Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

helsing

Създаване на нова операционна система

Препоръчан отговор

Добър вечер колеги. Може да прозвучи много странно и да понеса много критики но искам да събера екип и да създадем операционна систеа която да е конкурент на андроид и да е пробутаме където може и да покажем,че и българите сме кадърни. Благодаря за отделеното внимание ! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

имаш ли виждане по въпроса какво и как?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър вечер колеги. Може да прозвучи много странно и да понеса много критики но искам да събера екип и да създадем операционна систеа която да е конкурент на андроид и да е пробутаме където може и да покажем,че и българите сме кадърни. Благодаря за отделеното внимание ! :)

Интересно. И на какво ядро? Микро, монолитно, хибридно, какво разписание ще ползвате за процесите, за записи във файловата система, от нула ли ще пишете всичко или ще взаимствате код защото във втория случай ще трябва да се съобразявате с лицензни споразумения. И още хиляди въпроси на които нямате отговор...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

имаш ли виждане по въпроса какво и как?

основата на андроид е модифицирано линуксово ядро...

Интересно. И на какво ядро? Микро, монолитно, хибридно, какво разписание ще ползвате за процесите, за записи във файловата система, от нула ли ще пишете всичко или ще взаимствате код защото във втория случай ще трябва да се съобразявате с лицензни споразумения. И още хиляди въпроси на които нямате отговор...

което смятате за най-добре затова публикувах темата тук

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А според вас андроид какво е? И имате ли лиценз от гугъл? защото за дистрибуция нещата са по-различни

....

Извинете ме за нахалния въпрос, но колко програми сте написал. ВИждал ли сте някога сорс на програма?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

малко трудно да имам лиценз от гугъл. И затова предполагам,че сме на мнение да се започне от 0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

малко трудно да имам лиценз от гугъл. И затова предполагам,че сме на мнение да се започне от 0

....

Извинете ме за нахалния въпрос, но колко програми сте написал. ВИждал ли сте някога сорс на програма?

?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вземай едно ядро и го компилирай, то ей така става от днес за утре

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпросът ви не е нахален  не го крия но съм новобранец и затова се допитвам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това идва да рече, че не си програмирал никога, ама си гледал някой филм за Бил Гейтс и ти се дощяло и ти като него....Няма лошо.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво, ако напишеш нова OS и никой не пише софтуер за нея? Какво направиха Nokia с Maemo и MeeGo, какво стана със Samsung и Tizen? Къде отиваш, ако даже големите се провалят тихичко с опитите за алтернативни системи? Разбира се, провалът не е пълен и тези странични проекти имат по-специфични цели, но факт е, че пазарът в момента се доминира от Android и iOS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

във форума има хора, които са написали стотици хиляди редове код, аз съм писал доста по-малко. И знам за какво иде реч.

Да не говорим че на вас ви трябва и архитект, който да взима решенията на високо ниво, трябват ви и тестери, валидатори, системи за управление на версии, за билдване.... Да не продължавам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То само с мерак не става :D :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

//празен offtopic

Съжалявам, че трябва да разочаровам автора, но такъв опит вече беше направен.

Проекта беше толкова успешен, че в момента, ако разгледате хедърите към писмата на Linux kernel мейл листата ще забележите, че Линус Торвалдс ползва Цоник ОС, а Цецо Кукуто е вербуван като частен роб-кодер от Кибертрон (основното му занимание в момента е разработка на фърмуери за силиконови импланти, базирани на ядрото на Цоник ОС), и го държат в кучешка клетка, за това спамовете му по форумите спряха... ако някой се чуди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 17 години съм и нямам кой знае какъв опит, но въпреки това знам че за подобно начинание ще ти трябва екип от стотици мега добри програмисти, инженери, и какво ли още не. Все хора които не пишат по форумите...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 17 години съм и нямам кой знае какъв опит, но въпреки това знам че за подобно начинание ще ти трябва екип от стотици мега добри програмисти, инженери, и какво ли още не. Все хора които не пишат по форумите...

Съгласен съм колега както и с всички

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е лошо човек да има мечти и желание за развитие, но така както си тръгнал нещата са малко като сметки без кръчмар. Поставил си си прекалено висока цел на този етап и без никакъв опит и яснота много бързо желанието ти ще отмине още когато се сблъскаш с първите трудности. Прескачаш бая стъпала от стълбицата. Ако си сериозен, (което при така поставен въпроса не го вярвам) ще почнеш от ниско и така разочарованието ще е по-малко когато разбереш колко много не знаеш.Примерно може да почнеш от това да станеш част от екип, който модифицира съществуващи ОС. Виж как работят нещата. Запознай се и с историята на ОС-ми, ще ти е полезно много. Изясни си базата и чак след това взимай решения в посока да разработваш ОС. Сега те почнаха с въпросите, а ти дори не си наясно с терминологията и не разбираш какво те питат пък камо ли да правиш ОС. Безсмислено е на този етап. Иначе е похвално желанието, така че дерзай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

//празен offtopicСъжалявам, че трябва да разочаровам автора, но такъв опит вече беше направен.

Многоядреното ядро на Цоник ОС ще е копирано от РеактОС с допълнителен код на COBOL, който ще бъде свързан с оригиналния Ц код посредством ДжаваСкрипт мост. Така ще е възможно да се използва бързината на ДжаваСкрипт и удобството на COBOL за работа с XML и писане на драйвери. В най-новите фази на разработка се включва и код на Пролог, заради много добрата интеграция на Пролог и ДжаваСкрипт и близостта на Пролог до човешкото мислене.

:lol6: :lol6: :lol6:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:lol6: :lol6: :lol6:

Виж цитатите, цитатите... :DСъвсем реални са, писани по български форуми... лично проверих. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж цитатите, цитатите... :DСъвсем реални са, писани по български форуми... лично проверих. :D

Видях и тях :). Този човек не е единствен или пък най-зле. Виждал съм един от по-лошите случаи с очите си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Събирането на колектив по форумите за такава мащабна задача не е най-добрата идея. А и не е първото което трябва да се направи ако се иска нещата изобщо да потръгнат. Времената когато и Б.Гейтс можеше за 14 дена да промени малко кода на купената от него ОС и да я пробута на IBM , безвъзвартно са отминали. До колкото знам сега за него работят към 11 000 програмисти.

Питащия според мен трябва първо да прецени каква да е тази ОС и с кои други де факто ще влезне в конкуренция, защото празна ниша от отдавна няма. И да види какво са направили тези преди него. След това , след повечко размисъл и много четене, трябва да прецени къде иска да се използва тази ОС - в компютри , телефони, ракети, навигатори или пожарни кранове и тн. :) Отново да проучи пазара и конкуренцията и чак тогава, ако сметне че ще може да се справи с милиони редове код и има няколко петилетки от живота си за харчене - да почне да събира екип, но не с обяви.

След Линукс , поне аз не съм чул за що годе успешна ОС написана от един или няколко човека.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То добре искаш ОС да създадеш - ок, но първо седни научи основи на програмирането, започни да пишеш различни програми, разучи ос-и, наблегни на математика и тогава вече реши накъде искаш да тръгнеш. Току виж си създал някой страхотен проект, без аналог до момента. Ама не забравяй, че сам си почти обречен на провал, т.е. трябва си и стабилен екип разбиращ същото онова което съм изборил в първото изречение на поста си. Така по форумите не се става, въпреки огромното желание което имаш.

Хайде успех, и дано се похвалиш с някакво развитие !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След Линукс , поне аз не съм чул за що годе успешна ОС написана от един или няколко човека.

Линукс не е операционна система, а GNU/Linux не е написна от един или няколко човека :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Линукс не е операционна система, а GNU/Linux не е написна от един или няколко човека :P

Точно така. Ако някой му интересно по този въпрос, ето това филмче ще му е полезно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, изпозвам малко по-достъпен език...

"Линукс (Linux) или GNU/Linux (вж. Противоречия за наименованието) е общото название, което се дава на всички операционни системи, основаващи се на ядрото „Линукс“ и системните инструменти и библиотеки от проекта GNU."

И ядрото е написано от един човек.

Ок, приемам формалната забележка и поправям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...