Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

luckyboy

Новини от света на Linux дистрибуциите.

Препоръчан отговор

на 24.06.2019 г. в 0:17, DarkEdge написа:

Той и Windows може да се инсталира без намеса(без традиционото Некст>Некст) или в конзола, но в конзолата има много писане.

как се прави правило за security policy от конзолата, примерно да не може да се стартира приложение със определено име...  щото аз не знам да е възможно (поне до win7 не беше, на 8 и 10 не съм се занимавал)...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От конзола не зная. В gpedit със задаване на Software Restriction за изпълнимнмия файл - по име. по хеш....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Тамболианеца написа:

Сигурно гонят таргет година 2020 без 32 бит.

Критичния момент ще е когато спрат 32 битовата поддръжка в ядрото. Дори и да има се напулкат петите от натягане, няма да е по-рано от 2025. До тогава със сигурност ще има 32 битови библиотеки в повечето дистрибуции, а всички останали поне ще могат да пускат docker или chroot, който е 32 битов в 64 битовата им дистрибуция. Така че като цяло нищо страшно не предстои. Дори и ако съм прав, а това не е сигурно.

Цитат

Fedora 31 to drop 32-bit kernel, retain support for 32-bit programs

Обаче забелжи как интересно го извъртат. Като че ли те правят нещо за да се продължи съпорта. Всъщност, то не зависи от тях, даже и да се опитат да го махнат ще им коства повече усилия, отколкото да го оставят. Намирисва ми на корпоративен мениджмънт. :D

преди 3 часа, Тамболианеца написа:

Дърпам си  Бустер, и се снишавам 2+ години докато прахолякът от рИволюционната анихилация се слегне. :D

+1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Melmak ® написа:

Драмата даже не е там. За мен проблемът е че слагат кръст на всички 32 битови процесори и едновременно преминават към няколко майнстриймърски архитектури. Конкретно две - x86_64 и ARM64. Сбогом GNU, здравей Windows..... Просто това е много ранна фаза на процеса, през която обаче обезателно трябва да минат.

Може би си прав

преди 6 часа, Тамболианеца написа:

Дърпам си  Бустер, и се снишавам 2+ години докато прахолякът от рИволюционната анихилация се слегне. :D

И аз така ще я карам като Тато

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странна работа, уж днес е 6 .7 пък от лагера на Дебиан ни вопъл ни стон

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, petie1 написа:

Странна работа, уж днес е 6 .7 пък от лагера на Дебиан ни вопъл ни стон

Преди 4 часа са успели да билднат всички дискове, Бъстер се движи с 8 часа закъснение ...

https://micronews.debian.org/2019/1562443028.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Тамболианеца написа:

Преди 4 часа са успели да билднат всички дискове, Бъстер се движи с 8 часа закъснение ...

https://micronews.debian.org/2019/1562443028.html

Нищо де дано всичко е наред а пък за чакането ще чакаме колкото трябва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, petie1 написа:

Чакането свърши. Действай.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, petie1 написа:

Ще чакам да го разцъкат и дано се окаже СЪБИТИЕТО на годината при Линукс дистрибуциите!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми то се разкъква от бая време. Просто нормалния средностатистически потребител няма да види нищо ново в 10-ката, щото не е за него Дебиан.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, бат'начо написа:

Ми то се разкъква от бая време. Просто нормалния средностатистически потребител няма да види нищо ново в 10-ката, щото не е за него Дебиан.

Ще го направят , както направиха и 8-та и 9-та .А те са си много стабилни ,поне тези модификации ,които аз ползвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Именно. Но, който е потребител на Debian ще види. Тази версия още при излизането си е обявена с поддръжка от 5 години. Wayland е графичен сървър по подразбиране при инсталация на Gnome. Apparmor вече се инсталира по подразбиране. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, бат'начо написа:

Ми то се разцъква от бая време. Просто нормалния средностатистически потребител няма да види нищо ново в 10-ката, щото не е за него Дебиан.

Buster може и да няма най-новия писък на модата във версиите на програмите, но има поддръжка на неща - като архитектури/генерации прог. езици/компилатори, които ще изчезнат скоростно в най-близко време от другите дистра, а махането им може да породи досадни проблеми за настройки и съвместимост. В това отношение Buster ще бъде Оазисът на спокойствието в следващите 2-3 години.

Сега остава да се види дали ще му удължат и поддръжката на кърнела в kernel.org на 5 години до 2025 , както направиха с 4.9 до 2023 заради Stretch - първоначално беше само 2 години: https://www.kernel.org/category/releases.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ура, най сетне изле, сега го качвам на виртуалка да  го видим как е

А не баш не работи както трябва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Тамболианеца написа:

Buster може и да няма най-новия писък на модата във версиите на програмите, но има поддръжка на неща - като архитектури/генерации прог. езици/компилатори, които ще изчезнат скоростно в най-близко време от другите дистра, а махането им може да породи досадни проблеми за настройки и съвместимост. В това отношение Buster ще бъде Оазисът на спокойствието в следващите 2-3 години.

Ако се вземе в предвид, че Arch е слаб напоследък, а Ubuntu е омръзнал на аудиторията, Debian ще получи голям шанс да си вдигне процентите. Дори е възможно някои ubuntu-базирани дистрибуции да преминат на Buster.

Още по-важно, има много нови неща, които ужасно мъчеха LTS дистрибуциите доскоро. C++11/14, Rust и т.н. Доста от новия софтуер ползва поне 11 диалект на C++. При предишните диструбиции, това означаваше или да се билднат някои от новите компилатори, или програмите да се преправят драстично или просто да бъдат премахнти. Обикновено се получаваше последното.

От косвените предимства, KDE 5.14 изглежда примамливо, предвид че го чупят много често и едва ли другаде се обновява всеки път безпроблемно.

https://www.debian.org/releases/buster/amd64/release-notes/ch-whats-new.en.html

преди 2 часа, Тамболианеца написа:

Сега остава да се види дали ще му удължат и поддръжката на кърнела в kernel.org на 5 години до 2025 , както направиха с 4.9 до 2023 заради Stretch - първоначално беше само 2 години: https://www.kernel.org/category/releases.html

Би било добре. А ако има билдове на някои от по-новите  ядра, също ще е голям плюс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, petie1 написа:

Ура, най сетне изле, сега го качвам на виртуалка да  го видим как е

А не баш не работи както трябва

Работи бе-е-е, работи :D
Със стария им проверен през времето инсталатор всичко е на 6!
Виж, с новия им супер-опростен като за бавно-развиващи се и дето го закрепиха преди дни - май има някакви проблеми наистина.
Първата ми проба с Gnome-Live мина без всякакви проблеми, но 2рата Xfce-Live баш като  за филмирането се поизложи и в Plymouth частта и в reboot частта, но все пак се справи и тя даже след грубиянски  шалтер от моя страна :lol6:

Как изглежда новият инсталатор.  Учуден съм и колко много заделя Buster за суап по подразбиране за Live дистрибуцията - 8+ Гиги ?!

https://my.pcloud.com/publink/show?code=XZ1JC37ZVbqqlSqv1FRR7m1uw07cSSL40cHk

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Тамболианеца написа:

Учуден съм и колко много заделя Buster за суап по подразбиране за Live дистрибуцията - 8+ Гиги ?!

Може просто да имаш повече физическа памет. Поне до скоро, инсталаторът автоматично заделяше 2 х Наличната RAM памет. Чисто механично произведение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стана ми интересно и пробвах:

debian_firmware-10.0.0-amd64-netinst.iso

Графичният инсталатор в един момент сигнализира за грешка в компакт диска (инсталирам от флашка), а другият инсталатор стигна до същинската част, но не намери ядро за системата. Бъгава работа.

Ще пробвам пак след месец. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, cybercop написа:

Може просто да имаш повече физическа памет. Поне до скоро, инсталаторът автоматично заделяше 2 х Наличната RAM памет. Чисто механично произведение.

С проби от 1 до 10 GiB RAM май им разкрих формулата:

RAM в GiB     SWAP в GiB
----------    ----------
1-4            2х RAM
5-8            8.8
9+             няма
Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, p4p написа:

Ще пробвам пак след месец. :)

И все пак за да е коректно изтеглих:

Debian_firmware-10.0.0-amd64-DVD-1.iso

За разлика от netinstall, тук с графичната инсталация нямаше проблем. Избрах Gnome.

Доста бавно протече, но славно. :)

Рестарт и ... ново двайсе. Започна да зарежда, стигна до:

OK ...

OK Started GNOME Display Manager

Resuming from hibernation

-

Няколко проби и все до тук.

Сега ще погугля по проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, бат'начо написа:

Експертна настройка ли избра?

Каква експертна настройка?

За диска - ръчно, както при десетките ми други инсталации и му зададох в кой дял да се инсталира.

https://i.imgur.com/qvzIrzR.png

Или xfs e проблемът?

Или cdrom - ът, който е добавен. Досега не съм виждал такъв ред в fstab.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, p4p написа:

Или xfs e проблемът?

Или cdrom - ът, който е добавен. Досега не съм виждал такъв ред в fstab.

Не виждам проблеми и по двете точки. Търси някъде другаде.

Естествено аз бих сложил noatime опцията на /. Може и нещо да спре да работи след нея, но намалява писането по диска.

преди 47 минути, p4p написа:

Интересно защо мисли че си го хибернирал. Я закоментирай swap-a във fstab, може да е останало нещо от предишна инсталация и това да го шашва. Ако си го форматирал при инсталацията не би следвало да има проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, p4p написа:

Рестарт и ... ново двайсе. Започна да зарежда, стигна до:

OK ...

OK Started GNOME Display Manager

Виж в /etc/initramfs-tools/conf.d/resume кой ти е диска, от който се опитва да направи resume
Трябва да е UUID на swap partition-a ти, виж с  lsblk -f дали съвпадат.

форматът в този resume файл е едноредов в този вид:
RESUME=UUID=3a93c0c2-9485-43d9-9ffc-28a97ffafd0d

Едит: От твоята картинка видях, че използваш един шернат swap между различни дистра? Ако да - Мелмак е назовал причината.

Редактирано от Тамболианеца (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, p4p написа:

Каква експертна настройка?

При експертна настройка (в стандартния инсталатор) си настройваш и хранилищата. Виж в /etc/apt/sources.list дали са всичките - main contrib non-free.

С тоя Каламарес си вкараха таралеж в гащите сами. Можеха да изчакат по-дълго дериватите им да свършат част от тестовете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...