Премини към съдържанието
VEF 206

Дистанционно за дистанционно колтролиран мотор

Препоръчан отговор

Реших да си направя моторче което се задейства с дистанционно и направо може да роботизирам нещо с него: кажете ми схемата добра ли е и най важното как да си направя дистанционно за него. В сайта от който изрових схемичката пише, че може да се използва и дистанционно за телевизор но искам обикновено дистанционно само за този проект

post-340803-0-90882300-1394207097_thumb.

Редактирано от VEF 206 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

Реших да си направя моторче което се задейства с дистанционно и направо може да роботизирам нещо с него: кажете ми схемата добра ли е и най важното как да си направя дистанционно за него. В сайта от който изрових схемичката пише, че може да се използва и дистанционно за телевизор но искам обикновено дистанционно само за този проект

С посочената от теб схема можеш единствено да управляваш оборотите на електромоторчето. За какво ти е в този случай и дистанционно управление, когато ще увеличаваш или намаляваш оборотите на моторчето? Други функции то не може да изпълнява освем да се "върти"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами добре щом е така ще се наложи да ползвам наистина някакво дистанционно от телевизор но пак е по-добре специално предназначено. А между другото някоя схемичка само с пускане чрез дистанционно и по проста?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ами добре щом е така ще се наложи да ползвам наистина някакво дистанционно от телевизор но пак е по-добре специално предназначено. А между другото някоя схемичка само с пускане чрез дистанционно и по проста?

Момче! Сам не разбираш, че не си заслужава труда да правиш и дистанционно. Първо направи това, за да видим че работи, а след това все ще измислим нещо. И тук забравих да спомена, че не всяко дистанционно от телевизор ще ти свърши работа като управление. Само дето не виждам какъв е смисълът от цялата работа на посоченият от теб  "проект", както си казал. Но не е лошо. По-добре с това се занимавай, отколкото с други неща. Действай!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво ще е да се спомене за какво е схемата. За какво ще се ползва моторчето. Нужен ли е контрол на оборотите, реверсиране. За какво напрежение е моторчето.

При дадени отговори ще може да се даде подходяща схема или готово решение.

Иначе за едно включване без задръжка най-евтино идва един с преработен безжичен звънец. А със задръжка има готови модули за по 20-30 лева.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Хубаво ще е да се спомене за какво е схемата. За какво ще се ползва моторчето. Нужен ли е контрол на оборотите, реверсиране. За какво напрежение е моторчето.

При дадени отговори ще може да се даде подходяща схема или готово решение.

Иначе за едно включване без задръжка най-евтино идва един с преработен безжичен звънец. А със задръжка има готови модули за по 20-30 лева.

Нали виждаш колко му е интереса на момчето? Тръшна си въпроса и изчезна.  Хората да мислят къде го сърби. Предната му тема с телевизора е същата като тази!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще използвам най-обикновено моторче 3 волта а повечето части ги имам. В понеделник като купя останалите части ще пиша за резултати

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали виждаш колко му е интереса на момчето?....Предната му тема с телевизора е същата като тази!

Имаше един период(отдавна) в който и аз бях отчасти като него.

Темата за телевизора съм я пропуснал. Сега я прочетох набързо и ми се стори нещо като "кучетата си лаят, кервана си върви".

Без коментар съм по нея. Такива теми във форума за електроника веднага отиват в кошчето все едно ги е нямало. То там всичко отива в кошчето де. Спрях да пиша там като видях какво им е отношението към потребителите. Типично български форум. Ти питаш и ти отговарят колко си тъп и що не го знаеш.

А по темата: Ако автора толкова държи да е точно инфрачервено защо не пита преди да даде луди пари за части, да ги запои какти му падне едно през друго и накрая да пита  "що не работи".

http://elimex.bg/product/26163/kit-k028-rele-s-infracherveno-upravlenie.html

Редактирано от ice_lion__01 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Имаше един период(отдавна) в който и аз бях отчасти като него.

Темата за телевизора съм я пропуснал. Сега я прочетох набързо и ми се стори нещо като "кучетата си лаят, кервана си върви".

Без коментар съм по нея. Такива теми във форума за електроника веднага отиват в кошчето все едно ги е нямало. То там всичко отива в кошчето де. Спрях да пиша там като видях какво им е отношението към потребителите. Типично български форум. Ти питаш и ти отговарят колко си тъп и що не го знаеш.

А по темата: Ако автора толкова държи да е точно инфрачервено защо не пита преди да даде луди пари за части, да ги запои какти му падне едно през друго и накрая да пита  "що не работи".

http://elimex.bg/product/26163/kit-k028-rele-s-infracherveno-upravlenie.html

Много добро предложение от твоя страна и достатъчно евтино.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър кит. В описанието е дадена принципна схема и подробен списък с частите които се използват. Обмислям идеята да сглобя тази схема и да я ползвам :blink: излиза по-евтино. А на излъчвателя къде се свързва копчето за пускане?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.....да сглобя тази схема.... А на излъчвателя къде се свързва копчето за пускане?

Продава се сглобен с елементите Голяма играчка е да правиш пътечни на печатна платка.

Бутона се свързва последователно на захранването. При натискането му се подава напрежение и инфрачервения диод светва. С човешко око не се вижда, че свети, но през камера на телефон или цифров апарат се вижда.

Бутона е незадържащ последователно на плюса или минуса. Пише, че се поставя в кутийка. Ще трябва да измислиш някаква с място за 3 батерии AAA.

П.С: За малко да вляза в списъка с форумни римски императори...

Редактирано от ice_lion__01 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще използвам готова платка от магазина. В магазините за електроника се продават универсални пластмасови кутии... също се продават и специални конектори за батерии 3ААА

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще използвам готова платка от магазина. В магазините за електроника се продават универсални пластмасови кутии... също се продават и специални конектори за батерии 3ААА

Китайците в eBay що готови решения имат с обхват до 200 - 500м (без прегради и естествено не IR) и хич не са за подценяване готовите им подобни джажи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за премника как да го свържа към дадена схема

Човек след този въпрос е логично да се замисля дали сте способен да реализирате схемата.

Приемника в крайна сметка управлява едно реле ( по поростия за вас вариант) или транзистор от там на сетне вие си  преценявате ще инвертирате ли сигнала или изхода му + или - ви устройва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Младежът тотално не е в час откъде върви токът. Насочи се към готово решение.

Ако ще си отваряш гаража - има готови модули. С кодиране на протокола, че да не го отваря всеки.

Ако ще регулираш и обороти - има такива китайски детски играчки (автомобилчета).

За всичко друго ще похарчип повече пари и няма да имаш работещо устройство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обмислях да сглобя някакво дистанционно с микроконтролер ПИК. За щастие открих един сравнително евтин програматор под формата на сглобен кит http://kvazer.com/hobbykit/14317-mini-pic-programator-no-1.html  и една схема която може да е подходяща http://www.circuitvalley.com/2013/09/nec-protocol-ir-infrared-remote-control.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Обмислях да сглобя някакво дистанционно с микроконтролер ПИК. За щастие открих един сравнително евтин програматор под формата на сглобен кит http://kvazer.com/hobbykit/14317-mini-pic-programator-no-1.html  и една схема която може да е подходяща http://www.circuitvalley.com/2013/09/nec-protocol-ir-infrared-remote-control.html

Ще ти отговоря на всяка една дума от горният ти пост и повече няма да ти давам напътствия. Това, което искаш да правиш, въобще не го познаваш. Не правиш никаква разлика между съкращенията в електрониката, а те са съществено важни. Написал си: ПИК. Между  PIC и ПИК  има ужасно голяма разлика и явно не знаеш за какво иде реч.Едночиповият контролер е - PIC. Това е интегрална схема, която можеш многократно да препрограмираш за да изпълнява определени функции електрониката, в която е включена самата схема.Посочил си модел на програматор. До тук добре, но знаеш ли, че да работи този програматор и да можеш да качваш с негова помощ софтуер или програми, самият чип трябва да ти е програмиран на език, примерно Basic и чак след това можеш да изпълняваш функция за програмиране. След това! Посоченият от теб програматор и схемата ти за дистанционното управление са такива, че този програматор не може да пише върху посоченият от теб PIC.  - 12C615. Трябва да си добър софтуерист, за да можеш да направиш програмката, изпълняваща отделните функции на дистанционното управление. Или наистина си само МЕЧТАТЕЛ. Програматорите сами по себе си са много видове, защото PIC интегралните схеми са твърде разнообразни и е важно за какво предназначение ще бъдат използвани.Ако беше погледнал в самото описание на програматора, веднага щеше да забележиш, ще последният не може да пише Pic 12C615. В техническата документация на всеки един програматор изрично е написано с кои модели PIC интегрални схеми може да работи и да ги записва. Триенето е по лесно значително и не се прави с програматор.Ти се хвърляш на неща, които в първият момент са много елементарни а след това отиваш там, където нямаш въобще нужните елементарни знания. В другият случай съм сигурен, че даскалът ти по електроника те учи на глупости, които и на него въобще не са му ясни.Аз те посъветвах повечко да четеш. Така и трябва да постъпиш, щом си мераклия. Но ще четеш така, че нещата да са свързани едно с друго и ще научиш означенията на елементите и техните съкращения в схемотехниката. Без тях си гола вода и няма нищо да ти е ясно.Когато предлагаш или питаш нещо, свързано с електрониката, още повече с конструирането на такива електрически схеми, ще се замислиш как и какво трябва да питаш. Иначе тук във форума има много хора, които са запознати и с електрониката  и като ти прочетат поста ставаш за смях във очите им. Явно си много малко момче още и нямаш никакъв практически опит. На теория е едно, а на практика е съвсем друго. В реалният живот никой няма никога да те изпитва, а ще ти възложи задачата да реализираш някакъв проект. Ако не можеш - работодателят ти ще те изгони по некъдърност, за което той няма да е виновен.Забравих явно да спомена че чипът на програматора ти също трябва да има собствен запис върху себе си, за да може да програмира отделните видове интегрални схеми.Програматорите обикновено са разработени да се вързват към компютъра по RS232 и чак тогава, изготвеният софтуер за управление на дистанционното ти управление може с помоща на компютъра да се прехвърли върху програмируемата интегрална схема. За тази цел се използва интерфейсен кабел и малък контролер с чип MAX232, за да се направят изходите на програматора достъпни с тези на компютъра.Аз това не го виждам при теб.Започни от самото начало със съвсем простички за изпълнение схеми.А сега, ако имаш въпроси, питай, но умната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.