Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Greak

Артефакти на монитора на всяка дистрибуция.

Препоръчан отговор

Здравейте, наскоро си купих едно старо Mini-ITX дъно Intel Little Valley D201GLY с видеокарта SiS Mirage Graphics  (128 MB), или по-точно SiS 330 Mirage IGP. Проблемът ми е, че при всяка дистрибуция имам артефакти на монитора, независимо от резолюцията:

1. http://i.imgur.com/rRxzhFX.jpg

2. http://i.imgur.com/UQnEiOn.jpg

Мислех си, че видеокартата нещо е издала багажа, но в Windows нямам такива проблеми. Трябва ми някакво решение за Lubuntu 12.04. В jockey няма нищо. Благодаря Предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, наскоро си купих едно старо Mini-ITX дъно Intel Little Valley D201GLY с видеокарта SiS Mirage Graphics  (128 MB), или по-точно SiS 330 Mirage IGP. Проблемът ми е, че при всяка дистрибуция имам артефакти на монитора, независимо от резолюцията:

Мислех си, че видеокартата нещо е издала багажа, но в Windows нямам такива проблеми. Трябва ми някакво решение за Lubuntu 12.04. В jockey няма нищо. Благодаря Предварително.

Изглежда точно като проблем с паметта на видеото. Под Windows на същата разделителна способност и дълбочина на цветовете сте?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен - причината е драйвъра за видеокартата. Убунту има поддръжка за sis видеокарти, но не знам, дали това важи точно за тази карта. Изпълни lspci да излезе точният модел на устройството.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изглежда точно като проблем с паметта на видеото. Под Windows на същата разделителна способност и дълбочина на цветовете сте?

Да под същата резолюция, Hz, дълбочина  и цветове. На друг монитор го прави също.

Според мен - причината е драйвъра за видеокартата. Убунту има поддръжка за sis видеокарти, но не знам, дали това важи точно за тази карта. Изпълни lspci да излезе точният модел на устройството.

И аз така си мисля.

Изпълни lspci да излезе точният модел на устройството.

[email protected]:~$ sudo [email protected]:/home/lubuntu# lspci00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 662 Host (rev 01)00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] AGP Port (virtual PCI-to-PCI bridge)00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS964 [MuTIOL Media IO] LPC Controller (rev 36)00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 IDE Controller (rev 01)00:02.7 Multimedia audio controller: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS7012 AC'97 Sound Controller (rev a0)00:03.0 USB controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)00:03.1 USB controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)00:03.2 USB controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)00:03.3 USB controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller00:04.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS900 PCI Fast Ethernet (rev 91)00:1f.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 661/741/760 PCI/AGP or 662/761Gx PCIE VGA Display Adapter (rev 04)[email protected]:/home/lubuntu#  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да под същата резолюция, Hz, дълбочина  и цветове. На друг монитор го прави също.

И аз така си мисля.

Ако не е вградена, замени я с някоя стара nvidia. Старите nvidia дават със свободният драйвър перфектно изображение, което нито една нова интелска карта не е в състояние да създаде.

П.П.: Освен стандартният xserver-xorg-video-sis, друга алтернатива в официалните хранилища на Ubuntu не виждам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не е вградена, замени я с някоя стара nvidia. Старите nvidia дават със свободният драйвър перфектно изображение, което нито една нова интелска карта не е в състояние да създаде.

Вградена е, а няма AGP слот, само един PCI. http://goo.gl/bMRWpF Нещо в Synaptic не може ли да се намери ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както допълних отгоре - в стандартните хранилища е само xserver-xorg-video-sis. При това - една и съща версия от поне три издания на Ubuntu.

Само да уточня, че ако си със стар монитор (ЕЛТ), го замени с някакъв LCD за проба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както допълних отгоре - в стандартните хранилища е само xserver-xorg-video-sis. При това - една и съща версия от поне три издания на Ubuntu.

Само да уточня, че ако си със стар монитор (ЕЛТ), го замени с някакъв LCD за проба.

С LCD съм. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж това 

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/sis

Аз никога не съм имал такава видеокарта и не мога да ти помогна с практически опит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С LCD съм. 

Този артефакт само с Ubuntu базиранити дистрибуции ли го наблюдаваш ? Пробвал ли си с някоя различна дистрибуция ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този артефакт само с Ubuntu базиранити дистрибуции ли го наблюдаваш ? Пробвал ли си с някоя различна дистрибуция ?

Пробвах и Damn Small Linux, и там има артефакти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах и Damn Small Linux, и там има артефакти.

Я пробвай с тези от официалния сайт. Би трябвало да успееш да подкараш картата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото си спомням DSL е Debian - базиран. Мисля, че колегата имаше предвид, коренно различна дистрибуция. Примерно 32 битова Fedora 20 с Xfce/Lxde.

https://spins.fedoraproject.org/bg/xfce/#downloads

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото си спомням DSL е Debian - базиран. Мисля, че колегата имаше предвид, коренно различна дистрибуция. Примерно Fedora 20 с Xfce/Lxde.

Именно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно.

Ок, свалям Fedora.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като гледам драйвера на официалния сайт е от 2002 година... си мисля че най добрия вариант е да минеш на vesa драйвер...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Примерно 32 битова Fedora 20 с Xfce/Lxde.

Черен екран, само това ми показва като започне да зарежда Live.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

като гледам драйвера на официалния сайт е от 2002 година... си мисля че най добрия вариант е да минеш на vesa драйвер...

Хм, latest driver е от 2010 г. Както и да е...

Нямаш ли някоя излишна дискретна карта, и да не се занимаваш с вградената.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не.

Както и да е, имам още едно дъно, което има AGP, имам и Nvidia Fx5200 за него, ще си го ползвам него.

Edit: Вече съм с това дъно, но с 256 MB RAM...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зареди го nomodeset или в къмпетибилити режим.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зареди го nomodeset или в къмпетибилити режим.

Процесора не е 64 битов, затова не тръгна. Както казах, вече съм с друго дъно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

драйвер за видеокарта е 1, а xorg друго... и драйвера на сайта на сис е от 2002 година...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

драйвер за видеокарта е 1, а xorg друго... и драйвера на сайта на сис е от 2002 година...

Пробвай с Gentoo. Например Calculate Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай с Gentoo. Например Calculate Linux.

Благодаря за отговора, но дъното е минало, PCI слота се запали сам и дъното изгоря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Jokeraa
      Здравейте както става ясно горе искам да заменя процесора на лаптопчето ми.
      Fujitsu lifebook p702
      Intel i3-3120M 2.50 GHZ
      8 GB Ram 
      120 GB SSD
      Искам да заменя този процесор с Core i5-3320M възможно ли е понеже не намирам много инфо в нета и ще има ли разлика  .
      Дънна платка   FJNB25A не намирам инфо 😐
      Лаптопа се използва за всичко Филми,Музика,Сърфиране в интернет ако тръгваха игри и затова 😄 пълноценен гърч като цяло 😄 
      Благодаря ви за отделеното време 😊 
    • от xXx*Triple*xXx
      Добър ден Отново дойде лято/сезона на високите температури и както всяка година проблема ми с температурите на процесора се повтаря Преди няколко дни закарах компа да го почистя от прах основно когато отворих кутията имаше адски много прах по компонентите най вече по перката на видеокартата беше се сплъстило и като се дръпне от едната страна се късаше на парченца и така почистих от прах идеално всичко с компресор който се надуват гумите по бензиностанциите прибрах се вързах всички кабели но проблема не е решен отново температурите стигат до максимум 82-85 градуса това става дума когато е под товар примерно 1 час играя League of Legends след като играта свърши започва си падат градусите до към 50-55-58градуса тук е момента да спомена и,че преди винаги държах компа отдолу на плота на бюрото много близко до земята където се разнася прах и отдолу беше адски задушно нямаше много въздух да се охлажда но след последното почистване го преместих горе на бюрото Днес излизах из града да огледам по няколко магазина какви са цените на термопастите спрях се на една  Evercool - TC-03 цената е 4лева  Искам да знам тази паста качествена ли е ? Някой от вас използвал ли я е преди/или използва ли я в момента/доволен ли е от нея ? И последно - процесора е Intel Xeon E5420 4x2,5GHZ Ако съм изпуснал да добавя нещо питайте !!! Мерси Предварително

• от Кристиян Кръстев
      Така колебая се да си купа процесор между fx 4300 с 4gb ddr3 1600mhz за 210лв или да си купя intel g4560 с 4gb ddr4 2133mhz и дъно за 290лв ???  
    • от Vladimir96
      Здравейте решил съм да си сменям старата щайга с нова и за момента съм се спрял на тази. Ще го използвам главно за интернет,филми,музика,и игри през андроид емулатор,може и не само през него,та какво ви е мнението  Благодаря
      Кутия със захранване Segotep ATX SG-PS-111D-500 +2 отделни вентилатора 92 и 120мм
       https://desktop.bg/desktop_cases-segotep-segotep_atx_sgps111d500
      Дънна платка Gigabyte Z170-D3H LGA1151
       https://www.ioncomputers.bg/product/3275/gigabyte-z170-d3h.html
      Процесор Intel Core I3-8350K Coffee Lake
      https://www.ioncomputers.bg/protsesor-intel-core-i3-8350k-coffee-lake-soket-lga1151.html
      RAM памет 2х4GB DDR4 2400 MHz Corsair Vengeance LPX Black Heat spreader
      https://www.ioncomputers.bg/product/5103/ram-pamet-4gb-ddr4-2400-mhz-corsair-vengeance-lpx-black-heat-spreader.html
      Хард диск 1TB 3.5" Seagate Barracuda ST1000DM010
       https://www.ioncomputers.bg/product/7344/hard-disk-1tb-3-5-seagate-barracuda-st1000dm010-s-3-godini-garantsia.html
      Видеокарта Palit GeForce GT 710 (2048MB DDR3) (Закупих я наскоро,заради старата ми щайга )
      https://desktop.bg/archive/desktop_video_cards-nvidia-GeForce_GT_710-palit_geforce_gt_710_2048mb_ddr3#characteristics
    • от Kuncavia
      Здравейте,
      Наскоро реших да добавя малко RAM, тъй като започна да не ми достига. 
      Тъжното, е че сегашната ми RAM е 2х4GB - 1333... Още по-тъжното, е че нова 1333 е по скъпа от DDR4 памети... 
      Може би и точно с тази цел, да надградиш мащабно. И като гледам, май така ще стане. Реших да оправя проблема с дъното, само че от там се оказва, че процесора ми е втора генерация, а дъното, на което съм се спрял е осма. 
      Както си правих някакви дребни кръчмарски сметки, така кошницата набъбна доста рязко. Първоначалната идея бе, да засиля малко RAM паметта, след което за взема бюджетната GTX1050TI и проблема с гърлото да е решен...
      Сегашната карта е GTX560 1GB, което ме учудва, че издържа 7 години и подкара доста хитови заглавия на Medium детайли и през 2017 г. 
      Компютъра като цяло ми трябва за WoW. Играта определено не е от най-тежките, но при райд, се налага да намалям значително детайлите. Не стига, че графиката е доста дървена за 2013+ г., ами да я намалям допълнително, не е кеф.
      Понякога се залъгвам като излезе нова игра тип Hitman, CoD, Assassin Creed и т.н. Но като цяло ги играя за 2-3 дни, след което заминават в кофата. Точно затова се надявам, че видео картата, към която съм се спрял, е правилното решение.
      Съответно моля за съвет или мнение, към компонентите, на които съм се спрял:
      Процесор: Intel Core i7-8700K Coffee Lake 6-Core 3.7 GHz (4.7 GHz Turbo) LGA 1151 (300 Series)
      Дъно: ASUS ROG Strix Z370-E Gaming LGA 1151 (300 Series)
      Вентилатор: Cooler Master V8 GTS
      RAM: G.SKILL TridentZ RGB Series 16GB (2 x 8GB) 288-Pin DDR4 SDRAM DDR4 3200 (PC4 25600)
      Видео: ASUS STRIX-GTX1050TI-O4G-GAMING

Процесора има едно сигурно, роб съм на марките и определено Intel е моята. Това над което се чудех, е дали да е 3.6 или 4.2, но разликата не е кой знае колко голяма и се спрях на малко по-големия.
      Дъното е ясно, ASUS или смърт! Идеята да се набия със 100+ повече пари, за подобно дъно идва изцяло от RGB подсветката, тъй като почти цялата периферия ми е RGB на Razzer... А и луд на шарено се радва и имам прекрасна кутия с изцяло стъклен капак.
      Вентилатора на процесора е на принципа на шаренията, но главната причина да заложа на смяната на стоковото охлаждане, е че при WoW в момента, вентилатора ми иска да полети в космоса и шума в стаята е като на сървърно помещение. Може би при 8 генерация ще е в пъти по-различно, но все пак...
      RAM... Искаше ми се да напъна бюджета за 3600, но разликата е много голяма, затова мисля на първо четене да сложа 2х8 на 3200, пък ако издъхне след време да добавя още 2.  
      Видеото отново робува на ASUS ROG, много ми се искаше да мога да напъна още малко бюджета и да стигне за GTX1060, но на този етап отпада като вариант. 

За съжаление, освен да дам безсмислени пари за стара RAM и на първо време да надградя само видео картата, няма друг начин за закупуване на компоненти поетапно. Единствения вариант е да накупя нещата и да оставя старата карта, докато се престраша за 1060, което си е чисто престъпление спрямо конфигурацията...

Благодаря предварително за съветите и градивната критика, надявам се да не съм ви отегчил с размисли на глас
      Поздрави! 
  • Дарение

• Добави ново...