Премини към съдържанието
luckyboy

Новини от света на Linux дистрибуциите.

Препоръчан отговор

преди 16 часа, petie1 написа:

пя против Арч сега стана баш арчър-а

Нали знаеш, че той си е перманентно плачещата вдовица/хейтър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, rado84 написа:

Не против Арч-а, а против разработчиците на Арч и ще продължавам да го правя, докато не стоплят, че не може в дигиталната ера да си инсталираш ОС по начина, по който са се инсталирали Бози 95 и 98 - с команди в терминал.
Станах, да, защото както каза Мозо, в другите дистрибуции всичко (вкл. и играенето на игри) става с клизма, докато тук просто цъкаш на екзето и 90% от игрите тръгват.

Дали е с команди или през графичен интерфейс все тая даже и Уиндоус 10 може през терминала както сам си показвал,а за игрите не знам ама ми  се ще всички дистрибуции да си имат kickstart те за тва трябва да мрънкаш не  за графичен инсталатор ако искаш да си в 21 век

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не против Арч-а, а против разработчиците на Арч и ще продължавам да го правя, докато не стоплят, че не може в дигиталната ера да си инсталираш ОС по начина, по който са се инсталирали Бози 95 и 98 - с команди в терминал.
Станах, да, защото както каза Мозо, в другите дистрибуции всичко (вкл. и играенето на игри) става с клизма, докато тук просто цъкаш на екзето и 90% от игрите тръгват.

Пиши им, притеснявай ги, натискай ги, ние вярваме в теб!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, DarkEdge написа:

Нали знаеш, че той си е перманентно плачещата вдовица/хейтър.

Иво Димов вика че бил мързелив аз съм съгласен с него

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, бат'начо написа:

Пиши им, притеснявай ги, натискай ги, ние вярваме в теб!

Ах, да го духат! За щастие не съм единственият, който смята, че Арч трябва да може да се инсталира нормално и затова са направили Anarchy Linux, който някога се е казвал "Arch Anywhere", но са му сменили името и по същество е чист Арч с минимален граф. инсталатор, изглеждащ като тунингован MS-DOS. Даже и собствени репота няма, ползва изцяло тези на Арч. И зат'ва като питаш за проблем във форума и постнеш изход от терминал, единствено за него не ти казват "това не е Арч, не питай тук". Ако постнеш изход от Манджаро или Арко, веднага ще ти заключат темата точно с това основание.

преди 4 часа, petie1 написа:

даже и Уиндоус 10 може през терминала както сам си показвал

Кога съм го показвал това? Никога не съм ползвал Боза 10 и нямам такова намерение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кога съм го показвал това? Никога не съм ползвал Боза 10 и нямам такова намерение.

Е нали ти публикува снимки на конзолата на Уиндоус SHIFT+F10? Е @DarkEdge да каже дали може или не може,той е спеца по Уиндоус доколкото разбирам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 24 минути, petie1 написа:

@DarkEdge да каже

Да, в режим на инсталация това е бързият достъп до конзолата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, Тамболианеца написа:

Голямото самопрецакване на тъпаците в Каноникъл за решението им да изхвърлят тотално 32-бит от дистрибуцията си:

Всъщност в конкретния случай Wine са повече виновни. Вместо да си направят системата нормално да работи на 64 бита, което е приципно възможно, те избраха да поемат по-лесния и тъпанарски път на хибридните системи.

преди 22 часа, Тамболианеца написа:

Проблемът:

И с право подозираш че има нещо много гнило. Според мен то идва от съвсем друга посока. Мойто подозрение е следното - опитват да се отърват от всички 32 битови архитектури. При това забележи как го правят! Първо беше първоаприлска шега в общността на Arch. След това стана самата истина. Сега са стигнали до Ubuntu. Предполагам следващата спирка е Debian. Махнат ли го от там, вече няма пречка да депрекейтват в linux-kernel, поради незначителното търсене. След което могат депрекейтват всики останали 32 битови архитектури, решение, което идва от самосебе си.

Много е възможно да стигнат до поддръжка на само две платформи x86_64 и ARM64.

преди 20 часа, rado84 написа:

че не може в дигиталната ера да си инсталираш ОС по начина, по който са се инсталирали Бози 95 и 98 - с команди в терминал.

Ох, как ме караш нон стоп да обсъждам Windows в тема за Linux! Инсталаторът на Win 98 е поне два пъти по-добър от този на XP. Защото е почти изцяло графичен и много логично направен.

Обратно, този на NT-тата беше по-архаичен, ограничен и хибриден, но на факта се обръщаше много малко внимание, поради хайпа към новата, 2000/XP система. Чак при 7-цата (или може би Vista, но кой я брои) изравниха резултата с 98. Предполагам защото са били по-сигурни, че могат да стартират графично.

Изобщо не ме смущава методът за инсталиране на Arch. Дали ще напишеш 15-на команди в терминала или не, не е голямо чудо. Но някои хора действително ги дразни, което е факт.

преди 20 часа, vpvelev написа:

Може би няма да имаш тия проблеми, за които пишеш в Fedora например, но там пък ще "изкочи" нещо друго.

Знам, но взеха да искачат необичайно много проблеми. Което ме кара да мисля, че много от power user-ите са отишли другаде. Може би на Manjaro.

преди 20 часа, vpvelev написа:

Лошото е че май вече повече работим и поправяме (нагласяме) операционните системи, вместо да работим с програмите.

Има нещо такова. Linux общността не го заслужава, но все се връщаме към такива състояния.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

Знам, но взеха да искачат необичайно много проблеми. Което ме кара да мисля, че много от power user-ите са отишли другаде. Може би на Manjaro.

На канадците, които правят Arch може вече да им е омръзнало и доскучало :) А Manjaro го правят млади момчета от 3 държави и ентусиазма им в момента е на върха :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Melmak ® написа:

Всъщност в конкретния случай Wine са повече виновни. Вместо да си направят системата нормално да работи на 64 бита, което е приципно възможно, те избраха да поемат по-лесния и тъпанарски път на хибридните системи.

И с право подозираш че има нещо много гнило. Според мен то идва от съвсем друга посока. Мойто подозрение е следното - опитват да се отърват от всички 32 битови архитектури. При това забележи как го правят! Първо беше първоаприлска шега в общността на Arch. След това стана самата истина. Сега са стигнали до Ubuntu. Предполагам следващата спирка е Debian. Махнат ли го от там, вече няма пречка да депрекейтват в linux-kernel, поради незначителното търсене. След което могат депрекейтват всики останали 32 битови архитектури, решение, което идва от самосебе си.

Девелоперите на Wine няма как да са виновни, те следват Windows модела. 32-бит Wine поддържа 32-бит и 16-бит legacy програмите за Windows.
Същото важи и за Steam. С премахването на 32-бит библиотеките Убунту на практика анихилира всякаква възможност за ползване на 30 години натрупан 32-битов и 16 битов софтуер, най-вече легаси/затворен такъв, който няма как да бъде компилиран до 64-бит, и в същото време Убунту не предлага нищо от полза в 64-битовите архитектури.
Нито Windows, нито Ентерпрайз Линукс,  могат да си позволят такава глупост поне 5 години напред. За Дебиан пък да не говорим - ще си има 32-бит библиотеки гарантирано още 5 (Buster) + 2 (Bullsaye) = 7 общо години, а и нищо чудно +10 повече чак до проблем 2038. https://wiki.debian.org/LTS
Виж, при вас Арча, като нищо могат да ви извъртят калташки номер по примера на Каноникъл от днес за утре.

Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, petie1 написа:

Е нали ти публикува снимки на конзолата на Уиндоус SHIFT+F10? Е @DarkEdge да каже дали може или не може,той е спеца по Уиндоус доколкото разбирам

Това е само за инсталирането на бозата, когато имаш 3 или повече дяла и бозата писне, че не може да си създаде допълнителния буут дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, rado84 написа:

Това е само за инсталирането на бозата, когато имаш 3 или повече дяла и бозата писне, че не може да си създаде допълнителния буут дял.

А добре

преди 10 часа, DarkEdge написа:

Да, в режим на инсталация това е бързият достъп до конзолата.

И предполагам може да се инсталира и от там,нещо като Линукс?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, petie1 написа:

А добре

И предполагам може да се инсталира и от там,нещо като Линукс?

Ми не. С този метод просто селектираш и правиш активен дяла, на който искаш да се инсталира бозата и после пак чрез конзолата копираш всичките инсталационни файлове от медията (ДВД, флашка) на дяла, където ще се инсталира бозата. След това излизаш от терминала и инсталацията в графичен режим започва по същия начин както става обикновено. Просто има някакво ограничение (Мозо ми го обясни преди време, но аз го забравих) и заради това ограничение бозата не може да работи с повече от 4 дяла, като в тия 4 дяла влиза и малкият дял, който тя си създава. Обикновено е 350 МБ. За да работи с повече от 4, трябваше нещо да се промени, но в момента не мога да се сетя какво.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, rado84 написа:

За да работи с повече от 4, трябваше нещо да се промени, но в момента не мога да се сетя какво.

Да не е MBR а GPT

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, rado84 написа:

Пълни глупости! Навремето иумаше едни табели-лозунги. Та имаше и такъв "Неуверен не изпреварвай!"

преди 1 час, petie1 написа:

И предполагам може да се инсталира и от там

Да, и това може, но е доста по-пипкаво/неудобно. Може и други неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, DarkEdge написа:

Да, и това може, но е доста по-пипкаво/неудобно. Може и други неща.

Демек е като в Линукс ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам как е в линукс. Никога не съм инсталирал Линукс.
Аз и Windows традиционно не съм инсталирал от над 10 години. :) 

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

Не знам как е в линукс. Никога не съм инсталирал Линукс.
Аз и Windows традкицкстариционно не съм инсталирал от над 10 години. :) 

В Линукс ако ти забие графичния инсталатор можеш директно през конзолата да инсталираш цялата система от до,даже някои диструбуции нямат графичен инсталатор например Арч е така та Радо се скъса да мяука на тази тема,аз искам всички дистрибуции да си имат kickstar като да речем РедХат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той и Windows може да се инсталира без намеса(без традиционото Некст>Некст) или в конзола, но в конзолата има много писане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, DarkEdge написа:

Той и Windows може да се инсталира без намеса(без традиционото Некст>Некст) или в конзола, но в конзолата има много писане.

Еха в тема за Линукс какво научих,е Радо затва мяука че в конзолата има много писане а не се сети че с кикстартър влиза баш в 21 век

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, Тамболианеца написа:

Девелоперите на Wine няма как да са виновни, те следват Windows модела. 32-бит Wine поддържа 32-бит и 16-бит legacy програмите за Windows.

И да и не. Вярно е че се стремят да са близо до Win модела, но това си има разумни граници. Също така не съм сигурен как работи WOW64. Но, примерно за 16 битовите приложения не ти трябват 16 битови библиотеки. Над 95 % съм убеден, че същото е постижимо за 32 битовите библиотеки, но все пак не съм абсолютно сигурен.

С премахването на 32-бит библиотеките Убунту на практика анихилира всякаква възможност за ползване на 30 години натрупан 32-битов и 16 битов софтуер, най-вече легаси/затворен такъв, който няма как да бъде компилиран до 64-бит, и в същото време Убунту не предлага нищо от полза в 64-битовите архитектури.

Да съгласен съм, че здраво им натресоха дирека на Steam. И на тях си самите. От друга страна, може би е добре за Debian, Pop!_OS и някои други дистрибуции.

Да си признаем, става дума изключително за остарели Win приложения и в доста по-малко случаи за игри. Остарели Linux приложения, напрактика не съществуват, благодарение на ужасната обратна съвместимост в Linux общността.

Също така има много какво да се направи. Може например chroot, контейнер,  qemu+wine, виртуални машини /било Linux, било Windows/. Възможности много, макар и да не са ужасно примамливи. От гледна точка на Steam, предполагам ще се разминат с още 10-20 файла към инсталацията, след като изтрезнеят от шока. :)  

Нито Windows, нито Ентерпрайз Линукс,  могат да си позволят такава глупост поне 5 години напред. За Дебиан пък да не говорим - ще си има 32-бит библиотеки гарантирано още 5 (Buster) + 2 (Bullsaye) = 7 общо години, а и нищо чудно +10 повече чак до проблем 2038. https://wiki.debian.org/LTS

Естествено че ще има още поне 5 години. Няма никаква логика да ги махнат от Buster. Но за следващия Debian не бих се обзаложил.

Виж, при вас Арча, като нищо могат да ви извъртят калташки номер по примера на Каноникъл от днес за утре.

Еми вече и Ubuntu са в клуба, а много вероятно и директните им наследници. Оформя се генерален похват за действие, когато искат да натирят някакви простотии в Linux:

Arch Linux > Fedora / Ubuntu > Debian / Red Hat. След което другите или се съгласяват или страдат сами.

Така или иначе x86 е безвъзвратно остаряла. Единствено ми се ще да не издропят всички 32 битови архитектури. Което от тяхна гледна точка е много примамливо. Лошото че така уверено вървят към една -две съпортвани архитектури, което не хармонира с традициите на Open Source.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия.