Премини към съдържанието
15 години Kaldata.com – време е да почерпим! Прочети още... ×
veselina_mb

възражение срещу разделяне на апартамент на два

Препоръчан отговор

Съсед иска да раздели апартамента си на два отделни. Издадено е разрешение на строеж. Някои от съседите не са съгласни. Има възможност за обжалване по законосъобразност. По кой член от ЗУТ трябва да го направят? Ако някой има примерен вариант на Възражение, моля да предостави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По чл.216 от ЗУТ.

Чл. 216. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) Не подлежат на пряко обжалване по съдебен ред следните административни актове на главните архитекти на общините (районите):

1. отказите за съгласуване и одобряване на инвестиционни проекти, когато не са съставна част на комплексния проект за инвестиционна инициатива;

2. разрешенията за строеж заедно със съгласуваните и одобрени инвестиционни проекти, когато такива се изискват, и отказите за издаването им, когато не са съставна част на комплексния проект за инвестиционна инициатива.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 33 от 2008 г.) Административните актове по ал. 1 подлежат на обжалване по законосъобразност пред началниците на регионалните дирекции за национален строителен контрол, а за специалните обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната - пред министъра на отбраната, съответно пред министъра на вътрешните работи или пред председателя на Държавна агенция "Национална сигурност".

(3) (Изм. - ДВ, бр. 30 от 2006 г., в сила от 12.07.2006 г.) Жалбите се подават от заинтересуваните лица чрез органа, издал акта, по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

(4) Жалбите и протестите срещу актовете по ал. 1 спират изпълнението им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се изисква съгласието на съседите за да се преустрои един апартамент ако не се засягат общи части. Избиването на врата към общият стълбищен коридор, не се смята за съществено, защото не променя нито вида, нито предназначението му. Важно е ако има промяна в инсталациите, да не се засягат общите за блока, а само вътрешните за апартамента (-тите)

При разделянето абсолютно е забранено баня-тоалетна да попада над кухня, стая или килер на долния ет.
още повече че в случая вече е издадено разрешение за строеж, което означава че са спазени всички изисквания на закона
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно споделям мнението на emmi. С какво по-точно не са съгласни съседите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно споделям мнението на emmi. С какво по-точно не са съгласни съседите?

Къде съседи, къде автора на темата ...

Не е важно на мен да ми е добре а на комшията да му е зле.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като не се изисква съгласие на съседите, защо всички сме получили съобщения за Разрешителното за строеж, в което е посочена възможност за обжалване?

Защо си купуваш голям апартамент, като ти трябват два?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като не се изисква съгласие на съседите, защо всички сме получили съобщения за Разрешителното за строеж, в което е посочена възможност за обжалване?

Защо си купуваш голям апартамент, като ти трябват два?

а на вас какво ви пречи да си направи два апартамента?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не ми пречи да си направи два апартамента от един, но да си ги раздели вътре, не ми харесва това че ще избива нова врата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не ми пречи да си направи два апартамента от един, но да си ги раздели вътре, не ми харесва това че ще избива нова врата.

естествено че може да обжалвате в съда, но ще загубите

избиването на врата не променя предназначението на коридора

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ли необходимо решение на общото събрание на собствениците /такова не е провеждано/ или съгласие от непосредствените съседи /чл.38 ал.3/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът е да не стане пренаселено, може би  и се променя членението на стената към коридора и се нарушава златното сечение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е ли необходимо решение на общото събрание на собствениците /такова не е провеждано/ или съгласие от непосредствените съседи /чл.38 ал.3/

за да се издаде разрешение за строеж всичко което е било необходимо е направено

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И преди да се даде е било разлепено съобщение за мотивирано обжалване поне 2 седмици на проектната част. Което никой не е направил. Издадено е разрешение за строеж. И има възможност за още едно такова мотивирано възражение на изпълнението съгласно документацията преди да се приключи окончателно с разрешението за ползване.

Редът е такъв от поне 15 години защото при обща сграда/съседи все има някой да е сърдит за нещо и не се разписваше и се блокираха  доста неща.

И задължително трябва да са отделни врати, както и стена.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е имало разлепено съобщение. Става въпрос за нов собственик на апартамента, който без да съобщи на никой във входа, решава да предприеме действия за разделяне на апартамента си и сега всички съседи получаваме уведомителни писма с възможността за възражение. Според мен разрешителното е получено след предоставяне на проект.

Според Чл. 40. (1) Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него.

Към момента няма 2 входа, това достатъчно мотивирано ли е?

Редактирано от veselina_mb (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие нямате ли си работа та гледате в на другите канчетата? Къде ви сърби? И приказката за българския казан и липсата на инструменти при дяволите е нарицателна.

Общо взето за неразбралите:

Някой иска да прави нещо.

Наема архитект и / или подизпълнители за Електро, ВиК, ОВ и каквото трябва още.

Съответно и независим строителен надзор

Съгласуват се проектите където трябва - РСПАБ, ХЕИ и др.

Всичко това в общинатаа.

Те разлепват съобщения за мотивирано възразяване от съсобственици и заинтересовани. по намеренията и изготвения проект.

Чака се поне 2 седмици. Ако има възражения се взима отношение.

Ако няма се издава разрешение за строеж и протокол за  откриване на строителна площадка.

При нужда техническият отдел на общината задава репери, коти и други.

Изпълнява се проекта.. Изпълнението му се контролира текущо от независим строителен надзор и други институции.

Като се изпълни се викат службите за проверка на изпълнението по отделните части. Те си дават становищата относно отделните части - конструктивна, електро, ВиК, ОВ, дали вложените материали съответстват на проекта и качеството на изпълнение.

С всичко това в общината за Акт 16. Те разлепват ново съобщение за мотивирано възражение относно изпълнението на проекта. Пак 2 седмици.

И натакък в съответната РДНСК за издаване разрешение за ползване.

Та май търсите под вола теле. За без пари - толкова. Юристи бол и консултациите им, както и услугите се заплащат..

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой пита ? Вие или комшията ?

Защо не си насочите излишната енергия в друго начинание ! Като не можете да търпите капризите на комшиите значи сте родена да живеете в самостоятелна къща. Макар че и там може да се намерят достатъчно поводи да се гледате накриво със съседа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вие нямате ли си работа та гледате в на другите канчетата? Къде ви сърби? И приказката за българския казан и липсата на инструменти при дяволите е нарицателна.

Общо взето за неразбралите:

Някой иска да прави нещо.

Наема архитект и / или подизпълнители за Електро, ВиК, ОВ и каквото трябва още.

Съответно и независим строителен надзор

Съгласуват се проектите където трябва - РСПАБ, ХЕИ и др.

Всичко това в общинатаа.

Те разлепват съобщения за мотивирано възразяване от съсобственици и заинтересовани. по намеренията и изготвения проект.

Чака се поне 2 седмици. Ако има възражения се взима отношение.

Ако няма се издава разрешение за строеж и протокол за  откриване на строителна площадка.

При нужда техническият отдел на общината задава репери, коти и други.

Изпълнява се проекта.. Изпълнението му се контролира текущо от независим строителен надзор и други институции.

Като се изпълни се викат службите за проверка на изпълнението по отделните части. Те си дават становищата относно отделните части - конструктивна, електро, ВиК, ОВ, дали вложените материали съответстват на проекта и качеството на изпълнение.

С всичко това в общината за Акт 16. Те разлепват ново съобщение за мотивирано възражение относно изпълнението на проекта. Пак 2 седмици.

И натакък в съответната РДНСК за издаване разрешение за ползване.

Та май търсите под вола теле. За без пари - толкова. Юристи бол и консултациите им, както и услугите се заплащат..

Кой пита ? Вие или комшията ?

Защо не си насочите излишната енергия в друго начинание ! Като не можете да търпите капризите на комшиите значи сте родена да живеете в самостоятелна къща. Макар че и там може да се намерят достатъчно поводи да се гледате накриво със съседа.

Боже, колко злоба

Зададох въпрос и всички де нахвърлихте върху мен, че искам да си отстоявам правата.

Благодаря на тези, които отговориха конкретно на въпроса!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Боже, колко злобаЗададох въпрос и всички де нахвърлихте върху мен, че искам да си отстоявам правата.Благодаря на тези, които отговориха конкретно на въпроса!

Бих отговорил колко двуличие ! Отначало не бяха ли правата на комшията които отстоявахте ? Значи перфектно знаете че е нелицептиятно начинанието ви обаче вие сте над тия работи ама заради комшията да попитате все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според Чл. 40. (1) Всяко жилище трябва да има самостоятелен вход, най-малко едно жилищно помещение, кухня или кухненски бокс и баня-тоалетна, както и складово помещение, което може да бъде в жилището или извън него.

не, не е

сама казвате че ще има отделна врата към стълбището за всяко едно от обособените жилища, т.е. условието по чл. 40 е изпълнено

всъщност вие сте против избиването на врата, а това няма да издържи в съда защото с избиването на нова врата не се променя предназначението на стълбището и ще се приеме за незначително

пак повтарям, не е никакъв проблем да си наемете адвокат и да си се съдите /плаща се на адвокат, плаща се съдебна такса, плащат се експертизи/ но в крайна сметка бъдете сигурни че ще загубите делата и заедно с тях и парите си

Зададох въпрос и всички де нахвърлихте върху мен, че искам да си отстоявам правата.

е, кои са ви правата? да не искате врата в коридора?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.