Премини към съдържанието
danchobg

Въпроси за лнукс (драйвери, графична среда)

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте, мисля да си слагам линукс на конфигурацията от подписа и имам няколко запитвания относно тази ОС.Едит: Ще се ползва главно за филми, за малко игри и интернет.Има ли читави AMD драйвери?Ще мога ли да клокна видеото (и волтажа)?Коя графична среда да ползвам? Ще се поддържа ли драйвера за звука? (някакъв VIA, трябва ми да използвам отделен канал за баса 2+1)Ще мога ли да играя повечето игри с wine? (Wot, loadouts, lol, някои по-нови)Преди време опитах да сложа убинту 13 KDE при уиндоуса и при рестарт си гледах само мишката. Иначе си поиграх малко с УСУ 8,3 ???(май) от флашка, обаче не искаше да ми запомня промените и при всяко стартиране беше като чиста инсталация.-----Направих много грешки заради клавиатурата на тея евтини acer-и.

Редактирано от danchobg (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всички лаптопи са евтини, не се притеснявай. Мина времето, когато марката имаше значение.

Относно дистрибуцията - 64 битови версии на Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu 14.04 (това, че е още бета няма значение), Open SUSE 13.1, Fedora 20. Не е зле да тестваш и излязлата вчера Linux Mint Debian.

Тестваш от Live CD и ако имаш нормална резолюция (за 15.6 инчов лаптоп тя е 1366/768), инсталираш и

не пипаш повече по драйвърите. http://s19.postimg.org/75fnsaj03/ati.png

Относно игрите - можеш да си ги купиш и да ползваш Steam, без да се налага да си играеш с Wine.

Синът на един колега си купува игри на промоция за по 5 евро.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще мога ли да играя повечето игри с wine? (Wot, loadouts, lol, някои по-нови)

Ако си го настроиш като хората - да.За предпочитане е playinlinux.Иначе, ако ще ползваш Линукс започни да четеш.Никой не се е родил научен, но е доста егоистично да се търси информация наготово.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако си го настроиш като хората - да.За предпочитане е playinlinux.Иначе, ако ще ползваш Линукс започни да четеш.Никой не се е родил научен, но е доста егоистично да се търси информация наготово.

За игрите - ясно. Мерси! cybercop, иде реч за настолния

Phenom II x4 965 @ 4.0 GHz Noctua NH-U12S Gigabyte GA-970A-UD3 CORSAIR Vengeance 8GB (2 x 4GB) @ 1600 Mhz 8-8-8-22-30 1T SAPPHIRE HD 7850 2GB GDDR5 @ 1200/1375 MHz Seagate Barracuda ST2000DM001 2TB 7200 RPM Corsair CX-430 V2

, а аз в момента пиша от лаптоп. Най ме притесняват драйверите за звука(схемата две + едно) и това, дали ще мога да бутам честотите по видеото и волтажа му. И luckyboy, форумите не са ли за да си споделяме опита и знанията? Ако не е тъка и аз съм в грешка се извинявам. Кажи и си трия регистрацията и няма да ви занимавам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най ме притесняват драйверите за звука(схемата две + едно) и това, дали ще мога да бутам честотите по видеото и волтажа му. 

Никой не може да ти каже как и дали ще ти върви.При линукса нещата са си строго индивидуални.Закачи едно live cd и виж. :)

Аз ти препоръчвам Убунту 12.04 

Редактирано от luckyboy (преглед на промените)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никой не може да ти каже как и дали ще ти върви.При линукса нещата са си строго индивидуални.Закачи едно live cd и виж. :)

Аз ти препоръчвам Убунту 12.04 

Ще направя една флашка. Обаче най-рано утре вечер ще мога да проведа експеримента. Ще напиша резултата тук. 

Един въпрос, ще може ли да работи драйвер за уиндоус с емулатор? Звучи ми глупаво, но не и невъзможно.

Редактирано от danchobg (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За звука се съмнявам, че ще имаш каквито и да е проблеми. Просто инсталираш pulseaudio (ако липсва), pavucontrol, pavumeter и си правиш необходимите настройки.

Относно видеото - за фини настройки ще трябва да си сложиш драйвъра от официалният сайт, който идва с интерфейс за настройки. Аз лично избягвам да пипам каквото и да е по настройките и ползвам автоматичната конфигурация.

Свали 64 битова дистрибуция, стартирай я от Live CD и си направи тестовете. Няма да имаш ефективността на истинска инсталация, но ще добиеш представа за дистрибуцията.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А каква е разликата между линукс минт и линукс минт дебиан.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста голяма, въпреки външните прилики, които се дължат на еднаквата конфигурация на графичните среди.

Linux Mint Debian е чиста Debian Testing, настроена в напълно готов за работа вид. Tази версия е Rolling Release (непрекъснато обновяваща се). 

Другата версия на Linux Mint е Ubuntu базирана. Изданията са с фиксиран срок на поддръжка, който зависи от версията на Ubuntu, върху която е базирана.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да погледнах няма кде графична среда а само мате и Cinnamon.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина има нужда от Mint Debian с KDE. Но и това не е малко. Още повече, че Cinnamon бе разработена от екипа на Mint.

Има достатъчно други дистрибуции, както Ubuntu, така и Debian, базирани, които са с KDE. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина има нужда от Mint Debian с KDE. Но и това не е малко. Още повече, че Cinnamon бе разработена от екипа на Mint.

Има достатъчно други дистрибуции, както Ubuntu, така и Debian, базирани, които са с KDE. 

http://solydxk.com/

Хикса обаче е по-скоро КДЕ и не ми хареса .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://solydxk.com/

Хикса обаче е по-скоро КДЕ и не ми хареса .

Тази не я бях чувал. Debian бих го предпочел в чистия си му вид. :)

Да погледнах няма кде графична среда а само мате и Cinnamon.

Ако държиш на Ubuntu - слагаш Kubuntu. Там KDE е реализирано доста стабилно, не че при Ментата не е, но идея по добре е Kubuntu.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако държиш на Ubuntu - слагаш Kubuntu. Там KDE е реализирано доста стабилно, не че при Ментата не е, но идея по добре е Kubuntu.

Подкрепям!Абе да слага каквото си иска, средата е на един ред разстояние:

Публикувано изображение

Междо другото, KDE-то се държи доста добре върху 12.04 LTS  :)

Редактирано от luckyboy (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, мисля да си слагам линукс на конфигурацията от подписа и имам няколко запитвания относно тази ОС.Едит: Ще се ползва главно за филми, за малко игри и интернет.Има ли читави AMD драйвери?Ще мога ли да клокна видеото (и волтажа)?Коя графична среда да ползвам? Ще се поддържа ли драйвера за звука? (някакъв VIA, трябва ми да използвам отделен канал за баса 2+1)Ще мога ли да играя повечето игри с wine? (Wot, loadouts, lol, някои по-нови)Преди време опитах да сложа убинту 13 KDE при уиндоуса и при рестарт си гледах само мишката. Иначе си поиграх малко с УСУ 8,3 ???(май) от флашка, обаче не искаше да ми запомня промените и при всяко стартиране беше като чиста инсталация.-----Направих много грешки заради клавиатурата на тея евтини acer-и.

1. С Netrunner вече с Chakra това по-въпроса с АМД драйвърите има и в зависимост от дистрибуцията се инсталират лесно или малко по-трудно.

2. Няма я опцията в каталист центъра за Overdrive , а дали AF или Trixx ще вървят под линукс нямам идея.

3. В сайта на Гигабайт казват , че твоето дъно е с Реалтек звук.Не съм имал проблем със звука на Гигабайт-ско дъно.

Аз бих ти предложил да пробваш с Netrunner според моето скромно мнение е една от най-приятелско настроените към новобранците дистрибуция.

Успех

Редактирано от Joll1Roger (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

i1. С Netrunner вече с Chakra това по-въпроса с АМД драйвърите има и в зависимост от дистрибуцията се инсталират лесно или малко по-трудно.2. Няма я опцията в каталист центъра за Overdrive , а дали AF или Trixx ще вървят под линукс нямам идея.3. В сайта на Гигабайт казват , че твоето дъно е с Реалтек звук.Не съм имал проблем със звука на Гигабайт-ско дъно.Аз бих ти предложил да пробваш с Netrunner според моето скромно мнение е една от най-приятелско настроените към новобранците дистрибуция.Успех

Това с нетрънер ме заинтрегува. Иначе опитах Убунту и Кубинту. Първото се държа добре, но ми липсваха ефектите. Второто ми хареса доста, но като тръгнах да слагам препоръчителните драйвери, програмката заби. Реснах операционната система и картина повече не ми изкара.Звука се споддържа. Никъде не видях опция 2+1, но може предполагам да се променя или използвам някоя 5+1. (нямах време да се задълбочавам с това, сега пак ще го погледна).За сайта на гагабайт. Може да си гледал друга ревизия (1.0,1.1,1.3,3.0), моята е 1.2 цък. Сега ще пробвам този, нали мога да го ползвам на флашка? Има го в universal usb installer. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Звука се споддържа. Никъде не видях опция 2+1, но може предполагам да се променя или използвам някоя 5+1. (нямах време да се задълбочавам с това, сега пак ще го погледна).

Има начин, че как няма да има.

Отвори терминала и изпиши alsamixer. Настройките си ги правиш от там, включително и колко канален звук желаеш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има начин, че как няма да има.

Отвори терминала и изпиши alsamixer. Настройките си ги правиш от там, включително и колко канален звук желаеш.

Хипотетично възможен ли е честотен филтър?  Например да пуска само тези от 125 Hz надолу по отделен канал?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Netrunner работеше чудесно, даваше ми малко артефакти с дефалт избраните драйвери. Но когато дръпнах други се пооправи. За звука не открих това което търся и докато ровех екрана стана черен и заби. Това може ли да е от нестабилна рам? Би трябвало да е стабилна, карам с тези настройки от месеци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй ,

Филми и интернет нямаш никакви проблеми с изброените дотук дистрибуции . Аз лично съм Ubuntu базиран , но и с Минд и Дебиан си 6 !

Обаче тва с игрите си е разправия . И wine  и playonlinux си е игра голяма да подкараш нормално някоя нова игра . По нагоре е даден пример със Steam . Е ок ама като инсталираш Steam  от там имаш само някоко игри които можеш да играш ( аз лично от там играя доста ) и Loadout  не е от тях .   Имал съм адски много проблеми с инсталацията на АМД драйверите .... и каталиска разбира се .

Успех и пиши !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъй ,

Филми и интернет нямаш никакви проблеми с изброените дотук дистрибуции . Аз лично съм Ubuntu базиран , но и с Минд и Дебиан си 6 !

Обаче тва с игрите си е разправия . И wine  и playonlinux си е игра голяма да подкараш нормално някоя нова игра . По нагоре е даден пример със Steam . Е ок ама като инсталираш Steam  от там имаш само някоко игри които можеш да играш ( аз лично от там играя доста ) и Loadout  не е от тях .   Имал съм адски много проблеми с инсталацията на АМД драйверите .... и каталиска разбира се .

Успех и пиши !

Еми опитах няколко неща. Убунту ми даваше най-малко артефакти по екрана. Дори и без клок нетрънера ми крашваше и често програми спираха да работят. За звука разбрах, че го има като проблем. Никой май не е добавил кросоувър за баса. След малко човъркане си съсипах уиндоуса и се форматна харда(накратко защото цъкам без да чета). Сега съм прекратил експеримента. Ако си взема читави колонки и измисля как да оправя артефактите ще сложа пак убунту.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробваш с драйвърите от страницата на АМД, не би трябвало да има проблеми, ако ти е читав хардуерът : )

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.