Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

sig23

Съвместимост м-у хардуер и ОС.

Препоръчан отговор

Здравейте, имам въпрос. От какво зависи дали линукс(или която и да е ос) ще тръгне на даден компютър, бил той десктоп, лаптоп, таблет или смартфон? От процесора ли, от дъното, от график картата ли? Обяснете ми малко моля, ако дадете линк към някоя хубава статия също ще съм доволен.

Благодаря

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, имам въпрос. От какво зависи дали линукс(или която и да е ос) ще тръгне на даден компютър, бил той десктоп, лаптоп, таблет или смартфон? От процесора ли, от дъното, от график картата ли? Обяснете ми малко моля, ако дадете линк към някоя хубава статия също ще съм доволен.

Благодаря

От много неща:

Дали има дистрибуция за съответната архитектура (или ако е сорс базирана диструбуция дало архитектурата се подържа)

Дали за тази ОС има драйвери за съответните хардуерни подсистеми на устройството - вградени в ОС или като отделни модули. Също дори и да ги има - дали ти имаш достъп до тях - защото много такива драйвери са със затворен код, специфични за конкретна версия на ядро т.н. и не се разпространяват свободно.

Дали отговаря на минималните изисквания - оперативна памет, постоянна памет, тактова честота на процесора.

Има още.

Само че това са второстепенни въпроси. (за хиляда и незнам кой път). ОС не е цел а средство. Тя не (трябва да) се инсталира, сменя и т.н. защото ти е кеф (освен ако това ти влиза в представите за играчка). Ти не ползваш самата ОС, а приложенията за нея. Практически, ти не тръгваш да сменяш ОС на дадено устройство, без да знаеш със сигурност че новата ще работи и че за нея има и ще сложиш приложения, които ти трябват, и които на другата ОС нямат еквиваленти (за теб). Така че, изобщо не ти трябва сам да определяш дали ОС ще работи на нещо или не. Питаш гугъл и ако не намериш поне 1000 статии, туториала и форумни теми, изобщо зарязваш работата (това не значи, че не е възможно да се подкара, а просто, че са необходими знания, които ти (от въпроса ти съдя), не притежаваш)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

освен това зависи от това какъв задник е производителя. например има много гъзоблизци които пишат биоса така че на лаптопа да не може да се сложи нищо друго освен лайняндоус 8 и 8.1, въпреки че хардуера е съвместим

гъзоблизците:

sony и някои модели на samsung, hp, lenovo...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...