Премини към съдържанието
bakhus

Проблем с РАМ памети. Несъвместими, модифицирани, дефектни или просто ментета?!

Препоръчан отговор

Здравейте!

От един китайски сайт си купих уж нова РАМ DDR2 2GB Kingston PC2-6400, но Уин-а(Windows XP Pro 32-bit SP3) не я разпознава.

В момента имам 2х2 GB - Transcend и Kingston, които работят в двойноканален режим, но на 333 MHz. Идеята ми беше да взема още една същата Кингстън, за да заработят на 400 MHz. Вариантите бяха: нова, втора употреба или уж "нова" от китайския сайт.  Спрях се на последния вариант заради цената. :blink:

Та, оня ден я получих, сложих я на местото на Трансценд-а и пускам първо CCleaner-a - показва ми само 2GB, т.е. отчита само стария Кингстън.

Отварям Properties - и там същата история. Рagefile също беше само около 2 GB

И в Task-a вместо да са 6200 и кусур мб, бяха само 4000 и нещо си.

Пускам аз Speccy и......... резултатът е учудващ за мен:

Memory slots Total memory slots 2 Used memory slots 2 Memory Channels # Dual DRAM Frequency 400 MHz

WTF........... ?!?!

Пускам AIDA и там резултатът е същия - уж са в двойноканален режим, уж я детектва, но swap-а беше само около 4000 МВ(другите данни бяха както все едно при само една платка от 2GB и честно казано ги забравих вече, а оттогава не съм я слагал пак, но при нужда/желание мога да я сложа и да ги постна). Направи ми впечатление обаче, че за тази, втората РАМ в AIDA-а няма данни за сериен номер и дата на производство. Освен това вместо да пише, че е Kingston, изписва, че е: Power quotient ?!?! http://forums.softvisia.com/public/style_emoticons/default/crazy1.gif При първата поне тези данни ги имаше......  

Трябва да допълня, че това е вече втората РАМ платка, която ми изпраща китаеца. С първата историята беше същата - уж Кингстън, уж пак нова, но не запали, разбрахме се да му доплатя за друга, уж Баш Нова, Оригинална Kingston($ 28 общо) като изрично подчертах тая, втората да я тества преди да ми я прати. И оня вика "Dear my friend, first, we will send you the High Quality Original Kingston KVR800D2N6/2G RAM DDR2 800 Mhz after we test it, and it is warranty of 3 years. So please don't worry"......... No worry си викам, ама друг път и не от тебе.

Та, още тогава реших, че проблемът може да е при мен и отначало размених слотовете(имам само два такива) - безрезултатно. След това свалих старата РАМ и оставих само новата, независимо на кой от слотовете(вече изпробвано и с двете получени памети) - операционната не зарежда въобще. Огледах и двете платки при получаването им - външно нямаха никакви повреди, бяха добре опаковани, почистих ги внимателно, внимавах за стат. ел. при смяната, въобще мерки съм взимал.

Когато първата РАМ не ми я отчете, реших да проверя дали проблемът е при мен. Занесох рамта в един близък до нас магазин за ПС части и помолих човека да я пробва. Отчете му я само като 256 МВ!!! Занесох я в съседен магазин - при тях обаче също въобще не запали. При приятел я пробвах - отново нямаше палене. Но все пак започнах да мисля дали проблемът не е в дъното ми - стар BIOS, несъвместими дъно и РАМ..... Обмислях да ъпдейтвам BIOS-а, но дъното ми е нещо странно - Foxconn(купувано е от Plesio преди 5 г.), но точния модел(така си пише и на самата кутия, така го детектва и Speccy, само не съм се сетил досега да видя на самото дъно дали пише нещо повече) е: AG31-M1. Да, ама НЕ! В сайта им ВЪОБЩЕ няма такъв модел!!! Не зная причината, защото е старо ли, защото е модифицирано ли, специална поръчка само за Plesio веригите ли е.... нямам идея. В нета има данни за такъв модел, но си мисля дали направо да не пиша на Foxconn. Както и да е, още не знам какво да предприема, а и това може да зависи от отговорите ви тук. Не зная откъде бай китаец копа тези памети, но допускам, че без да знае може да са само за AMD платформи(аз самия наскоро точно във тази връзка разбрах, че има и такива). Сетих и за Memtest, но не съм гледал той какво би ми показал в това отношение.

Да обобщя - ще ви бъда благодарен, ако ми кажете какви може да са причините тези памети да не бъдат разпознавани от Уиндоус-а и как всъщност да разбера със сигурност дали те реално действат, че иначе да си му ги връщам на бай китаец тутакси!

Прикачам шотовете, които направих:

post-231498-0-04319600-1393421182_thumb.post-231498-0-19503400-1393421193_thumb.post-231498-0-85555500-1393421202_thumb.post-231498-0-65218500-1393421209_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв биос ще ъпдейтваш. След като си носил рамта на няколко места и се вижда, че не работи какво повече искаш да правиш?

Редактирано от Emokostov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От толкова магазини в България, баш от Китай ли се набута да поръчваш ? Да кажем че тук няма DDR2 модули, ама...

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От толкова магазини в България, баш от Китай ли се набута да поръчваш ? Да кажем че тук няма DDR2 модули, ама...

Е паднала е на далавера вероятно, но явно не е имал късмет.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв биос ще ъпдейтваш. След като си носил рамта на няколко места и се вижда, че не работи какво повече искаш да правиш?

Ами, нали човек търси причината и у себе си... не просто да отсека,че оня ми е пратил дефектни/ментета или тем подобни. 

Трябва да отбележа, че досега съм купувал много други неща от този китайски сайт - блу-рей дискове, Wi-Fi антени, кабели, MP3 Wireless FM + МР4 плеъри и дори и HD Media Player за $ 75, всички в идеално състояние.Така че, проблемът не е в Китай, да не би всичко друго тук да не е от там? Пък и както каза Emokostov, да, цената беше добра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

но Уин-а(Windows XP Pro 32-bit SP3) не я разпознава - как разбра? уина е 32 битов, не може да ти адресира всичките 4 гиги

CCleaner-a - показва ми само 2GB, т.е. отчита само стария Кингстън. - също като горното

Отварям Properties - да беше снимал това

Рagefile също беше само около 2 GB - много ти е даже

swap-а беше само около 4000 МВ - ужасно много суап, защо така, какво си стартирал?

И в Task-a вместо да са 6200 и кусур мб, бяха само 4000 и нещо си. - пак първото

Отчете му я само като 256 МВ!!! - тука говориш май за първата ти поръчка от китаеца?

: AG31-M1. - afox ag31-m1 - някво отроче на Foxconn

Редактирано от bluelight (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами, нали човек търси причината и у себе си... не просто да отсека,че оня ми е пратил дефектни/ментета или тем подобни. 

Трябва да отбележа, че досега съм купувал много други неща от този китайски сайт - блу-рей дискове, Wi-Fi антени, кабели, MP3 Wireless FM + МР4 плеъри и дори и HD Media Player за $ 75, всички в идеално състояние.Така че, проблемът не е в Китай, да не би всичко друго тук да не е от там? Пък и както каза Emokostov, да, цената беше добра.

Е добре помисли малко. След като си я носил на няколко места и виждаш, че не работи как според теб проблема е в теб и как според теб Update на Bios ще оправи нещата. Затова така ти пиша в коментара.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че който е прочел всичко написано от мен, би следвало да е разбрал за какво говоря ;)"показва ми само 2GB, т.е. отчита само стария Кингстън" означава точно това, което съм написал - с двете ми сегашни памети показваната памет в Properties е 3.12 GB, а която и друга от "новите" да сложа си показва, че все едно е само една, т.е. старата ми или само 2 GB, т.е. НОВАТА не се детектва!

Защо да поствам снимка на Properties, при положение, че там СЪЩО показва 2 GB и защо смяташ, че 2 GB за Рagefile е много, след като имам/отчита само 2 GB РАМ?! :huh:

В момента с двете ми стари памети файлът е ТОЧНО 3.12 GB, т.е. колкото си следва да е голям.

Да, първата получена САМО при единия дето я носих му я показа като 256 МВ-ва. Затова и ми е недоумението какви са тези модули и що за шит са.

Въобще, прощавай, но само цитираш какво съм обяснил(мисля достатъчно) нагледно и не даваш никакъв отговор или обяснение на въпросите ми.....

Е добре помисли малко. След като си я носил на няколко места и виждаш, че не работи как според теб проблема е в теб и как според теб Update на Bios ще оправи нещата. Затова така ти пиша в коментара.

Разбрах те, но колебанието ми е, защото, както казах и се вижда от шотовете, самия Уиндоус и CCleaner-a не отчитат никоя от новите памети, но в Speccy-то и в AIDA-та(както се вижда от шотовете при нея, бтв същото беше и с първата) и двете китайски памети се разпознават, и двете програми ги показват като работещи в двойно канален режим и то на 400 MHz.

Няма как да не се чудя кое е вярното, при положение,че данните м/у тях се разминават...

А, и ъпдейт на BIOS-а е просто крайна идея, разбира се, че и аз самият не мисля това да реши нещата. :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че който е прочел всичко написано от мен, би следвало да е разбрал за какво говоря ;)"показва ми само 2GB, т.е. отчита само стария Кингстън" означава точно това, което съм написал - с двете ми сегашни памети показваната памет в Properties е 3.12 GB, а която и друга от "новите" да сложа си показва, че все едно е само една, т.е. старата ми или само 2 GB, т.е. НОВАТА не се детектва!

Защо да поствам снимка на Properties, при положение, че там СЪЩО показва 2 GB и защо смяташ, че 2 GB за Рagefile е много, след като имам/отчита само 2 GB РАМ?! :huh:

В момента с двете ми стари памети файлът е ТОЧНО 3.12 GB, т.е. колкото си следва да е голям.

Да, първата получена САМО при единия дето я носих му я показа като 256 МВ-ва. Затова и ми е недоумението какви са тези модули и що за шит са.

Въобще, прощавай, но само цитираш какво съм обяснил(мисля достатъчно) нагледно и не даваш никакъв отговор или обяснение на въпросите ми.....

Разбрах те, но колебанието ми е, защото, както казах и се вижда от шотовете, самия Уиндоус и CCleaner-a не отчитат никоя от новите памети, но в Speccy-то и в AIDA-та(както се вижда от шотовете при нея, бтв същото беше и с първата) и двете китайски памети се разпознават, и двете програми ги показват като работещи в двойно канален режим и то на 400 MHz.

Няма как да не се чудя кое е вярното, при положение,че данните м/у тях се разминават...

А, и ъпдейт на BIOS-а е просто крайна идея, разбира се, че и аз самият не мисля това да реши нещата. :wink12:

Не разчитай само на софтуерни програми. След като хардуерно паметта не се приема от няколко машини значи е повредена. Изхвърли я направо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, дай да го караме подред да видим какво става.

Първата плочка, която си купил, не я коментираме - тя си е развалена, те ти пращат друга, уж с уговорката, че е 2 гиги, нали?

Ако е така, продължаваме - как биос вижда рам паметта - само 2те гиги на старата или 4 гиги, моля да провериш това.

Ако биос вижда четири гиги - как е настроен msconfig - в run пишеш msconfig, отиваш на таба boot - advanced options и виж дали има чек, като е сложена новата, рам, ако има чекче на maximum memory - го махни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разчитай само на софтуерни програми. След като хардуерно паметта не се приема от няколко машини значи е повредена. Изхвърли я направо.

Не разчитам изцяло, но се съобразявам какво ми показват като данни, нали все пак са баш 

за диагностика ;)

Като и да е - ще пиша на китаеца по-късно, че ще му си ги пращам и двете back to China. :) Предполагам, че ще е достатъчно коректен да ми върне цялата сума, а и все пак такива са условията в сайта, пък и те си имат политика за връщане

Добре, дай да го караме подред да видим какво става.Първата плочка, която си купил, не я коментираме - тя си е развалена, те ти пращат друга, уж с уговорката, че е 2 гиги, нали?Ако е така, продължаваме - как биос вижда рам паметта - само 2те гиги на старата или 4 гиги, моля да провериш това.Ако биос вижда четири гиги - как е настроен msconfig - в run пишеш msconfig, отиваш на таба boot - advanced options и виж дали има чек, като е сложена новата, рам, ако има чекче на maximum memory - го махни.

Първата уж беше просто "Brand New DIMM Memory RАМ DDR2 2G 800Mhz PC2-6400", но на нея пишеше уж Кингстън. Втората за която доплатих, си пишеше "High Quality Original Kingston RAM DDR2 2GB 800 Mhz" - и с двете историята е една и съща - която и от тях да пробвам сама, ОС не стартира, а ако е някоя от тях+някоя от сегашните ми показва само сегашната и ни в BIOS-а, ни в Уиндоус-а разпознава или отчита някоя от китайските. Относно MAXMEM-a, там проверявах още при проблема с първата РАМ и разбира се там няма отметка(и никога не съм слагал де).

---------------------------------------------------------------------------------

Освен това днес носих и втората РАМ в единия магазин за части, дето бях носил и първата - и на техен комп не тръгна. Това от мен, аз приключвам с тия памети, но не и с темата. Ако някой има други предложения, предположения, подобни проблеми и тн. нека да коментира, щото така и не ми става ясно защо има разминавания м/у данните от софтуерите за диагностика.......

Редактирано от bakhus (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не разчитам изцяло, но се съобразявам какво ми показват като данни, нали все пак са баш 

за диагностика ;)

Като и да е - ще пиша на китаеца по-късно, че ще му си ги пращам и двете back to China. :) Предполагам, че ще е достатъчно коректен да ми върне цялата сума, а и все пак такива са условията в сайта, пък и те си имат политика за връщане

Първата уж беше просто "Brand New DIMM Memory RАМ DDR2 2G 800Mhz PC2-6400", но на нея пишеше уж Кингстън. Втората за която доплатих, си пишеше "High Quality Original Kingston RAM DDR2 2GB 800 Mhz" - и с двете историята е една и съща - която и от тях да пробвам сама, ОС не стартира, а ако е някоя от тях+някоя от сегашните ми показва само сегашната и ни в BIOS-а, ни в Уиндоус-а разпознава или отчита някоя от китайските. Относно MAXMEM-a, там проверявах още при проблема с първата РАМ и разбира се там няма отметка(и никога не съм слагал де).

---------------------------------------------------------------------------------

Освен това днес носих и втората РАМ в единия магазин за части, дето бях носил и първата - и на техен комп не тръгна. Това от мен, аз приключвам с тия памети, но не и с темата. Ако някой има други предложения, предположения, подобни проблеми и тн. нека да коментира, щото така и не ми става ясно защо има разминавания м/у данните от софтуерите за диагностика.......

Само за проба, ако ти се занимава, видях в някои форуми съвет за вдигане на dram волтажа със стъпка 0,05 - вадене на батерията, слагане само на новата рам, ако запали директно влизаш в биос и вдигаш волтажа, гасиш и слагаш старата рам. PQI е уж марката на рамта. Но рамта си е кофти, затова просто ако ти се занимава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.