Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

gdvl

Запитване за ОС на лаптоп.

Препоръчан отговор

Здравейте на всички.

Карам по същество.Имам слаб лаптоп ( Acer 3000 series , 1.80  процесор , 512 рам). В момента на него има инсталиран уиндоус хп . ХП-то някак си ми се струва , че влачи или идва малко тежък за тая машинка.Моля да ми препоръчате Линукс дистрибуция ,която според Вас ако е възможно да върви горе долу гладко на тази антика.Лаптопа се ползва само за браузване и нищо друго.Инсталирам съм и преди убунту на други машини (мои) и долу горе знам долу горе кое как се прави.Единствено може би ще имам проблем с флаш плейара.Ако Ви е удобно може да ударете едно рамо как да сложа флаша след като избера  дистрибуцията.Извинете ме ако съм объркал някои термин и правописните грешки.Благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При теб, нещата са сложни заради sis видеокартата, която не е от най- добре поддържаните. 

Запиши на диск образ на 32 битово Lubuntu 12.04 (първият адрес за сваляне).

http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/12.04/release/

Стартирай системата от Live CD и виж, дали ще ти разпознае хардуера - най- вече видеокартата. Виж, дали имаш нормално изображение и дали ще можеш да се свържеш към мрежата. 

Ако имаш проблеми с работата от диска, изобщо не инсталирай.

На този малък диск не те съветвам да оставяш ntfs дял. Просто, прехвърли важните данни на външен носител и преоразмери диска, като оставиш само два дяла - един дял от 2-3 ГБ за виртуална памет (swap дял) и цялото останало пространство правиш на един дял, форматиран в ext4, на който задаваш да се инсталира кореновата файлова система. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

windows xp с класик тема... със тоя sis забрави линуксa...  все пак ако ти се пробва - ubuntu 10.04 LTS със спрени ъпдейти...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драйвърът за sis не е актуализиран от години, така, че няма значения дали ще инсталира Ubuntu 10.04 (основният сървър си е активен), Debian 6 (чиято поддръжка удължиха до Февруари 2016г.), или Lubuntu 12.04. Драйвърът е един и същ, въпросът е, дали ще подкара тази видеокарта. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявам се за закъснението.Просто не бях в нас.Инсталацията ще бъде от флашка понеже цд/двд устройството не работи.Може ли да ми препоръчате някоя програма с която да кача линукса на флашката.Сори за невежеството.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лоши новини колеги.Сложих lubuntu-то успешно на флашката.За съжаление обаче ,когато дам на "try lubuntu without installing" машинката забива , по точно замръзва и дисплея се размазва.Същият е резултата , когато натисна  за инсталация.Това ми говори , че явно е от видеото , както и Вие предположихте по горе.Някакви други идеи да имате и разбира се ако искате да ги споделите , с радост бих ги пробвал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Драйвера за видеото ще ти е един и същ  на всички  линукс дистрибуции без значение  на какво са базирани.  Може да пробваш  Lubuntu/Alternate_ISO ако с него  тръгне инстала ще си на мода.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опитай и този образ http://ftp.linux.ro/stella/Stella6.5_i386.3.iso

Докато не подкараш системата от Live CD, изобщо не се опитвай да инсталираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, в тази версия са забравили да добавят GRUB на носителя, а ядрото е PAE.

Добър начин, човек, опитал Debian за първи път да се откаже от нея завинаги.

Общо взето Debian изобщо не обръщат внимание на Live CD - тата и се отнасят доста небрежно към пакетите в тях. Примерно - да пропуснат да включат пакети за свързване към мрежата или GRUB е нещо съвсем обичайно. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обичайно за "сериозна" дистрибуция или като цяло  :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дистрибуцията е сериозна, но никога не са се отнасяли сериозно към Live CD-тата. 

Класическата инсталация си е от DVD-1. Там няма пропуски. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...