Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

King-of-the-night

Трябва ли да се инсталират драйвери когато сложим Linux?

Препоръчан отговор

Здравейте,

мисля да си преинсталирам компютъра и да го правя на Linux УСУ. В момента съм с windows7, искам да попитам когато си слагах седмицата се наложи да тегля драивери от сайта на Dell, когато му сложа Linux УСУ пак ли трябва да се теглят драивери?

Благодаря ви предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Обикновено има интегрирани драйвери или понякога възможност да се изтеглят пакети, които включват такива. Ако няма - тогава става забавно. Но в общият случай всичко ще е що-годе поносимо нормално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

мисля да си преинсталирам компютъра и да го правя на Linux УСУ. В момента съм с windows7, искам да попитам когато си слагах седмицата се наложи да тегля драивери от сайта на Dell, когато му сложа Linux УСУ пак ли трябва да се теглят драивери?

Благодаря ви предварително!

Преди да тръгнете да правите каквото и да е се уверете, че хардуера с който разполагате се поддържа под Linux. Няма човек, който може да ви каже дали ще ви трябват допълнителни драйвери освен включените след като не сте дали с какъв хардуер разполагате. И не на последно място - не ВСЕКИ хардуер, който работи под Windows може да работи (кадърно) под Linux.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще си спестите безкрайно много време и ще "спечелите" много повече отговори ако просто сте по-конктртен.

Много по-лесно е да дадете точния модел на лаптопа и ако разполагате с пълната му спецификация (въпреки, че повечето хора лесно ще го намерят в Интернет).

P.S. Това, че лаптопа ви е дошъл с Ubuntu не означава много. Има модели, които идват с ... FreeDOS ... съмнявам се да можете да свършите много неща с него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Целия линукс е една голяма съвкупност от драйвери. Ако нещо не тръгва, има голяма вероятност да няма драйвер за него.

Гледай да е с колкото може по-ново ядро. Усу е барнато Убунту. По-добре сложи истинско Убунту.

Аз предполагам, че повечето функции ще работят. Някои специални бързи клавиши, може да не работят. До сега не съм пробвал лаптоп, на който всичко да му работи с който и да е линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И е коректно да се обясни, че за това не е виновен Линукс, а тъпите разработчици, които ги мързи да напишат драйвъри за Линукс. Тогава подобни проблеми нямаше да има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И е коректно да се обясни, че за това не е виновен Линукс, а тъпите разработчици, които ги мързи да напишат драйвъри за Линукс. Тогава подобни проблеми нямаше да има.

Не са виновни "тъпите" разработчици, а "тъпите" им шефове, които не плащат за това...А ако горепосочените все пак са тъпи, то какво да кажем за потребител, който си инсталира ОС без пълна поддръжка за хардуера, който се ползва. При това не е платил и стотинка, но има претенции...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разработчиците на кое?

Разработчиците на хардуер не пишат драйвери, но могат да споделят/публикуват цялата нужна за написването на драйвер информация.

Липсата на подобна информация е причината за липса на двайвери, а не мързела или липсата на заплащане, които са много по-малък фактор в случая. Затова и напоследък е модерно да се прави Open Source Hardware.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разработчиците на кое?

Разработчиците на хардуер не пишат драйвери, но могат да споделят/публикуват цялата нужна за написването на драйвер информация.

Липсата на подобна информация е причината за липса на двайвери, а не мързела или липсата на заплащане, които са много по-малък фактор в случая. Затова и напоследък е модерно да се прави Open Source Hardware.

И обяснението ти защо липсва такава информация? Разработчиците (не зависимо на хардуер или софтуер) НЕ могат да публикуват информацията, за която говориш, защото не е тяхна. А собствениците ѝ, не са склонни да го правят, защото разкрива твърде много за самия хардуер, което е силно нежелателно, предвид конкуренцията в сектора. Open source hardware :D ще доживеем и ще видим. За разлика от софтуера, там инвестициите са гигантски и не може всеки да седне и да си произвежда чипове. Хората се избиват за патенти и за IP, и т.н. Всичко, което е отворено, е такова дето е известно всеки му, но не и ново. Няма и как да бъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък мисля че,трябва до един разработчик на хардуер да седи един софтуерен  :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз пък мисля че,трябва до един разработчик на хардуер да седи един софтуерен  :P

То винаги има обратна връзка. Всеки хардуер се прави с някаква идея, какъв софтуер ще го ползва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не трябва да съдим само разработчиците за това, има доста случаи, в които и сами те дистрибуцийте са виновни. На скоро самият Linus Torvalds  се беше карал със момчетата от Федора, заради живите cd-та, и това ,че нямат  "регенерирани изображения" които да включват най-новите версии на ядрото предлаго в хранилищета на федора.

Нали се сещата, че ако една дистрибуция не актуализира образите си, с по нови ядра, то доста вероятно е ако си купите нов хардуер, той да не работи. Тъй като в самият образ е старо ядрото, въпреки, че в хранилищата е по-ново. Ако проблема е в безжичната карта и не може да се конектирате, едва ли ще може да актуализирате и да се насладите на интернет.

Може да прочетете тук:

edit:

Незнам, за другите дистрибуций, но мога да кажа за Арч, едно време и те беха така, правиха един  образ и с него си караха доста време, дори в некои случаи даже до, една година. По късно го смениха това, поради същите пречини по-горе, също поради, многото проблеми с които се сблъскваше потребителя, тъй като, Арч е ролинг дистро и сами може да си представите какво е, ако да кажем половин година не сте актуализирал, и решите да го направите.

Сега ако погледнете последният на образ на Арч е от 2014.04.01

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И обяснението ти защо липсва такава информация? Разработчиците (не зависимо на хардуер или софтуер) НЕ могат да публикуват информацията, за която говориш, защото не е тяхна. А собствениците ѝ, не са склонни да го правят, защото разкрива твърде много за самия хардуер, което е силно нежелателно, предвид конкуренцията в сектора. Open source hardware :D ще доживеем и ще видим. За разлика от софтуера, там инвестициите са гигантски и не може всеки да седне и да си произвежда чипове. Хората се избиват за патенти и за IP, и т.н. Всичко, което е отворено, е такова дето е известно всеки му, но не и ново. Няма и как да бъде.

Аз попитах за кои разработичици става дума (в случай, че ви е убягнало първото изречение от поста ми).

Не сметнах за нужно, да обяснявам защо производителите не са склонни да публикуват информацията, защото според мен това е очевидно. Желателно? Интересно защо Intel могат да публикуват достатъчно информация, а Nvidia, ATI и други да се правят на oщипани госпожици. Както и да е ... това си е тяхно решение.

Open Source Hardware има, че даже и български и се харчи сравнително добре - например https://www.olimex.com/  Не мисля, че всичко, което е отворено е било известно на всеки преди да стане такова. Може би се бъркате с факта, че когато една технлогия е затворена, то хората могат просто да я обикалят като голям камък. Някой ще чопне камъче, друг друго камъче и така докато се постои къщичка с тези камъчета. А това е времето което приемате, че е минало, докато технологията стане по-отворена. А тя просто не е мръднала.

Може би сте чували за Firebird, за това какво беше преди и до къде стигна като затворен код и къде е сега като отборен код. Питайте хората от Олимекс, колко ревизии са правили на продуктите си, защото идеи, грешки и т.н. са дошли от ... потребителите, които имат схемите и могат да ги "подобрят".

Нещата не са черни и бели, както и технологиите не са чак толкова неизвести, че да трябва да бъдат крити толкова, колкото се оитват да ви убедят производителите. Може да се публикува достатъчно информация за да се направи дрейвер и без да се разкриват толкова критите "технологии". Да, едва ли някога ще станат напълно Open Source Hardware, но и няма да са като в сегашното положение, когато имаме драйвер от производител, който прави това, това и това, но пък драйвера с отоврен код прави онова и онова.

Колкото до това дали деден хардуер се прави с идеята да работи с определен софуер - мисля, че е написано още в първия ми поста в темата.

Поздрави :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
...

Мен производителите с нищо не се опитват да ме убедят... Аз го виждам с очите си...

Олимекс - ми ок, ама какъв пазар има? Сравнявайки го с ATI и nVidia? И какво ново предлага (като хардуер)? Интел е нормално да си отварят хардуера (имаш предвид видеото вероятно), то тяхното основно ноу-хау не се състои в неща, за които се пишат драйвери и сравнението с nVidia и ATI е грешно. БТВ я виж къде е отворения код в интелските мрежови карти, а? Фърмуеъра, където е важното, да не би да е отворен? Ами за WiDi дали има драйвери?

Firebird. Сравнението на опън сорс хардуер и софтуер е издъно погрешно. Нищо общо нямат нещата.

И изобщо не си прав за разкриването. Ако говорим за ниското ниво, трябва да публикуват всички регистри, значението им, стойностите им, т.н. А ако сами си пишат драйверите, може драйвера изцяло да скрива цял блок. Така функциите му ще са там, но никой няма и да подозира, какво ги прави. Също фините настройки ще са скрити, спирайки конкуренцията от директни сравнения или reverse engineering.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен производителите с нищо не се опитват да ме убедят... Аз го виждам с очите си...

Олимекс - ми ок, ама какъв пазар има? Сравнявайки го с ATI и nVidia? И какво ново предлага (като хардуер)? Интел е нормално да си отварят хардуера (имаш предвид видеото вероятно), то тяхното основно ноу-хау не се състои в неща, за които се пишат драйвери и сравнението с nVidia и ATI е грешно. БТВ я виж къде е отворения код в интелските мрежови карти, а? Фърмуеъра, където е важното, да не би да е отворен? Ами за WiDi дали има драйвери?

Firebird. Сравнението на опън сорс хардуер и софтуер е издъно погрешно. Нищо общо нямат нещата.

И изобщо не си прав за разкриването. Ако говорим за ниското ниво, трябва да публикуват всички регистри, значението им, стойностите им, т.н. А ако сами си пишат драйверите, може драйвера изцяло да скрива цял блок. Така функциите му ще са там, но никой няма и да подозира, какво ги прави. Също фините настройки ще са скрити, спирайки конкуренцията от директни сравнения или reverse engineering.

Измествате дискусията в плоскостта на отворения код.

Дали му пука на човека дали даден драйвер е изцяло с отворен код или просто иска да работи?

Вече написах, че е достатъчно да се публикува информация достатъчна за да се създаде драйвер и устройството да работи кадърно и нормално. Дали е изцяло базиран на отворен код или не в случая е без значение. Иска се да работи и то добре.

Кой ще прави reverse при положение, че всичко е отворено е отвъд моите разбирания.

Колкото до пазара - питайте тях. Аз дадох пример за фирма занимаваща се с това. Ще мисля за проблемите на големите NVidia или ATI, когато стана голям колкото тях ...

Не виждам особенна разлика между отворен хардуер и софтуер. Принципите са едни и същи. Идеите зад тях също. Паралели колкото искате. Разлики ... едното можеш да го пипнеш ... другото ... не.

И тъй като темата все пак е: "Трябва ли да се инсталират драйверите ..." аз смятам, че повече нямам какво да кажа по нея :)

Лека вечер от мен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

FUCK NVIDIA И ATI!!!

Сега лека и от мен :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

P.S. Това, че лаптопа ви е дошъл с Ubuntu не означава много. Има модели, които идват с ... FreeDOS ... съмнявам се да можете да свършите много неща с него.

Не си много убеден, нито наясно с това, което си написал (ако въобще го проумяваш, или пишеш от прекалено малко опит с линукс като цяло)! За Free Dos-а е ясно, но за Линукс да го пишеш, пък и особено за Убунту е просто глупаво ;)

Самият лаптоп дайде с инсталирано ubuntu

УСУ-то, което искаш да инсталираш е базирано на Убунту, но с KDE работна среда т.е. Kubuntu! Много е лесно да провериш дали ще може да работи лаптопа ти с УСУ, защото е Live Distro! Просто стартираш от диска и чакаш да зареди до десктоп, и ако ти работи всичко (включително ефектите - прозрачност, превъртане на двата екрана които са по подразбиране, при отворен прозорец и поставяне на мишката долу в лентата върху иконката на този отворен прозорец, да се покаже малък такъв (както е всъщност при Уин.7) и т.н.), то значи нямаш никаква нужда от драйвери и спокойно можеш да инсталираш ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от GermanecaBG
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
    • от MasterOfPupets2
      Здравейте преди няколко дена си инсталирах Kali Linux на стария ми компютър и започнах да разучавам. Целта ми беше и все още е една единствена: обучение. Пробвах се да разбия собствения си инстаграм но не стана. Някой има ли опит в тази сфера и може ли да отдели малко време да ми каже това онова. Отново казвам само с обучителна цел.
    • от The Piper
      Имам проблем с принтер HP M1120N,инсталирам му "hplip 3.19.5" и всичко се инсталира без проблем.След това иска някакъв плугин и ми дава грешка.
      Linux Mint 19.1
      Cinnamon 4.0.10
      Ядро 4.15.0-50
      Грешката е следната:
      HP Linux Imaging and Printing System (ver. 3.19.5) Plugin Installer ver. 3.0 Copyright (c) 2001-18 HP Development Company, LP This software comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to distribute it under certain conditions. See COPYING file for more details. Plug-in version: 3.19.5 Installed HPLIP version: 3.19.5 Number of files to install: 64 Plugin installation failed error: Python gobject/dbus may be not installed error: Plug-in install failed. Някой ако може да помогне,защото вече два дена са занимавам с този принтер.

• Дарение

• Добави ново...