Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

-------------

Непрекъснат проблем със захранването - възможен е и проблем с дъното.

Препоръчан отговор

От известно време на сам имам непрекъснат проблем със захранването на моята машина. 

Моята машина е слабичка, но си ме устройва. Децата използват другата ми по мощна машина, но ако се наложи ще им я отнема в моя полза :giggle1:

Ето малко инфо:

- Дъно gigabite ga-8i865

- RAM = 4 x 256

- Видео някаква малка Nvidia (май 128 да беше)

- HDD Са 2бр. и 1но. DVD

- Захранването беше ATX 300 но в момента е вече ATX 270

Проблема е следният:

Преди няколко дни безпричинно захранването прегря и запуши. С малко ремонт изкара още 12 часа и умря напълно. Сложих друго, но по малко и машината тръгна, но има пак проблеми т.е. периодично машината се рестартира, а и като че ли имам и проблем с клавиатурата.

Според BIOS напреженията и температурите са в нормата, но нещо не е на ред и не мога да разбера какво????

Моля, помагайте! Дайте съвет!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На първо време огледайте дъното за подути кондензатори???

Сложете нормално ново захранване поне 300W - да се изключи то като проблем - даже не можете намери такова вече мисля...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента просто си играеш с този компютър и искаш да видиш какво още може да изгори. Проблема може да е от всяко естество.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, препоръчвам ви на инсталирате BurnInTest. С тази програма ще можете да натоварите вашият компютър максимално и да наблюдавате дали ще се рестартира.

Когато старото ви захранване е изгоряло, то може да е повредило дъната ви платка или някой компонент, но това не е сигурно.

Ако имате познания в областта е добре да премерите волтажите на захранването с мултицет. Също така временно може да смените захранването с друго за да видите дали проблемът ще се реши..

• [*]Пишете ако имате въпроси по оказаните стъпки. [*]Опишете какви са резултатите от прилагането им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента просто си играеш с този компютър и искаш да видиш какво още може да изгори. Проблема може да е от всяко естество.

:giggle1:  Може би до някъде си прав.

Преди няколко минути дори изчезна видеото. Разглобих и понаместих и всичко отново тръгна. Въпрос на съвпадение на събития или връзка с гореописания проблем - не схванах!

Лошото е ,че машината е стара и не ми се инвестира в нея, та ще я понатоваря малко, че да видя какво ще стане.

Всеки пост / съвет даден от Вас обаче  ще ми е от полза за да мога евентуално да локализирам проблеми и удължа поне с още малко живота на тази машина

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:giggle1:  Може би до някъде си прав.

Преди няколко минути дори изчезна видеото. Разглобих и понаместих и всичко отново тръгна. Въпрос на съвпадение на събития или връзка с гореописания проблем - не схванах!

Лошото е ,че машината е стара и не ми се инвестира в нея, та ще я понатоваря малко, че да видя какво ще стане.

Всеки пост / съвет даден от Вас обаче  ще ми е от полза за да мога евентуално да локализирам проблеми и удължа поне с още малко живота на тази машина

Не можеш да и удължиш живота, защото не работиш по-проблема. Мерят се напрежения, проверяват се кондензатори, трансизстори и т.н. Трябва да разбираш от електротехника.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерят се напрежения, проверяват се кондензатори, трансизстори и т.н. Трябва да разбираш от електротехника.

Дааа.  Според Bios - всичко е в ред. Няма надути кондензатори. няма прегряващи елементи! Според мултицета пак всичко е наред.

Почвам да си миля, че всичко идва от тъпата видеокарта, която има гадният навик да се размества.

Вече машината работи близо час под товар и всичко работи нормално - поне до момента!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дааа.  Според Bios - всичко е в ред. Няма надути кондензатори. няма прегряващи елементи! Според мултицета пак всичко е наред.

Почвам да си миля, че всичко идва от тъпата видеокарта, която има гадният навик да се размества.

Вече машината работи близо час под товар и всичко работи нормално - поне до момента!!!!

Ех ама и ти ги говориш едни. Как така ще се размества видеокартата? По време на работа, размести ли се подобен хардуер задължително ще блокира компютъра, че може и по-голяма беля да стане. Не е ли завита с болтче тази карта за кутията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ех ама и ти ги говориш едни. Как така ще се размества видеокартата? По време на работа, размести ли се подобен хардуер задължително ще блокира компютъра, че може и по-голяма беля да стане. Не е ли завита с болтче тази карта за кутията?

Е, в къщи си имам "фактори".

Та, тази видеокарта нещо не се заключва с ключалката в задната част, а към кутията се фиксира не от болтче, а от кукичка захлупвана от капаче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, в къщи си имам "фактори".

Та, тази видеокарта нещо не се заключва с ключалката в задната част, а към кутията се фиксира не от болтче, а от кукичка захлупвана от капаче.

Ако се размества картата ще ти блокира компютъра. Ако трябва намери начин да пробиеш дупка и да сложиш болтче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

BlackPower, направи това което ти казва Емо, и един съвет от мен щом ти не пали БИОС и ОС значи трябва да си поиграеш малко с рам-та, има го и този случай дъното и всички устройства да работят, но на екрана не излиза нищо. Размени местата на дискетките на някои от слотовете. Виж също и шините за флопитата и HDD/(SSD)>(ако имате такъв) и др. устройства дали са вкл. добре. Проверете и захр. кабели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

BlackPower, направи това което ти казва Емо, и един съвет от мен щом ти не пали БИОС и ОС значи трябва да си поиграеш малко с рам-та, има го и този случай дъното и всички устройства да работят, но на екрана не излиза нищо. Размени местата на дискетките на някои от слотовете. Виж също и шините за флопитата и HDD/(SSD)>(ако имате такъв) и др. устройства дали са вкл. добре. Проверете и захр. кабели.

Да, да!

Малко по горе писах, че се наложи да отворя и да поразместя / наместя.

За сега върви, но да видим до кога!?!?!?

Edit

Тъкмо се похвалих и всичко започна отново.  Уникална серия от рестарти причинени от някакъв хардуерен проблем. Пробвах варианта с елиминиране на отделни компоненти и до никъде не стигнах. Пак чистих и намествах. При по - продължително наблюдаване на напреженията, то няма отклонения, но когато настъпи събитие ( рестарт), то е предходено от жестоки отклонения пр. при + 5v то се наблюдават 2.9 v. Съвсем се оплетох. Имам чувство, че машината ме "следи" и ме изненадва във възможно най - лошия момент. Май идва време за раздяла!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А пробва ли да сканираш за вируси? Преди около месец бях хванал някакъв такъв бацил и компютъра ми постоянно се рестартирваше направо се чудех какво да правя сложих си Есет НОД 32 и след като сканирах ми хвана 16 вируса изтрих ги и оттогава нямам никакви проблеми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И все пак не сложи ново захранване да пробваш с него как ще се държи а?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И все пак не сложи ново захранване да пробваш с него как ще се държи а?

Няма от къде / от кой да взема. Трябва да купя ново и ако се окаже друг проблема, то не бих бил склонен да наливам пари в стара машина

А пробва ли да сканираш за вируси? Преди около месец бях хванал някакъв такъв бацил и компютъра ми постоянно се рестартирваше направо се чудех какво да правя сложих си Есет НОД 32 и след като сканирах ми хвана 16 вируса изтрих ги и оттогава нямам никакви проблеми

Не, нямам вируси. Проблема си е от чисто от техническо естество.

Ето, че днес отново се "закрепи", но да не дърпам дявола за опашката!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш да смениш захранващия кабел.Ако той не контактува добре може да изгори не само захранването ами и дъно и диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, мина ми през ума и това! т.е .лош контакт. За сега смятам да не пипам нищо докато не се "изцепи" отново.

Можеш да смениш захранващия кабел.Ако той не контактува добре може да изгори не само захранването ами и дъно и диск.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

AGP слота нещо е хлабав,а ? Почисти го добре и ти препоръчвам да си закрепиш и металната скоба на картата с болтче.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мисля, точно контакта ще се окаже виновен ами проблема е в някой транзистор или елемент който изработва точно напрежение в захранването на някой от изходните кабели или проблема може да е в трансформатора или в бобините да се получава само възбуждане и м/у тях да се колебаят вихровите токове. И да се стигне до големи разлики, което може да повреди хардуера (при високо напрежение) или пък грешки при недостатъчно оказано напрежение.P.S. Както ти споменах горе, хубаво е да почистиш слотовете с четчица (от самобръсначка) както и да минеш интерфейсите (шината) на дискетките на рам паметта и видео-картата с спирт с нежна курпа или хартия както е по хубаво също и с памук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах едно евтино захранване с пукнат NTC елемент.Поставен е във веригата на мрежовия изправител за да ограничи зарядния ток на кондензаторите. Та това захранване работеше на случаен принцип.

Кондензаторите не е задължително да са надути за да са изсъхнали.Понякога електролита изтича от страната на изводите и се виждат по-тъмни кафеникави петна по платката.В други случаи се пробива капачката ,но тогава се вижда от пръв поглед.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Моята машина е слабичка, но си ме устройва.

Децата използват другата ми по мощна машина

Значи имате два компютъра у дома!? какъв е проблема да свалите захранването от работещия и да тествате с него?

Ако вашия компютър работи с другото захранване просто купувате някои 300-400 ватов жълтур за 30тина лева и решавате проблема.

А е и хубаво щом имате технически проблем да опишете максимално точно компонентите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи имате два компютъра у дома!? какъв е проблема да свалите захранването от работещия и да тествате с него?

Ако вашия компютър работи с другото захранване просто купувате някои 300-400 ватов жълтур за 30тина лева и решавате проблема.

А е и хубаво щом имате технически проблем да опишете максимално точно компонентите.

Едната машина у дома е лаптоп и по разбираеми причини няма как да стане "хватката" със захранването. Казваш "жълтур" да купя за проба за 30 лева , но в първия си пост съм описал състоянието на машината, която може да се охарактеризира единствено като стара. Цената на такава машина втора употреба е около 50 - 60 лв

Edit

Машината днес пак се "изцепи", но проблема е открит и отстранен, колкото и да е странен.

Ще маркирам с най - добър отговор и не искам да има сърдити.

На тези, който отделиха време в опит да помогнат - искрено благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...