Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
sig23

Помощ за инсталация на Ubuntu

Препоръчан отговор

Здравейте.Започнах да инсталирам Ubuntu 12.04 (32-bit) на Asus Eee PC X101CH/R11CX (Windows 7 Starter) чрез UBS Stick но се появи проблем с който не мога да се справя. Четох бая в интернет но не става работата и тва е... с последна надежда се обръщам към вас :D .

Изтеглих от сайт на Ubuntu каквото трябваше и една програма (Linuks Universal Installer мисля). Пуснах LUI и вкарах флашка. После от биос сетингс зададах щом пусна компютъра да стартира флашката. Изключвам, включвам, тогава по някакви насоки от нета натиснах Fнещо си и ми излезе малък прозорец в центъра на екрана на които по спомен от две възможности избрах втората(долната). До тук според мен всичко съм направил както трябва понеже когато вкaрам флашката и пусна компютъра Ubuntu тръгва и ме пита: "Try before install" или "Install" . Когато дам Try... си тръгва перфектно и мога да работя цял ден, когато го пусна да се инсталира се инсталира без проблем, минавам си през всички стъпки и накрая ми казва че трябва да се рестартира, естествено давам рестарт и след това си почва все едно не съм го инсталирал(пак ме пита Try... или Install).Мисля че трябва да променя отново биос сетингс но не знам как да вляза в самото биос сетингс меню. Единственото меню до което мога да стигна е това:

http://www.linwik.com/_media/ubuntu1204:ubuntu_64-bit_test_2012-06-17_164616.png

Подходих доста несериозно към преинсталирането но исках възможно по скоро да се оттърва от скапания Windows.

Помощ

Редактирано от sig23 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти въобще инсталираш ли Убунту върху MBR ? След като си избрал веднъж флашката за първо бутващо устройство, връщаш ли твърдия диск на първа позиция ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти въобще инсталираш ли Убунту върху MBR ? След като си избрал веднъж флашката за първо бутващо устройство, връщаш ли твърдия диск на първа позиция ?

Какво е това MBR? Не не връщам твърдия диск защото не мога да вляза в Bios Settings.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво е това MBR? Не не връщам твърдия диск защото не мога да вляза в Bios Settings.

в boot на въпросната машина би трябвало да може да се влиза чрез ескейп или F12. Bios на въпросната машина би трябвало да стартира от F2.

Редактирано от КОЛЕЦ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80_%D0%B7%D0%B0_%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE_%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5

Проблема ти е в това че си настроил флашката да е първо бутващо устройство, и най-вероятно на нея си инсталирал MBR. В случая буут лоадера трябва да е на системния диск - примерно /dev/sda.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в буут меню на въпросната машина би трябвало да може да се влиза чрез ескейп.

Да преди да задам настройката за флашката и следващата от малкото прозорче влизах, но вече не мога. мениу което мога да отворя е това http://www.linwik.com/_media/ubuntu1204:ubuntu_64-bit_test_2012-06-17_164616.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То по-добре си стой на скапания Windows, че като гледам Ubuntu отсега му викаш "скапано". С описание "натиснах нещо си", не ни помагаш.

Ето ти 3 линка. Прочети ги и тогава опитай пак:

линк 1

линк 2

линк 3

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да преди да задам настройката за флашката и следващата от малкото прозорче влизах, но вече не мога. мениу което мога да отворя е това http://www.linwik.com/_media/ubuntu1204:ubuntu_64-bit_test_2012-06-17_164616.png

Флашката от която се опитваш да инсталираш убунту забита в някой порт ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво става при избиране на Boot from first hard disk ?

Ако е инсталирал MBR на флаша както предполагам че е станало в случая, това няма да помогне. Всъщност системните файлове са на твърдия диск, но без флашката няма да тръгне ОС, защото върху нея е записан MBR.

ПС: Та исках да кажа че това няма да помогне.

ПС2: Ето това тук имам предвид:

Публикувано изображение

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е инсталирал MBR на флаша както предполагам че е станало в случая, това няма да помогне. Всъщност системните файлове са на твърдия диск, но без флашката няма да тръгне ОС, защото върху нея е записан MBR.

ПС: Та исках да кажа че това няма да помогне.

Oпределено няма да помогне - аз не разбирам защо още не е опитал esc - това е стандартен ключ за извикване на буут меню на Асус и не само на тях....

Тук е описано какво да се направи - не е точно за този модел машина но описаното е валидно и във неговия случай.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Oпределено няма да помогне - аз не разбирам защо още не е опитал esc - това е стандартен ключ за извикване на буут меню на Асус и не само на тях....

Мда. С този клавиш дори не е нужно да се пипа биоса. Просто се извиква менюто, избира се устройството където е имижда, бутва се от него, и се инсталира върху диска. При приключване на инсталацията, инсталатора подканва да бъде рестартирана машината, и премахнато устройството от което се инсталира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Sig23 - директно на Ескейпа и този път иснсталирай МБР на /dev/sda/ - така инсталацията на убунту би трябвало да вижда твоят хард диск.

И за да бъдеш улеснен максимално - виж това видео.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То по-добре си стой на скапания Windows, че като гледам Ubuntu отсега му викаш "скапано". С описание "натиснах нещо си", не ни помагаш.

Ето ти 3 линка. Прочети ги и тогава опитай пак:

линк 1

линк 2

линк 3

Ubuntu Си е добре говорех за Windows. Ами не мога да дам друго описание на това което съм направил защото не мога да се върна... говоря по спомен. Четох доста тва естествено не оправдава осирането ми. Не мога да започна от начало.

Флашката от която се опитваш да инсталираш убунту забита в някой порт ли е?

Да? Не трябва ли?

Какво става при избиране на Boot from first hard disk ?

Мисля същото като при Try Ubuntu

Тук е описано какво да се направи - не е точно за този модел машина но описаното е валидно и във неговия случай.

Опитвам с всички бутони и единственото меню до което достигам е http://www.linwik.com/_media/ubuntu1204:ubuntu_64-bit_test_2012-06-17_164616.png

Сега ще пробвам благодаря на всички ... ще пиша какво е станало

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ubuntu Си е добре говорех за Windows. Ами не мога да дам друго описание на това което съм направил защото не мога да се върна... говоря по спомен. Четох доста тва естествено не оправдава осирането ми. Не мога да започна от начало.

Да? Не трябва ли?

Мисля същото като при Try Ubuntu

Опитвам с всички бутони и единственото меню до което достигам е http://www.linwik.com/_media/ubuntu1204:ubuntu_64-bit_test_2012-06-17_164616.png

Сега ще пробвам благодаря на всички ... ще пиша какво е станало

Махни флашката бре. Ти си я задал като първо буут устройство и на нея има инсталиран МБР.  Махния и спри машината и след като я пуснеш задръж ескейп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направи си нова флашка, по един от методите, които съм ти дал. След това виж при стартиране на биос дали има опцията да се избира Boot Device. Ако има трябва да избереш флашката.

На някой модели лаптопи F бутоните се стартират чрез натискане на FN бутона. Тоест вместо F2 или F10 ще трябва да натиснеш FN+F2 или FN+F10. Пробвай и това. Няма как да не ти дава възможност да влизаш в биос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Блгодаря на всички взе че стана :D  оказа се че трябва да махна флашката и да задържа ескейп за около 5-6 секунди мн съм тъп :D Прави са били тия дето разправят че лнукса е най-великата ОС :D  БЛАГОДАРЯ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.