Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Новини от света на Linux дистрибуциите.

Препоръчан отговор

преди 10 часа, cybercop написа:

След това, големите ги изядоха, а те ползват основно дистрибуции с корпоративна поддръжка.

Сега ще ти каже, че са балъци, понеже ползват корпоративни дистрибуции, а не нещо сглобено от махленския хакер.

@Крематориум я сподели, линуксчиите, но истинските като теб, кое мразите повече - Майкрософт или Ред Хат и Каноникал?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 2,2k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Потребителите на СтотинкаОС вече могът да се радват на sos-easy-install - Графично приложние разработено от екипа на sOS, с която помощ потребителите ще могат да инсталират лесно допълнителен софтуер

Тоя форум всеки изминал ден заприличва на все повече на клозет ,постоянно някакви виртуални битки и безмислени спорове кое е по-добро и т.н.Много от старите муцуни спряха да пишат именно поради тоталн

Аз съм твърд противник да се нагажда операционната система към интелектуалното ниво на най- некомпетентните потребители. Такива потребители трябва да ползват само това, което могат да си позволят. В п

Публикувани изображения

преди 12 минути, cybercop написа:

И аз съм работил до края на деветдесетте години на PS2 на един IBM, но не съм се оплаквал. Доста лесно се обработваха документи и без шаренията на съвременните офиси. В училище сме работили на Правец. Логиката я виждаш сам. Това, че нещо е по- старо, не означава, че в момента е на по- голяма висота. Имат си някакви исторически заслуги и дотук. Специално за Slackware, тази дистрибуция се ползваше доста в началото на "демокрацията" за сървърите на малките квартални доставчици. След това, големите ги изядоха, а те ползват основно дистрибуции с корпоративна поддръжка.

Ами доста интернет провайдери ползват  Free/Net Bsd. и Слакуер. Големите корпорации са коне с капаци - работила съм в такава и ми е ясна картинката. 

току-що, Hot Bastard написа:

Сега ще ти каже, че са балъци, понеже ползват корпоративни дистрибуции, а не нещо сглобено от махленския хакер.

@Крематориум я сподели, линуксчиите, но истинските като теб, кое мразите повече - Майкрософт или Ред Хат и Каноникал?

Най-мразя Оракъл, имат страхотен продукт и супер гадна и подвеждаща политика. И заради Соларис и Сън Майкросистемс. Следват Епъл и Меките.  

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Hot Bastard написа:

Щом изкарват пари и ликвидираха всички дребни доставчици на услуги, едва ли са балъци. По подразбиране, балък ("рибка" на турски) е малкият играч. А, парите за поддръжката не ги вземат от печалбата си, а са разход с който коригират облагаемата си печалба. В смисъл, вземат ги от парите, които трябва да дадат на държавата, общо взето - за нищо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, cybercop написа:

Щом изкарват пари, едва ли са балъци. А, парите за поддръжката не си я вземат от печалбата, а са разход с който коригират облагаемата си печалба. В смисъл, вземат ги от парите, които трябва да дадат на държавата, общо взето - за нищо.

И аз така мисля, ама според крематориума ред хат били зло, заради системд и какво ли още не.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Hot Bastard написа:

И аз така мисля, ама според крематориума ред хат били зло, заради системд и какво ли още не.

И аз не харесвам някои неща, които Червената Шапка правят, но техния принос е толкова огромен, а моят е толкова нищожен, че ще се въздържа от критика.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Hot Bastard написа:

Бе... сърбят те пръстите да напишеш и още нещо ... как се удържа? Респект!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.01.2020 г. в 14:37, Hot Bastard написа:

Те и другите дистрибуции биха го направили. Просто никой не им предлага пари, защото са прекалено незначителни и нямат потребителска маса.

Не всички, обаче. Примерно Дебиан (на който са базирани не една и две дистрибуции), Арч или BSD - тези трите много ме съмнява някой ден да минат на корупционна схема. А за да го направят, ще трябва да затворят кода на софтуера и на съответната дистрибуция, което пък ще се отрази сериозно на потребителската им база. И като няма кого да следят, реално така ще се самоубият. Не ми се вярва да са толкова тъпи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Валсо написа:

Не всички, обаче. Примерно Дебиан (на който са базирани не една и две дистрибуции), Арч или BSD - тези трите много ме съмнява някой ден да минат на корупционна схема. А за да го направят, ще трябва да затворят кода на софтуера и на съответната дистрибуция, което пък ще се отрази сериозно на потребителската им база. И като няма кого да следят, реално така ще се самоубият. Не ми се вярва да са толкова тъпи.

Никой няма и да им предложи корупционна схема, защото на никого не му пука за двамата им потребители.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Валсо написа:

Както и кода на Linux ядрото, обкръжението, което не е тяхно и стотици приложения, които не са техни, но всички са лицензирани под някакъв лиценз. При условие, че само Линукс ядрото (лицензирано) е оценено на над милиард долара само на база положен труд, това ще е кражбата на века.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Systemd-homed се материализира:
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Systemd-Homed-Merged
https://github.com/systemd/systemd/blob/8be2ce8895bf457a7e0bef27c219824f3937a21a/docs/HOME_DIRECTORY.md
https://github.com/systemd/systemd/pull/14096

Интересно ми е какво ще излезе. Даже скоро мисля да го тествам

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, borovaka написа:

Systemd-homed се материализира:
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Systemd-Homed-Merged
https://github.com/systemd/systemd/blob/8be2ce8895bf457a7e0bef27c219824f3937a21a/docs/HOME_DIRECTORY.md
https://github.com/systemd/systemd/pull/14096

Интересно ми е какво ще излезе. Даже скоро мисля да го тествам

Ето това ще излезе. Уиндоусоподобна ши*ня.

poettering-linux.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Крематориум написа:

Ето това ще излезе. Уиндоусоподобна ши*ня.

poettering-linux.png

А може ли да ми кажеш кое не ти харесва в идеята по-точно? Изключвам ремоте достъпа (SSH, който като гледам в момента не е възможен, ако е криптиран home диска), но това с метаданните които ги има per user би трябвало да не е голям проблем и тък като са sign-нати, би трябвало да е и сигурно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, borovaka написа:

А може ли да ми кажеш кое не ти харесва в идеята по-точно? Изключвам ремоте достъпа (SSH, който като гледам в момента не е възможен, ако е криптиран home диска), но това с метаданните които ги има per user би трябвало да не е голям проблем и тък като са sign-нати, би трябвало да е и сигурно.

Toчно ссх-а и че системд е едно голямо хаотично бъгаво мазало, насила набутано по много фашистки начин от РХ. Искат пълен контрол над линукс тия микромекоподобни гадове. Затова и хардкодват депендънситата. Идеята на Линукс е застрашена от такива корпорации. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Крематориум написа:

Toчно ссх-а и че системд е едно голямо хаотично бъгаво мазало, насила набутано по много фашистки начин от РХ. Искат пълен контрол над линукс тия микромекоподобни гадове. Затова и хардкодват депендънситата. Идеята на Линукс е застрашена от такива корпорации. 

Тва линуксчийте сте много объркани хора. Хем линуксчето е най-великото нещо на света, хем постоянно го плюете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не плюем линукс, а определени части от него и определени корпорации,които искат да си сложат мръсните лапи върху него. Има разлика,дано си достатъчно интелигентен (което ме съмнява) да го разбереш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не плюем линукс, а определени части от него и определени корпорации,които искат да си сложат мръсните лапи върху него. Има разлика,дано си достатъчно интелигентен (което ме съмнява) да го разбереш.

Ми че той Линукс се разработва от корпорации. Кои мислиш са топ контрибуторите? Клoшaри скрити в мазата на майка си ли? Не, това са само потребителите.

https://www.linuxfoundation.org/blog/2016/08/the-top-10-developers-and-companies-contributing-to-the-linux-kernel-in-2015-2016/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Крематориум написа:

Кажи ми нещо в последните години, което се е случило в Линукс и не идва от RH или не се плаща/support-ва от RH -айде и Intel/IBM( което вече е едно с RH)/Suse ?
Canonical shit-овете не ги броя - освен LXD и Juju всичко друго е смешка при тях (не говоря тук за user facing промени)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.01.2020 г. в 16:35, Крематориум написа:

Никога не се аргументира, и ми се струва че просто си изливаш омразата върху Ленарт Потеринг, но без този човек, нямаше да има никакво развитие.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 31.01.2020 г. в 19:40, Росен Р. Александров написа:

Никога не се аргументира, и ми се струва че просто си изливаш омразата върху Ленарт Потеринг, но без този човек, нямаше да има никакво развитие.

Ми каквото е написал. не съм видяла добро от него. Не само върху ленарт и не толкова системд, мразя такова фашистко налагане на софтуер - само системд а да няма алтернатива заради тъпи хардкоднати депендънсита. Нали Линукс беше свобода на избор, Оказва се че само Джентуу и Слак дават свобода ( и BSD). За чий гном и нетуърк мениджъра трябва да зависят от системд. Защо системд трябва да се бърка наяскъде по системата,. Това вече не е линукс, това е някакъв редхатски пьотеринг *никс. Просто развитието на Линукс,благодарение на такива като него върви в посока Микро$h1t .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми каквото е написал. не съм видяла добро от него. Не само върху ленарт и не толкова системд, мразя такова фашистко налагане на софтуер - само системд а да няма алтернатива заради тъпи хардкоднати депендънсита. Нали Линукс беше свобода на избор, Оказва се че само Джентуу и Слак дават свобода ( и BSD). За чий гном и нетуърк мениджъра трябва да зависят от системд. Защо системд трябва да се бърка наяскъде по системата,. Това вече не е линукс, това е някакъв редхатски пьотеринг *никс. Просто развитието на Линукс,благодарение на такива като него върви в посока Микро$h1t .

Идеята на линукс по рождение е покварена.

Ричард Столман се е борел за свободата, докато Линукс става собственически с отворен код, и по същия начин нямаш свободата на избор, както при първоначалния модел на Столман.

И не съм съгласен че systemd се бърка, а просто софтуера се пише около него, тъй като вече има достатъчно функционалност, а и стандартизацията, ако научиш systemd, то ще умееш да се справяш със всяка дистрибуция, а не както едно време, всяка нова дистрибуция да я учиш от нулата, другото което е със systemd доста сервизи се настройват много по-лесно, защо трябва да се връщаме в миналото, и да четем по 100 страници в гугъл за елементарни неща?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, Крематориум написа:

Оказва се че само Джентуу и Слак дават свобода ( и BSD). 

Точно така, слагай едно дженту, и като станеш на 70 години осъзнаваш, че живота ти е минал в редактиране на конфиг файлове и компилиране на програми които в несвободния линдолс се инсталират с 2 клика.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване