Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

През 1997 година купих част от 1 етаж на двуетажна къща, като това е обособен самостоятелен имот, с прилежащи избени помещения и 1/8 идеална част от дворното място. С нотариално заверено съгласие на другите собственици / семейство - съпруг и съпруга/ и с всички необходими документи, проекти, разрешителни  и пр.  етапи преустроих имота в стоматологичен кабинет. Тоест. притежавам нотариален акт за стоматологичен кабинет в тази сграда. Над мен живееха въпросното семейство и не съм имала никакви проблеми за нищо. От няколко месеца те се преместиха в другата част на първия етаж, а горе се нанесоха синът им / който не е собственик, имотът е на родителите, но ще бъде единствен наследник/ със семейството  си. Те започнаха да твърдят, че им мирише на дезинфектант. Приемам, че може да е така - няма плоча, а е "каратаван'. Смених, изхвърлих всичко, което има по- силна миризма.  Обадих се в РЗИ, обясних казуса и те отговориха, че всичко, което използвам е одобрено от МНЗ и не е вредно за здравето. Освен това, за такива субективни усещания няма измервателни уреди.В същото време под прозореца ми сложиха огромен климатик с тръби по фасадата, без мое съгласие.Не искам да имам лоши отношения със съседите, но днес се оказа, че целта е друга - просто искат да ме принудят да им продам имота, като ме притесняват.Имам следните въпроси:1. Когато родителите починат и синът наследи имота, може ли да има претенции към мен, при положение, че наследява имот със стоматологичен кабинет за съсобственик?2. Какво мога да направя, за да се защитя от претенция за нещо, което наистина е субективно и не може да се установи реално.3. Ако реша да си продам имота за цена, която на тях не им харесва, какво следва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре е да се консултираш с адвокат. Има си правни тънкости.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не могат да ти направят, щом всичко си е узаконено, даже ти може да ги накараш да махнат климатика- забранено е  по принцип на външни фасади да има климатици, ама никой не го спазва. Ако решиш да продаваш имота, предлагаш го първо на тях, като не им хареса цената, го пускаш на свободна продажба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не могат да ти направят, щом всичко си е узаконено, даже ти може да ги накараш да махнат климатика- забранено е  по принцип на външни фасади да има климатици, ама никой не го спазва. Ако решиш да продаваш имота, предлагаш го първо на тях, като не им хареса цената, го пускаш на свободна продажба.

имота е обособен и не е в иеални части така че не е нужно първо да го предлага на тях

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако решиш да продаваш имота, предлагаш го първо на тях, като не им хареса цената, го пускаш на свободна продажба.

Те искат точно това!А ти какво им предлагаш....

По темата,ако имат някакви проблеми да подадат жалба въпросните наследници.Ти имаш пълното право да работиш/живееш там.Ако много знаят намекни им че ще продадеш дяла си на хора от ромски произход :D.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

имота е обособен и не е в иеални части така че не е нужно първо да го предлага на тях

Мда, чел съм през ред малко :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мда, чел съм през ред малко :)

Много ви благодаря! Да, имотът си е самостоятелен, но имам и 1/8 част от двора, която е идеална част и няма как да се отдели реално.

На времето това е било еврейска къща, отчуждена и в нея настанени 3 семейства - едно на втория етаж и две на първия - който още тогава е бил разделен на две отделни части. Аз купих по- малката част от едните собственици, собствениците на горния етаж купиха другата част от първия етаж от вторите собственици и така си е и до днес - те имат втория етаж+2/3 от първия, аз имам 1/3 от първия. Естествено, че би било добре цялата къща да си е тяхна, защото и дворното място е голямо, къщата е на центъра, може да се събори и да се построи отново, като се ситуира по различен начин. Да се изтегли навътре в двора, да се направят отпред гаражи, защото сега тя е на улицата и дворът е зад нея. Само че, едно преместване на мен ще ми е съпроводено с много проблеми - на мен кабинетът ми е тук от 1990 година - първо бях под наем в съседната къща, после си купих това.

Те ми предлагат замяна с подобно на друго място. Да де, ама понятията за "подобно" са много различни. Още повече, че за мен това ще е съпроводено с търчане по инстанции за узаконяване на нов кабинет, много разходи за оборудване, обзавеждане и пр. Да не казвам, че съм и на почти 60 години и просто не ми се занимава, Тук си ми е много добре, идеално съм си го обзавела, то си е с отделен вход, дворът също е отделен / както прецени, че е добре другият собственик/. На никого не преча, никой не ми пречи на мен. И всъщност, с възрастните хора си нямам проблеми, проблемите са със сина и снахата, които де факто не са собственици за сега.

За мен подобно би било кабинет на центъра - в същия район, обзаведен и работещ, просто оставям този в петък и в понеделник се премествам в новия.

А можете ли да ми предложите адвокат, на когото да занеса документите и да се посъветвам. Макар че, зная много добре, че съм в правото си, защото аз съм собственик, колкото и те. Освен това, съм собственик на стоматологичен кабинет, не на жилищно помещение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Когато родителите починат и синът наследи имота, може ли да има претенции към мен, при положение, че наследява имот със стоматологичен кабинет за съсобственик?2. Какво мога да направя, за да се защитя от претенция за нещо, което наистина е субективно и не може да се установи реално.3. Ако реша да си продам имота за цена, която на тях не им харесва, какво следва?

по т.1

не, не може

по т.2

вече си го направила - говорила с РЗИ

по т.3

можеш да продадеш имота на този, който ти даде най-изгодната цена

ако им кажеш цена която не им харесва те просто няма да го купят

всъщност, в момента ти си в позицията да диктуваш условия - те искат точно този имот /за да придобият собственост върху цялата къща/

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук зора е за земята, не толкова за кабинета.

По въпроса с узаконаването на нов кабинет, може да се извърши от фирма за тяхна сметка.

Колко е голямо дворното място, какъв процент застрояване е разрешен в имота и на колко етажа - тогава ще се знае цената на вашия имот?

ПП: "В същото време под прозореца ми сложиха огромен климатик с тръби по фасадата, без мое съгласие" - пускаш жалба в общината, да се демонтира.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми и Андронс, много ви благодаря :) Ще трябва да видя в общината какво е предвидено, никога не съм се интересувала, но сега ще го направя. Давате ми страхотна идея. Защото за мен ще се полага 1/8 от евентуално построено ново нещо на този терен, нали така?

По въпроса за климатика - казах, че не го искам под прозореца си, рекоха, че не ми пречело :no-no:

Ама климатикът го сложи синът, а ако се жалвам, ще страда бащата, защото той е собственикът. А аз не искам да му създавам проблеми на него, защото се разбираме и той няма вина. Пропуснах да кажа, че синът не си говори с родителите от 15 години, не могат да му въздействат никак, въобще - много ни е сложна работата в тази къща. да не разправям, че всичко иде от снахицата, която е :mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще трябва да видя в общината какво е предвидено, никога не съм се интересувала, но сега ще го направя. Давате ми страхотна идея. Защото за мен ще се полага 1/8 от евентуално построено ново нещо на този терен, нали така?

по всяка вероятност е предвидено жилищно застрояване

ПУП се изготвя чак когато има инвеститор готов да застрои даден парцел

т.е. ако се е появил някой, казал е на всички съсобственици "Добър ден, искате ли аз да построя на вашия парцел една сграда и да ви обезщетя с два апартамента и един магазин?"

както вече казах, ти си в изгодната позиция да диктуваш условия

а относно климатика.............. има си отдел незаконно строителство. Просто се пуска една жалба. Още повече че синът и снахата не се явяват в момента собственици.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Пропуснах да кажа, че синът не си говори с родителите от 15 години, не могат да му въздействат никак, въобще - много ни е сложна работата в тази къща. да не разправям, че всичко иде от снахицата, която е :mad:

След смъртта на родителите ще си имаш големи проблеми с тях.Консултирай се с адвокат задължително.

До колкото разбрах имаш 1/3 от къщата и 1/8 от двора,а те ще наследят по-голяма част от имота и има порта в закона..могат да ти купят дяла на държавна цена.Все пак имаш нот.акт и не съм съвсем сигурен какво може да се случи..

Адвокат взема около 50 лв за консултация,вземаш всички документи на кабинета,къщатата, довора,скици(ако са на отделни).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До колкото разбрах имаш 1/3 от къщата и 1/8 от двора,а те ще наследят по-голяма част от имота и има порта в закона..могат да ти купят дяла на държавна цена.

имота не е в съсобственост и такъв вариант просто няма

в случая земята е прилежаща към самостоятелния имот който тя владее 

никой и по никакъв начин не може да се разпорежда с каквато и да била част от нейния имот без нейното съгласие

Редактирано от emmi (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хммм - имам една малко странна идея - за сега знаем, че синът не си говори с родителите - Правите си събрание на собствениците и решавате климатика да бъде премахнат или преместен на място, на което не Ви пречи - ако и те и Вие сте съгласни, той е длъжен да прави това каквото му кажат собствениците. Все пак са му родители и може и да не искат да го принудят - тогава си пускате жалба, проблем наистина ще имате огромен ако той пипне имота, а още по - огромен ако не е единствено дете, тогава ще стане една такава мътна - но от тази мътна вода може и ползи да имате, защото ако се окаже, че има още 2-3 наследници, те г/д като си разделят каквото им се полага, накрая всички ще имат точно колкото и Вие и ще имате равни права на собственици ;)Абе варианти много, но едно знам в България имотните разправии са доста по - груби и много пъти завършват с черна хроника - консултацията Ви с адвокат е задължителна!

Редактирано от icekiller (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма други наследници, освен, ако родителите не решат да оставят част от къщата на племенника си, който се грижи за тях. Ние не сме роднини с другите собственици, имотите са съвсем отделни - не са части от общ имот, унаследен или купен. Това е било разделено след национализацията на 3 жилища на " Жилфонд", давани под наем на хора, нуждаещи се от общината. Като последните настанени после са получили право да си ги купят. Аз пък купих от децата на едното семейство, когато родителите починаха. После починаха и хората от другото семейство, което беше собственик на втората част от моя етаж и тогава собствениците на втория етаж купиха и тази част. Като всъщност, те са сабственици на другите два имота в тази къща.

При преустройстройството всичко съм направила " по устав" - проекти, комисии, разрешително за ползване, както си му е редът - община, пожарна, енерго, ХЕИ и всичката галимация, която се полага. Имам си документи, просто, при нас не може да бъде пуснат кабинет в действие, ако всичко не е наред.

А и аз държа да съм изрядна.

Но в случая, ако започнат много да ми досаждат, ще кажа една цена от 100 000 евро, пък да видим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си имаш разрешително за ползване не могат да имат претенции, освен при значително отклонение от проекта и изпълнението ну. Имало е процедура за мотивирано обжалване на проектите и след това на изпълнението, от която не са се възползвали. Та преди да се издаде разрешението за ползване специалистите от съответните служби са се произнесли, че при съответните отстояния до съседните жилищни имоти няма да им се пречи. Относно климатика - може да имате претенции ако е на ваша стена или пррави голям шум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Dhmhtra
      Здравейте!
      Вероятно не съм единствената, която има проблем със съсед-ексхибиционист, но не можах да намеря подобна тема.
      Казусът ми е следният: срещу жилището ми, на около 15 метра, се намира друг жилищен блок и точно срещу прозорците и балкона на спалнята ми се намира балкон и прозорци на съсед-ексхибиционист. Навиците му са... хмм... много неприлични и не знам дали ще мога добре да ги опиша тук. Почти всеки ден, в ранния следобед, съседът, на възраст около 50 години, се съблича на балкона, сяда с раздалечени колене и започва да си пипа и подмята мъжкото достойнство. Процедурата трае с часове. Не съм засичала колко часа точно, но поне 2 часа трае тази... хммм... процедура. Лятото откарваше и повече, като тогава беше и чисто гол, сега, откакто застудя, се съблича само от кръста надолу и забелязвам, че по-бързо се скрива в апартамента си.
      Сигурно сега повечето от вас ще ми се присмеят, но аз действително имам проблем. Имам малка дъщеричка, която вече започва да разбира кое е прилично и кое не е, и не искам изобщо детето да го зърва. Проблемът е, че не мога да съм сигурна кога детето ще излезе на балкона и дали няма да го завари този отсреща. Разстоянието между двата балкона е малко и детето ми положително ще го види, тя е наблюдателна. 
      Сигурно този съсед има психични отклонения и хем ме е гнус, хем малко жал, а и усещам неудобство да му извикам полиция. Въобще не съм запозната дали реакцията ми би била адекватна ако се обърна към МВР. Той съседът си е вкъщи, както се казва и сигурно не би ми пречил, ако не беше дъщеричката ми. (Преди време имаше друга съседка на малко по-горен етаж, която излизаше дибидюс гола на балкона и от там махаше на хората. Наричахме я "Голата Маха", но тя почина и този съсед започна да... ексхибиционира.

Благодаря предварително на всеки адекватен съвет.
    • от Alexander..
      Бихте ли ми дали някакъв образец на жалба за шумни съседи, и ако може да ми кажете какво точно трябва да напиша на нея освен адреса на купонджиите . Мерси!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.