Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Новини от света на Linux дистрибуциите.

luckyboy

Препоръчан отговор

Видях, че, това ядро е влязло в sid хранилищата на Debian, но разработката на следващата версия е започнала наскоро. До излизането на завършената дистрибуция след две години ще се сменят няколко ядра. 

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 2,2k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Тествах Xfce версията. Нещо ми се видя недовършена и ще пропусна това издание. DNF работи добре, но е дублиран с YUM. За мениджър на пакети по подразбиране трябва да е dnf, но Yumex, който пък е основния графичен инсталатор на пакети, работи само с YUM. За него, dnf не съществува. Инсталирах yumex-dnf и нещата си дойдоха на мястото, но неудовлетворението от състоянието на дистрибуцията си остана.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тествах Xfce версията. Нещо ми се видя недовършена и ще пропусна това издание. DNF работи добре, но е дублиран с YUM. За мениджър на пакети по подразбиране трябва да е dnf, но Yumex, който пък е основния графичен инсталатор на пакети, работи само с YUM. За него, dnf не съществува. Инсталирах yumex-dnf и нещата си дойдоха на мястото, но неудовлетворението от състоянието на дистрибуцията си остана.

Е ти какво очакваше да видиш, все пак си изтеглил spin със xfce. За всички е ясно, че Fedora наблага на GNOME.

Но все пак:

--- Fedora 22 Xfce

The Xfce spin has been updated to Xfce 4.12. This release has an enormous number of improvements, including HiDPI support, improvements to window tiling, support for Gtk3 plugins, and many improvements for multi-monitor support.

---

Относно DNF и Yum, нормално е да има прилики, все пак става въпрос за мениджър на пакети който се разработва от съвсем скоро, и има за цел да замени класическият YUM. Но освен прилики има и доста нови неща, например, clean_requirements_on_remove е активиран по подразбиране, по този начин вече след премахване на пакет, ще се премахват и зависимостите му. Също друга интересна новина е , че опцията skip_if_unavailable е разрешена по подразбиране, и по този начин се премахват грешките, както и спирането на работа на Yum, когато например едно хранилище е offline. Така се спестява четене и главоболия на потребителя, да добавя опцията на всяко хранилище, или какво говорим ако потребителя, въобще не знае за нея.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е ти какво очакваше да видиш, все пак си изтеглил spin със xfce. За всички е ясно, че Fedora наблага на GNOME.

Но все пак:

--- Fedora 22 Xfce

The Xfce spin has been updated to Xfce 4.12. This release has an enormous number of improvements, including HiDPI support, improvements to window tiling, support for Gtk3 plugins, and many improvements for multi-monitor support.

---

Относно DNF и Yum, нормално е да има прилики, все пак става въпрос за мениджър на пакети който се разработва от съвсем скоро, и има за цел да замени класическият YUM. Но освен прилики има и доста нови неща, например, clean_requirements_on_remove е активиран по подразбиране, по този начин вече след премахване на пакет, ще се премахват и зависимостите му. Също друга интересна новина е , че опцията skip_if_unavailable е разрешена по подразбиране, и по този начин се премахват грешките, както и спирането на работа на Yum, когато например едно хранилище е offline. Така се спестява четене и главоболия на потребителя, да добавя опцията на всяко хранилище, или какво говорим ако потребителя, въобще не знае за нея.

Никъде не съм се оплаквал от самата графична среда и не съм споменавал, че има прилика между YUM и DNF, което си е съвсем нормално.

Това, което пиша е, че са инсталирани едновременно и двата мениджъри на пакети, които се дублират. А, графичния мениджър (Yumex), инсталиран по подразбиране не работи с мениджъра на пакети по подразбиране (DNF). Което, също си е нормално, защото си е YUMEXtention, нo нищо не им е пречило да сложат yumex-dnf.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Никъде не съм се оплаквал от самата графична среда и не съм споменавал, че има прилика между YUM и DNF, което си е съвсем нормално.

Това, което пиша е, че са инсталирани едновременно и двата мениджъри на пакети, които се дублират. А, графичния мениджър (Yumex), инсталиран по подразбиране не работи с мениджъра на пакети по подразбиране (DNF). Което, също си е нормално, защото си е YUMEXtention, нo нищо не им е пречило да сложат yumex-dnf.

Е не знам, това със Yumex вярно е тъпо, ако е истина. Имам чувството че тия от Федора правят спиновете през пръсти, използвайки тука има тука няма :D.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е не знам, това със Yumex вярно е тъпо, ако е истина. Имам чувството че тия от Федора правят спиновете през пръсти, използвайки тука има тука няма :D.

Честно казано, очаквах такова развитие на нещата. ;) От самата им организация напоследък, а и просто защото подобна смяна е трудоемко начинание.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, очаквах такова развитие на нещата. ;) От самата им организация напоследък, а и просто защото подобна смяна е трудоемко начинание.

Аз друго се питам, след като прочетох някои новости. Спира ли Федора да бъде "сигурна дистрибуция"? Съдейки по примера който дадох със двете опции които седяха над 10 години изключени заради политиката на Редхат . Или просто гонят  да направят дистрибуцията user friendly . Няма да се очудя ако съвсем скоро видя SELinux изключен или не добавен във образите :D, или пък sudo добавен, ще е яко, как беше оная дистрибуця FUbuntu :D. Това  ли се случва със Федора.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Новата  KDE Плазма 5.3.1 е излязла .

https://www.kde.org/announcements/plasma-5.3.1.php

Ако някой не знае какво е  новото при KDE 5

https://www.kde.org/announcements/plasma5.0/

Смяна с Qt 5 ,Плазмата използва библиотеките от KDE .Новата тема се казва Breeze .Нов Kickoff-Launcher ....................

Редактирано от acnekt (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

CENTOS 7.1 ще бъде достъпна и в 32 битова версия. При излизането си, CENTOS 7 поддържаше само amd64 и arm64 архитектури. Сега се подготвя и версия за i686 архитектура на процесора, която е в бета стадии на разработка. Към момента, може да се сваля само минимален образ за мрежова инсталация. С излизането на версия 7.1 ще бъдат достъпни и стандартни .ISO образи. 

http://linux.softpedia.com/blog/CentOS-7-Linux-Is-Now-Available-for-Download-for-32-bit-i686-Architectures-483386.shtml

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Валв явно, дадоха на задна предавка, за логото на Тъкс във Стиѝм линукс клиента, след тупордията.

http://news.softpedia.com/news/Valve-Returns-the-Tux-Logo-But-Only-for-the-Steam-Client-483450.shtml

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Доста активно се работи по Cinnamon. 

http://segfault.linuxmint.com/2015/06/cinnamon-2-6/

Редактирано от Тøни (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо определено става, с Линукс и в частност с линукс общността под очевидните повърхностни слоеве, което хич, ама хич не ми харесва.Като с тази си констатация, се изразявам много възпитано и както е модерно да се казва ''политкоректно''!

------------------------------------------------------------
Арчарския потребителски репозитории минава на GIT платформата.

http://news.softpedia.com/news/Arch-Linux-s-AUR-Will-Be-Migrated-to-a-Git-Based-Platform-Starting-June-8-483009.shtml

Първо беше Убунту със Snappy, новата контеѝнерна пакетна система, която лично за мен има тонове недостатъци, пред които преимуществата направо бледнеят, и това мен като ползвател на Убунту, пряко ме засяга.Поради тази причина, обмислях варианта с миграцията в посока Арч, без оглед на това, че и тоѝ като всяко едно дистро си има тонове недостатъци, с които ти се налага да се съобразяваш щещ или пък не, види се, маѝ накрая зорлем ще ме накарат да ползвам микрошита.
Има едно желязно правило, проверено и доказано многократно в жестоката деѝствителност, ''бачка, не го бараѝ!'' и то би трябвало да има приоритет, пред всякакви нововъведенчески синтетично тествани напъни на разни ''умници'',правени с цел само да се спести някоѝ долар за хостинг.
Що се касае конкретно, до AUR>GIT, от това една огромна част от наличните към момента приложения, които не са осъвременявани с години, но са си валидни и работят, може просто да отидат в коша, ама директно, защото няма да има коѝ да ги транзитира, а и бившият им разработчик, би изгубил правата си върху тях.А за другите, които все още активно се разработват, тях ги грози същата участ ако разработчиците не ги приведат в ред в срок и мигрират към новата платформа, и на девовете ще им се стопят лагерниците направо.Освен това, огромната преобладаваща част от пакетите в AUR нямат дигитален подпис за верификация, а това съчетано с отворения формат на една платформа като GIT, си е направо кофти тръпка.Това, е все едно да хванеш тигър за опашката, и да започнеш дивашки да я дърпаш и цецаш, с оптимистичната нагласа на редовия ''реднек'', че видиш ли тигъра няма да се извърне със скоростта на светлината, и да замези леекооо с ТЕБ.Аман, от разни пишман ''деформатори'', и в реалния, и във виртуалния живот.Поживём - увидим, доживём - узнаем, выживем - учтём, дето викат руснаците, а те ги разбират тези неща щото, много шамари им е сервирала Фортуната през вековете.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо беше Убунту със Snappy, новата контеѝнерна пакетна система, която лично за мен има тонове недостатъци, пред които преимуществата направо бледнеят, и това мен като ползвател на Убунту, пряко ме засяга.Поради тази причина, обмислях варианта с миграцията в посока Арч, без оглед на това, че и тоѝ като всяко едно дистро си има тонове недостатъци, с които ти се налага да се съобразяваш щещ или пък не, види се, маѝ накрая зорлем ще ме накарат да ползвам микрошита.

До версия 16.04 в Ubuntu ще ползват APT, така, че поне още 6 години, проблемът няма да те засяга. Дотогава ще се разбере, дали новата пакетна система е успешна. Debian са по консервативни (дори при отстраняването на бъгове не си дават зор), така, че вероятно ще ползват още доста време APT.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Snappy-то е основно за телефоните и като нова концепция за "разработчици". Т.е. основно Виндовс разработчиците са свикнали да определят точната версия, с която работи приложението им. Та и за Андроид е така, в apk-то влизат една камара щуротии. Та вместо да ги научат как се пише софтуер, се направи нов менажер, който ще прави chroot и ще изпълнява програмата в изолирана среда и с точно заявените версии на зависимостите. Аз дори смятам, че апт няма да го махнат, а снапи-то ще бъде алтернатива.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Snappy-то е основно за телефоните и като нова концепция за "разработчици". Т.е. основно Виндовс разработчиците са свикнали да определят точната версия, с която работи приложението им. Та и за Андроид да ги научат как се пише софтуере така, в apk-то влизат една камара щуротии. Та вместо да ги научат как се пише софтуер, се направи нов менажер, който ще прави chroot и ще изпълнява програмата в изолирана среда и с точно заявените версии на зависимостите. Аз дори смятам, че апт няма да го махнат, а снапи-то ще бъде алтернатива.

Хм, айде ся разработчиците на програми им виновни. ;)

Няма нищо подобно, много отдавна трябваше разработчиците на системни компоненти в Linux да се разберат за някои неща. И да направят нормално SDK. Вместо това излизат с "бизненс" решение - бързо, тъпо и мръсно.

Ако трябва да сме честни програмирането в Linux е най-отвратителното, просто защото няма фонданция отдолу, която да могат да ползват всички. Има много разпиляни компоненти за това или онова с различни, често проблематични лицензи.

http://news.softpedia.com/news/Arch-Linux-s-AUR-Will-Be-Migrated-to-a-Git-Based-Platform-Starting-June-8-483009.shtml

Ти избра в три да я постнеш тази новина, за да си сигурен, че ще ни развалиш деня, от сутринта. :D

Има едно желязно правило, проверено и доказано многократно в жестоката деѝствителност, ''бачка, не го бараѝ!'' и то би трябвало да има приоритет, пред всякакви нововъведенчески синтетично тествани напъни на разни ''умници'',правени с цел само да се спести някоѝ долар за хостинг.

Някога, конструкторското бюро за реактивни изтребители, МиГ, са си създали едно просто правило: Компонентите, който се проявяват добре се запазват в следващия самолет, а проблематичните задължително се заменят.

Незнайно защо в Linux заменят нещата които им работят добре, а проблематичните ги запазват. :mad:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма нищо подобно, много отдавна трябваше разработчиците на системни компоненти в Linux да се разберат за някои неща. И да направят нормално SDK. Вместо това излизат с "бизненс" решение - бързо, тъпо и мръсно.

Ако трябва да сме честни програмирането в Linux е най-отвратителното, просто защото няма фонданция отдолу, която да могат да ползват всички. Има много разпиляни компоненти за това или онова с различни, често проблематични лицензи.

Кое точно визираш? Точно има голяма фондация, няма я във Виндовс. Не знам запознат ли си с разработването на софтуер за Виндовс, но там няма нищо и се "пляскат" директно в текущата директория "едни" динамични библиотеки и "барай меча". Ако визираш .Net това си е 1:1 с Линукс идеологията.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Кое точно визираш? Точно има голяма фондация, няма я във Виндовс. Не знам запознат ли си с разработването на софтуер за Виндовс, но там няма нищо и се "пляскат" директно в текущата директория "едни" динамични библиотеки и "барай меча". Ако визираш .Net това си е 1:1 с Линукс идеологията.

Имам в предвид, че няма цялостна среда за разработка, която да се използва лесно. Всички проекти напрактика си изграждат такава, като събират различни компоненти на база опити, грешки, и самонаписване.

Да фондация имат, най-вече от типа на приложения и услуги. Но аз нямах в предвид това, а интегрирана среда за разработка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

До версия 16.04 в Ubuntu ще ползват APT, така, че поне още 6 години, проблемът няма да те засяга. Дотогава ще се разбере, дали новата пакетна система е успешна. Debian са по консервативни (дори при отстраняването на бъгове не си дават зор), така, че вероятно ще ползват още доста време APT.

Благодаря, за ремарката.Това ми е известно.Но засега, ще я карам с 12.04ЛТС до 2017г. живот и здраве, пък после, каквото сабя покаже.Харесват ми ефектите на Компиз, не просто обикновенните а и тестовите, тоест всички правени въобще за този композитен мениджър на прозорци.А всичко това, беше качено на трупчета.Дебиан е скучен, кара на стари лаври и напследък конкурира успешно Каноничните/които между другото, имат по отговорен подход спрямо пакетите които пускат в обръщение/ в правенето на глупости.Това за Арч, в ролята му на основна за мен ОС, беше изказване по принцип, и насочено към неопределен напред във времето момент.Аз и сега, ползвам чист Арч и няколко негови деривата, еѝ така, за пробата и от единият келешлък.Що касае M$, беше в кръга на шегата за да изпусна парата, за да запчна да ползвам тази ОС като основна, извън разните му там експерименти във В.Бокс и ВМуеър достоѝни за перото на Леополд фон Мазох, не аз трябва да им плащам, а те на мен при това МНОГО.

Snappy-то е основно за телефоните и като нова концепция за "разработчици". Т.е. основно Виндовс разработчиците са свикнали да определят точната версия, с която работи приложението им. Та и за Андроид е така, в apk-то влизат една камара щуротии. Та вместо да ги научат как се пише софтуер, се направи нов менажер, който ще прави chroot и ще изпълнява програмата в изолирана среда и с точно заявените версии на зависимостите. Аз дори смятам, че апт няма да го махнат, а снапи-то ще бъде алтернатива.

Дали ще махнат АПТ или не, не е толкова важно.Важното в случая, е че първо се прави някаква грандиозна глупост, след което се впряга целия наличен ресурс за неѝното замазване и респективно неглижиране.И гледане в другата посока, и правене че не е било никога, му е маѝката на номера.

Човек не трябва да плюе там, където после ще лиже.Като пример Ubuntu MATE.

Ти избра в три да я постнеш тази новина, за да си сигурен, че ще ни развалиш деня, от сутринта. :D

Някога, конструкторското бюро за реактивни изтребители, МиГ, са си създали едно просто правило: Компонентите, който се проявяват добре се запазват в следващия самолет, а проблематичните задължително се заменят.

Незнайно защо в Linux заменят нещата които им работят добре, а проблематичните ги запазват. :mad:

Mea culpa.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо като Андроид SDK/NDK т.е. да бъде цялостна и готова за ползване?

Да. И да отговаря на критериите на евентуалния поръчител на софтуер-а. Защото може да се окаже, че GPL3 за тях не е добре. Или, че не могат да компилират статично и др.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нещо определено става, с Линукс и в частност с линукс общността под очевидните повърхностни слоеве, което хич, ама хич не ми харесва.Като с тази си констатация, се изразявам много възпитано и както е модерно да се казва ''политкоректно''!

Що се касае конкретно, до AUR>GIT, от това една огромна част от наличните към момента приложения, които не са осъвременявани с години, но са си валидни и работят, може просто да отидат в коша, ама директно, защото няма да има коѝ да ги транзитира, а и бившият им разработчик, би изгубил правата си върху тях.А за другите, които все още активно се разработват, тях ги грози същата участ ако разработчиците не ги приведат в ред в срок и мигрират към новата платформа, и на девовете ще им се стопят лагерниците направо.Освен това, огромната преобладаваща част от пакетите в AUR нямат дигитален подпис за верификация, а това съчетано с отворения формат на една платформа като GIT, си е направо кофти тръпка.Това, е все едно да хванеш тигър за опашката, и да започнеш дивашки да я дърпаш и цецаш, с оптимистичната нагласа на редовия ''реднек'', че видиш ли тигъра няма да се извърне със скоростта на светлината, и да замези леекооо с ТЕБ.Аман, от разни пишман ''деформатори'', и в реалния, и във виртуалния живот.Поживём - увидим, доживём - узнаем, выживем - учтём, дето викат руснаците, а те ги разбират тези неща щото, много шамари им е сервирала Фортуната през вековете.

Хаха, на мен ли го казваш :)

Hello,

This is an automated email to all AUR package maintainers.

Starting from June 8th, 2015, the Arch User Repository is being migrated

to a Git-based platform. If you want to continue maintaining your AUR

packages, please submit them to aur4.archlinux.org before July 8th,

2015. We reserved all packages you are currently maintaining on

aur.archlinux.org, such that nobody else can overwrite them. However, if

you choose not to resubmit your package, we will cancel that reservation

on July 8th. As of July 8th, you can submit packages that were not taken

care of by their maintainers. On August 8th, the archive at

aur.archlinux.org will be replaced by aur4.archlinux.org and the former

aur.archlinux.org source tarballs will be made available for reference.

Keep in mind to submit any package updates made between June 8th and

August 8th to aur4.archlinux.org. Anything submitted to

aur.archlinux.org during that period of time will be lost.

For instructions on the new package submission process, please consult

the Arch wiki [1]. If you encounter any bugs, please report them to the

aurweb bug tracker [2].

Happy packaging!

така ме изненадоха една сутрин. Между другото, не знам дали ще си мръдна пръста да качвам  пакети отново наляво и надясно, макар че само 14/15 пакета, тъй като повечето ги освободих тъй като вече не ползвам Arch, а са добри, и нямам време да ги поддържам. Най много да им пратя едно поздравително писмо, че ще ме улеснят като ги махнат, така няма да се налага да им пиша аз по разни майлинг листи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хаха, на мен ли го казваш :)

Happy packaging! така ме изненадоха една сутрин.

Пък изобщо да не говорим, за така наречения ''ад на зависимостите'' коѝто неминуемо ще настане, по съвсем обективни причини, и нищо няма да работи, и системата постоянно ще пищи, че нещо си липсва.

Защото, един качил, двама не качили, лелеле малеле маѝнольо!!!

И колко време ще отнеме, нещата да се изгладят и нормализират, абе казано по-накратко,всичко да бачка

на пушка, при положение че имаха безотказно работеща, и добре смазана система?!!!

Най много да им пратя едно поздравително писмо

Че успешно, са съсипъли нещо което работи, и никак не е лошо като система, като цяло.Ако го направите, имате :clap: и  :beer: от мен. :super:;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване