Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

kreator.bg

Странен проблем с охлаждане на HP Pavilion dv6

Препоръчан отговор

Здравейте, лаптопът започна да загрява и да се изключва, при това през зимата. Държи се странно,  като го включа, перката работи а след 10 - 15мин. перката работи на пулсации. след 20мин. спира и съответно лаптопа прегрява.

Отворих го ( по скоро го разглобих ) за да го почистя, но не беше мръсен. Биосът е най- новият но го обнових. Въпреки това не се оправи.С програмата SpeedFan не отчита никакви обороти дори когато вентилатора работи.

В биоса има опция за винаги включен вентилатор но все едно че не е включена.

Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е как при прегряване на лаптоп ще обновяваш биос?!?!?!?!? // Разглобява се, почиства се от прах, маха се цялото охлаждане и се сменя термопастата. Ако проблема продължава се сменя вентилатор или се проверява самото охлаждане ( може да е дефектирало), прави се проверка и на захранването ( напрежение, волтажи и т.н).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Давай го на сервиз веднага да ти сменят вентилатора преди да е отнесъл със себе си и други компоненти, вероятно е дефектен нещо или направо си е отишъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е как при прегряване на лаптоп ще обновяваш биос?!?!?!?!? // Разглобява се, почиства се от прах, маха се цялото охлаждане и се сменя термопастата. Ако проблема продължава се сменя вентилатор или се проверява самото охлаждане ( може да е дефектирало), прави се проверка и на захранването ( напрежение, волтажи и т.н).

Един от първите съвети на НР е точно да се обнови биоса. Охлаждането работи.След като го пусна , гледам температурата и тя е 45- 55г. Но след като поработи на празен ход без нищо пуснато освен ОС, вентилатора спира да работи. Явно някакъв датчик е заминал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един от първите съвети на НР е точно да се обнови биоса. Охлаждането работи.След като го пусна , гледам температурата и тя е 45- 55г. Но след като поработи на празен ход без нищо пуснато освен ОС, вентилатора спира да работи. Явно някакъв датчик е заминал.

Тогава се тества както съм написал ( поне от моя опит). 

Тестване на вентилатор и проверка на охладителя ( доколкото знам в самия охладител в тръбите има газ, която спомага за отделянето на топлината. Имал съм случаи на пробит охладител. Газта изтича и охладителя не охлажда вече). Проверяват се също и волтажите и напреценията

Надявам се си сменил термопастата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тогава се тества както съм написал ( поне от моя опит). 

Тестване на вентилатор и проверка на охладителя ( доколкото знам в самия охладител в тръбите има газ, която спомага за отделянето на топлината. Имал съм случаи на пробит охладител. Газта изтича и охладителя не охлажда вече). Проверяват се също и волтажите и напреценията

Надявам се си сменил термопастата.

Да всичко това съм го направил.Но логиката казва че дори да има един или всички от горните проблеми, вентилаторът ще продължи да се върти докато процесора не прегрее. Напреженията се оправляват от биоса.А  биоса от сензорите взема команди.Въпросът е дали е сензор и ако е той, къде се намира. Дали може да се смени?  Или е от нещо друго. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако процесора има Cool n Quiet ти препоръчвам да го спреш от биоса. Може да е някакъв бъг в датчиците, но ако прави същото и след спирането му е дефект в хардуера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да всичко това съм го направил.Но логиката казва че дори да има един или всички от горните проблеми, вентилаторът ще продължи да се върти докато процесора не прегрее. Напреженията се оправляват от биоса.А  биоса от сензорите взема команди.Въпросът е дали е сензор и ако е той, къде се намира. Дали може да се смени?  Или е от нещо друго. 

Ако вентилатора е повреден също може да ти прави проблем. Хубаво е да провериш дали зарядното на лаптопа също е ок и дали дава правилното напрежение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако процесора има Cool n Quiet ти препоръчвам да го спреш от биоса. Може да е някакъв бъг в датчиците, но ако прави същото и след спирането му е дефект в хардуера.

За жалост Биоса е доста постен и няма почти никакви опции.

Нещо друго което установих е че , след като прегрее или поне след като  изключа лаптопа след спирането на вентилатора, той не работи при обратно включване. Трябва  температурата на процесора да падне под 30грд. и чак тогава пак се включва.

Ако вентилатора е повреден също може да ти прави проблем. Хубаво е да провериш дали зарядното на лаптопа също е ок и дали дава правилното напрежение.

Зарядното е добре, но е без батерия , ако има значение. А колкото до вентилатора , какво има да му се разваля :) . Върти си на пълни обороти . Освен ако няма някакъв сензор вътре в него.Но аз не видях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За жалост Биоса е доста постен и няма почти никакви опции.

Нещо друго което установих е че , след като прегрее или поне след като  изключа лаптопа след спирането на вентилатора, той не работи при обратно включване. Трябва  температурата на процесора да падне под 30грд. и чак тогава пак се включва.

Зарядното е добре, но е без батерия , ако има значение. А колкото до вентилатора , какво има да му се разваля :) . Върти си на пълни обороти . Освен ако няма някакъв сензор вътре в него.Но аз не видях.

Може да има повредена намотка и след време просто да прекъсва. Това е само предположение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А как разбираш това, че се изключва точно като падне под 30 градуса? Ако е така значи някой датчик е дал дефект. Cool n Quiet усилва вентилатора при високо натоварване на процесора и го намаля при ниско използване, но явно му е все тая за високи температури.Направи и един ресет на биос до фабричните настройки, едва ли ще помогне но може да опиташ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да има повредена намотка и след време просто да прекъсва. Това е само предположение.

Вентилатора работи без проблем на верига от 5v. Не е от него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вентилатора работи без проблем на верига от 5v. Не е от него.

Тогава остава проблем с дъното или проблем с охладителя, макар че ме съмнява че не си монтирал нормално охлаждането както трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А как разбираш това, че се изключва точно като падне под 30 градуса? Ако е така значи някой датчик е дал дефект. Cool n Quiet усилва вентилатора при високо натоварване на процесора и го намаля при ниско използване, но явно му е все тая за високи температури.Направи и един ресет на биос до фабричните настройки, едва ли ще помогне но може да опиташ.

Правил съм го , ефект  НУЛА :(

За температурата ползвам SIW.

Просто искам да знам дали е датчик или кондензатор. И ако му сложа външен вентилатор или да вържа настоящия към някои USB изход дали  няма да задълбоча проблема.

За това търся някой с подобен проблем.

Тогава остава проблем с дъното или проблем с охладителя, макар че ме съмнява че не си монтирал нормално охлаждането както трябва.

Дали съм го монтирал правилно няма значение.Правеше го и преди да го разглобя.А компа беше и си е чист.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правил съм го , ефект  НУЛА :(

За температурата ползвам SIW.

Просто искам да знам дали е датчик или кондензатор. И ако му сложа външен вентилатор или да вържа настоящия към някои USB изход дали  няма да задълбоча проблема.

За това търся някой с подобен проблем.

Дали съм го монтирал правилно няма значение.Правеше го и преди да го разглобя.А компа беше и си е чист.

Може да се провери дали е датчик, но трябва да имаш ето такъв термометър. Не знам точно как се казва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Отговор 1 - сервиз, смяна, дано не по-сериозно. Отговор 2 - 2 жички към 5V и GND някъде по дъното - да бичи постоянно на 100% и да се пробва така. Друго - няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се провери дали е датчик, но трябва да имаш ето такъв термометър. Не знам точно как се казва.

Скъпо еднократно удоволствие :)

Отговор 1 - сервиз, смяна, дано не по-сериозно. Отговор 2 - 2 жички към 5V и GND някъде по дъното - да бичи постоянно на 100% и да се пробва така. Друго - няма.

За сервиза ,само отваряне ти вземат 20+ лв а за смяна и резервна част 70лв + .

За другото решение : така и ще направя но изчаквам някой да каже " Недеи че знаешли как ще го прецакаш понеже......" :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Скъпо еднократно удоволствие :)

За сервиза ,само отваряне ти вземат 20+ лв а за смяна и резервна част 70лв + .

За другото решение : така и ще направя но изчаквам някой да каже " Недеи че знаешли как ще го прецакаш понеже......" :)

Предполагам, че има и по-евтини модели, но по този начин най-лесно и точно ще се разбере дали е датчик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре не си играй, сервиз за сега е най-добрата ти опция, иначе така шанса някой да те подведе или ти да объркаш нещо е доста голям. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре не си играй, сервиз за сега е най-добрата ти опция, иначе така шанса някой да те подведе или ти да объркаш нещо е доста голям. 

Работил съм преди в сервиз.Отлично знам каква е процедурата  за такива случаи. Ново дъно или по добър сервиз с по скъпо оборудване и съответно и цена.

За жалост съм далече от предишната месторабота и няма как да се възползвам от техниката им.

За сега остава да вържа вентилатора  да работи  постоянно .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Работил съм преди в сервиз.Отлично знам каква е процедурата  за такива случаи. Ново дъно или по добър сервиз с по скъпо оборудване и съответно и цена.

За жалост съм далече от предишната месторабота и няма как да се възползвам от техниката им.

За сега остава да вържа вентилатора  да работи  постоянно .

Така без точните уреди за измерване доста трудно ще разберем точно къде е проблема, но най-вероятно вентилатора да е дефектирал. Трябва да се види с нов как ще е и ако пак прави проблема причините се свеждат до по малък кръг. (датчик, лоши кондензатори, пулсиращо захранване)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Работил съм преди в сервиз.... ...За сега остава да вържа вентилатора  да работи  постоянно .

Офф, проблема по веригата на вентилатора на охлаждането се решава с 2 жички, запоени към някой от USB портовете. Така байпасваш тотално контролера. Недостатъка е, че вентилатора почва да работи на 100%. Като цяло идеята е удачна само и единствено при залят вентилатор и повредена платка, когато няма условия или желание да се възстановява. Правил съм го.Обаче ако самият вентилатор е проблемен, никакво добро няма да свърши това. Не си прави експерименти, ако не знаеш какво правиш(като мен например), без да измериш нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Офф, проблема по веригата на вентилатора на охлаждането се решава с 2 жички, запоени към някой от USB портовете. Така байпасваш тотално контролера. Недостатъка е, че вентилатора почва да работи на 100%. Като цяло идеята е удачна само и единствено при залят вентилатор и повредена платка, когато няма условия или желание да се възстановява. Правил съм го.Обаче ако самият вентилатор е проблемен, никакво добро няма да свърши това. Не си прави експерименти, ако не знаеш какво правиш(като мен например), без да измериш нищо.

Или днес или утре ще го вържа така.Както казах по горе, вентилатора работи. Проблема е по дъното. А шума не е чак толкова голям.ама не се знае дали няма да е дразнещ :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Или днес или утре ще го вържа така.Както казах по горе, вентилатора работи. Проблема е по дъното. А шума не е чак толкова голям.ама не се знае дали няма да е дразнещ :).

Аха. За човек в компютърен сервиз работил да ти давам съвети...Сигурен ли си, че си работил в такъв? Аз лично на толкова нов лаптоп подобни изпълнения не бих правил без причина. И не забравяй USB порта, към който свържеш вентилатора да му сложиш отвън пластмасово капаче от някое парченце пластмаска, залепено с лепило. Да не мушнеш нещо в порта погрешка и да претовариш хъба.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аха. За човек в компютърен сервиз работил да ти давам съвети...Сигурен ли си, че си работил в такъв? Аз лично на толкова нов лаптоп подобни изпълнения не бих правил без причина. И не забравяй USB порта, към който свържеш вентилатора да му сложиш отвън пластмасово капаче от някое парченце пластмаска, залепено с лепило. Да не мушнеш нещо в порта погрешка и да претовариш хъба.

Ако съм в сервиза в никакъв случай не бих направил това на клиент.  А лаптопа не е нов , на 4 - 5 г. .А и ще мине доста изпитания докато съм сигурен че съм оправил проблема.

Както и да е , тук ще напиша какво е станало.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...