Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

SolidSoul

Лаптоп за графичен дизайн

Препоръчан отговор

Здравейте,

От няколко дни не съм ставал от компютъра за да търся подходящ монитор. Преди два дни се ориентирах към Dell U2413, но тъй като съм много зле с хардуера на компютрите изобщо не се сетих че с моята стара видео карта няма да мога да го използвам с максимално качество.Видео картата ми е Ati Readon HD 2600 (поне така пише на етикета върху лаптопа Asus F3KA). От шест години изобщо не съм се интересувал от развитието на компютрите и от два дни насам разглеждам всякакви характеристики и ми е трудно да разбера описанието на видео картите. Вече дори има компютри с две видео карти Уоу. Пускам тази тема защото главно не мога да се справя със следните проблеми:

1 - Не знам как да разбера, че видео картата на лаптопа ще може да изкара резолюция към монитора поне 1920х12002 - Ако монитора на лаптопа е с резолюция 1280х800 това означа ли че не може да изкара по висока рез към отделен монитор3 - Мога ли да изкарам рез 1920х1200 през HDMI. Доколкото разбрах от гугъл за такава резолюция ми трябва dvi или display port, но 99% от лаптопите които се предлагат в теми като тази са без тези изходи.

Като цяло още не съм намерил продукт който да има следните изисквания:

IPS Display с матово покритиеDVI или Display PortВидео карта с поне 1гб памет и с възможност за изкарване на пълна резолюция, цветопредаване и всичко необходимо за да се възползвам от пълните възможности на монитор Dell U2413RAM минимум 4 гб

Поне 2GHz процесор

Четец на памет карти

Цена 650 лв. Знам че парите са малко, затова търсих лаптопи от 1300 лв но и при тях не открих тези няколко простички изисквания.

Ако някой реши да помогне с избора нека да е до 650 лв втора употреба или нов но от 2-3 годинишни модели.

Мога да пазарувам от европейския иБей, така че не се ограничавайте само с българския пазар.

Ориентирал съм се към Asus, Lenovo и Dell, но това е само предпочитание, не изискване.

Лаптопа ще се използва главно за Photoshop CS5, Corel Painter Lite, Lightroom

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1. Всеки съвременен лаптоп може да изкара желаната от теб резолюция, дори HDMI 1 позволява 1920х1200 а по - новите ревизии много повече. В момента е актуален HDMI 1.4 (има и 2.0, но за този стандарт тепърва ще излизат у-ва)

2. Няма значение с каква резплюция е монитора на лаптопа.

3. Можеш

Малко повече информация - http://en.wikipedia.org/wiki/HDMI

Лаптопи ще ти предложат колегите :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре в такъв случай можеш ли да ми потвърдиш че моята карта със сигурност не става за Dell U2413.

Аз потърсих информация и пишеше че мога да изкарам с DVI максимум резолюция 1024х768 към TV, но може да съм в грешка. 

Лаптопа ми е Asus F3KA с карта Ati Readon HD 2600. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според този сайт http://www.bootic.com/ati/electronics/computers/computer-components/i/o-cards-and-adapters/video-cards-and-adapters/ati-mobility-radeon-hd-2600-xt видео картата ти поддържа максимална резолюция от 1920x1200 при single link DVI Connection. Тук -> http://en.wikipedia.org/wiki/Dual-link_DVI#Dual-link_DVI има някаква информация за DVI single и dual link connections. Обаче попаднах на един форум където се оплакват, че не могат да подкарат widescreen резолюция с тая видео карта и някои бяха със същия модел лаптоп като твоя.

Изчакай някой колега да се включи в темата или ако имаш възможност да вземеш един DVI кабел от приятел и да пробваш какво ще стане, все пак оплакванията на които попаднах бяха от 2008г и може да са обновили driver-ите на видео картата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имам DVI-Dual Link на лаптопа и на сайта който си дал пише че мога да изкарам резолюция 2560х1600 което малко ми е съмнително. Това Xt накрая на тази видео карта ме кара да си мисля че е друг модел, но аз не разбирам така че по добре да не говоря глупости.

Покупката на лаптоп не беше предвидена и ще се радвам ако не ми се наложи в крайна сметка да си купувам нов. А и като цяло не намирам такива с DVI изход което за мен е лошо защото DVI е с повече възможности от HDMI и не разбирам защо го изключват от допълнителните екстри.

Благодаря за отговорите. Дано и други да се намесят в темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оп извинявай не съм видял че има XT накрая :) По принцип DVI вече е стар интерфейс, а HDMI е по - нов и по - компактен с възможност да предава и звук, на лаптопите слагат главно HDMI и VGA.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За съжаление и двата са с TN матрица. На мен ми трябва с IPS. Разполагам с 650 лв. Сега започнах да се замислям дали не е по-добре да си остана със стария лаптоп, а за графичен дизайн да си взема настолен. Така или иначе ще си купя отделно и монитор. А и вкъщи имам настолен компютър, но е много стар и се чудя дали не мога да му сменя само видео картата и да си реша проблема или ще се наложи след това да сменя и други части. Какво мислите вие по този въпрос?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За графичен дизайн ви трябва на първо място процесор, а не толкова видеокарта. За 650лв трудно ще вземете лаптоп за графичен дизайн, а да искате IPS е нереално. Поне аз не съм срещал лаптоп с IPS в този ценови диапазон. Най-добре настолен ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно ли е да сменя само процесора и видео картата на стария ми настолен компютър, за да реша проблема си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За графичен дизайн ви трябва на първо място процесор, а не толкова видеокарта. За 650лв трудно ще вземете лаптоп за графичен дизайн, а да искате IPS е нереално. Поне аз не съм срещал лаптоп с IPS в този ценови диапазон. Най-добре настолен ;)

Това не е много точно. При много операции съвременния софтуер ползва графичния процесор за ускоряване на операциите. Така че би имало сериозна полза от добра видеокарта

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се. Но със слаб процесор докато слага ефектите на фотошопа ще му се разкажа играта на всеки.  Щом видеокарта като Ати Радеон 5470м на мен ми върши работа в 3д програми и елементарен графичен дизайн. При малък бюджет според мен това е нещо с което може да се направи поне временен компромис.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Възможно ли е да сменя само процесора и видео картата на стария ми настолен компютър, за да реша проблема си?

А какъв ти е стария настолен компютър?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво мислите за този компютър:

http://desktop.bg/computers-dell-Inspiron_3847-dell_inspiron_3847_5397063476756

Видях в друга тема че хората са негативно настроени към този модел, но не разбрах дали става въпрос за лаптопа или за настолния.

Ще има ли проблеми с охлаждането?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дънна платка - каква?...

Захранване 300W - какво?...

Диск - марка и модел?...

А това са трите компонента, които най-често дават дефекти при готовите конфигурации.

По-добре си пусни отделна тема за сглобяване на компютър, има компетентни колеги, които ще ти препоръчат (предполагам) качествена машина със същите възможности за по-малко пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Единственото което аз виждам притеснително е слабото захранване

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Видях в друга тема че хората са негативно настроени към този модел, но не разбрах дали става въпрос за лаптопа или за настолния.

Ще има ли проблеми с охлаждането?

Както написа ''RudeBoy'' насочи се към раздела за нови конфигурации и части. За тези пари със сигурност може да се сглоби нещо по-производително ако държиш на настолен компютър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както и че за същите пари ще си вземе същата конфигурация с по-добро захранване и нормална видеокарта. Тази която е сложена в момента е смешна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сглобяването на компютъра аз ли трябва да го направя? Неспособен съм на това. Вкъщи имам един стар настолен, но дори не знам къде да погледна за да видя примерно с каква дънна платка е. Защото се поинтересувах как става смяната на една видео карта и се оказа че трябва да видя първо дали ще стане на това дъно. Вероятно после трябва да се съобразя с още 10 неща за които ще разбера по трудния начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пуснете тема за настолна конфигурация, колегите ще ви кажат всичко, което ви трябва ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам един въпрос преди да пусна другата тема.

На монитора който смятам да си купя имам няколко usb и четец на карти. Мога ли да ги използвам по същия начин като на компютъра. Ако си служа карта в четеца или флашка в usb-то мога ли да копирам файлове в компютъра си или монитора ги отваря само за разглеждане на снимки и видео.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, може.

Мониторът сам по себе си не отваря нищо. Той просто играе ролята на USB хъб, след като го свържеш с допълнителен кабел към компютъра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...