Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Новини от света на Linux дистрибуциите.

Препоръчан отговор

преди 4 минути, whitepixel написа:

През GUI потребителят се превръща в посредствен кликач, който се примирява да не може да използва пълната мощ на операционната система. Важи както за Линукс, така и за Уиндоус - последното за ужас на кликачите там.

е, ще трябва да се примириш с този факт
не всички искат пълната мощ на ОС
искам като кликна и да почне да пей, а не аз да му "пея" на него

:giggle1:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 2,2k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Потребителите на СтотинкаОС вече могът да се радват на sos-easy-install - Графично приложние разработено от екипа на sOS, с която помощ потребителите ще могат да инсталират лесно допълнителен софтуер

Аз съм твърд противник да се нагажда операционната система към интелектуалното ниво на най- некомпетентните потребители. Такива потребители трябва да ползват само това, което могат да си позволят. В п

Тоя форум всеки изминал ден заприличва на все повече на клозет ,постоянно някакви виртуални битки и безмислени спорове кое е по-добро и т.н.Много от старите муцуни спряха да пишат именно поради тоталн

Публикувани изображения

преди 42 минути, дръндю написа:

къде го видя това?

Извинявам се, ако не съм го разбрал правилно, но като каза, че конзолата е ненужно усилие, реших, че няма полза от нея. 

Също така нарече чудесен факта, че правят графични приложения, без еквивалент за командния прозорец. Което още повече ме навежда на мисълта, че е против съществуването на командите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове, ако конзолата беше толкова хубава, нямаше да умре още с ДОС. Обяснете ми, защо трябва да помня команди и да ги пиша, когато мога просто да цъкна? Пълната мощ на компютъра- това какво би следвало да означава? Искам да ползвам компа да си видя пощата, да пиша във фейсбук, вайбър, да сваля и гледам филм, да слушам музика. Който иска да рендира междузвездни войни за да използва пълната мощ на компютъра си е негова работа- да се оправя. За мен конзолата е неудобна и дразнеща. Много се нервя, когато имам някакъв проблем и търся как да го реша. Пиша в гугъл и ми изплюва резултат в който проблема се решава чрез една страница команди. Моля? Аз съм седнал да си прекарам приятно времето, не да си бия главата с куп команди. Примерно на минта не мога да си играя линейдж и ворлд оф танкс. Влизам значи в интернет и чета- може. И се започват едни дълги и засукани изпълнения в конзола. Пробвам да ги изпълня и някъде бъркам защото не става и се ядосвам. Защо да се мъча, като в уиндоус нещата стават с 2 клика? Заради тези игри държа и уиндоус на компа. И значи, линукс обществото вместо да помисли как да махне конзолата за да привлече повече ламери като мен си я иска. И се чудите защо има толкова малко хора с линукс. Ами затова! Защото искате конзола, да сменяте свещите на колата през ауспуха.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Aleksi написа:

Пичове, ако конзолата беше толкова хубава, нямаше да умре още с ДОС. Обяснете ми, защо трябва да помня команди и да ги пиша, когато мога просто да цъкна? Пълната мощ на компютъра- това какво би следвало да означава? Искам да ползвам компа да си видя пощата, да пиша във фейсбук, вайбър, да сваля и гледам филм, да слушам музика. Който иска да рендира междузвездни войни за да използва пълната мощ на компютъра си е негова работа- да се оправя. За мен конзолата е неудобна и дразнеща. Много се нервя, когато имам някакъв проблем и търся как да го реша. Пиша в гугъл и ми изплюва резултат в който проблема се решава чрез една страница команди. Моля? Аз съм седнал да си прекарам приятно времето, не да си бия главата с куп команди. Примерно на минта не мога да си играя линейдж и ворлд оф танкс. Влизам значи в интернет и чета- може. И се започват едни дълги и засукани изпълнения в конзола. Пробвам да ги изпълня и някъде бъркам защото не става и се ядосвам. Защо да се мъча, като в уиндоус нещата стават с 2 клика? Заради тези игри държа и уиндоус на компа. И значи, линукс обществото вместо да помисли как да махне конзолата за да привлече повече ламери като мен си я иска. И се чудите защо има толкова малко хора с линукс. Ами затова! Защото искате конзола, да сменяте свещите на колата през ауспуха.

Нищо не е умряло и никога няма да умира. Ако беше така, умниците от Микрошмек нямаше да държат цели две - cmd и WeakShell. Нямаш си на идея колко е удобно например, когато някоя програма не ти работи, да я пуснеш в конзола и да видиш какви грешки плюе. При Windows си сляп като къртица в това отношение, а и не само.

Ловим ли бас, че ще ти пусна и двете игри без нито една команда и ще си ги играя като на скъпоценния ти Windows?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен конзолата нека си я има. Който иска да си лави с компа директно без преводач /интерфейса/ да си го прави! Който не иска да учи и  иска да си губи времето за друго да си ползва интерфейса за преводач! Спорът по който изписахте толкова много е ИЗЛИШЕН!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Mozo написа:

Нищо не е умряло и никога няма да умира. Ако беше така, умниците от Микрошмек нямаше да държат цели две - cmd и WeakShell. Нямаш си на идея колко е удобно например, когато някоя програма не ти работи, да я пуснеш в конзола и да видиш какви грешки плюе. При Windows си сляп като къртица в това отношение, а и не само.

Ловим ли бас, че ще ти пусна и двете игри без нито една команда и ще си ги играя като на скъпоценния ти Windows?

Да, ти ще пуснеш конзолата и ще видиш къде е грешката и ще знаеш какво да правиш после. Но на мен като ламер това няма да ми свърши никаква работа.

Убеден съм, че ще успееш, но ти си чел, знаеш и помниш. За разлика от мен. За да мога и аз да ги пусна трябва да седна да уча и да инвестирам време. Нещо което не желая да направя. Искам както с плеяра или торента нещата да тръгват с 2 клика.

За да бъдат привлечени такива мързеливи ламери като мен в линукса той трябва да стане не юзър френдли, а идиот френдли.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Aleksi написа:

Да, ти ще пуснеш конзолата и ще видиш къде е грешката и ще знаеш какво да правиш после. Но на мен като ламер това няма да ми свърши никаква работа.

Убеден съм, че ще успееш, но ти си чел, знаеш и помниш. За разлика от мен. За да мога и аз да ги пусна трябва да седна да уча и да инвестирам време. Нещо което не желая да направя. Искам както с плеяра или торента нещата да тръгват с 2 клика.

За да бъдат привлечени такива мързеливи ламери като мен в линукса той трябва да стане не юзър френдли, а идиот френдли.

Той отдавна е идиот френдли и е МНОГО по-лесен и удобен от Windows, но ти очевидно никога няма да го разбереш... Плейърът и торент клиентът се инсталират в пъти по-лесно отколкото при Windows, при това без никаква възможност да се заразиш с каквото и да било, което често се случва поради набутаните в инсталаторите на Windows adware, не се налага да ходиш никъде в интернет и да сваляш каквото и да било и не натискаш Next->Next->Next->Next->Next->Next->Next като олигофрен. Вземи погледни от положителната страна, която е пред очите ти, вместо сам себе си да опитваш да се убедиш, че черното е бяло. Родителите ми, които са на по 65 години работят безпроблемно с Linux и признават, че е много по-лесен от гомното. Ти си млад човек, не се излагай.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Aleksi написа:

Аз съм твърд противник да се нагажда операционната система към интелектуалното ниво на най- некомпетентните потребители. Такива потребители трябва да ползват само това, което могат да си позволят. В повечето случаи - това, което детето на съседите се съгласи да им инсталира за двадесет лева. Защото, потребители от такова ниво не могат да си инсталират и настроят нито Linux, нито Windows. Linux не е за всеки и не трябва да бъде. Дори мотото на Ubuntu - "Linux за човешки същества" не включва цялата маса от хора, част от която е докарана до състояние на отглеждано във ферма животно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 26.01.2018 г. в 21:01, whitepixel написа:

Между впрочем, минтаците трябва да са доволни, че Дебиан все още не са са усетили да направят ролинг дистро, щото напраавят ли, що дистра ще опустеят - повече от половината в Линукс периодичната таблица.
Палете свещи и се молете  Гугъл да не стартира  ролинг процес в царството на Дебиан.

Само и ролин вариант липсва. Едно от главните преимущества на дистрото е именно че не е ролинг.

Обаче със сигурност МОЖЕ да си оптимизират билд процеса, затова си прав.

на 26.01.2018 г. в 21:01, whitepixel написа:

To хубаво, ама с какво ще се различават от Debian testing?
Замине ли си Убунту, Минт увисва със страшна сила - виси и пъшка, без самодиви.

Изобщо не съм съгласен. Още повече, къде мислиш че ще скокне общността около Ubuntu. 70% е по-вероятно на Mint, отколкото на Debian.

на 26.01.2018 г. в 21:11, cybercop написа:

Предполагам, че питаш без да си я тествал. LM не поставят само тапета, а имат доста собствени приложения. Те са са най- значимия фактор за разработката на MATE и създатели на Cinnamon.

+1 Обикновено точно страничните разработки са най-интересни. Подобно нещо важи дори и за компании като Мозила.

На Ubuntu много се кефих, че беше първото масово тествано дистро на различен хардуер, също за обществения бъз около него и т.н. Но като оставим това, малко неща от него могат да се вземат и ползват отделно. Например фонтовете. Общо взето колкото по-голям е проекта, толкова по-малко интригуващи неща прави.

преди 4 часа, whitepixel написа:

От самото създаване на Линукс, всяка една графична срада - GUI e надстройка над съществуваща съвкупност от функционалности в конзолен еквивалент от командната линия. Това е в изначалната архитектура на Линукс. Всяко нещо което можеш да направиш от GUI, можеш да направиш и от конзолата. Обратното не е вярно, поне не беше до скоро, както съм цитирал случая с Gnome3.

Всъщност, току що описа една от главните причини интерфейса в Linux да не струва. Особено и главно, когато вземат да викат команди от GUI-то. Но нещата са поправими и мисля скоро се коригират на генерално ниво. Без да се ограничават предишните възможности.

Разбира се, много лошо и дори безобразно, ако безсмислено отрежеш командния интерфейс. Обаче, ако дадената функционалност не е толкова важно да се достига от терминала, не бих имал нищо против.

преди 1 час, bigiadri написа:

Според мен конзолата нека си я има. Който иска да си лави с компа директно без преводач /интерфейса/ да си го прави! Който не иска да учи и  иска да си губи времето за друго да си ползва интерфейса за преводач! Спорът по който изписахте толкова много е ИЗЛИШЕН!

Технически няма, никаква необходимост, едното да изключва другото. Има исторически фактори, конзолата да е по-мощна в Linux, а GUI недодялан. Но това са поправими неща.

преди 2 часа, Aleksi написа:

Ами не е умирала и вероятно няма да го прави. :)  Иначе DOS имаше достойнства и множество куци недостатъци. Затова DOS отмина.

Абсолютно си прав за това. Още повече в много случай конзолата е тотално непрактична. Например глупава е в един видеоплейър, където и без това трябва графика, още по-глупава в един игрови емулатор. Идиотска в четец на книги, където интерфейса лаги, грубо непрактична в един таблет и т.н. От друга страна е страхотно готино да можеш да се свържеш към таблета, телефона или четеца през компютър и да си я ползваш на воля.

Тук подценяваш ситуацията, защото командите са рецептура, написана на универсално понятен език. Затова с команди намираш, а иначе не. Също така са феноменално добри за диагностика, както написа Mozo.

Като изключим това, множеството от проблемите се решават и без да отваряш командния ред. Стига само да видиш "рецептата", за да се досетиш кое как.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Aleksi написа:

Времето на ДОС изтече преди много години, отдавна е време и линукс феновете да осъзнаят, че конзолата е ненужно усилие, а графическия интерфейс удобство.

Хубаво е нещо да е интуитивно и шарено и Linux също може да бъде полван от основната маса без да са чували, че съществува терминал. Обаче колкото и нелогично да звучи, повечето неща стават много по-бързо, че и понякога по-удобно през конзолата, отколкото с кликарство, като свикне човек. Да не говорим за споменатите логове и съобщения. А като се прибавят и скриптове за улеснение и автоматизиране на досадни дейности, конзолата понякога е незаменима. Дори и в Windows си ползвам .bat скриптове за някои неща. Примерно така ping командата ми е 20-тина символа заедно с адресът и тръгва с двоен клик (конзола+кликане=неочаквано добра комбинация), иначе сигурно има една купчина графични програми за целта, обаче с двоен клик само ще ги стартираш, после кликане за адрес, за опции и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Aleksi написа:

И в потребителските Линукс дистрота стават с два клика нещата. Срещал съм не един и два пъти, основно в чужди форуми, да отговарят на въпрос как да се направи нещо с "пишеш в терминала...", когато всъщност може да стане с цък-цък. Вероятно отговарящите просто така са свикнали, а питащият - не. Е, според средата и дистрото. А има и задачи, които не можеш да направиш с цък-цък. Пробвай да преименуваш 100 файла в една папка ръчно и през конзолата с една команда и изписването на 10-ина символа. Освен това за някакви задачи, които изпълняваш често, терминала си пази историята, така, че всъщност ще станат с една клавишна комбинация (за извикване на терминала), едно две натискания на стрелката надолу и въвеждането на парола. Примерно. Или да намериш всички файлове с дадено раазширение и да ги прехвърлиш в една обща папка, а не да са разхвърляни в целия компютър и в папки и подпапки. Всички jpeg-ци да речем... Да си имаш една папка "Снимки." Два реда и готово (*). С мишката си представи - отваряш сумата и папки, копи, пейст, затваряш, следващата папка, копи-пейстм, затваряш и пфффф... Сравнено с натискане на старт менюто, търсене на програмата, чакаш да се появи прозореца ѝ, клик, клик, чакаш... Игрите какво общо имат с конзолата?  Ти PowerShell конзолата на Уин колко пъти го използваш? И CMD. Между другото и аз съм... ламер, всъщност Л.А.И.К. :)

преди 4 часа, bigiadri написа:

Спорът по който изписахте толкова много е ИЗЛИШЕН!

Абсолютно.

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, дръндю написа:

тук си в грешка

в "джама" са дори две конзоли

Хайде да не издребняваме, но са 3 ;)

cmd, онуй чисто синьото и ise бело/синьо

Редактирано от П.Петров (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пичове сега е времето на гласовите команди ,VR и  touchpad   технологиите а вие за конзолата дискутирате :)  След 3 години ни мишка ни клавиатура в класическия им вид ще ви трябват  за да  си ползвате компютрите. Във това отношение линукс дистрибуциите са изостанали с  5-летка . 70% от десктоп средите са със зверски тиъринг  и недоработки тук и там.На 1000  игри 1 се портва   и периферията не е цъфнала и вързала. Не се ли налеят   пари десктоп сегмента на дистрибуциите няма да стигне   10%   ползватели в световен мащаб.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конзолата ще изчезне както изчезнаха  касетките,VHS-a  и Betamax-а  при видео  рекордерите  и телефоните с шайба. От всичките десктоп среди приемливи за десктоп за мен са само  KDE и Cinnamon  и до някъде  XFCE а другото е  пълен  леш и  грозота.При дистрибуциите   клоня към седната подредба:

1.Дебиан базирани дистрота

а) Минт

б) Поинт линукс

в) Убунту

2. Сървърни дистрота

а) Цент ОС

б) Дебиан

в) Ред Хат

3. Ролинг дистрота 

а) Манджаро

б) Антергос

Та това е  дето си заслужава да се пробва от света на линукс дистротата а другото са One Man Show   разработки.  Та от всичко дето  го има налично списъка ми се съкрати  до 8 дистрибуции

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бат'начо към момента без конзола няма как да минем защото  масово забиват всичките софтуери за обновяване  и подбор на  програмки :)  По бързо ми е да напиша  sudo apt  ..... и да изредя  10-те неща дето  ми трябват от колкото да се  ровя и да цъкам 100 пъти.   Поредното нещо дето ме дразни в КДЕ  e   ,че не работи Dolphin като  root   и трябва да правя гимнастики  за да си  прехввърлям  и редактирам файлове. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, AlkatrazBG написа:

Поредното нещо дето ме дразни в КДЕ  e   ,че не работи Dolphin като  root   и трябва да правя гимнастики  за да си  прехввърлям  и редактирам файлове.

Tt7zfWm.png

https://i.imgur.com/Y6w3q05.png

https://i.imgur.com/tEIBS9z.png

За KDE - openSUSE. ;)

Редактирано от p4p (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, AlkatrazBG написа:

Поредното нещо дето ме дразни в КДЕ  e   ,че не работи Dolphin като  root   и трябва да правя гимнастики  за да си  прехввърлям  и редактирам файлове. 

Сигурен съм, че има нещо, аналог на gnome-commander. А като го споменах, канех се да го компилирам, но не помня какво ме беше отказало тогава.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има и се казва  Krusader - Twin panel file management for your desktop но от 2016 не е пипан и няма нова версия .

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бе то ако работи читаво ме боли шапката коя версия е  :) Крусадера и Тотал Командера  са най доброто на тоя етап за ползване.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3kVBZw5.png

Две думи и ми сваля последните серии на всички сериали, които следя. :) Има ли по-лесно от това? 

ПС: Сега се сетих, че това е темата за новините и се извинявам за офтопика. Няма да се повтори! Кълна се!

Редактирано от Утре е'Неделя (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, AlkatrazBG написа:

1.Дебиан базирани дистрота

а) Минт

б) Поинт линукс

в) Убунту

2. Сървърни дистрота

а) Цент ОС

б) Дебиан

в) Ред Хат

3. Ролинг дистрота 

а) Манджаро

б) Антергос

Та това е  дето си заслужава да се пробва от света на линукс дистротата а другото са One Man Show   разработки.

Да живее One Man Show, че иначе ще пукнем от скука!

Моят списък:

1. Свежи

а) Минт

б) Манджаро

в) Федора

+ други

2. Нестандартни

а) Арч

б) Воид

в) Саликс

+ други

3. Класически

а) Шлакуер

б) Дебиан

в) Дженту

4. Комерсиални

а) Юбунту

б) Ред Хат

в) Цент ОС

г) Сусе

От фондацията, класическите,  най-балансиран е Дебиан, затова най-много се базират на него. Общо взето интереса пада, като се отива надолу. Може да се каже, че някои застъпват и друга категория. Ubuntu, Сусе към Свежи, Дженту към нестандартни, Ред Хат, Цент, Арч към класически. Много се чудех, дали да не метна Мнджаро на първо място, но реших че е по-объркващ за начинаещите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване