Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

2249

Проблем с инсталиране на Linux

Препоръчан отговор

Здравейте.

Умишлено пускам нова тема за да мога по-лесно да я следя. Та ...

Дъно: MSI MS-7358

CPU: Intel Celeron CPU430 1.8 GHz

RAM: 2 GB

HDD: 80 GB

Опитвам да инсталирам различни Linux дистрибуции, но винаги неуспешно. Инсталацията се дъни на едно и също място. Излиза екрана за избор на Live CD или инсталация. Като избера Live CD - зарежда и работи. Като избера да инсталирам - избирам език, натискам "продължи" и след 5 секунди забива. Това се случва при Ubuntu 13.10 / Linux Mint 9 isadora LXDE / Linux Mint 16 / Ubuntu 12.04 / PCLinux KDE / Lubuntu 12.04 включително и последното Lubuntu. Единствено инсталацията минава на CentOS 5.9 .

Направих тест на диска - няма лоши сектори. Като крайна проба сложих една инсталация на Windows 8.1 - работи без проблем.

Моля кажете коя ще е най-удачната Linux дистрибуция за тази машина. И дайте идея защо може да се дъни инсталацията ...

Инсталацията се дъни след този екран:

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Умишлено пускам нова тема за да мога по-лесно да я следя. Та ...

Дъно: MSI MS-7358

CPU: Intel Celeron CPU430 1.8 GHz

RAM: 2 GB

HDD: 80 GB

Опитвам да инсталирам различни Linux дистрибуции, но винаги неуспешно. Инсталацията се дъни на едно и също място. Излиза екрана за избор на Live CD или инсталация. Като избера Live CD - зарежда и работи. Като избера да инсталирам - избирам език, натискам "продължи" и след 5 секунди забива. Това се случва при Ubuntu 13.10 / Linux Mint 9 isadora LXDE / Linux Mint 16 / Ubuntu 12.04 / PCLinux KDE / Lubuntu 12.04 включително и последното Lubuntu. Единствено инсталацията минава на CentOS 5.9 .

Направих тест на диска - няма лоши сектори. Като крайна проба сложих една инсталация на Windows 8.1 - работи без проблем.

Моля кажете коя ще е най-удачната Linux дистрибуция за тази машина. И дайте идея защо може да се дъни инсталацията ...

Инсталацията се дъни след този екран:

CentOS :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвай алтернативният инсталатор http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/12.04/release/xubuntu-12.04.4-alternate-i386.iso

Това е инсталаторът по подразбиране за Debian, но се ползва и при Ubuntu за стари машини или за по- прецизно задаване на параметрите.

Конкретно, мисля, че дистрибуцията за която съм ти пуснал връзка е и най- удачна за тази машина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Това се случва при Ubuntu 13.10 / Linux Mint 9 isadora LXDE / Linux Mint 16 / Ubuntu 12.04 / PCLinux KDE / Lubuntu 12.04 включително и последното Lubuntu. Единствено инсталацията минава на CentOS 5.9 .И дайте идея защо може да се дъни инсталацията ... 

ЩОм нямате пroблeми със Centos, защо просто нe го оставите негo?

CentOS :)

+1  is ROCK!!!

Ползвай алтернативният инсталатор http://cdimage.ubuntu.com/xubuntu/releases/12.04/release/xubuntu-12.04.4-alternate-i386.iso

Това е инсталаторът по подразбиране за Debian, но се ползва и при Ubuntu за стари машини или за по- прецизно задаване на параметрите.

Конкретно, мисля, че дистрибуцията за която съм ти пуснал връзка е и най- удачна за тази машина.

Виждаш ли, kолко са ви хубави инсталаторите :D?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление и тази дистрибуция не се инсталира. Минава през всичките проверки, но когато стигне до същиската инсталация харда се завърта бясно и то тук.

Моля да ми предложите версия на CentOS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз минах по твоя път. Компа ми е по слаб от твоя. Решението което намерих е да инсталирам madbox 12.04 и от там мога да сложа  каквато искам убунту базирана среда. Поне при мен madbox e единствената която успя да се инсталира след 11.10. Друго което успях да инсталирам е manjaron но там нещо не успях с флашовете и отново се върнах на мадбокса

http://distrowatch.com/table.php?distribution=madbox

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление и тази дистрибуция не се инсталира. Минава през всичките проверки, но когато стигне до същиската инсталация харда се завърта бясно и то тук.

последната. Отивате на примерно http://centos.telecoms.bg и теглите инсталационна медия за последната 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По- добре си провери твърдият диск. Щом системата стартира от Live CD, когато зареди, натисни alt+F2, напиши в полето

gksu gparted 

и стартирай редактора на дялове. Направи си нова таблица на дяловете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, според мен не харесва дяловете ти. Изтрий всичко с gparted и пробвай пак. На мен ми се е случвало да забива след като стигне до системата за дялове. 

Само изтриваш всички дялове без да създаваш други. Да стане free space. Просто то си търси някаква информация в определени сектори, но не я намира или не я разпознава. Затова трябва да се занули нацяло диска- както се казва :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@2249: Не просто изтриваш дяловете, а създаваш нова таблица. 

http://s19.postimg.org/l3pt3vttf/gparted1.png

След това кликаш с десен бутон на мишката върху незаделеното пространство и създаваш нови дялове. За твое улеснение, можеш да зададеш само един  дял, форматиран в ext4 файлова система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Започвам да си мисля, че имам проблем с харда. Следвайки вашите съвети стигам до следното :

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам , че го мъчиш да е msdos или греша , от снимката не се разбира . И защо не си направиш (опиташ) предварително дяловете  и да инсталираш без формат после , само им задаваш кое какво е .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам , че го мъчиш да е msdos или греша , от снимката не се разбира . И защо не си направиш (опиташ) предварително дяловете  и да инсталираш без формат после , само им задаваш кое какво е .

Която и от опциите да избера резултатът е като в третата снимка. Грешка пир четене/записване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че ще се промени нещо,  ама поне ако командата е с gparted-pkexec , може да пробваш и тъй .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

gksu gparted в "Стартиране на програми" и sudo gparted в терминала.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвахте ли да форматирате във EXT.4 формат?

За Fat ще ви трябва - dosfstools пакетa.

За NTFS ще ви трябва - ntfs-3g пакета.

Но, на дали това e проблема!

!Внимание: Използвай това, но гледай да не за триеш нещо по-погрешка.

# /dev/sda е партицията кoято искаш да истриеш/форматираш във EXT4

Изпълни в терминала.

sudo mkfs -t ext4 /dev/sda

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изпълни в терминала.

sudo mkfs -t ext4 /dev/sda

Това доведе до създаване на партиция, форматирана в ехт4. Сега ще пробвам да инсталирам примерно Linux Mint 16 и ще докладвам. А кои са дяловете, които трябва да се създадат ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След създаването на новия дял LiveCD-тата не ми тръгват. Тръгва да зарежда от СД-то и веднага вади нещо като конзола на екрана /снимка ще кача като се прибера/.

Вече не знам какво да мисля. Единственното,което не съм направил е, предварително да направя необходимите дялове по снимката на @ cybercop от пост 10 ама като не ми тръгват LiveCD-тата ...

Странното е, че Win 7 и 8 се инсталират и работят без проблем :eek:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи през Уйн ще можеш да си създадеш един дял около 10гб и един около 2 гб , форматирани във възможен за Уйн формат (колкото да има за проба, ако досега не си се отказал ) . И после да  се пробваш с alternate Кубунту (че най-тежко) от тука http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/12.04.4/release/ а как ще изполваш дяловете , се предполага че знаеш .

И аз минах по твоя път. Компа ми е по слаб от твоя. Решението което намерих е да инсталирам madbox 12.04 и от там мога да сложа  каквато искам убунту базирана среда. Поне при мен madbox e единствената която успя да се инсталира след 11.10. Друго което успях да инсталирам е manjaron но там нещо не успях с флашовете и отново се върнах на мадбокса

http://distrowatch.com/table.php?distribution=madbox

Дебиан не можеше , така ли . Щото и той може да се " закачи " без графика и после да има .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@бат'начо , до сега не съм виждал толкова Линукс наведнъж ;)

Аз съм Windows потребител и тези ми опити са свързани по-скоро с любопитство, отколкото с професионални намерения. Е, нямаше да е зле да подкарам някоя от дистрибуциите за да започна да се уча, но не би ...

По темата: по принцип целия хард е предвиден за опити и няма проблем целия да е заделен за Linux. Няма проблем да сложа едно ХР и да създам допълнителни дялове, но не съм наясно после какво да правя с тях ...

И, не, не съм се отказал. Или поне докато има някой, който се опитва да ми помага ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи през Уйн ще можеш да си създадеш един дял около 10гб и един около 2 гб , форматирани във възможен за Уйн формат (колкото да има за проба, ако досега не си се отказал ) . И после да  се пробваш с alternate Кубунту (че най-тежко) от тука http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/12.04.4/release/ а как ще изполваш дяловете , се предполага че знаеш .

Дебиан не можеше , така ли . Щото и той може да се " закачи " без графика и после да има .

С дебиан няма да има проблем, но разбрах че иска някакво ново убунту да сложи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С дебиан няма да има проблем, но разбрах че иска някакво ново убунту да сложи.

Не си разбрал правилно. Искам да сложа който и да е Линукс, но нищо не сработва /с изключение на CentOS 5/. Пробвах всичко от написаното до сега от колегите,но ... Ще сложа отново CentOS 5 и ще пробвам върху него да инсталирам нещо друго.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Сработва" равно ли е на "инсталира" . Интересно ми е като стигнеш до разделяне на дяловете( явно стигаш) как се процедира . 

А , да , защо не ти предложиха Стела .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Сработва" равно ли е на "инсталира" . Интересно ми е като стигнеш до разделяне на дяловете( явно стигаш) как се процедира . 

А , да , защо не ти предложиха Стела .

В случая да. Нищо не ще да се инсталира. И както съм написал в по-горен пост всички забиватна едно и също място. CentOS 5 се инсталира без проблем. Това би трябвало да значи, че на диска му няма нищо. Сякаш останалите не могат да се справят със създаването на дялове...

Стеля ще я опитам в неделя, че времето е тъкмо за разгрибване на лозе ... :wink12: 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почти сигурен съм, че Arch също ще се инсталира без проблем.

Няма проблем да сложа едно ХР и да създам допълнителни дялове, но не съм наясно после какво да правя с тях ...

Да слагаш цяла операционна система, само за да си разделиш диска? Надявам се да е шегичка :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...