Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Новини от света на Linux дистрибуциите.

Препоръчан отговор

Адаш ти нали ги разбираш.Осветли нас непросветените Публикувано изображение

Тук е просветлението 6:4

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 2,2k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Потребителите на СтотинкаОС вече могът да се радват на sos-easy-install - Графично приложние разработено от екипа на sOS, с която помощ потребителите ще могат да инсталират лесно допълнителен софтуер

Аз съм твърд противник да се нагажда операционната система към интелектуалното ниво на най- некомпетентните потребители. Такива потребители трябва да ползват само това, което могат да си позволят. В п

Тоя форум всеки изминал ден заприличва на все повече на клозет ,постоянно някакви виртуални битки и безмислени спорове кое е по-добро и т.н.Много от старите муцуни спряха да пишат именно поради тоталн

Публикувани изображения

Тук е просветлението 6:4

:D:D:D:D:D:D:D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пуснаха версия 7.6 на Debian.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пуснаха версия 7.6 на Debian.

Ами, това не означава много. Просто, промяна на конфигурационният файл "debian_version". От версия до версия се актуализират не повече от 50 пакета. 

http://s19.postimg.org/axfniksoh/wheezymate.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След излизането на Jessie, Linux Mint Debian ще бъде базиран на стабилна, а не на тестова версия.

http://news.softpedia.com/news/Future-Linux-Mint-Debian-Releases-to-Be-Based-on-the-Stable-Branch-450795.shtml

Много добро решение според мен. На Rolling Release дистрибуция не може да се разчита и това се убедих за пореден път преди няколко дни, когато след актуализация ми изчезна кошчето в тестовият Debian. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След излизането на Jessie, Linux Mint Debian ще бъде базиран на стабилна, а не на тестова версия.

http://news.softpedia.com/news/Future-Linux-Mint-Debian-Releases-to-Be-Based-on-the-Stable-Branch-450795.shtml

Много добро решение според мен. На Rolling Release дистрибуция не може да се разчита и това се убедих за пореден път преди няколко дни, когато след актуализация ми изчезна кошчето в тестовият Debian. 

По това че дебиан се осира от rolling release не може да слагаш всички под този знаменател.

Арч не се осира Генту не се осира а те са rolling release, crux не се осира, sorcerer не се осира както и много други.

И какво те кара да мислиш че debian sid е rolling release вариант ? това е просто тестов вариант с камара проблеми.

Докато при истински rolling release дистрибуции пакетите са  стабилни и достатъчно тествани.

Rolling Release модела за добро или лошо е по-добрия. Много по-бързо се откриват уязвимости и много по-бързо се отстраняват.

Редактирано от Rosen88 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Arch е по- зле и от тестовият Дебиан. За Gentoo не мога да коментирам обективно, но

Арч не се осира Генту не се осира а те са rolling release, crux не се осира, sorcerer не се осира както и много други.

Rolling Release модела за добро или лошо е по-добрия. Много по-бързо се откриват уязвимости и много по-бързо се отстраняват.

Моите впечатления са, че Arch е по- зле и от тестовият Debian. Колкото до успешният модел - нещо, много не ги ползват дистрибуциите, които са изградени на него. Тук не става въпрос за откриване на уязвимости, а за грешки, произтичащи основно от разлика във версии на пакети, недостатъчно тествани приложения, постоянно промяна на конфигурационни файлове. Изобщо не знаеш, какво ще представлява дистрибуцията, която ползваш след една година. И, каква "изненада" ще ти донесе всеки следващ ъпдейт.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Arch е по- зле и от тестовият Дебиан. За Gentoo не мога да коментирам обективно, но

Моите впечатления са, че Arch е по- зле и от тестовият Debian. Колкото до успешният модел - нещо, много не ги ползват дистрибуциите, които са изградени на него. Тук не става въпрос за откриване на уязвимости, а за грешки, произтичащи основно от разлика във версии на пакети, недостатъчно тествани приложения, постоянно промяна на конфигурационни файлове. Изобщо не знаеш, какво ще представлява дистрибуцията, която ползваш след една година. И, каква "изненада" ще ти донесе всеки следващ ъпдейт.

Странно защо никой не се оплаква (от хората които примерно ползват арч линукс). А и какъв е твоя проблем с новите версии на пакети ?

И как установи че не са тествани като са в rolling release модел ?

Логиката ти е сбъркана защото на практика най-стабилните и надеждни системи са на rolling release.

При тях зор може да има така наречения ад на зависимостите който и до момента присъства в apt-get. Ако примерно от дебиан пуснат някоя нова версия на нещо, и в него зависимостта е примерно не същата която имаш инсталирана ами -1 например и ти казва ама ти искаш да инсталираш пакет който зависи от тази версия ти имаш тази, а исканата не е достъпна в никое хранилище.. Камари глупости. Това е голям проблем на много от бинарните дистрибуции базирани на дебиан основно както и на федора. Но например при арч няма проблеми от този вид. В слакуер няма такъв. Никъде. За това казвам че твърденията ти са безпочвени. Ако дебиан имат проблем то си е при тях. А сравнението на Арч с Дебиан Сид е крайно несериозно. Дебиан Сид е трошлив от най-малкото, докато Арч е безпроблемен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При тях зор може да има така наречения ад на зависимостите който и до момента присъства в apt-get. 

Росене, "адът на зависимостите", като понятие е възникнало при използване на ранните версии на Slackware. Именно появата на Debian го е премахнала и за това вече ти писах. Ползвай каквото искаш, но недей да заблуждаваш хората, колко стабилни са Rolling Release дистрибуциите. Tолкова са стабилни, че никой не иска да ги ползва за сървър. Не искам да ти плюя калкулатора - но в Lunux.org.ru коментираха, че само разработчиците му го ползват. 

Колкото до Arch - нека някой колега каже, дали вече е проработил Blueman. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Росене, "адът на зависимостите", като понятие е възникнало при използване на ранните версии на Slackware. Именно появата на Debian го е премахнала и за това вече ти писах. Ползвай каквото искаш, но недей да заблуждаваш хората, колко стабилни са Rolling Release дистрибуциите. Tолкова са стабилни, че никой не иска да ги ползва за сървър. Не искам да ти плюя калкулатора - но в Lunux.ru.org коментираха, че само разработчиците му го ползват. 

Колкото до Arch - нека някой колега каже, дали вече е проработил Blueman. 

Това се основава на някакви сериозно факти или просто така сме чели някъде? Щото аз си ползвам от години Gentoo за сървъри и досега не съм имал кой знае какви проблеми.

По това че дебиан се осира от rolling release не може да слагаш всички под този знаменател.

И какво те кара да мислиш че debian sid е rolling release вариант ? това е просто тестов вариант с камара проблеми.

Докато при истински rolling release дистрибуции пакетите са  стабилни и достатъчно тествани.

Осира се разбира се :) Всяка диструбиция се осира :) Веднъж бяха осрали даже glibc, ама от тогава обеца на ухото ... първо на тестов сървър после мажем по работещите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@mail123456 : Колко клиентски машини поддържате ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямате ли клиенти ? Или имате предвид домашен сървър.

Аз съм на същото мнение http://www.futurehosting.com/blog/the-three-best-free-linux-distros-for-server-hosting/

Светата Троица. Debian Stable, CENT OS, Ubuntu LTS.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, нямам предвид домашен сървър. Имам предвид машини, които работят, като сървъри. Като физически машини са около 20 мисля с Gentoo. Върху някои от тях има качени виртуални машини, така че ако броим просто инсталации на Gentoo, то са доста повече.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, нямам предвид домашен сървър. Имам предвид машини, които работят, като сървъри. Като физически машини са около 20 мисля с Gentoo. Върху някои от тях има качени виртуални машини, така че ако броим просто инсталации на Gentoo, то са доста повече.

Мисля, че след, като се уточни, за какви изобщо сървъри става въпрос е добре да се намеси капитана и да каже и той мнението. Ама хора, който са привърженици на Slackware и също имат какво да кажат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Arch е по- зле и от тестовият Дебиан. За Gentoo не мога да коментирам обективно, но Моите впечатления са, че Arch е по- зле и от тестовият Debian. Колкото до успешният модел - нещо, много не ги ползват дистрибуциите, които са изградени на него.

И аз поддържам, че ролинг-а е много интересен модел. Съвсем отделен въпрос, не винаги е удачно да се ползва такъв модел.А Arch, според мен, поначало не е ориентиран към сървъри. Ако могат да си намерят хора, които да се занимават с това нещо и да го тестват, тогава би било друг въпрос, но според мен в момента нямат такива.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам, но който и да се намеси аз нямам намерение да споря.

Просто ви попитах на какво основание твърдите, че за сървър става само бинарни фиксирани или както там им се казва. Моето мнение е, че ако човек знае какво иска от желязото си ще намери най-добрия за него начин да го изстиска.

За мен лично USE флаговете са нещо незаменимо. Създаването на ebuild, връщането на ebuild със стара версия, собствени overlay-и и т.н. е нещо, което липсва при цитираната статия. Това е неприемливо за мен. Аз знам, какво искам :)

Какъв е смисъла да сложа Debian или някакъв дериват и когато ми потрябва някоя опция на WEB сървъра, която разработчиците на Debian считат, че няма нужда да се намира пакета да ме свалят до компилиране от сорс. Ами аз това си го имам така или иначе и е безкрайно по-лесно. Пример: трябваше ми в Debian да вдигна един лимит на lirc. Свали пакет от сорс. промени сорса, компирай, инсталирай. Излиза нова версия ... същия ужас отново. В Gentoo - правя patch слагам го в /etc/portage/patches/... и като дойде нов пакет се ползва същия patch. Не мога да го забравя, както ще се случи в Debian, защото или ще се компилира с него или ще се чупи, защото patch-а не става за тази версия. Аз имам няколко собствени patch-а специално за нуждите ми за lighttpd например. Всеки път ще си правя deb пакет или ще си напиша един път patch-а и ще го забравя ... Да, вероятно apt-get update ; apt-get update ще е по-бързо ... обаче ще ми набута всяка нова зависимост, която разработчиците са решили. USE флаговете не мърдат. Има си глобални има за пакета.

Искам на машина, която е забравена от бога да сменя един единствен пакет. В Debian ... не става. Ще има това не ме кефи, онова не е правилната версия. Стигаме пак до update ; upgrade. В Gentoo на машина инсталирана преди 4 години онзи ден смених само един IceCast с новата версия. Кое е по-гъвкавото и по-лесното? Разбира се, че това не важи за всички случаи, но все пак аз имам контрол и да реша кое искам. А не да разчитам, че всичко ще се случи по най-добрия начин :) В общия случай това не се случва :)

Толкова от мен - всеки сам си решава, кое му е по-лесно и по-удачно за нуждите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз това се опитвам да кажа. Но много хора са в жестока грешка ако смятат че Генту не е сървърна система. Тя е универсална, сървърния сегмент на Генту е Hardened. Друг сървър вариант е Gentoo-BSD. Или ако искаме универсално ползваме си стандартния вариант.

В Бинарните дистрибуции дразни факта че там ти казват този пакет трябва да върви с тези зависимости, и примерно ми набутват камара излишни глупости, примерно за vlc неща които мога да ги изключа че са безполезни за мен там не мога там ми ги инсталира, и често пъти пък не е включена друга поддръжка която на мен ми трябва и става ходене по мъките. Арч Линукс е от малкото бинарни дистрибуции които са гъвкави, там имаш ABS и си кичиш както ти трябва даден софтуер. Но ако гледаме за гъвкавост то Gentoo няма равна. Стабилност ? Тя не се инсталира тя се изгражда, същото важи и за сигурността на системата. Никъде няма писан закон където да кажеш че само бинарна дистрибуция е стабилна и сигурна (нали защото са и пипнали малко sysctl и са пуснали някоя полица на iptables).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото ... някой може ли да ме светне как се прави следната постановка в Debian например:

Имам инсталиран пакет версия 1.1. Излиза версия 1.2 на пакета. Инсталирам я, но не ме кефи. Искам да се върна на пакет 1.1 и да не ме пита повече (поне докато реша, че не искам да ме пита) за версия 1.2.

Какъв е начина да се направи такава постановка?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между другото ... някой може ли да ме светне как се прави следната постановка в Debian например:

Имам инсталиран пакет версия 1.1. Излиза версия 1.2 на пакета. Инсталирам я, но не ме кефи. Искам да се върна на пакет 1.1 и да не ме пита повече (поне докато реша, че не искам да ме пита) за версия 1.2.

Какъв е начина да се направи такава постановка?

package.mask :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Деинсталираш версия 1.2, сваляш версия 1.1 и я инсталираш локално. Може и да има команда за това, но не съм се интересувал. За задържането на пакета - правиш си файл "preferences" в etc/apt и фиксираш желаната версия на пакета с pin опция. Никой не ти гарантира, докога ще работи. Глезотиите се плащат. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Деинсталираш версия 1.2, сваляш версия 1.1 и я инсталираш локално. Може и да има команда за това, но не съм се интересувал. За задържането на пакета - правиш си файл "preferences" в etc/apt и фиксираш желаната версия на пакета с pin опция. Никой не ти гарантира, докога ще работи. Глезотиите се плащат. 

Т.е. от apt-get минаваме на dpkg и чакаме някой да счупи някоя зависимост, което ще се случи по-скоро рано отколкото късно ... благодарим :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Т.е. от apt-get минаваме на dpkg и чакаме някой да счупи някоя зависимост, което ще се случи по-скоро рано отколкото късно ... благодарим :)

Да не забравяме, че apt-get инсталира пакети от хранилищата. А, там, версията вече е обновена. Ако я фиксираш преди да бъде обновена, няма да се налага да инсталираш локален пакет. Колкото до счупването на зависимостите - те не са проблема. Проблемът ще дойде от фиксираната версия, която вече не се поддържа и рано или късно ще стане несъвместима с останалите пакети в системата. Както вече казах - глезотиите се заплащат. Никой потребител, търсещ сигурност няма да се занимава с подобни глупости

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване