Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

in7hebuildin

За или против виртуалната памет.

Препоръчан отговор

Здравейте на всички! Реших да пиша защото искам най после някой да ми даде точен отговор да слагам ли виртуална памет или не. Пс-то ми е на 9 години но е доста стабилна машинка и не съм сменял нищо до сега. Прочетох всичката възможна информация за виртуалната памет но доста от мненията си противоречат. Някаде пише за а някаде против. Някаде казват да сложа минимума и максимума на една и съща цифра някаде казват че тази истенската рам която ми е 1.5GB да умножа по 1.5 а максимума да го сложа 1.5GB по 3. А някаде пишат че изобщо не ми трябва...

CPU  : K7 2800+ Sempron 64bit, S754 BOXRAM : 1.5GB DDR 400MHzHDD : 80GB Seagate, SerialATA, 7200, 8192k

SVGA : Radeon x550, 128mb PCI Express, Sapphire TV Out

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като нямаш проблем с машината не е необходимо да я променяш.Иначе съотношението е индивидуално за всеки един потребител,в зависимост от това за какво и как използва компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам пс-то само за играта League of Legends и се старая да подобря fps-to в самата игра :) Направил съм всички всевъзможни preformance стъпки тази е последната за която се колебая ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте на всички! Реших да пиша защото искам най после някой да ми даде точен отговор да слагам ли виртуална памет или не. Пс-то ми е на 9 години но е доста стабилна машинка и не съм сменял нищо до сега. Прочетох всичката възможна информация за виртуалната памет но доста от мненията си противоречат. Някаде пише за а някаде против. Някаде казват да сложа минимума и максимума на една и съща цифра някаде казват че тази истенската рам която ми е 1.5GB да умножа по 1.5 а максимума да го сложа 1.5GB по 3. А някаде пишат че изобщо не ми трябва...

CPU  : K7 2800+ Sempron 64bit, S754 BOXRAM : 1.5GB DDR 400MHzHDD : 80GB Seagate, SerialATA, 7200, 8192k

SVGA : Radeon x550, 128mb PCI Express, Sapphire TV Out

Ако не извършвате нещо специфично което го изисква, няма нужда да променяте размера на пейдж файла. Не смятам че това помага на производителността. Виртуалната памет се използва в случаите когато  RAM паметта не достига и има нужда от допълнително памет, с която операционната система да разполага.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще изчакам за някое друго мнение а ако няма такова слагам page file-a на default и повече не барам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако сложиш page-а на дифолт, виртуалната памет ще си взима колкото си иска от харда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще изчакам за някое друго мнение а ако няма такова слагам page file-a на default и повече не барам :)

Слагането на page file на default има смисъл само ако знаеш, че няма да ползваш виртуална памет и искаш да е там за всеки случай. Иначе е по-добре да сложиш фиксиран размер, защото промяната му е особено бавна - веднага се усеща, ако ОС опре до там. Ако имаш място, по-добре е да го сложиш на някаква достатъчно голяма стойност.

Промяната на размера на пейдж файла няма да доведе до подобряване на производителността обаче, освен ако не стигаш именно до случая който споменах и Уиндоуса променя размера му, докато играеш. Виртуалната памет не служи за подобряване на производителността, а за да позволи на системата да работи с приложения, изискващи повече физическа памет от разполагаемата, на цената именно на намалена производителност. Все пак твърдите дискове са с порядъци по-бавни от RAM-а.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Добре е да имаш вируална памет, по-горе е обяснено защо, особено за по-стара машина като твоята

2. Не е задължително да изчисляваш по 1.5 както на доста места препоръчват - за 1.5 GB RAM около 2 GB swap дял е достатъчно

3. За игри не е задължително да имаш swap дял - ако някой ти е казал подобно нещо те е излъгал

Надявам се да съм помогнал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Добре е да имаш вируална памет, по-горе е обяснено защо, особено за по-стара машина като твоята

2. Не е задължително да изчисляваш по 1.5 както на доста места препоръчват - за 1.5 GB RAM около 2 GB swap дял е достатъчно

3. За игри не е задължително да имаш swap дял - ако някой ти е казал подобно нещо те е излъгал

Надявам се да съм помогнал.

3. Някои игри искат swap файл. Такъв е примерът с играта S.T.A.L.K.E.R. Без него, играта не тръгва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виртуалната памет осигурява логическо адресивно пространство за юзера, което превишава физическото адресивно пространство на компютърната система. За програмата, се създава илюзия, че компютърът разполага с памет с много голям капацитет. Тук може да наблюдаваме така наречените виртуално и реално адресиране, като отделните адреси се използват за виртуално и реално адресни пространства. Програмата генерира виртуални адреси, а реалните адреси в компютъра са физически адреси на главната памет. Виртуалното и реалното адресни пространства са разделени на блокове от думи с фиксиран размер, които се наричат страници. Виртуалният и реалният адрес са разделени на две полета наречени страница и линия - линията е дума в рамките на страницата. Процесорът генерира програмно зависими виртуални адреси, при което се приема, че цялата памет може да бъде директно адресирана. В всеки един момент, всеки виртуален адрес има съответен физически адрес в физическата памет на компютъра. В таблицата на страниците се съдържа съответствието между виртуалните и реалните страници. Чрез обръщение към таблицата на страниците, всеки виртуален адрес генериран от процесора, се преобразува в реален адрес в главната памет. Ако процесорът, се обърне към дадена страница и тя не присъства в главната памет, възниква изключение поради липсата на страница, при обслужването на което се активира програма, която автоматично зарежда липсващата страница в главната памет и съответно актуализира съдържанието на таблицата на страниците.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3. Някои игри искат swap файл. Такъв е примерът с играта S.T.A.L.K.E.R. Без него, играта не тръгва.

Не тръгва в смисъл излиза съобщение "нямаш пейдж файл няма да се инсталирам" или крашва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...