Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Най - накрая събрах пари за конфигурация.

Имам процесор Pentium g2020, дъно Asrock B75M - DGS, рам 4ГБ 1600МХЗ - A - data PRO и хард 1TB SG 6g/7200/64/3y warr.

Ще си карам с вграденото видео. Въпроса ми е дали захранване CODEGEN 300W може да издържи тази конфигурация поне още няколко месеца докато събера пари да купя ново в комплект с видео карта. 

И понеже ще я сглобявам сам - дали ще има проблем със свързването на 20 pin захранване на 24 pin дъно?

Да се има впредвид, че захранването е доста старо, но не е създавало проблеми. Нито странни рестарти, нито изключвания на системата и винаги е хладно - явно, защото няма какво да му тежи. Работило е на конфигурация :

AMD 1600+ , 512 РАМ, Nvidia 440 MX и 160 IDE Hitachi HDD.

Редактирано от El Shaarawy92 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най - накрая събрах пари за конфигурация.

Имам процесор Pentium g2020, дъно Asrock B75M - DGS, рам 4ГБ 1600МХЗ - A - data PRO и хард 1TB SG 6g/7200/64/3y warr.

Ще си карам с вграденото видео. Въпроса ми е дали захранване CODEGEN 300W може да издържи тази конфигурация поне още няколко месеца докато събера пари да купя ново в комплект с видео карта. 

И понеже ще я сглобявам сам - дали ще има проблем със свързването на 20 pin захранване на 24 pin дъно?

Да се има впредвид, че захранването е доста старо, но не е създавало проблеми. Нито странни рестарти, нито изключвания на системата и винаги е хладно - явно, защото няма какво да му тежи. Работило е на конфигурация :

AMD 1600+ , 512 РАМ, Nvidia 440 MX и 160 IDE Hitachi HDD.

По-добре недей да слагаш тая бомба със закъснител на такава нова конфигурация а и ме съмнява да издържи, защото не са реални 300в.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Codegen не бяха ли китайските боклуци...?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този пентиум и без външна карта най-вероятно ще издържи захранването, нищо че е лошо качество. И наполовината на тия 300 вата да му е реалната мощност пак е стига. Ако нямаш друг избор карай докато издържи.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом е старо-отвори го,почисти го,разгледай как са нещата и знай,че рано или късно (в случая в по-скоро време) ще ти направи мизерии.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мощността не е проблем, а качеството. Може да ти държи с години на конфигурацията, може и утре да изгърми. Както каза и колегата:

Този пентиум и без външна карта най-вероятно ще издържи захранването, нищо че е лошо качество. И наполовината на тия 300 вата да му е реалната мощност пак е стига. Ако нямаш друг избор карай докато издържи.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси :) Ще се наложи да издържи :D Искам освен това да питам - след като сглобя елементите, трябва ли да се правят ъпдейти на БИОС, трябва ли да се инсталират различни драйвери или всичко ще се нареди след инсталацията на Windows 7?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ще издържи въпреки, че реално е не повече от 150-200 вата, цодегените са с доста занижени защити (имат само защита от късо, и евентулано термична - ако блокира перката, обаче тя сработва когато цъфнат кондензаторите). тоест като напреженията излязат от допустимите норми не изключват... за тази екстра плащат дъното и твърдият диск...

Редактирано от the professor (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще издържи без проблем. Тая машина е 75 вата под максимален товар. А машината на която е било ползвано - атлона консумира 60 вата и за останалите неща още 35 вата - около 95 вата и казвате, че не му "тежало". Само, че не знам доколко кадърно е направена волтажната стабилизация и регулация на процесора в това дъно, но все пак ви казвам, че това захранване е некачествено. То не е проблем, че не отговаря на 300 вата. Проблем е, че липсват сумати защити, филтри,  няма никакво PFC и се използват доста малки като капацитет кондензатори --> много хлабави и пулсиращи напрежения. Под товар със сигурност ще клекне доста и може машината да се рестартира ако 12 волтовата верига пропадне доста.

Редактирано от Атанас Пачoff (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да най вероятно ще издържи но само на вграденото видео и знай че е бомба със закаснител! И внимавай с тези китайски марки защото сложиш ли го след няколко месеца ще има споменаваш близки роднини... :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще рискувам както казах :D Криза е - риска е начин на оцеляване ! Връщам се на въпроса за дейностите, които трябва да направя, когато стартирам конфигурацията за първи път. Нужни ли са ъпдейти на БИОС и драйвери за дъно, хард или единствено инсталиране на Win 7?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:D:D:D Шегата настрана, наистина не е никак препоръчително да караш с тоя боклук, кодеген са много, ама много зле.Какви драйвери за дъно, за хард :facepalm:Само трабва да му инсталираш ОС, направо буутвай от флашка.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:D:D:D Шегата настрана, наистина не е никак препоръчително да караш с тоя боклук, кодеген са много, ама много зле.Какви драйвери за дъно, за хард :facepalm:Само трабва да му инсталираш ОС, направо буутвай от флашка.

Ще изкара захранването - вярвам му :D За драйверите не ми се подигравай :D И аз предполагах, че няма да ми трябват, но все пак да питам :D Значи и БИОСА не трябва да се пипа :D С хардуерната част съм по - наясно. И аз си мислех да буутвам от флашка - 64 битова ОС, нали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Атанас Пачoff забравяш че има 2 вида atx захранвания - тип p3 и тип p4, тия за пентиум 3 (486, 586, k7 pentium 1 , 2 и някои модели 3) имат мощна 5 волтова линия, от която се храни процесора, дисковете, цд-то, видеокартата и дъното, а 12 волтовата линия се ползва само за дисковете, цд-тата и вентилаторите, за това тя се правеше по слаба. при пентиум 4 нещата малко се обърнаха - 12 волтовата линия взе да храни процесора и взеха да правят нея по мощна, за сметка на 5 волтовата... сега всички процесори ползват p4 вариант. 5 и 12 волтовите линии при ментажките захранвания са като натоварване на везна от едната страна 5 волта по Х ампера, от другата 12волта по Y ампера. и трябва 5х=12y, когато не се натоварват правилно 12 волта може да станат 11 или 10 а 5 отиват към 6 и диска по някое време се скапва... в случая процесора товари 12 волта и те падат, а 5 се вдигат. това е главната причина старо захранване да не става за нов комп. отделен въпрос че всяка година мощността на захранването пада с 20% от първоначалната - поради капацитета на кондензаторите, който пада също както на акумулаторнните батерии при заряд/разрядп.с. конфигурацията няма как да е 75 вата - процесора е 65, диск е 10, записвачка 10, рам по 2-5 вата на модул, дънна платка около 30-45 (там влиза и консумацията от кпд-то на vrm на процесора)

Редактирано от the professor (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Атанас Пачoff забравяш че има 2 вида atx захранвания - тип p3 и тип p4, тия за пентиум 3 (486, 586, k7 pentium 1 , 2 и някои модели 3) имат мощна 5 волтова линия, от която се храни процесора, дисковете, цд-то, видеокартата и дъното, а 12 волтовата линия се ползва само за дисковете, цд-тата и вентилаторите, за това тя се правеше по слаба. при пентиум 4 нещата малко се обърнаха - 12 волтовата линия взе да храни процесора и взеха да правят нея по мощна, за сметка на 5 волтовата... сега всички процесори ползват p4 вариант. 5 и 12 волтовите линии при ментажките захранвания са като натоварване на везна от едната страна 5 волта по Х ампера, от другата 12волта по Y ампера. и трябва 5х=12y, когато не се натоварват правилно 12 волта може да станат 11 или 10 а 5 отиват към 6 и диска по някое време се скапва... в случая процесора товари 12 волта и те падат, а 5 се вдигат. това е главната причина старо захранване да не става за нов комп. отделен въпрос че всяка година мощността на захранването пада с 20% от първоначалната - поради капацитета на кондензаторите, който пада също както на акумулаторнните батерии при заряд/разрядп.с. конфигурацията няма как да е 75 вата - процесора е 65, диск е 10, записвачка 10, рам по 2-5 вата на модул, дънна платка около 30-45 (там влиза и консумацията от кпд-то на vrm на процесора)

Респект, професоре!

Обръщам се с почитание защото едва от няколко месеца съм в първи курс :huh:

Повдигате завесата на един въпрос, който видимо мъчи доста потребители на тази техника.

Какво захранване да взема?? (има и разни вариации: ще издържи ли, ще гръмне ли??)

Използвам случая да ви попитам нещо, което надявам се да позволи придобиването на някакво по-обобщено (макар и опростено) познание по темата.

Изхождайки от съвременното състояние на техниката, може ли да се твърди, че:

Пълният товар на една стандартна и обичайно скроена компютърна система може опростено да се изчисли като към  Х (ватовете на процесора) се прибави  примерно 60  Вт. (последните 60 вата покриват диск, рам и дъно, епизодично ползване на записващо устройство)??

След 5 години експлоатация, първоначалната мощност на захранването е паднала с  2/3 (тоест останала е само !/3 от нея.)?? Сметката е приблизителна, като всяка година експлоатация намалява мощността с 20% от предходния остатък.

При избор на захранване, избирайте изделие, което има 2 до 3 пъти по-голяма мощност от товара на системата и към петата година от използването и трябва да се подготвите за неизбежна смяна??

Пак повтарям, че питам с почит!

От електротехника нищо не разбирам, всъщност съм се допирал до нея само в училище, а това беше преди доста десетки години.

Редактирано от pnachev (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Респект, професоре!

Обръщам се с почитание защото едва от няколко месеца съм в първи курс :huh:

Веднага се забелязва, че съм приложил един твърде опростенчески (като за първокурсник) подход при задаване на въпроса.

Още повече, че очевидно съм пропуснал видеото, а уж говоря за стандартна конфигурация.

Причината е проста, мен видеото не ме интересува.

Пък и на първокурсниците им е позволено!

Тук е мястото да те насърча за отговор, професоре!

Твърдя и потвърждавам, че аспектът с моето първокурсничество не е опит за някаква шега (още повече злонамерена). Истина е, че едва от няколко месеца насочих вниманието си към тази област и ми е доста интересно.

И така - нека да направим някакво видоизменение във въпроса.

Може ли  да се твърди че:

Пълният товар на една стандартна и обичайно скроена компютърна система може опростено да се изчисли като:  Х + У + 60. Х(ватовете на процесора), У (ватовете на видеокартата,  60  Вт. (последните 60 вата покриват диск, рам и дъно, епизодично ползване на записващо устройство).

Необходим ми е коментар и по въпроса относно времето за експлоатационна годност на захранванията.

Ако е вярно Вашето твърдение, то 4 или 5 години биха  били максималният експлоатационен живот на едно захранване, и то при условие, че е качествено и правилно подбрано при закупуването.

В техническите спецификации на производителите масово отбелязват  100 К часа живот.

При среднодневно използване от , да кажем 12 часа - това би означавало порядъково  25 г. живот.

Чували сме за маркетинга, който не си поплюва и средства не подбира, ама ......

Някъде се къса връзката!

Погледът ми е на формален логик, не на специалист.

Опитът ми подсказва, че вие вероятно сте по-близо до истините от живия живот, но разлика от почти порядък ме смущава!

Моля отново за коментар.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Пълният товар на една стандартна и обичайно скроена компютърна система може опростено да се изчисли като към  Х (ватовете на процесора) се прибави  примерно 60  Вт. (последните 60 вата покриват диск, рам и дъно, епизодично ползване на записващо устройство)??

ъъъ ебахти въпроса... Диска може програмите да показват 7.2 вата, ама той се храни също и с 5волтовата линия, и става общо 10.

Рам - 3-4 вата на плочка

Дъно - консумацията на чипсета, качеството на VRM и фазите --> КПД-то му, вградена карта, ако има такава. Толкова му е консумацията, мисля.

Записвачка - при печене на ДВД диск консумират бая. Някъде 25-30 вата.

Редактирано от Атанас Пачoff (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от SStevenSS
      Здравейте на всички.Имам волан за компютъра.Преди време съм го купувал и не съм имал досега проблеми с него.Бачка без грешка.Докато днес ми направи сериозен проблем.Включвам го и всичко си е на 6 бачка си.Обаче по време на игра изведнъж се бъгяса и неможе да завива.Реснах си компа не става.Инсталирах наново драйверите му и пак не иска.Интересното е , че всички копчето по него си бачкат само където не иска да завива.Някой знае ли какво става.Благодаря ви.
    • от Landser77
      Здравейте, искам да сваля един pdf фаил от сайт, когато кликна в дясно на прозорчето зарежда и след това ми дава грешка! 
      Моля ако някой може да го свали и да ми го прати това е сайта:
      https://parallelworlds-bg.blogspot.com/2014/01/blog-post_5.html?m=1
      Файла е най-отдолу преди коментара, ще съм адски благодарен ако някой го свали, трябва ми спешно! 
      Благодаря! 
    • от AngryChichko
      Здравейте,
      За първи път ми се случи нещо толкова нелепо като настоящатата яростна битка, която водя за да си върна обратно звука на машината. Всичко започна след като Windows "подобри" аудио драйверите ми довеждайки до тотална загуба на звука; независимо дали ще да е колони или слушалки свързани с преден / заден аудио жак, резултатът е все същия - тишина.  Опитах какво ли не:
      Писах във форумите на Windows  Инсталирах най-новите Realtek драйвери Върнах старата версия на драйверите Рестартирах драйверите от диспечъра на устройства Проверих дали някъде звукът не е mute-нат Махнах подобренията на звука Направих Realtek High Definition Audio по подразбиране в панела "Звук" Активирах Stereo Mix Резултатът е все един и същ. След гореспоменатия troubleshooting, единствено и само ако махна Realtek драйверите имам звук но само от задния аудио жак. Преди всичко си работеше както трябва и сега не знам какво да предприема за да се преборя с този проблем.
      ПП: За да отхвърля всички питанки дали има проблем със слушалките / колоните - тествах на друга машина  и работят идеално. Няколко скрийншота направих за всеки случай. Ако ви интересува какво е дъното, то е ASUS PRIME H270-PRO. Ще съм ви много благодарен за съдействието!

• от iliqn marinovvv
      Проблема с моя Акаунт е следния: Добавях хора в моята Група в Фейсбук, и след около 2 мин. Сесията ви изтече. Изхвърли ме от Фейсбука, след това ми изискваше разпознаване на приятели, направих го. И стигнах до стъпка която ми изискваше. Смяна на парола ок! след това името ми в фейсбук. дава ми 2 имена но аз не съм нито с едното нито с другото. Писах на супорт в фейсбук но уви. от 26.11.2018 съм без Фейсбук и немога да си го възстановя. Моля кажете какво да направя? Ще пробвам да кача и снимки с проблема. Благодаря предварително!!!

• от Klin411
      Здравейте имам рутер TP-LINK Archer C2 AC900. Тази сутрин ми светна лампичката за интернета в оранжево и няма интернет... какво означава като светне в оранжево?

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.