Премини към съдържанието
sig23

Как се работи с Ubuntu?

Препоръчан отговор

Хора ПОМОЩ.... отново :D

Не се справям с Убунту Помощ. С 13.10 съм хич не се оправям дайте някакви наръчници, видеа и подобни да се образовам малко. Тоя Уин направо ме е осакатил :no-no:

Благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В интернет има достатъчно информация по темата.На готово никой няма да ти поднесе!Постарай се! 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо. Много е лесен за работа ли ?

Провери, какво означават тези думички :

1. Linux дистрибуция

2. Пакети и пакетни системи. 

3. Хранилища

4. Инсталация на пакети. 

След като разбереш, какво означават отваряш източници на софтуер и отмяташ "Партньорските хранилища".

http://s19.postimg.org/rir1eco8j/partners.png

След  инсталираш ubuntu-restricted-extras и имаш най- важните пакети за нормална работа. Другите глезотийки, включително скайпа ще ги намериш в списъка с достъпни програми в софтуерният център.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е толкова сложно, поскоро си стресиран. Обикновените операции са доста близки, да не кажа напълно. Създаване на папки, местене и копиране на файлове и други такива.Да, нещата са на малко по-различно място, лентата е от страни, не е долу и други такива, но като цяло не е толкова сложно.Всяко ново начало е трудно, но се опитай да се отърсиш от първоначалният "шок" и да действаш по-бавно, по-спокойно и с повече мисъл, пък ще видиш, че не е чак толкова страшно.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той с лентата няма нужда да се съобразява. Може за няколко минути да инсталира, примерно lubuntu-desktop http://s19.postimg.org/ord8gp0hf/2013_10_06_160056_1366x768_scrot.png и да смени сесията.

Така, преходът няма да е толкова стресиращ. Kubuntu- десктопът също не е много по- различен от този на windows 7.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kubuntu за начинаещ, идващ от уиндоус не е много удачно. Аз лично не се справих. Добре, че беше gnome 2 да свикна малко. Сега ти препоръчвам да сложиш Mint с LXDE или Mate или Lubuntu. 100 Пъти по-лесно ще ти е (от към визия). Другите неща не са толкова различни.

Ако решиш да използваш КДЕ, то тогава прегледай уроците на Иван (gatakka) - http://gatakka.eu/?tag=linux  Пича много добре обяснява.

Редактирано от rusimc (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При всички положения обаче е по-добре с KDE отколкото с това смотано Unity. Не знам защо всички се нахвърлят на Убунту, а то е толкова сакато, че...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

KDE-то е много проблемно, особено при Ментата (X64).Как при "смотаното" Убунту един път не ми се прецака шрифта на скайпа или пък да ми сече cs-a. :ph34r:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При всички положения обаче е по-добре с KDE отколкото с това смотано Unity. Не знам защо всички се нахвърлят на Убунту, а то е толкова сакато, че...

Mint с KDE или някоя друга Ubuntu базирана е добра алтернатива. На Linux се свиква, но въпроса е колко си бил привързан към Window$. Unity никога не съм го харесвал, а и ми е леко дразнещо. Canonical малко се раздаличават от идеята за Linux като цяло, но Ubuntu за свикналите с шарениите на Window$ бива.

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

KDE-то е много проблемно, особено при Ментата (X64).Как при "смотаното" Убунту един път не ми се прецака шрифта на скайпа или пък да ми сече cs-a. :ph34r:

Да ти покажа ли как на KDE не ми е прецакан шрифта на скайп? А самото CS просто не искам да го коментирам. Дори и труда да си го пусна няма да направя.

Mint с KDE или някоя друга Ubuntu базирана е добра алтернатива. На Linux се свиква, но въпроса е колко си бил привързан към Window$. Unity никога не съм го харесвал, а и ми е леко дразнещо. Canonical малко се раздаличават от идеята за Linux като цяло, но Ubuntu за свикналите с шарениите на Window$ бива.

Хм, като се сетя в началото как псувах Публикувано изображениеПубликувано изображениеПубликувано изображение

И добре, че на времето ибаше gnome2, а не Unity, защото със сигурност щяха да ме откажат Публикувано изображение Леко дразнещо е меко казано...

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А най-добре ще е да не се занимаваш с Ubuntu и да метнеш чистия Debian. Това си е истината, а не някакви лигавщини. Трябва да си е грубо, за да си го доизпипаш. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще е грубо, да е Arch. На Дебиан ще си с пакети от каменната ера, а следващият рилийз излиза в айзъказимовото бъдеще :tongue2:

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ще е грубо, да е Arch. На Дебиан ще си с пакети от каменната ера, а следващият рилийз излиза в айзъказимовото бъдеще :tongue2:

Четеш ми мислите за Арча, даже мислех в предния пост да го спомена, ам той си е за ентусиастите. :P

Както виждаш някои не могат да оправят няколко дяла в графичния инсталер като хората, при Арч не ми се мисли...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами, странно ми е наистина, че не могат да се оправят с елементарната инсталация, но е факт... Дори наскоро при нас имаше един индивид, който набеди Линукс за неизпипана ОС, щото още не си били оправили лзделянето на партишъните, пък и чак трябвало да си направи нов партишън, видиш ли. Е, сори, ама във въздуха ли да се инсталира? Не'ам думи...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На Дебиан ще си с пакети от каменната ера, а следващият рилийз излиза в айзъказимовото бъдеще :tongue2:

Какво значение има версията му, когато софтуера е доказано работоспособен, върши работа на използващият го, функциониращ почти безпроблемно с изчистени основни бъгове, налични при sid-а и другите дистрибуции, огранизирани около логиката "най-новото е най-хубаво" ?

За излизането на следващият рилийз - отново, какво значение има? Нещо, сигурност ли те притеснява, или?

Хм, явно в мен е грешката, че не разсъждавам "модерно", но съм на принципа, че ако нещо старо работи и ми върши работа, новото само би ми отворило играчка и ядове, и ползата от въведените нови функционалности (най-често такива, които никога няма да използвам) отпада за сметка на безпроблемното статукво.

Редактирано от programings (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не ме притеснява нищо. Просто, при положение че е безплатно, предпочитам да имам най-новите пакети. Само нововъведенията при всяко ново ядро, ако прочетеш и на теб ще ти се прииска да не си с 2.6.х : )

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, не ме притеснява нищо. Просто, при положение че е безплатно, предпочитам да имам най-новите пакети. Само нововъведенията при всяко ново ядро, ако прочетеш и на теб ще ти се прииска да не си с 2.6.х : )

Най- новите пакети са нож с две остриета. Това е същото, като да си в първата линия на фронта.

Колкото до Arch - оценката за тази OS зависи силно от потребителите. Тя е кошмар за тези, които държат системата им да работи и на следващият ден и манна небесна за търсачите на силни усещания.

Относно Debian - там имаш възможност да избираш между stable, testing и sid, a миграцията става само с редакцията на думичката в реда с източника.

В stable, пакетите са остарели, но когато става въпрос за тестовата версия - поне в момента, забавянето не е фатално. 

http://s19.postimg.org/nlxb3i6y9/jessie.png

http://s19.postimg.org/nafuqqqib/jessie1.png

Пакетите са остарели, но само с няколко месеца.

Всеки влак си има пътник. Когато решиш да инсталираш, трябва да си направиш преценка от каква система имаш нужда и за какво ще я ползваш. След това, трябва да избереш, коя дистрибуция ще задоволи най- добре нуждите ти.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То и в Arch с един ред където трябва е същата работа : )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво значение има версията му, когато софтуера е доказано работоспособен, върши работа на използващият го, функциониращ почти безпроблемно с изчистени основни бъгове, налични при sid-а и другите дистрибуции, огранизирани около логиката "най-новото е най-хубаво" ?

За излизането на следващият рилийз - отново, какво значение има? Нещо, сигурност ли те притеснява, или?

Хм, явно в мен е грешката, че не разсъждавам "модерно", но съм на принципа, че ако нещо старо работи и ми върши работа, новото само би ми отворило играчка и ядове, и ползата от въведените нови функционалности (най-често такива, които никога няма да използвам) отпада за сметка на безпроблемното статукво.

Проблем е и то голям /за някои/ щом не е Arch.

Редактирано от luckyboy (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Не знам дали тази тема е правилна за въпроса ми и затова предварително се извинявам. 

Имам проблем: Преинсталирах си компютъра на линукс убунту 13.10 (64бит), но за жалост за тази версия няма скайп, затова потърсих в интернет все пак някакъв начин за неговото инсталиране, но ударих на камък. За да се инсталира трябва да се въведат едни команди в конзолата. За жалост след въвеждане на команда от моя страна ми иска судо парола - и тук е най-лошото иска да я напиша и едновременно с това не ми позволява да напиша нито буква. нито цифра. Не знам как се очаква да въведа паролата след като не ми позволява да пиша - все едно клавиатурата е изключена. Ако някой знае как мога да си реша проблема моля да пише. :help wanted4:  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Здравейте! Не знам дали тази тема е правилна за въпроса ми и затова предварително се извинявам. 

Имам проблем: Преинсталирах си компютъра на линукс убунту 13.10 (64бит), но за жалост за тази версия няма скайп, затова потърсих в интернет все пак някакъв начин за неговото инсталиране, но ударих на камък. За да се инсталира трябва да се въведат едни команди в конзолата. За жалост след въвеждане на команда от моя страна ми иска судо парола - и тук е най-лошото иска да я напиша и едновременно с това не ми позволява да напиша нито буква. нито цифра. Не знам как се очаква да въведа паролата след като не ми позволява да пиша - все едно клавиатурата е изключена. Ако някой знае как мога да си реша проблема моля да пише. :help wanted4:  :)

Хах няма страшно< въпреки че не излизат букви/цифри при въвеждането на паролата ти всъщност я пишеш - пробвай.Така е при всички дистрибуций, докато я въвеждаш по нищо не  личи - cool a?Иначе скайпе е една от програмите, които се инсталират най-лесно, просто дърпаш пакета от тук  според версията и го стартираш, никакви команди не ти трябват.

Редактирано от luckyboy (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хах няма страшно< въпреки че не излизат букви/цифри при въвеждането на паролата ти всъщност я пишеш - пробвай.Така е при всички дистрибуций, докато я въвеждаш по нищо не  личи - cool a?Иначе скайпе е една от програмите, които се инсталират най-лесно, просто дърпаш пакета от тук  според версията и го стартираш, никакви команди не ти трябват.

Братле Благодаря ти - стана. Лек ден от мен и пак благодаря много! :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Братле Благодаря ти - стана. Лек ден от мен и пак благодаря много! :)

За нищо! :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

За инсталацията на Skype в Ubuntu правиш следното.

Отваряш "Източници на софтуер", като натиснеш Alt+F2 и напишеш в полето software-properties-gtk

http://s19.postimg.org/fphvse1td/software.png

Кликаш на "Друг софтуер" и отмяташ партньорските хранилища http://s19.postimg.org/buehptinn/partners3.png

след което затваряш графичното приложение.

Сега, можеш да инсталираш скайпа от хранилищата.

Това, може да стане от терминала с командите :

sudo apt-get update

sudo apt-get install skype

или от графичният мениджър на пакети, като намериш skype с търсачката и го зададеш за инсталация.

http://s19.postimg.org/djnkxvycz/skype.png

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За инсталацията на Skype в Ubuntu правиш следното.

Отваряш "Източници на софтуер", като натиснеш Alt+F2 и напишеш в полето software-properties-gtk

http://s19.postimg.org/fphvse1td/software.png

Кликаш на "Друг софтуер" и отмяташ партньорските хранилища http://s19.postimg.org/buehptinn/partners3.png

след което затваряш графичното приложение.

Сега, можеш да инсталираш скайпа от хранилищата.

Това, може да стане от терминала с командите :

sudo apt-get update

sudo apt-get install skype

или от графичният мениджър на пакети, като намериш skype с търсачката и го зададеш за инсталация.

http://s19.postimg.org/djnkxvycz/skype.png

Знам, но все пак много Благодаря :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.