Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

jerii

Криптиран хард диск

Препоръчан отговор

Здравейте, приятелката ми е решила да си инсталира сама Ubuntu 14.04, но при инсталацията е криптирала диска и сега, когато си включи лаптопа, още преди да започне да зарежда и иска парола, пък това я дразни и иска да го махна, пък не знам как.. Моля ви за помощ, че ме опява :D ..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, приятелката ми е решила да си инсталира сама Ubuntu 14.04, но при инсталацията е криптирала диска и сега, когато си включи лаптопа, още преди да започне да зарежда и иска парола, пък това я дразни и иска да го махна, пък не знам как.. Моля ви за помощ, че ме опява :D ..

Страхувам се че ако е криптиран целия диск е най-просто да се копират файловете някъде и да се преинсталира

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисията е почти да не кажа невъзможна. Решението е това което е споменал колегата capnemo. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може и да стане трика, но зависи какво е криптирано?

Целият диск или само Home?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При инсталация на системата едва ли се е криптирал диска.На мен ми прилича,като пипано в БИОС.Различните модели имат различни защити там.Може да е зададено от БИОС,да се иска парола,при включване,за четене на диска.Аз така съм задал на един лаптоп.Включвам го,появява се екран на който пише,че диска е заключен и иска паролата.Въвеждам я,след което зарежда нормално.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При инсталация на системата едва ли се е криптирал диска.На мен ми прилича,като пипано в БИОС.Различните модели имат различни защити там.Може да е зададено от БИОС,да се иска парола,при включване,за четене на диска.Аз така съм задал на един лаптоп.Включвам го,появява се екран на който пише,че диска е заключен и иска паролата.Въвеждам я,след което зарежда нормално.

Показва се и логото на Ubuntu, така, че не мисля, че е пипано в биос

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И в БИОС е възможно, само че и пълно дисково криптиране е възможно, за втори път имам служебна машина с изцяло криптиран диск и ми иска парола след зареждане на БИОС

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега, намерих това в Интернет... Не знам дали ще се получи, но може да прочетеш какво са писали хората и да пробваш нещо... ;-)

http://ubuntu-ky.ubuntuforums.org/showthread.php?t=1134121

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Показва се и логото на Ubuntu, така, че не мисля, че е пипано в биос

И в БИОС е възможно, само че и пълно дисково криптиране е възможно, за втори път имам служебна машина с изцяло криптиран диск и ми иска парола след зареждане на БИОС

Подкрепям. И аз съм с такъв на работа. И също не мисля, че може да се премахне криптирането без копиране на цялата информация..

Колега, намерих това в Интернет... Не знам дали ще се получи, но може да прочетеш какво са писали хората и да пробваш нещо... ;-)

http://ubuntu-ky.ubuntuforums.org/showthread.php?t=1134121

Това е само за една папка. И реално пак копира данните.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето какво изписва, когато трябва да се въведе парола - Unlocking the disk /dev/disk/by-uuid/и тук нещо като дълъг код/ (sda5_crypt)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако е криптиранa само Home, може дa направиш backup и после да я истриеш,  и създадеш нов Home/ дир.

Ако е целият диск, мисля, че е невъзможно, тъй като ще трябва да премахнете всичко от диска.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето какво изписва, когато трябва да се въведе парола - Unlocking the disk /dev/disk/by-uuid/и тук нещо като дълъг код/ (sda5_crypt)

Я изпиши mount или mount-l да видим какво имаш монтирано на /dev/sda5.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Я изпиши mount или mount-l да видим какво имаш монтирано на /dev/sda5.

/dev/mapper/ubuntu--vg-root on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw)none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755)none on /sys/fs/pstore type pstore (rw)/dev/sda1 on /boot type ext2 (rw)binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd)gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=grishy)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Подкрепям. И аз съм с такъв на работа. И също не мисля, че може да се премахне криптирането без копиране на цялата информация..

Това е само за една папка. И реално пак копира данните.

Ами 1 папка..., толкова... Ако целия диск е криптиран няма как да стане без преинсталация (проверено и на други места в Интернет)... Капитана (capnemo) си го е казал и по-горе...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

/dev/mapper/ubuntu--vg-root on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw)none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755)none on /sys/fs/pstore type pstore (rw)/dev/sda1 on /boot type ext2 (rw)binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd)gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=grishy)

Тоест sudo fdisk -l. Грешката е моя...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоест sudo fdisk -l. Грешката е моя...

Disk /dev/sda: 1000.2 GB, 1000204886016 bytes255 heads, 63 sectors/track, 121601 cylinders, total 1953525168 sectorsUnits = sectors of 1 * 512 = 512 bytesSector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytesI/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytesDisk identifier: 0x00004d1e   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System/dev/sda1   *        2048      499711      248832   83  Linux/dev/sda2          501758  1953523711   976510977    5  ExtendedPartition 2 does not start on physical sector boundary./dev/sda5          501760  1953523711   976510976   83  LinuxDisk /dev/mapper/sda5_crypt: 999.9 GB, 999945142272 bytes255 heads, 63 sectors/track, 121569 cylinders, total 1953017856 sectorsUnits = sectors of 1 * 512 = 512 bytesSector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytesI/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytesDisk identifier: 0x00000000Disk /dev/mapper/sda5_crypt doesn't contain a valid partition tableDisk /dev/mapper/ubuntu--vg-root: 991.5 GB, 991466356736 bytes255 heads, 63 sectors/track, 120538 cylinders, total 1936457728 sectorsUnits = sectors of 1 * 512 = 512 bytesSector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytesI/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytesDisk identifier: 0x00000000Disk /dev/mapper/ubuntu--vg-root doesn't contain a valid partition tableDisk /dev/mapper/ubuntu--vg-swap_1: 8430 MB, 8430551040 bytes255 heads, 63 sectors/track, 1024 cylinders, total 16465920 sectorsUnits = sectors of 1 * 512 = 512 bytesSector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytesI/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytesDisk identifier: 0x00000000Disk /dev/mapper/ubuntu--vg-swap_1 doesn't contain a valid partition table

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Махането само с преформатиране ще стане.Обаче си мисля, че има и друг вариант. Може да настроиш boot image да отваря диска с предварително зададена парола. Някой, който познава стартирането на Ubuntu може да ти помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преинсталирах й лаптопа отново с същата версия на убунту, и се оправи. Мерси за помощта :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...