Премини към съдържанието
borisfx

Най-добрата дистрибуция за файлов сървър

Препоръчан отговор

Здравейте. Работя в малък офис и решихме да си направим един файлов сървър за да си споделяме файлове помежду си. Става въпрос за локална мрежа от седем компютъра. Решихме да заплюем единия от компютрите за файлов сървър и да му сложим някакъв Линукс който да го управлява. Не съм се занимавал досега с Линукс и като седнах да проуча как стои въпроса открих с ужас че има десетки Линукс дистрибуции и се загубих в морето с информация. В тази връзка искам да ви попитам следното:

Коя безплатна Линукс дистрибуция да използваме за неголям файлов сървър и как да я настроим, като се има предвид, че към нея ще се вързват Уиндоус клиенти. Ако го има написано някъде това за настройката, може и само линк да дадете за да не се повтаряте. Благодаря. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това са само някои от дистрибуциите линукс, които са предназначени за тази дейност (за сървер).

- RedHat (платена)

- Centos

- Debian

- Ubuntu (версията за сървер)

Относно как да настроите, за целта мисля, че ви трябва SAMBA (щом ще споделяте с Windows), според зависи избора на дистрибуция, на която сте се спряли, ще ви се обесни по подробно.

Малко за Линукс дистрибуциите

--------------------------

По какво общо взето се различаваt.

- (Предназначение) десктоп, сървер, мултимедия, сигорност/тестване, преносими, за нетбуци...

- (Оправление на софтуера) колко дълаг е съпорта и поддръжката на приложенията, как да инсталираме софтуер.

- (Подбор на софтуер) Подбора на софтуер включващ дистрибуцията.

- (Графична среда) Gnome, Kde, Xfce ,Lxde други ...

- (За на-преднали и начинаещи)

- (CPU Архитектура) 32, 64, ARM ...

Още тук: Сравнение на дистрибуции Linux

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчвам FreeNAS като алтернатива на гореспоменатите дистрибуции - лесна за конфигурация както и администриране, и най-вече безплатна (базирана на FreeBSD). При сървърните дистрибуции администрирането е малко по-особено, и изиксва повече познания, докато при FreeNAS се работи в графичния интерфейс, и не се изисква работа в конзолата. Другото преимущество е малките системни изисквания - нищожни спрямо тези на Ubuntu Server да речем. 

• Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчвам FreeNAS като алтернатива на гореспоменатите дистрибуции - лесна за конфигурация както и администриране, и най-вече безплатна (базирана на FreeBSD). При сървърните дистрибуции администрирането е малко по-особено, и изиксва повече познания, докато при FreeNAS се работи в графичния интерфейс, и не се изисква работа в конзолата. Другото преимущество е малките системни изисквания - нищожни спрямо тези на Ubuntu Server да речем. 

Също може и NAS4free, който е продължение на FreeNAS.

FeeNAS е разработван от 2005 до 2011 но в последствие името на FreeNAS е взето от iXsystems, Inc. и FreeNAS не са могли да продължат под същото име, затова основателя на FeeNAS, дарява кода на NAS4free проекта.

Сега NAS4free е базиран на последната версия на FREEBSD, затова има и по голям съпорт на нов хардуер.

http://wiki.nas4free.org/doku.php

edit: NAS4free vs FreeNAS

edit2: Друго - NAS4free, FreeNAS, FreeBSD не са Linux, a UNIX.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Коя безплатна Линукс дистрибуция да използваме за неголям файлов сървър и как да я настроим, като се има предвид, че към нея ще се вързват Уиндоус клиенти. Ако го има написано някъде това за настройката, може и само линк да дадете за да не се повтаряте. Благодаря. :)

А вие използвахте ли търсачката на форума? Трябва ли да е точно Линукс?Колегата techmaniac е направил много подредена тема, която може да ви помогне специално за вашия проблем:http://www.kaldata.com/forums/topic/221590-урок-инсталация-на-freenas/РедакцияИ също така, (както бях посъветван аз от един особено прав човек :) ) помислете за готово решение. Файлов сървър за работа е сериозно нещо. Не искате някакъв тривиален пропуск да ви затрие всичките данни или да ги изложи на други рискове (от злонамерени индивиди, например). Щом не сте правили това преди, помислете да си вземете едно готово NAS устройство. Редактирано от flare (преглед на промените)

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички. Исках да е Линукс защото е безплатен. Отивам да чета за FreeNAS :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички. Исках да е Линукс защото е безплатен. Отивам да чета за FreeNAS :)

*BSD също е безплатна ОС :)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

*BSD също е безплатна ОС :)

Капитане, не ме обърквай още повече. Сега съм стигнал до Линукс само... това BSD не съм го чувал даже и по-добре да не го чувам защото в главата ми ще стане още по-голяма каша :)

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Капитане, не ме обърквай още повече. Сега съм стигнал до Линукс само... това BSD не съм го чувал даже и по-добре да не го чувам защото в главата ми ще стане още по-голяма каша :)

ами тоя freenas е базиран на freebsd. Това е друга операционна система.Но ако ползваш само уеб интерфейса няма да ти се налага да задълбаваш в команди и т.н. :)

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Шшшшт, че ще влезеш в бисерите :D

Отивам да чета за FreeNAS :)

edit2: Друго - NAS4free, FreeNAS, FreeBSD не са Linux...

Та като ще четеш, е хубаво да го правиш и последователно...
  • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай една една Debian 7 от DVD-1. По време на инсталацията ти излиза списък със сървърите. Маркираш file-server и натиска Enter за да започне инсталацията. Ще имаш по подразбиране графична среда, стандартни програми, принтер сървър и файлов сървър. Ако си майстор, можеш да махнеш графичната среда или да инсталираш някакъв минимален мениджър на прозорци.

Между другото - DE по подразбиране в Jessie (Debian 8) вече е Xfce.  Gnome Shell вече е сложена в списъка на алтернативните графични среди при KDE и Lxde.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай една една Debian 7 от DVD-1. По време на инсталацията ти излиза списък със сървърите. Маркираш file-server и натиска Enter за да започне инсталацията. Ще имаш по подразбиране графична среда, стандартни програми, принтер сървър и файлов сървър. Ако си майстор, можеш да махнеш графичната среда или да инсталираш някакъв минимален мениджър на прозорци.

Между другото - DE по подразбиране в Jessie (Debian 8) вече е Xfce.  Gnome Shell вече е сложена в списъка на алтернативните графични среди при KDE и Lxde.

това е изхвърляне. На човека му трябва нещо да клика по интерфейс и да шерне малко директории на колегите си, не да ползва инсталацията за работна станция

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Та като ще четеш, е хубаво да го правиш и последователно...

Нещо не разбрах, това какво означава :ohmy:

Сори, май вече разбрах :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм се занимавал досега с Линукс и като седнах да проуча как стои въпроса открих с ужас че има десетки Линукс дистрибуции и се загубих в морето с информация. В тази връзка искам да ви попитам следното:

Десетките дистрибуции в твоят случай (едновременно да са подходящи за сървър, безплатни и да не изискват задълбочени познания за Linux) се стопяват до три от списъка на Ivoarch + Open SUSE. Но, се придържай към златната среда - CENTOS, Ubuntu, Debian Stable, защото на немската дистрибуция нещо не и понася българският манталитет.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото - DE по подразбиране в Jessie (Debian 8) вече е Xfce.

Всъщност, това все още не е окончателно, и не се знае дали няма да върнат пак гномчето, докато го release-нат. Ще го обсъждат на DebConf конференцията през Август. Справка - този commit.

Иначе, естествено, че Xfce е най-добрият избор за default DE в Debian, и винаги съм го твърдял, че трябва да е така. Дано да остане.

Редактирано от programings (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не разбрах, това какво означава :ohmy:

Сори, май вече разбрах :)

Ми borisfx или не ти беше прочел поста или го е прочел през 3 реда, та си позволих да те цитирам за да посоча един от пропуските :)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай една една Debian 7 от DVD-1. По време на инсталацията ти излиза списък със сървърите. Маркираш file-server и натиска Enter за да започне инсталацията. Ще имаш по подразбиране графична среда, стандартни програми, принтер сървър и файлов сървър.

А на този Дебиан, като му избереш, че искаш да инсталираш файл сървър, автоматично ли ти добавя и Самба сървъра, който разбрах е нужен за комуникация с Уиндоус клиентите. Или Самба сървъра се добавя ръчно после....

Редактирано от borisfx (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А на този Дебиан, като му избереш, че искаш да инсталираш файл сървър, автоматично ли ти добавя и Самба сървъра, който разбрах е нужен за комуникация с Уиндоус клиентите. Или Самба сървъра се добавя ръчно после....

самото инсталиране не е философия, конфигурирането е. За това по-добре заложи на freenas

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има достатъчно предложения, но и аз да посоча още една алтернатива, ZFS gurо . На бързо преди време имах възможност да я разгледам отгоре и поне на мен ми се видя доста user friendly. Не съм я ползвал и нямам лични впечатления, но от тук там чувам добри отзиви. Естествено FreeNAS e доказано работещо решение, но може да се хвърли едно око на алтернативите.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има достатъчно предложения, но и аз да посоча още една алтернатива, ZFS gurо . На бързо преди време имах възможност да я разгледам отгоре и поне на мен ми се видя доста user friendly. Не съм я ползвал и нямам лични впечатления, но от тук там чувам добри отзиви. Естествено FreeNAS e доказано работещо решение, но може да се хвърли едно око на алтернативите.

C-H-O-I-C-E... I like that!

Стигнах ме на въпросът, кoйто е нещо такoва FreeNAS vs NAS4free vs ZFS guro vs Linux е по добър вариант?

FreeNAS - Е добър вариант, но както вече казах ме, той е базиран на стара версия на FREEBSD, което може да е проблем за по новите хардуери, тъй като използва старо ядро на BSD. Друго, вече не се поддържа, което не е за подценяване. След като прегледах няколко видеа за SAMBA и FreeNAS останових, чe това горе писаното вече не е верно, има нова версия на FreeNAS 9,2.. от фев. месец тази година. Незнам защо от NAS4free не са си ъпдейтнали информацията за исорията им.

NAS4free - Както казах ме, е продължение на FreeNAS, но базиран на по-ново BSD ядро, което означава, че ще има по-голяма поддръжка на нов хардуер. Друго, в момента е с поддръжка, и това мoже да е един плус пред FreeNAS.

ZSF guru - Също както NAS4free е базиран на последната FreeBSD версия което означва, чe поддържа нов хардуер, но за разлика от NAS4free и FreeNAS, ZFS guru е малко в стил разработка, което означава, че може да се окаже недостатъчно стабилен за некои потребители, друго има доста пo малко ръководства за него, това може да направи живота нa тези които не разбират по сложен.

Linux - Както каза колегата @flare Файлов сървър за работа е сериозно нещо. И щом не сте правили това преди, помислете да си вземете едно готово NAS устройство. Друго ако искате ZSF файлва система в  линукс ще стане доста трудно, освен (май) ако не искате да си компилирате ядрото.

Изборът е ваш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
....

Linux - Както каза колегата @flare Файлов сървър за работа е сериозно нещо. И щом не сте правили това преди, помислете да си вземете едно готово NAS устройство. Друго ако искате ZSF файлва система в  линукс ще стане доста трудно, освен (май) ако не искате да си компилирате ядрото.

Изборът е ваш.

Ако някой иска ZFS е по-разумно да се насочи към Соларис (не ОпенСоларис), там е истинския ZFS, готов за прадъкшън.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И също така, (както бях посъветван аз от един особено прав човек :) ) помислете за готово решение. Файлов сървър за работа е сериозно нещо. Не искате някакъв тривиален пропуск да ви затрие всичките данни или да ги изложи на други рискове (от злонамерени индивиди, например). Щом не сте правили това преди, помислете да си вземете едно готово NAS устройство.

Само от любопитство, на какъв софтуер се спря?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично не можах да намеря най-устройваща ме дистрибуция за NAS, и се върнах на Ubuntu Server 12.04 LTS. Имайте предвид обаче, че си е доста занимавка, изисква познания за настройка, поддръжка и т.н. Определено е по-лесно през графичния интерфейс, но това не ме топли, тъй като все намирам недостатъци. За начинаещи FreeNAS и подобни дистрибуции са идеални, конфигурацията е само с няколко клика, без ровене по шела, и по нищо не отстъпва на една Linux сървърна дистрибуция (имам предвид за самите функции на споделяне).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само от любопитство, на какъв софтуер се спря?

Не съм казал, че съм послушал съвета. А и за мен не беше за работа. Аз премислих и реших, че съм твърде претенциозен. И си ползвах Gentoo + Samba, ProFTP, transmission и 4-5 скриптчета на Python за да ми подреждат файловете. И apache му сложих, но още не съм убеден, че ще ми трябва, та не го ползвам.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз лично не можах да намеря най-устройваща ме дистрибуция за NAS, и се върнах на Ubuntu Server 12.04 LTS. Имайте предвид обаче, че си е доста занимавка, изисква познания за настройка, поддръжка и т.н. Определено е по-лесно през графичния интерфейс, но това не ме топли, тъй като все намирам недостатъци. За начинаещи FreeNAS и подобни дистрибуции са идеални, конфигурацията е само с няколко клика, без ровене по шела, и по нищо не отстъпва на една Linux сървърна дистрибуция (имам предвид за самите функции на споделяне).

Здравейте,ще ми помогнете ли с настройките на сървър с NAS4free 9.2.0.1 - Shigawire (revision 943) искам да имам достъп от интернет  до сървъра(извън моята мрежа) .Подариха ми една машина Lonovo think center http://support.lenovo.com/en_US/detail.page?LegacyDocID=MIGR-69292 с проц,  intel Е5200 2,5 ghz,1gb ram,80gb hdd временно за тест,280w захранване 

post-338537-0-40706600-1396217413_thumb.

Целта е да свалям с него заради тишината не искам да свалям с геймърския леновото почти е безшумно и идеално за тази цел .Конфигурирал съм го до някъде работи от Юсб стик 8гб добавил съм му хард диска и торент клиента и имам достъп до него в моята мрежа от двата лаптопа и настолния мога да копирам и трия в него.Интернет модема е  Canal digital norway модел TCM470 Thomson -external IP примерно 46.9.220.90 след него е Linksys 160NL DD WRT v24-sp2 rev. 21061 с 

IP примерно 192,168,1,1

Gateway 192.168.100.1

DNS  192.168.100.1 

Регистрирах се в No-Ip.com post-338537-0-07360000-1396221266_thumb.

post-338537-0-68537800-1396221297_thumb.

Моля ако някой знае решението на проблема ми да ми помогне на път съм вече да се откажа четох много в гугъл и се обърках съвсем.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.