрази на джоба ви драстично... Та пак стигнахме до "златната среда". Ето кога трябва да посетите наистина лекар.

1. бързо, безпричинно слабеене.

2. подути лимфни възли

3. кръвотечение или наличие на кръв там, където по правило няма:

- от храносмилателната система- алена кръв при повръщане или кръв, премесена с изпражненията; черни изпражнения/скрит кръвоизлив/-но имайте предвид, че от някои храни те също потъмняват- спанак, черни боровинки, при пиене на желязо-съдържащи препарати или медицински въглен. Много обезпокояващо е и ако изпражненията станат бели.

- кръв в урината- тя става с цвят на вода от измито месо; много тревожно е ако цветът стане тъмно-кафяв, като тъмна бира

- кървави храчки

- гинекологичен кръвоизлив или такъв след направен аборт, или вдигане на висока температура след такава манипулация. 

- множество безпричинни синини по кожата

- кръвоизлив в окото/малко червено петънце на склерата/

4. пожълтяване на склерите/бялото на очите/

5. силна, непрекъсната жажда, пиене по 3-4 литра вода дневно,/нямам предвид летните жеги, тогава е нормално/, увеличено количество урина/особено нощем/

6. силно, непрекъснато главоболие, придружено с повръщане, много висока температура или загуба на равновесие, двойно виждане или загуба на съзнание.

7. внезапно, много силно главоболие, мравучкане по лицето, изтръпване на ръка и крак от едната страна, промяна в почерка и говора

8. пулс над 120, множество екстрасистоли/прескачане на сърцето/, аритмия или непоносимо силна болка зад гръдната кост, ирадиираща към лявата ръка, лявата челюст или лявата плешка, силно стягане и тежест в гръдния кош

9. мерете си от време-навреме кръвното налягане, дори нищо да не усещате

10. поддържайте в отлично състояние зъбите -иначе могат да станат огнище на инфекция; вземете мерки ако венците са винаги подути ,зачервени,болезнени и много кървят; ако често получавате по лигавицата на устата афти/малки , болезнени ранички/

11. поне веднъж годишно жените да ходят при гинеколог и да искат цитонамазка; да проверяват гърдите си сами за бучка или придърпване на зърното навътре или отделяне на секрет от него

12. мъжете- да вземат мерки ако имат чести позиви за уриниране, но с чувството, че пикочният мехур не се изпразва добре или се изпразва с напъване или уринирането е на прекъсната струя

13. промени в кожата/ най-големият орган в човешкия организъм/: сивкав, жълтеникав или прекалено блед цвят; обриви или упорит сърбеж; промени в наличните бенки или появата на нови или тъмни петна; често повтарящи се херпеси,също и такива по гениталиите/80% от хората носят в себе си херпесния вирус, но който има добър имунитет, не го развива/; прекалено потене или обратно-суха, лющеща се кожа; големи отоци около очите, глезените или обща подпухналост

14. силна, но поносима болка в дясно подребрие или бъбреците и уретерите/пикочните пътища/; силна, непоносима болка в епигастриума/под лъжичката /. 

Степенувам болковия синдром, научете се и вие- кога наистина болката е признак за неотложна помощ или просто трябва да пиете един аспирин.

Както виждате, не пояснявам кой признак за какво говори, за да не си внушавате. Но нека това бъде малкият ви домашен наръчник, наистина възможно най-краткия... само за обща култура.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А от твоя страна е изключително глупаво да не обърнеш внимание на тези много важни неща.Това е квинтесенция от опит и знания,която би получила като говориш с най-различни специалисти,а като се има предвид новото поколение медици...хахаха,но това си е твой избор...апропо,това наистина е само за обща култура,но ти явно и нея не искаш

Даже не си разбрала какво ти казвам - нищо де... Ще поясня като за теб.

Нямам предвид, че не обръщаме внимание на тези неща. Имам предвид, че ни поднасяш информация като първооткривател, за неща, които всички знаем или които е редно да научим от професионалисти в областта.

Опитвам се да ти кажа и това, че е глупаво да влизаш с някакъв апломб във форума като във блато /както самата ти си пояснила в статуса си/ и да се изживяваш като човек, който ни подава факлата на познанието... без да се досетиш, че всички носим кибрита в джоба си и вече се къпем с топлата вода...

Апропо - няма бонус за брой пуснати тъпи теми...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Днес пуснах тема за здравето,с която ми се струва,че мога да бъда полезна

Като човек с Н регистрации из този и други форуми би следвало да знаеш, че полезността на дадена тема не се измерва по мисълта и намерението на автора, а процеса е съизмерим с две страни - автор и потребители.

Когато едното от двете звена липсва и не признава (по каквато и да е причина) търсения от автора миг на полезност, тогава всичко е съизмеримо с Аз-а.

Той, обаче, се дискутира в други раздели на форума.

Не знам дали има нужда да обяснявам на стари потребители във форума, че раздел Здраве и медицина е един от най-сериозните (не само в този форум) и тъй като целта на форума на Калдата е да помага във всеки аспект на живота, тук специално контрола и надеждността на източниците би следвало да е перфектно съобразен, тъй че да не навреди.

Може да не помогне, но важното е да не навреди.

Ако искаш темата ти да се възприеме сериозно и да бъде наистина полезна за хората (а не само за теб), направи си труда след всяко тиренце и точка да намериш подходящ материал медицински, който с обяснение и снимка-две нагледно олицетворява нуждата и ползата от нещата, които ти изреждаш.

Да, изисква се малко труд и усилие за да се намерят материалите, да се оформят лицеприятно и по начин, че да бъдат разбрани и наистина полезни на хората.

Също така (според правилата на форума) се поставят линкове под всяка информация с източниците, но пък уважаваните от нас модератори на този раздел имат правото еднолично да решат, че цитираните автори могат повече да навредят, отколкото да помогнат и да изтрият темата.

Не на последно място не увеличавай шрифта, когато постваш теми и мнения и не го болдвай, защото това се приема като заповедна форма на изказ, а тук си говорим уважително и се изслушваме.

Никой - повтарям, НИКОЙ няма за цел да ти затваря темите или да ги трие.

Напротив, тук сме да помагаме и да си бъдем взаимно полезни.

Затова и си правя труда да напиша всичко това, въпреки, че ти го знаеш повече от прекрасно.

Престанете с Офтопиците и взаимните нападки, защото не е нужно никому да чете такива словесни двубои.

Уважавайте хората срещу вас, за да ви уважават и те.

Автора, ако желае да си направи труда да прочете горното и да се вслуша, оправяйки темата си, ок.

Ако не, тя просто ще си замине по направление надолу и назад и ще се слее с безбройните безмислени теми на Ането и това ще е присъдата на потребителите, а не нечия индивидуална.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... продиктувани от дългогодишен опит,наблюдения и знания по всяка точка.А моите знания са оценени и от професори  /колкото и неприятно да ви е това

Добре, Роси. Дай да видим, с какво можеш да ни бъдеш полезна с твоя дългогодишен опит и знания.

Давай точка по точка.

Какви биха могли да бъдат причините, според теб?

Редактирано от Aumi (преглед на промените)
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, Роси. Дай да видим, с какво можеш да ни бъдеш полезна с твоя дългогодишен опит и знания.

Давай точка по точка.

Какви биха могли да бъдат причините, според теб?

проблеми с щитовидната жлеза

неврогенно/както се казва някой се изяжда отвътре от емоции.../

но най-вече онкологично заболяване,което още не е дало други признаци

вероятно и други причини може да има,но не мисля/както казах/да пиша дисертация...това е на пръв прочит...освен това може този признак да е съчетан с друг и така се изяснява диагнозата

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

вероятно и други причини може да има,но не мисля/както казах/да пиша дисертация...това е на пръв прочит...освен това може този признак да е съчетан с друг и така се изяснява диагнозата

Ако причината е щитовидната жлеза, какво е лечението? И ако е онкологично заболяване...има ли лечение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако причината е щитовидната жлеза, какво е лечението? И ако е онкологично заболяване...има ли лечение?

Хахаха,не съм енциклопедия,но за щитовидната трябва да се отиде при ендокринолог и положението бързо се овладява; за онкологията-това са дълбоки води...стига се до там,че според различни информации,са известни лекарства за този бич,но фармацевтичните фирми ги крият,за да си получават милиардите печалба,уви

Няма да коментирам точка по точка по причини,посочени в експозето ми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дрън-дрън... Може да има хиляди причини. Една приятелка имаше такъв проблем и Глади пита Док, който и каза какви изследвания да си направи. Всички показатели, т.е. щитовидна жлеза и прочие, са в норма. Причината е на психическа основа, поради което момичето се храни много малко и слабее.

Е и какъв е смисълът от тази точка, примерно? Всеки разумен човек като има този или друг от изброените симпотоми ще иде на лекар.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дрън-дрън... Може да има хиляди причини. Една приятелка имаше такъв проблем и Глади пита Док, който и каза какви изследвания да си направи. Всички показатели, т.е. щитовидна жлеза и прочие, са в норма. Причината е на психическа основа, поради което момичето се храни много малко и слабее.

Е и какъв е смисълът от тази точка, примерно? Всеки разумен човек като има този или друг от изброените симпотоми ще иде на лекар.

Е, може да пита и по форумите, ако лекарите на са успели да намерят причината или не са приложили адекватно лечение.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И по всички точки ще е така, разбира се. Само да има търпение човек да се обяснява. И най-големите сакатлъци се получават точно за това, защото хората не отиват на лекар, а ровят в нета и попадат на теми като тази...

А е толкова простичко - когато човек се чувства недобре, просто отива на лекар... След като го диагностицират вече, евентуално може да потърси група за взаимопомощ с хора, с подобно заболяване - то е съвсем друг въпрос и е повече с психологическа стойност, разбира се.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А е толкова простичко - когато човек се чувства недобре, просто отива на лекар...

Точно така. Ако е някой по-впечатлителен и прочете, че слабеенето може да е симптом за онкологично заболяване, то може и да си докара нещо подобно от притеснение.

Поредната безмислена тема след тези за секса и Господ, според мен.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така. Ако е някой по-впечатлителен и прочете, че слабеенето може да е симптом за онкологично заболяване, то може и да си докара нещо подобно от притеснение.

Поредната безмислена тема след тези за секса и Господ, според мен.Ако всички по-впечатлителни хора се разболяваха от онкологично заболяване

По-добре да е впечатлителен,да забележи,че слабее навреме, а не когато диагнозата е пост фактум

По-добре да е впечатлителен,да забележи,че слабее навреме, а не когато диагнозата е пост фактум

Освен това в началото на експозето се спрях точно на такива моменти,характерни за хипохондрици

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мдааааааа, като метнах едно око, се оказа, че съм мноооого здрав :)

Акам като по часовник, изпражненията ми са с хубав цвят и мазнички.

Никакво слабеене нямам-държа си моите 100 килца.

Урината ми е жълтеникава и само когато прекаля с бирата, уринирам по-често...иначе кранчето държи.

Не повръщам - баси, пари съм давал, как ще става зян....

Кожата ми, си е добре, зъбите.....като махнем извадените и мостовете, биват, който не вярва, да дойде да го ухапя...

Кръвното, нямам и идея какво ми е.....ама го регулирам с червено винце, ракийка, чесънче, сланинка....та сигурно е някъде към нормалното.

Главоболието си лекувам с аналгин, а махмурлука с шкембе чорба, зелева чорба, компот от вишни или дюли....или сока от киселите краставички....

Значи съм пример, за подражание :)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хахаха,не съм енциклопедия,но за щитовидната трябва да се отиде при ендокринолог и положението бързо се овладява; за онкологията-това са дълбоки води...стига се до там,че според различни информации,са известни лекарства за този бич,но фармацевтичните фирми ги крият,за да си получават милиардите печалба,уви

Няма да коментирам точка по точка по причини,посочени в експозето ми

Хайде да не задълбаваме темата относно лекарствата, лекуващи онкологични заболявания, че започвам да подозирам разни работи. Силно се надявам, че не си онази Роси, свързана с т. нар. "лекарство" Антималигноцит. Защото в такъв случай на мястото на Трихо бих запратил темата дълбоко в кошчето.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хайде да не задълбаваме темата относно лекарствата, лекуващи онкологични заболявания, че започвам да подозирам разни работи. Силно се надявам, че не си онази Роси, свързана с т. нар. "лекарство" Антималигноцит. Защото в такъв случай на мястото на Трихо бих запратил темата дълбоко в кошчето.

Да,не съм онази Роси :)

Мдааааааа, като метнах едно око, се оказа, че съм мноооого здрав :)

Акам като по часовник, изпражненията ми са с хубав цвят и мазнички.

Никакво слабеене нямам-държа си моите 100 килца.

Урината ми е жълтеникава и само когато прекаля с бирата, уринирам по-често...иначе кранчето държи.

Не повръщам - баси, пари съм давал, как ще става зян....

Кожата ми, си е добре, зъбите.....като махнем извадените и мостовете, биват, който не вярва, да дойде да го ухапя...

Кръвното, нямам и идея какво ми е.....ама го регулирам с червено винце, ракийка, чесънче, сланинка....та сигурно е някъде към нормалното.

Главоболието си лекувам с аналгин, а махмурлука с шкембе чорба, зелева чорба, компот от вишни или дюли....или сока от киселите краставички....

Значи съм пример, за подражание :)

Браво! Отлично чувство за хумор  :)) радвам се,че си мнооого добре,наистина

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да,не съм онази Роси :)

Браво! Отлично чувство за хумор   :)) радвам се,че си мнооого добре,наистина

Нямам намерение да задълбавам темата с лекарствата,но...не е ли публична тайна,че фармацевтичните гиганти са комерсиални и безскруполни

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяка една корпорация на този свят има и отдели, които са доста съмнителни и тъмни... Примери много само един ще дам от недалечното минало - Нестле и случаят в Африка (за съжаление не помня в коя държава беше) - който му е интересно може да чете.

За фармацевтичните компании ако всичко това, което хората си мислят е вярно - те имат оферта един човек да е здрав поне по 200-300 години - за да е потребител, нямат никаква оферта да крият лекарство Х, защото ще те лекуват 2 години с лекарство Y и ти ще предадеш богу-дух... По - добре да си ти дават лекарство Х, и после като оздравееш още 30 години да пиеш лекарства H,Z, A, O, и т.н. всякакви неща ;)Колкото до препоръките в темата дори ги намирам за обидни като здравомислещ човек, макар че наскоро подучух за случай в който мъж в средна възраст кървял (мислел си хемероиди), имал разтройство + нон - стоп повръщане 2 дена и не посетил доктор, изхода от историята за съжаление е тъжен - мир на праха му...Българите нямаме здравна култура! Но не мисля, че тази тема ще промени на някой мирогледа - най - много да притесни 10000 пъти повече хора като Anne + по - леки случаи от нея.Смятам, че темата по - скоро ще вреди от колкото да помага - лично мое мнение като потребител.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фармацевтичните компании правят най големия оборот в света-повече отколкото от наркотици,оръжие и проституция взети эаедно!Защо ли?Иэводите да си направи всеки от Вас...

Редактирано от skalata_73 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Фармацевтичните компании правят най големия оборот в света-повече отколкото от наркотици,оръжие и проституция взети эаедно!Защо ли?Иэводите да си направи всеки от Вас...

Не се заяждам колега, но как предлагаш хората по света да се лекуват - със "слънчева" вода или йога? Фармацията искате или не съществува от пр.н.е. ако си мислиш, че тогава билкарите не са си разменяли лекувитите билки за други стока, а по - късно и за пари ;)Много ми е интересно какви факти ще приведеш в подкрепа на тезата си, защото всичките "сектори", които си изброил по - горе са незаконни без фармацията - и освен да си бил счетоводител на всичко по - горе и то на global level - не виждам от къде ще да имаш такава информация... Според мен пък от наркотици + оръжие дори средно големите барони правят повече пари от колкото БВП на САЩ.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само за 10 дни: Пречистване на организма със специална лимонова смес!

Рецепта 1

Всяка сутрин приемайте смес от 1 ч.л. пресен лимонов сок + мед + натурално слънчогледово масло. Това трябва да става на гладен стомах. Хапвайте от тази полезна и вкусна смес 10 дни.

Рецепта 2

Тази рецепта се прилага в продължение на 10 дни и се приема късно вечер, малко преди лягане. Смесете 1 ч.л. мед със сока на половин лимон (по-голям) и 3/4 ч.ч. вода на стайна температура. Изпийте еликсира.

Рецепта 3

За приготвянето на тази здравословна рецепта, се нуждаете само от 2 лимона, 2 с.л. натурален мед и 1 ч.л. джинджифил на прах. Всичко се разбърква и се оставя за 1 ден. Не е нужно да съхранявате сместа в хладилник. Хапвайте от полезната храна по 3 с.л. всяка сутрин. Трябва да приемате сместа на гладен стомах.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истината за разтворимото кафе

Инстантното кафе е напълно противопоказано за хора с проблеми на сърдечно-съдовата система и особено за страдащите от високо кръвно налягане.

Учените отдавна доказаха, че консервантите в инстантното кафе засягат правилното протичане на метаболитните процеси в организма и провокират появата на целулит.

Дерматолозите са единодушни: кожата на пристрастените към разтворимото кафе реагира изключително слабо на повечето подмладяващи процедури. Истината – кафето е силен диуретик, който лишава тялото ни от огромни количества вода. Резултатът – преждевременно повяхване, износване и общо остаряване на организма. Ако не можем или не искаме да ограничим приема на разтворимо кафе, лекари и диетолози съветват поне да увеличим количеството на ежедневно приеманите течности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
За вредата от плодовете и зеленчуците

Публикувано изображение

Проф. д-р Донка Байкова е ръководител на катедра “Превантивна медицина” към Факултета по обществено здраве на Медицинския университет-София. От 1981 г. практикува специализирана консултация и разработване на индивидуални и групови препоръки за хранене на лица и колективи с различни професионални профили във връзка със здравни проблеми. Проф. Байкова активно участва в популяризирането на съвременните научни знания и приложни постижения по опазване на общественото и индивидуалното здраве.

Зеленчуци който не яде, той голям не ще да порасте...” - така се пее в рефрена на популярната детска песничка, с която родители, баби и лели се опитват да залъжат най-малките членове на семейството да си хапват от пълните с витамини и други полезни вещества храни.
Оказва се обаче, че някои от считаните за най-полезни плодове и зеленчуци могат да са и най-опасни.

ГРЕЙПФРУТ

Всички сме чували колко е полезен грейпфрутът за обмяната на веществата, затова консумацията му често се препоръчва при диети за отслабване. Освен това той е един от плодовете с най-високо съдържание на витамин С. Оказва се обаче, че плодът с червена сърцевина е противопоказен при някои заболявания.

Диетологът проф. Байкова разказа за “Труд”, че лекарите винаги предупреждават своите пациенти да не пият сок от грейпфрут, когато приемат лекарства. Причината е, че сокът на плода съдържа съставките нирангин и псорален, които унищожават намиращия се в тънките черва и черния дроб ензим P-450 3A4, отговорен за разграждането на приетите лекарствени вещества. Това води до задържането и натрупването им в кръвта и може да предизвика отравяне.

Според направените изследвания една чаша сок (250 ml) е достатъчна, за да се прояви споменатото въздействие. Твърди се, че за да се избегне това влияние на сока, е необходимо да минат поне 24 часа от консумирането му.

Сред лекарствата, чието действие става особено опасно в съчетание със сок от грейпфрут, са медикаменти за лечение на хипертония, психотропни вещества, приспивателни и за лечение на епилепсия, понижаващи холестерола лекарства, както и такива за полова мощ и срещу стомашно-чревни заболявания, предупреждава специалистът.

КИВИ
 Вече споменатият витамин С, който е в особено висока концентрация и в кивито, е една от причините да считаме припомнящия безкрилата птица плод за супер храна. Той обаче е сред малкото продукти, съдържащи оксалати - природни субстанции, които при силна концентрация в телесните течности кристализират и могат да доведат до проблеми с бъбреците или жлъчката. Според д-р Байкова обаче това може да се случи само при сериозно предозиране с витамин С, което е по-вероятно при прием на таблетки от витамина, отколкото при консумацията на плодове.
  Кивито заедно с банана, авокадото и цитрусовите плодове е противопоказно и за хора, страдащи от алергия към латекс.

ЯБЪЛКА
 “Една ябълка на ден държи доктора далеч от мен” - в тази разпространена в англоезичните страни поговорка несъмнено се крие истина.

Популярният плод обаче е митологизиран в не толкова добра светлина. Спомнете си само за плода от Дървото на познанието, с който Ева изкушава Адам, и ужасяващите последици след отхапването от примамливия плод. Или пък за Снежанка, която е отровена от проклетата си мащеха с парченце от апетитната ябълка.

Макар последната история да е от сферата на приказното, в нея се крие доза научнообоснована истина. Оказва се, че ябълките могат да са отровни, ако се погълнат заедно със семките, тъй като в тях се съдържа отровното вещество цианид. Семките от една ябълка трудно биха убили някого, но все пак имайте едно наум следващия път, когато гризете вкусния плод чак до дръжката.

ВИШНИ
 Също като ябълките вишните съдържат цианид, скрит в костилките. Това се отнася още и за кайсиите, прасковите и сливите. Разбира се, ако погълнете няколко костилки, нищо страшно няма да ви се случи, защото организмът ни може да се справи с определени количества от веществото, но големите дози са опасни.
Симптомите на леко отравяне са главоболие, световъртеж, загуба на ориентация, тревожност и повръщане. Прекомерните количества може да доведат до затруднено дишане, повишено кръвно налягане, ускорен сърдечен ритъм, бъбречна недостатъчност и дори смърт.

ШОКОЛАД
 Открай време любимото на милиони хора по света лакомство е известно със своите полезни вещества, познати на коренното население на Централна и Южна Америка още преди 3000 години.

Какаовите зърна, които са в основата на приготвянето на вкусния десерт, съдържат три особено полезни съставки, разказва проф. Байкова. Това са теоброминът, който има успокояващо действие, кофеинът, стимулиращ нервната активност, и теофилинът, който разширява кръвоносните съдове.

Както останалите храни в този списък, така и шоколадът може да бъде опасен, особено ако се изяде прекалено голямо количество от него. Както е известно, той е особено опасен за домашните любимци. Дори 40 г от вкусотията, изкушаваща и четириногите ни приятели, може да бъде изключително опасна за тях. А при по-големи количества би била смъртоносна.

Хората също не са застраховани срещу рисковете за здравето им, които крие шоколадът, но слава Богу на нас ни е нужно да погълнем много по-голямо количество, за да се озовем в болница.
 Все пак, напомня проф. Байкова, препоръчителната дневна норма от десерта е 30 г.

БАДЕМИ
  В последно време консумацията на сурови ядки и особено на бадеми е станала много популярна и е силно препоръчвана. Струва си обаче да се замислим дали не е по-добре да следваме установената практика и да ядем ядките само след термална обработка.

Горчивата разновидност на бадема, която е особено ароматна и затова често се използва при приготвянето на десерти и други ястия, съдържа вече познатия ни отровен цианид. Точно поради тази причина той се обработва, за да се премахне отровата, която се разрушава при нагряване. Неслучайно в някои страни (например Нова Зеландия) горчивият бадем е забранен за продажба със закон.

КАШУ
 Считаният за ядка продукт всъщност представлява семена, които са част от плодовете на дървото кашу.

Предлаганите в търговската мрежа семена не са сурови, а са предварително обработени на пара. Това се налага, за да се извлече съдържащото се в суровото кашу вещество урушиол, срещано и в отровния бръшлян, което предизвиква алергии. Ако се приеме в големи количества, веществото може да бъде смъртоносно.
Макар че случаи на отравяне с кашу се регистрират изключително рядко, при хората, занимаващи се с обработването му, често се наблюдават нежелани странични реакции, например възпаление на кожата.

Суровите ядки съдържат още и вредните трипсин инхибитори, които блокират разграждането на белтъците в организма. Също така те са и панкреатотоксични, което ще рече, че могат да са опасни за хора, страдащи от проблеми с инсулина, предупреждава проф. Байкова.
 Вече споменатите трипсин инхибитори се съдържат и в суровите яйца, и бобовите култури, както и в други хранителни продукти. Затова д-р Байкова препоръчва суровоядството да се избягва, колкото и промотирано да е то в последно време.

ЧЕРВЕН БОБ
 Една от потенциално най-опасните за здравето разновидности на бобовите растения е червеният боб. Съдържащият се в него токсин фитохемаглутинин може да ви вкара в болница при консумация на само няколко от суровите бобени зърна. Малко повече от тях могат и да ви вкарат в гроба.

За да се избегнат подобни рискове, бобът трябва да се вари поне 10 минути. Американската агенция по храните дори препоръчва варенето да продължи поне 30 минути, за да се гарантира пълното унищожаване на токсина при продължителната термична обработка.
  Продължителното готвене при по-ниска температура, например на 80 градуса, без предварително сваряване, ще направи червения боб пет пъти по-токсичен, отколкото, когато е суров.

КАРТОФИ
 Този вид зеленчук също може да бъде отровен. В него се съдържа силно токсичното вещество соланин, което може да доведе до редица здравословни проблеми и дори смърт. Най-високо е съдържанието му в кората, а в позеленелите и прораснали картофи концентрацията му се увеличава многократно.

В подобни случаи топлинната обработка съвсем не е достатъчна за неутрализиране на токсина - такива картофи трябва да се белят дълбоко, така че да се изрежат всички зелени участъци, а силно прорасналите зеленчуци - да се изхвърлят.
Най-потърпевши от въздействието на соланина обикновено са малките деца, тъй като стомашно-чревната им система не е напълно развита.
Неразположенията обикновено настъпват 50 до 60 мин след консумация на токсичното вещество с картофите.

Симптомите са гадене, повръщане, слюноотделяне, коремни болки, диария, шум в ушите, нервни разстройства, задух, гърч, припадък и др. Прорасналите и позеленели картофи са особено опасни за бременните жени, тъй като могат да доведат до увреждания в плода.

Кайсиевите
ядки
морят рака

Както често се оказва, в природата това, което е опасно, може да бъде и полезно. Такъв е случаят с кайсиевите ядки и съдържащото се в тях вещество лаетрил.
То е в основата на т.нар. метаболитна програма за лечение на рак, на която болната от меланома с разсейки в белите дробове Хелън Кюран се подлага и после описва в книгата си “Силата на кайсиите - как лаетрилът излекува моя рак”. Лаетрилът, както е търговското название на амигдалина, известен още като витамин В17, съдържа две молекули глюкоза. Едната от тях се нарича бензалдехид, а другата - хидроген цианид. Втората съставка, както вече ни е известно, е отровна, но именно на нея се дължи антиканцерогенното действие на лаетрила.

Единствено и само в раковите клетки се съдържа ензимът бета-глюкозидаза, който разцепва молекулата на двете  съставни части. Така цианидът се освобождава и въздейства директно на тумора. В здравите клетки се среща и ензимът роданезе, който неутрализира лаетрила, като превръща свободния цианид в неотровното вещество тиоцианад.

Колкото по-горчиви са кайсиевите ядки (задължително сурови), толкова по-голямо е съдържанието на лаетрил в тях. Максималното количество, което може да се приеме на ден, е 30 ядки, разпределени на три дажби - сутрин, обед и вечер. Препоръчително е стомахът да е пълен, като заедно с ядките се приемат и храни, съдържащи нитрилосиди - кайсии, праскови, сливи, нектарини, ябълки, круши, череши. В кората им се съдържат вещества, неутрализиращи гаденето и неприятните усещания, наблюдавани при някои хора при приемането на кайсиеви ядки.

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4139608

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Безценните съвети на "бащата на модерната медицина" Авицена за дълголетие!

Публикувано изображение

Абу Али ал-Хюсеин ибн Абдалах ибн Сина, или Авицена е оставил около 30 творби по медицина, достигнали до наши дни. В този материал MedPulse предлага рецепта за дълголетие от Авицена.

Авицена смята изкуството за опазване на здравето за ключ към дълголетието. При това то не е изкуство за предотвратяване на смъртта, освобождаващо тялото от външни бедствия или гарантиращо много дълъг живот.

Целта на това изкуство е много по-скромна, но е изключително важна: осигуряване на защита от увреждането на влагата, съдържаща се вътре в организма.

До естествената смърт, според Авицена, това е средство за запазване на човешкото тяло за дълголетие.

Тази цел се постига чрез спазване на три режима:

• [*]
подмяна на изчезващата влага от тялото; [*]предотвратяване на причините, предизвикващи и ускоряващи изсушаване на тялото; [*]защита на наличната телесна влага от загниване.

Главното в изкуството за опазване на здравето, за постигане на дълголетие – е балансиране на седем фактори:

• [*]Натура (т.е. хармония на тялото, а именно поддържане на темперамента на човека в равновесие).; [*]Физическо и психическо движение (т.е. сън и будност). Авицена казва: „Тяло, което е в движение, не се нуждае от лечение“; [*]Избор на напитки и храна – това дори не се нуждае от обяснение: „
Човек е това, което яде!“; [*]Почистване на тялото от излишъци (т.е., прочистването на организма от токсини е посочено като необходима потребност от поддържането на здравето); [*]Опазване на правилно телосложение. Поддържане на тялото в нормално тегло се отбелязва като важен фактор по отношение на здравето и се критикува както прекомерната пълнота, така и прекомерното отслабване; [*]Подобряване на вдишване на въздуха през носа. Един от основните условия за човешкото здраве, както посочва големият учен, е околната среда, особено чистотата на въздуха, който вдишваме; [*]Адаптация на дрехите към нуждите на тялото. Спазването на правила за носенето на адекватно към времето облекло е едно от най-важните изисквания за поддържане на човешкото здраве. Авицена посочва, че е необходимо да изберете дрехи в съответствие със сезоните.

Интересен и оригинален е подхода на великия мислител към видоизменянето на биологичните процеси, протичащи в организма по време на стареене:

… от самото начало ние (тялото) представляваме екстремна влажност. Изсушаването, което се случва в нашето тяло, не може да бъде избегнато. Когато завършва изсушаването на вродената влага, тогава угасва вродената топлина – тялото на старците е студено и същото време и по-сухо.

Това се подкрепя от множество проучвания на геронтолози: в застаряващото тяло протича процес на дехидратация поради значително намаляване на водата в косите и кожата - продължителността на живота зависи от водата в тялото.

Абу Али ибн Сина е вярвал, че здравето е еквивалентно на изкуството на живота.

Авицена говори не само за физическото възпитание на децата, но също така и за полезността на упражненията за хора в зряла и напреднала възраст за тяхното дълголетие. Такива въпроси като различните видове упражнения, въздействието на бани на тялото, а също и масаж, от учения са маркирани като защитни фактори за здраве и дълголетие.

По този начин Авицена дава следната рецепта за дълголетие: основните фактори за дълголетие са режим на хранене, поддържане на телесното тегло в нормата, въздействието на околната среда, т.е. екологичните условия, култура на облеклото, гимнастика и физическо възпитание.

http://bradva.bg/bg/article/article-12412#

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тайните на дълголетието и точката Цу Сан Ли

Публикувано изображение

Масажирайте точката сутрин, преди обяд, 9 пъти с кръгови движения по посока на часовниковата стрелка (9 пъти на единия крак, така че 9 пъти другия) 10 минути дневно. Преди началото на масажа заемете удобно спокойно положение (седнало). Контролирайте дишането и се концентрирайте над своите чувства. Впуснете се в състояние на хармония и разбиране на процеса на оздравяването.Такова тяло има стимулиращо действие. Масажирайте точката с пръсти или със зърно от някаква зърнена култура.

Масажът на тази точка ще ви помогне да придобиете увереност, преодоляване на стрес и тревожност, ще намерите вътрешна стабилност. Масажът на тази точка може да излекува редица заболявания, включително импотентност, запек, гастрит, невъзможност да се задържа урината. В голяма степен повишава имунитета, човек става здрав и устойчив.

Прочетете повече на http://www.burgasnovinite.bg/tainata-na-dalgoletieto-i-tochkata-Zu-San-Li.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.