Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

xentia

Линукс дистрибуция с клиент за Remote Desktop

Препоръчан отговор

Здравейте,

Имам едни познати - които си имат два доста старички лаптопа в офиса и една много прилична машина - пак на Windows - за сървър . Досега използваха WindosXP и с помоща на RDP клиент се логваха в сървъра и си работеха. Обаче положението става много тежко, т.к. лаптопите зареждат все по-бавно, антивирусните програми сами по себе си товарят тези старички машини доста, не могат да си пуснат дори една МРЗ-ка нормално. Искат да им инсталирам някакъв линукс който да им позволи да използват тези старички, но достойни лаптопи поне още известно време. Молбата ми е следната: може ли някой запознат с дистрибуциите да ми предложи лек вариант, който да може да предложи графичен интерфейс и с възможност да се пусне клиентска програма за достъп до сървъра. Двата лаптопа са стари Toshiba, с 512 Мб рам, Radeon граф. видеокарта. Единият лаптоп работи с допълнителен външен монитор, вързан към VGA изход. Усложнение е че не могат да буутват от USB, а оптичните им устройства отдавна не функционират - вероятно ще се наложи инсталация през мрежа, което предполагам че ще открия как става - това естествено се прибавя към изискването за дистрибуцията - да може да се инсталира през мрежа.

Благодаря на всички отзовали се и се извиявам ако описанието ми е малко хаотично. Прекарах доста време в четене по форуми за да видя дали някъде има направено някакво сравнение или анализ за да си избера дистрибуция, но не открих - за съжаление.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Lubuntu с инсталиран xrdp сървър ще свърши добра работа. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто намерете начин да си подмените хардуера. Новите приложения вече искат доста стриийминг, а това означава добър процесор и бърз хард диск. Дори и линукс да сложиш пак ще се мотат нещата и ще вървят бавно. 

Има колеги във форума, които са доста навътре с Линукс и може да ти дадат насоки, но не очаквай чудеса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Lubuntu с инсталиран xrdp сървър ще свърши добра работа. 

Много благодаря. Инсталирал съм преди убунту, а това е явно олекотена версия - определено ще прочета подробно.

Просто намерете начин да си подмените хардуера. Новите приложения вече искат доста стриийминг, а това означава добър процесор и бърз хард диск. Дори и линукс да сложиш пак ще се мотат нещата и ще вървят бавно. 

Има колеги във форума, които са доста навътре с Линукс и може да ти дадат насоки, но не очаквай чудеса.

Двете служителки искат единствено да си пускат по някоя песен (свалена предварително) да слушат докато работят - нито гледат филми, нито нещо друго което да е свързано с тежък стрийминг. Шефът им определено е навит за купуване на нова техника, но поради други обстоятелства, това вероятно няма да стане тази година.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря. Инсталирал съм преди убунту, а това е явно олекотена версия - определено ще прочета подробно.

Двете служителки искат единствено да си пускат по някоя песен (свалена предварително) да слушат докато работят - нито гледат филми, нито нещо друго което да е свързано с тежък стрийминг. Шефът им определено е навит за купуване на нова техника, но поради други обстоятелства, това вероятно няма да стане тази година.

Ако е така по лека версия на линукс дистрибуция би трябвало да свърши работа. Колегата Techmaniac вече ти е препоръчал. Не знам само как ще се сработи с драйверите за лаптопа, понякога Wi-FI и USB драйверите правят проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо като олекотена "версия" на Ubuntu. Щом сте инсталирали преди това Ubuntu, значи нямате проблеми с инсталацията и на други дистрибуции. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, успях да попрегледам в сайта на kubuntu - видях че в помощната секция има описано как да инсталирам през мрежа - ще се залавям за работа. Само да допълня - двата лаптопа са Toshiba, модел 1905-S303 

от моите скромни познания в областта видях че май няма проблем откъм хардуер...

единствено ме притеснява тази мрежова инсталация, но просто нямам никаква друга опция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, успях да попрегледам в сайта на kubuntu - видях че в помощната секция има описано как да инсталирам през мрежа - ще се залавям за работа. Само да допълня - двата лаптопа са Toshiba, модел 1905-S303 

единствено ме притеснява тази мрежова инсталация, но просто нямам никаква друга опция.

KDE си е тежичка графична среда, но щом така сте решили. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че за дистрибуция с KDE са ти необходими най- малко 1 GB RAM. Все пак, на тази машина трябва да стартираш и приложения, а не само да гледаш лъскав екран. Колегата ти препоръча Lubuntu, аз съм съгласен с него. 32 битово Lubuntu 12.04. Ако имаш задоволително изображение на екрана не пипай нищо по драйвърите, независимо, какво ти предлага програмата Jokey (допълнителни драйвъри). За отдалеченият достъп погледни програмата vinagre, a за принтерите samba - клиента. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още един глас за lubuntu.xubuntu също е вариант.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имай предвид, че за дистрибуция с KDE са ти необходими най- малко 1 GB RAM. Все пак, на тази машина трябва да стартираш и приложения, а не само да гледаш лъскав екран. Колегата ти препоръча Lubuntu, аз съм съгласен с него. 32 битово Lubuntu 12.04. Ако имаш задоволително изображение на екрана не пипай нищо по драйвърите, независимо, какво ти предлага програмата Jokey (допълнителни драйвъри). За отдалеченият достъп погледни програмата vinagre, a за принтерите samba - клиента. 

Аз се извинявам, по-горе явно съм допуснал грешка, написвайки kubuntu... имах предвид lubuntu (k и l са един до друг на клавиатурата)

Определено Lubuntu засега ми изглежда като решение. Дано да успея с това мрежово зареждане, още повече че май ще трябва да се опитам да го направя през техният Windows сървър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какъв сървър става въпрос. Достъпът до мрежовите принтери може да стане и през безжичната мрежа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За какъв сървър става въпрос. Достъпът до мрежовите принтери може да стане и през безжичната мрежа.

Имат един Win2008 R2 standard инсталиран на една много добра машина. на него има инсталиран различен софтуер който обслужва нуждите на фирмата им, а те го достъпват посредством терминален достъп. Сървъра обслужва един специфичен хардуер и върви в комплект с него. Планират купуване на нови работни станции, но поради разни обстоятелства, това се отлага за неопределено време. Доколкото виждам, достатъчно ще ми е ако през IIS успея да осигуря видимост на ISO-то на Lubuntu през http, но това засега само на четене... подозирам че ме очаква доста неравна борба...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имат един Win2008 R2 standard инсталиран на една много добра машина. на него има инсталиран различен софтуер който обслужва нуждите на фирмата им, а те го достъпват посредством терминален достъп. Сървъра обслужва един специфичен хардуер и върви в комплект с него. Планират купуване на нови работни станции, но поради разни обстоятелства, това се отлага за неопределено време. Доколкото виждам, достатъчно ще ми е ако през IIS успея да осигуря видимост на ISO-то на Lubuntu през http, но това засега само на четене... подозирам че ме очаква доста неравна борба...

Ще стане с PxE сървър инсталиран на Win машината, но ще трябва и TFTPD сървър да се конфигурира... Малко сложничко става, но ако няма друг вариант за инсталация, то това е единствената възможност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодарности за съветите и напътствията. Днес бях на място за да започна подготовка за процедурата, и установих че съм забравил нещо много важно - а именно че двата лаптопа си имат флопи дискови устройства. Нямах подръка дискети за да проверя дали работят, и тази вечер ще направя една буутваща дискетка за да видя дали все още функционират. Ако се окаже че работят, видях че има и по-лесни варианти за инсталация като първо буутна от флопи, а след това да пусна същинска инсталация - дали съм разбрал правилно че това е възможно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Свали дисковете, инсталирай нещо минимално на друго PC върху първия диск. Направи копие на диска на единия лаптоп върху диска на другия. Върни дисковете в лаптопите - profit();

Зарежи изобщо DE-тата - просто стартирай един X, в който отваряш rdesktop на цял екран - profit();

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можге да прозвучи като ерес в този раздел, но не се занимавай с глупости, просто им инсталирай наново ХР - тата, по възможност SP1. Ще работят чудесно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

благодаря на всички за съветите. Ето развитие по темата:

Успях да намеря начин с помоща на rawritein - да направя зареждащ флопи диск. От там - мога да заредя през USB  и съответно да старитрам lubuntu. Всичко е чудесно, но когато им съобщих новината, изведнъж се оказа че те искали ако може още известно време да запазим и уиндоуса - просто докато свикнат и докато си прехвърлят всичко. Отначало си помислих че с DualBoot би следвало да нямам проблем, обаче при инсталирането на Lubuntu при все че в документацията изрично е посочено че има такава опция, тя не ми се дава. Предлага ми или да заменя унидоус (Replace Windows), или ръчно да задам дялове и т.н. Опцията за запазване на уиндоуса изобщо не присъства в избора, а не съм сигурен дали ще се справя с ръчното задаване на дяловете и т.н. Въпросът ми е - възможно ли е поради факта че буутвам по такъв заобиколен начин, да не ми дава възможност за Dual Boot? Използвах Lubuntu 14.04 - Която свалих от сайта и с помоща на Univeral USB installer качих на флашка.

@Mozo - този вариант го препоръчах още в началото, обаче изкушението на служителките да влязат в нет-а и нещо да цъкнат е много голямо, и от там - риска да се случи някоя неприятност е вече много голям.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти едно клипче за Кубунту  но  е същото и за Лубунту и Убунту и Минт  и тн.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Въпросът ми е - възможно ли е поради факта че буутвам по такъв заобиколен начин, да не ми дава възможност за Dual Boot? Използвах Lubuntu 14.04 - Която свалих от сайта и с помоща на Univeral USB installer качих на флашка.

Не, не е възможно. Просто даваш Other или нещо подобно беше при тези дистрибуции, демек ръчно, а не тия готовите опции за мързеливи, заделяш един дял за руут и един за swap и инсталираш смело, като задаваш маунт поинт /. След това ще те пита кое да зарежда.

За задаване на дефолтна ОС и таймаут при зареждане, тук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново,

благодаря на всички които ми оказаха неоценима помощ в тази ситуация. Успешно инсталирах lubuntu на всичките лапотпи, без проблем настроих достъп до унидоуският сървър както и интернет достъпа. Изключително съм доволен - както и служителките които вече не чакат по 15 мин лаптопите да тръгнат. Остана обаче един проблем, който не бях предвидил - просто си мислех че няма да има проблем точно с това. Конкретно:

веднъж месечно се връзват посредством VPN към отдалечен сървър на който качват фатури, отчети др. Изтеглих през Synaptic съответните пакети:

network-manager-pptp

pptp-linux

Съответно - получих възможност да конфигурирам през Preferences -> Network Connections VPN-a към сървъра. Дотук всичко е чудесно, обаче изобщо не успях да открия откъде да дам свързване към VPN-a. Много се извинявам ако звуча леко объркано или некомпетентно, но това наистина ми дойде нелогично.

Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново,

благодаря на всички които ми оказаха неоценима помощ в тази ситуация. Успешно инсталирах lubuntu на всичките лапотпи, без проблем настроих достъп до унидоуският сървър както и интернет достъпа. Изключително съм доволен - както и служителките които вече не чакат по 15 мин лаптопите да тръгнат. Остана обаче един проблем, който не бях предвидил - просто си мислех че няма да има проблем точно с това. Конкретно:

веднъж месечно се връзват посредством VPN към отдалечен сървър на който качват фатури, отчети др. Изтеглих през Synaptic съответните пакети:

network-manager-pptp

pptp-linux

Съответно - получих възможност да конфигурирам през Preferences -> Network Connections VPN-a към сървъра. Дотук всичко е чудесно, обаче изобщо не успях да открия откъде да дам свързване към VPN-a. Много се извинявам ако звуча леко объркано или некомпетентно, но това наистина ми дойде нелогично.

Благодаря предварително.

Network Manager?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, следвах инструкцията за убунту, посочена тук:

http://www.geekyprojects.com/ubuntu/ubuntu-vpn-connection/

От същото меню горе в дясно (първата картинка) няма ли Connect?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...