Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
dalaidido

Kакво ще ми необходимо за да си направя собствен бизнес - СЕРВИЗ ЗА КОМПЮТРИ

Препоръчан отговор

Здравейте умни и талантливи момчета и момичета !

Много искам да разговарям с някой от моите познати, който има сервиз
за компютри, лаптопи и периферия, но трудно се получава диалог. Явно защото си "пазят хляба", макар че то има хляб за всеки в нашата държава ( особено при толкова малко население ) но алчността си казва думата .
Аз искам да си отворя такъв скромен сервиз с едно работно място, визирайки мене си и разбира се разработка и разширяване, та някой ден и аз да дам хляб на още един при мене а защо не и повече хора !?

Въпроса ми към вас е : какво и какво е необходимо за целта ?

За ходенето при юридическо лице и основаването на фирма + булстат и т.н. ми е ясно, за прословутия касов апарат също ми е ясно, за наемането на счетоводителка, тоест, така да се каже част от бюрокрацията ми е ясна, ок, но какво и какво още е необходимо ? Как стоят нещата с онези "дреболии" от които всички треперят до инфаркт : лицензи за Уиндоус, лицензи за разни програмки и др. ... ?
Аз съм от малък град и нали знаете - всеки за всеки всичко се знае, всичко се гледа под лупа и си е точно "главата в торбата"
Нека да разработим малко темата, нека се изкажат компетентните и практикуващи лица този бизнес и занаят.

Благодаря за вниманието и извинявайте за безпокойството !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как стоят нещата с онези "дреболии" от които всички треперят до инфаркт : лицензи за Уиндоус, лицензи за разни програмки и др. ... ?

Е как да стоят windows си има триал прериод един месец , може и да греша за срока  а всичкия друг софтуер си има free алтернативи . Това да ви е проблема

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си от малък град първо изясняваш кой ще ти е клиентелата.

Предполагам частни лица. Защото едва ли има толкова много държавни/общински компютърни работни места, които се нуждаят точно от твоята поддръжка. Обикновено те си имат централизирани договори за поддръжка.

Защо не забавиш набутването с фирма и т.н. и да поработиш като представителство на някой? Ще придобиеш опит и контакти, както и канали за снабдяване с резервни части.

Ако все пак решиш да работиш за себе си (сам) то примерно ООД и рабора на патентен данък. За годината в мое село е към 1000 ле, в някое по-малко може и да е доста надолу -справки ЗДДФЛ. По този начинможеш да имаш счетовотни разходи само за годишно приключване. Касов апарат трябва само ако взимаш пари в брой, но той е първоначално 250 и сле това на година по 100 (приблизително. Далеч повече са разходите за помещение и консумативи.

Не знам за какво са ти софтуерни лицензи, какво толкова се налага да ползваш? Нали9 най много да преинсталираш някоя ОС и други програми, собственост на самия клиент?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си от малък град първо изясняваш кой ще ти е клиентелата.

Предполагам частни лица. Защото едва ли има толкова много държавни/общински компютърни работни места, които се нуждаят точно от твоята поддръжка. Обикновено те си имат централизирани договори за поддръжка.

Защо не забавиш набутването с фирма и т.н. и да поработиш като представителство на някой? Ще придобиеш опит и контакти, както и канали за снабдяване с резервни части.

Ако все пак решиш да работиш за себе си (сам) то примерно ООД и рабора на патентен данък. За годината в мое село е към 1000 ле, в някое по-малко може и да е доста надолу -справки ЗДДФЛ. По този начинможеш да имаш счетовотни разходи само за годишно приключване. Касов апарат трябва само ако взимаш пари в брой, но той е първоначално 250 и сле това на година по 100 (приблизително. Далеч повече са разходите за помещение и консумативи.

Не знам за какво са ти софтуерни лицензи, какво толкова се налага да ползваш? Нали9 най много да преинсталираш някоя ОС и други програми, собственост на самия клиент?

:D ... ти представяш ли си клиентите да си идват с диск на който е записан Уиндоус :D :D D

Редактирано от dalaidido (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се отговаря с бутона за цитат. Има друг за отговор.

Последният ред не съм го писал, твое мнение си е. Ти ако искаш можеш да си представиш как ще ти дойдат подчинените на явор К. Да те светна че заради подобна инсталация на джам и фотожоп торрентс.ру си смени домейна. Между другото това са го приели днес:

Закон, в частности, устанавливает, что отсутствие вины за нарушение интеллектуальных прав доказывается нарушителем. Возмещение убытков и выплата компенсации осуществляются вне зависимости от вины нарушителя, если такое нарушение произошло при осуществлении им предпринимательской деятельности и если он не сможет доказать, что нарушение было сделано вследствие обстоятельств непреодолимой силы. Кроме того, вводится солидарная ответственность лиц, совместно совершивших одно нарушение исключительного права.

Като си много отворен и ти ще доказваш че нямаш сестра. И понеже си много отворен и морето ти е до колене, по другите места, където си питал същото са много компетентни - поучително четиво.  http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/207740-Краят-на-една-компютърна-зала

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:D ... ти представяш ли си клиентите да си идват с диск на който е записан Уиндоус :D :D D

Много буквално ги разбираш нещата... Иначе естествено, че Windows се инсталира с лицензиран диск/ключ предоставен от клиента. Останалия лицензиран софтуер по желание на клиентите им се инсталира версия в тестов период свалена от официалните  web страници. Или се търси алтернативен безплатен софтуер. От там нататък, фирмата не носи отговорност и не може да налага ограничения в това какво самият клиент е предприел като действие по софтуера и как го модифицира, експлоатира и т.н. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се отговаря с бутона за цитат. Има друг за отговор.

Последният ред не съм го писал, твое мнение си е. Ти ако искаш можеш да си представиш как ще ти дойдат подчинените на явор К. Да те светна че заради подобна инсталация на джам и фотожоп торрентс.ру си смени домейна. Между другото това са го приели днес:

Като си много отворен и ти ще доказваш че нямаш сестра. И понеже си много отворен и морето ти е до колене, по другите места, където си питал същото са много компетентни - поучително четиво.  http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/207740-Краят-на-една-компютърна-зала

Прочетох цялата тема и се ужасих - та аз се занимавам с това - О, Господи!!!

Ще се преквалифицирам в програмист - явно да се занимаваш с администриране и хардуер в България е повече от опасно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Темата е малко стара, но питай този, който е патил. За да отвориш сервиз не се изисква кой знае какво, гледай да нямаш нелегален софтуер в сервиза - windows, office, photoshop и т.н.

На работните ти станции им инсталирай по един линукс, а ако искаш да си работиш с уиндоус си го инсталирай на виртуална машина и пак си работи с него, важното е пред властите да си с безплатен софтуер. Разлепи навсякъде бележки, че работиш със софтуер на клиента, а на клиентите казвай, че няма проблем, но върху условията за сервизиране напиши и точка, в която се казва, че всеки сам е донесъл софтуера за инсталация.Програмите, които инсталираш гледай да са в по-голямата си част безплатни - не инсталирай winRAR примерно, а 7z. И т.н. И т.н.

Това е по-скоро в техническата част, за другото се съветвай със счетоводител - без счетоводство няма да минеш.

Ако решиш да правиш такова нещо те съветвам да използваш някакъв софтуер, с който да следиш какво се случва със сервиза и повярвай ми в малките населени места е и страхотна реклама. Аз също минах по този път и говоря от опит. В последствие разработих софтуер за сервиз  за такива като мен (без служители или с 2-3ма служители) за да могат да следят какво се случва в сервиза, да знаят кой кога е идвал, за какво и т.н. Сайта все още го разработвам, но можеш да погледнеш на адрес https://www.ezservices.eu/ , има и демо версия.

Успех с начинанието,

Деан

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За сам човек и малък град този софтуер е безсмислен. Да, протоколите са хубаво нещо, но са безполезни за ромски клиенти, които винаги ще ги губят...

Много глупости са изписани, патентен данък ??? това да не е бръснарница или студио за маникюри. Дейността си е търговия.

Оносно лицензите, втора употреба комп (двуядрен/2гб/80) към 150лв. с лиценз за win7 за 60лв., лазерна 3в1 за около 220лв. и това са офис нуждите. За офис пакет LibreOffice и нямаш ядове. Въпроса е работи ли ти се повече от това да си на работно време и на заплата, без почивни дни, без отпуски по 20 работни дни в годината, без болнични и т.н. Ако да действаи и бъди сериозен иначе зимата ще те фалира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има доста неща, които трябва да премислиш.

1. Административна част. Ако не си наясно трябва да си намериш човек, който да се грижи за документацията на фирмата.

2. Трябва ти помещение, което да отговаря на определени изисквания. Иначе ще има глоби от съответните институции.

3. Трябва да имаш определена сума и да закупиш мостри, за да може като дойде клиент да му хареса и да иска да купи нещо, а не да влиза в празен магазин както се казва.

4. Провери колко сервиза има в района където ще отваряш ти сервиз. 

5. Ако все пак си сериозен и държиш да се задържиш ще ти трябва около 6 месеца до 1 година, за да се докажеш. Ако си решил да лъжеш клиентите както правят вече в повечето сервизи се откажи отсега.

6. Също така трябва да имаш и нужните нерви, защото при теб в повечето случаи ще идват клиенти дето нищо не разбират от компютри и съответно ще ти задават глупави въпроси или ще се опитват да те нервят и провокират.

7. Не на последно място трябва да си навътре и в нещата.

Ако нещо съм изпуснал колегите могат да ме поправят или да добавят нещо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не го мисли толкова. Просто го направи малко по малко. Колкото повече го мислиш, толкова повече няма да го направиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не го мисли толкова. Просто го направи малко по малко. Колкото повече го мислиш, толкова повече няма да го направиш.

За да го направи трябва да отговаря на няколко условия. Аз съм описал вероятно част от тях. Не го ли стори просто буквално ще фалира. Никой не иска да го плаши, стресира или да го отказва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да го направи трябва да отговаря на няколко условия. Аз съм описал вероятно част от тях. Не го ли стори просто буквално ще фалира. Никой не иска да го плаши, стресира или да го отказва.

Не мисля, че всичките ти доводи са реални за фалит. Малко подвеждаш човека. А и ако мисли постоянно за тези точки, които си изредил все една няма да покрива, което означава, че няма да направи фирма никога...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, че всичките ти доводи са реални за фалит. Малко подвеждаш човека. А и ако мисли постоянно за тези точки, които си изредил все една няма да покрива, което означава, че няма да направи фирма никога...

То си е негово решение дали ще се съобрази с тези доводи или не. Иска съвети и мнения дадени са му. Не мисля, че доводите са ми смешни или нереални, но всеки човек има право на мнение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То си е негово решение дали ще се съобрази с тези доводи или не. Иска съвети и мнения дадени са му. Не мисля, че доводите са ми смешни или нереални, но всеки човек има право на мнение. 

Да негово решение си е, но не е хубаво да се подвежда.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има доста неща, които трябва да премислиш.

1. Административна част. Ако не си наясно трябва да си намериш човек, който да се грижи за документацията на фирмата.

2. Трябва ти помещение, което да отговаря на определени изисквания. Иначе ще има глоби от съответните институции.

3. Трябва да имаш определена сума и да закупиш мостри, за да може като дойде клиент да му хареса и да иска да купи нещо, а не да влиза в празен магазин както се казва.

4. Провери колко сервиза има в района където ще отваряш ти сервиз. 

5. Ако все пак си сериозен и държиш да се задържиш ще ти трябва около 6 месеца до 1 година, за да се докажеш. Ако си решил да лъжеш клиентите както правят вече в повечето сервизи се откажи отсега.

6. Също така трябва да имаш и нужните нерви, защото при теб в повечето случаи ще идват клиенти дето нищо не разбират от компютри и съответно ще ти задават глупави въпроси или ще се опитват да те нервят и провокират.

7. Не на последно място трябва да си навътре и в нещата.

Ако нещо съм изпуснал колегите могат да ме поправят или да добавят нещо.

На първо място аз слагам това да е човек на вътре с нещата,на второ за мен са здравите нерви,и на трето съображението с неплатежоспособни и нагли клиенти, Истината колега е че нашият труд почти не се цени и морално и финансово .В началото мислех хоп ще се смени диск,рам или захранващ блок и готово,но в последствие се оказа че спя по 4-5 часа на денонощие и по малко.С няколко думи нашата дейност лека-полека отстъпва на китайското  производство ,хората отиват и си купуват нов лаптоп 15.6 за 390-420 лева защо да правят старото което е малко или много по качествено. За мен от хора като нас винаги ще има нужда,но както и да го мисля потребителя вече има достъп до много нова техника на ниска цена и не се замисля да прави старата,нали е ново,и все пак конкретно благодаря на вас лично чисто човешки че сте активен и на няколко от моите постове сте писали с идея да помогнете . 

Поздрави на всички колеги(сега смогнах да пиша ,пък се компютри ми из ръцете уж)  да сте живи и здрави  ! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вдигам тази тема, защото точно това ме интересува. Относно бумащината, ще се опитам да се информирам но мен ме интересува следното. Малък сервиз - не магазин, само сервиз. Може ли да се извършва такава дейност? Много хора примерно извършват търговска дейност в обект, които се намира в частният им имот. Трябва ли да имам специална постройка? Или може примерно в самата къща да кажем една стая се оборудва за офис? Или трябва да имам примерно специална постройка в двора?

Да кажем че фирмата е на мой роднина, който живее в същата къща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Клиенти, които искат да платят точно на тебе, за да им оправиш техниката... Замисли се - дали въобще ще има такива хора от познатите ти първо, ако те не ти се доверяват за тази дейност - то мисля, че планът е обречен нататъка.

2. Опит в друг сервиз имаш ли - виж как са организирани там нещата...

3. Роднината с фирмата дали ще е съгласен да оперираш на пазара от негово име... все пак е отговорност и понякога родството пречи...

4. Помещение, в което клиентите да имат достъп и което трайно ще задръстиш с боклуци и части...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, krassleto написа:

1. Клиенти, които искат да платят точно на тебе, за да им оправиш техниката... Замисли се - дали въобще ще има такива хора от познатите ти първо, ако те не ти се доверяват за тази дейност - то мисля, че планът е обречен нататъка.

2. Опит в друг сервиз имаш ли - виж как са организирани там нещата...

3. Роднината с фирмата дали ще е съгласен да оперираш на пазара от негово име... все пак е отговорност и понякога родството пречи...

4. Помещение, в което клиентите да имат достъп и което трайно ще задръстиш с боклуци и части...

И на непознати съм оправял. Не е в това въпроса. Аз от тази дейност ако изобщо имам печалба, ще е символична. Може и да е в офис. Също ме интересува как да съм легален. Т.нар. Работен компютър, ще го ползвам само за интернет и за нищо друго. Един Линукс предполагам е достатъчно?

По нагоре прочетох нещо за "с материали на клиента". Ест., че някой ако иска примерно преинсталация няма да е geniuine Widows-a. Как мога да извъртя така нещата, че да нямам проблеми. Да кажем че някой ми е оставил лаптоп с нелегален уиндоус, нито лаптопа нито уиндоса е мой -идва проверка - работният комп всичко е легално, те примерно имат ли право да пипат лаптопа на клиента? Според мен не би трябвало да имат право, той не е собственост на фирмата.?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проверяват цялата налична техника и тази с нелицензиран софтуер се изземва на момента с протокол и поемни лица, ако ти откажеш да подпишеш.

Това е полиция (специализирана) - тези които идват на проверка - не са данъчни... И не ги интересува чий е компютъра - това се изяснява в последствие.

Много е важно и тънко като момент кой какво е инсталирал и какво ще каже, че е инсталирал.

Клиента може да твърди, че ти си му инсталирал нелицензирания софтуер и той не е знаел. Ти с документи трябва да докажеш обратното...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То е в град където за това пазара е много слаб, всъщност няма сервиз, има 2-3ма които на черно у тях си извършват тази дейност. Еми дайте съвети, какво правите, тези които сте се занимавате или се занимавате. Добре клиент ми носи лаптоп - сет лаптопа му е с нелицензиран софтуер. Аз не мога да ли да докажа, по някакъв начин че това не е мой лап топ, аз не съм извършвал дейност върху него, лаптопа е на частно лице. Примерно като го приема, да се опише по някакъв начин всичко това, което да не им дава основание да го задигнат мършляците, при евентуална проверка. Друго добре, ако офиса ми е такъв, че той една стая, а съседната стая е частен имот и там държа такива? Това е частен имот, те идват да проверяват фирмата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами прави се следното - когато приемаш техника за ремонт има приемо-предавателен протокол с поне двете имена на клиента и подпис.

В него изрично пишеш .... каквото трябва. Дали ще го признаят при проверка - ако в момента има нелицензиран софтуер - няма да го признаят и ще ти го изземат.

Частните лица също подлежат на проверка за лицензиран софтуер - така, че това с 'частната стая' в съседство не върви....

Не трябва да се набиваш на очи и да предизвикваш да те 'докладват' - тези проверки се извършват по сигнал(и).

Мисля, че казах достатъчно...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм наясно, затова питам. Знаеш как е, точно от сигнали ме е страх, точно тия дето работят на черно у тях си могат да подадат сигнал, защото мога да им взема незаконният бизнес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

правиш всичко законно

опън сорс или без активация или да си платят за активация

за другите работи хората да си се ориентират сами.

тея които си работят на черно е заради такива като теб които ще работят на бяло

работата на черно става само  с доверени хора

и какво идва инспектора и го питаш с лицензиран софтуер или без......

не си за тая работа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Абе сигурни ли сте че ви трябва регистрация на фирма.
Еднолични търговци не могат ли да оправят компютри ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.