Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Гост

Кои процеси са ненужни?

Препоръчан отговор

Гост

Публикувано изображение

Кои процеси са ненужни и е възможно да ги махна? Целта ми е да го оптимизирам максимално възможно... (Не ми задавайте въпроси от рода на: за какво ти е да го "оптимизираш"..)

post-327283-0-21115400-1398789738_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не ползвате самба шер има два процеса, които можете да спрете: smbd и nmbd

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Ако ми обясниш това какво е би било добре. Информацията в гугъл нищо не ми говори хахах...Наистина тези процеси заемат нищожен ресурс но все пак искам да ги няма максимално...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ми обясниш това какво е би било добре. Информацията в гугъл нищо не ми говори хахах...Наистина тези процеси заемат нищожен ресурс но все пак искам да ги няма максимално...

Ключова дума samba (не танца, а за линукс). Ще трябва да се научите и сам да си намирате поне малко информация!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Samba е сървър, който предоставя споделяне на файлове към Уиндоус. Ако нямаш папки които искаш да се виждат от уиндоус може да не го ползваш.Обаче, ако не знаеш дали ти трябват, как ще ги "махнеш"? :) И ми се струва по-редно като ще оптимизираш толкова на дребно (и безсмислено) да беше почнал от това да не ги инсталираш на системата си изобщо...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

his program is part of the samba(7) suite.

smbd is the server daemon that provides filesharing and printing services to Windows clients. The server provides filespace and printer services to clients using the SMB (or CIFS) protocol. This is compatible with the LanManager protocol, and can service LanManager clients. These include MSCLIENT 3.0 for DOS, Windows for Workgroups, Windows 95/98/ME, Windows NT, Windows 2000, OS/2, DAVE for Macintosh, and smbfs for Linux.

An extensive description of the services that the server can provide is given in the man page for the configuration file controlling the attributes of those services (see smb.conf(5). This man page will not describe the services, but will concentrate on the administrative aspects of running the server.

Please note that there are significant security implications to running this server, and the smb.conf(5) manual page should be regarded as mandatory reading before proceeding with installation.

A session is created whenever a client requests one. Each client gets a copy of the server for each session. This copy then services all connections made by the client during that session. When all connections from its client are closed, the copy of the server for that client terminates.

The configuration file, and any files that it includes, are automatically reloaded every minute, if they change. You can force a reload by sending a SIGHUP to the server. Reloading the configuration file will not affect connections to any service that is already established. Either the user will have to disconnect from the service, or smbd killed and restarted.

Аз знам как да търся информация още преди да пиша тук проверих процесите... Просто очаквах някакъв по подробен на бълг. отговор... 

Не съм ги инсталирал аз бяха си там...Страх ме е да го махам данеби да е свързано нещо с openvz понеже съм на vps ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

sudo service smbd stop

sudo service nmbd stop

Последния демон не е задължително да се спира ако има услуги изискващи наличието на NetBIOS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
[email protected]:~# sudo service nmbd stopnmbd: unrecognized [email protected]:~# sudo service smbd stopsmbd: unrecognized service

Хмм?

пробвайте само с

sudo service smb stop

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно уточнение - sudo е излишно при root привилегии, не че е грешно де. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

[email protected]:~# sudo service smb stop

smb: unrecognized serviceНе става....Вероятно наистина е от хостинга хмм...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[email protected]:~# sudo service smb stop

smb: unrecognized serviceНе става....Вероятно наистина е от хостинга хмм...

какво връща

ls -l /etc/init.d

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

-rwxr-xr-x 1 root root  3449 юли 27  2013 bind9

-rwxr-xr-x 1 root root  1276 окт 15  2012 bootlogs

-rwxr-xr-x 1 root root  1281 юли 14  2013 bootmisc.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  3816 юли 14  2013 checkfs.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  1099 юли 14  2013 checkroot-bootclean.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  9673 юли 14  2013 checkroot.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  3033 юли  3  2012 cron

-rwxr-xr-x 1 root root  1329 окт 15  2012 halt

-rwxr-xr-x 1 root root  1423 окт 15  2012 hostname.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  3880 дек 11  2012 hwclock.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  7592 апр 28  2012 kbd

-rwxr-xr-x 1 root root  3463 дек  5  2011 keymap.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  1293 окт 15  2012 killprocs

-rwxr-xr-x 1 root root  1990 май 20  2012 kmod

-rwxr-xr-x 1 root root   674 окт 23  2013 modules_dep.sh

-rwxr-xr-x 1 root root   995 окт 15  2012 motd

-rwxr-xr-x 1 root root   670 фев 23  2013 mountall-bootclean.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  2128 фев 23  2013 mountall.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  1508 юли 14  2013 mountdevsubfs.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  1413 юли 14  2013 mountkernfs.sh

-rwxr-xr-x 1 root root   678 фев 23  2013 mountnfs-bootclean.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  2440 окт 15  2012 mountnfs.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  1731 юли 14  2013 mtab.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  4322 мар 14  2013 networking

-rwxr-xr-x 1 root root  1313 юни 30  2012 plymouth

-rwxr-xr-x 1 root root   725 юни 30  2012 plymouth-log

-rwxr-xr-x 1 root root  1346 май 20  2012 procps

-rwxr-xr-x 1 root root  3092 мар 17  2013 quota

-rwxr-xr-x 1 root root  1959 мар 17  2013 quotarpc

-rwxr-xr-x 1 root root  6120 окт 15  2012 rc

-rwxr-xr-x 1 root root   782 окт 15  2012 rc.local

-rwxr-xr-x 1 root root   117 окт 15  2012 rcS

-rw-r--r-- 1 root root  2427 окт 15  2012 README

-rwxr-xr-x 1 root root   639 окт 15  2012 reboot

-rwxr-xr-x 1 root root  1074 юли 14  2013 rmnologin

-rwxr-xr-x 1 root root  2344 юни 15  2012 rpcbind

-rwxr-xr-x 1 root root  4395 окт  4  2011 rsync

-rwxr-xr-x 1 root root  3054 мар  5  2013 rsyslog

-rwxr-xr-x 1 root root  3023 авг 15  2013 samba

-rwxr-xr-x 1 root root 10536 юни  9  2013 saslauthd

-rwxr-xr-x 1 root root  1163 сеп 16  2012 screen-cleanup

-rwxr-xr-x 1 root root  3200 окт 15  2012 sendsigs

-rwxr-xr-x 1 root root   590 окт 15  2012 single

-rw-r--r-- 1 root root  4290 окт 15  2012 skeleton

-rwxr-xr-x 1 root root  3881 фев  8  2013 ssh

-rwxr-xr-x 1 root root   714 юни 28  2012 sudo

-rwxr-xr-x 1 root root  8827 ное  8  2012 udev

-rwxr-xr-x 1 root root  1179 авг 19  2012 udev-mtab

-rwxr-xr-x 1 root root  2721 апр  9  2013 umountfs

-rwxr-xr-x 1 root root  2195 апр  9  2013 umountnfs.sh

-rwxr-xr-x 1 root root  1122 окт 15  2012 umountroot

-rwxr-xr-x 1 root root  3111 окт 15  2012 urandom

-rwxr-xr-x 1 root root   229 окт 23  2013 vzreboot

-rwxr-xr-x 1 root root  1830 ное 19  2010 wide-dhcpv6-client

-rwxr-xr-x 1 root root  2063 окт  6  2013 xinetd

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
sudo service samba stop

и след това

chkconfig samba off

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

[email protected]:~# sudo service samba stop

[ ok ] Stopping Samba daemons: nmbd smbd.

[email protected]:~# chkconfig samba off

-bash: chkconfig: командата не е открита

демоните са спрени, но при следващия рестарт ще се пуснат. Инсталирайте си chkconfig за да ги махнете от автоматично стартиране

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Или просто да изтрия файла ;д..Нещо друго за махане има ли?(друг процес)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Или просто да изтрия файла ;д..Нещо друго за махане има ли?(друг процес)

не, по-добре деинсталирайте самба

Зависи от това, какво мислите да правите с този сървър. Иначе останалото по-добре не го пипайте (защото нямате знанията)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С каква цел по-точно е оптимизацията.Демоните които имате стартирани са в по-голямата си част най-основните. Ако е примерно с цел по-ниска консумация на RAM памет, по-добре инсталирайте zram например, което ще е доста по-ефективно от самоцелно спиране ( или триене ) на сървиси.Та наистина е важно да се разбера, какво по-точно искате да "оптимизирате"

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Незнам кое дистро ползвате?

МОже да пробвате като добавите /sbin/ пред кoмандата.

sudo /sbin/service samba stop 

или със /etc/init.d

sudo /etc/init.d/samba stop

После за да забраните да стартира при Boot.

sudo /sbin/chkconfig samba off

За да придобием по добра педстава за стартираните ви процеси.

sudo /sbin/service --status-all

или

sudo /sbin/chkconfig --list

Когато знаем със точност кои сервизи са стартирани, сигорно ще може, да ви помогнем повече.

Systemd бойкот!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Оправил съм се с samba..Относно zram ммм ще видя дали да го инсталирам но до колкото помня, няма да влияе добре на това което ще правя на въпросния VPS... Рам-а ми е достатъчен но все пак искам да намаля използването му от системните процеси минимално...Пф.. А сега имам друг проблем след като изпълних dist-upgrade впс-а умря...Всичко се сбози и го рестатирах с reboot -f да видя ще се оправи ли и при рестарта изкара това

The system is going down for reboot NOW!
shutdown: timeout opening/writing control channel /run/initctl
init: timeout opening/writing control channel /run/initctl

и така и не се стартира :Д...

на debian x64 wheezy е...

Има някаква несъвместимост с openvz някакъв initsys ... та за момента немога да кажа нищо повече понеже чакам да ми бъде оправен vps-a ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Има някаква несъвместимост с openvz някакъв initsys ... та за момента немога да кажа нищо повече понеже чакам да ми бъде оправен vps-a ...

Това надявам се ще ви научи да внимавате какво правите и да се придържате към минималистичния подход - колкото се може по-малко действия!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Това надявам се ще ви научи да внимавате какво правите и да се придържате към минималистичния подход - колкото се може по-малко действия!

Да определено... Доста време съм ползвам линукс на личния си компютър като съм сменил точно две дистрота за две години.. (като в момента ползвам OS X която е линукс базирана до колкото знам и нещата се сближават г/д...) няколко пъти се канех сега да се върна на centos но все се отказвам заради дизайна му хахах... ... Общо взето там съм нямал почти никакви проблеми(като сега последната година съм на ОС Х и съм доста учуден, че пасна идеално на моето ПЦ.... не съм му правил никакви кехтове и прочие... инсталирах му retail не пипаната версия и заспа... и няма никакво лагването което имах при линукса и виндос ... което е странно след като хардуера ми не е толкова хубав... )...Имам един въпрос zram до колкото помня кешира в диска или греша? Ако е така значи не ми върши работа понеже разчитам на бързината на рамта... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да определено... Доста време съм ползвам линукс на личния си компютър като съм сменил точно две дистрота за две години.. (като в момента ползвам OS X която е линукс базирана до колкото знам и нещата се сближават г/д...) ... Общо взето там съм нямал почти никакви проблеми...Имам един въпрос zram до колкото помня кешира в диска или греша? Ако е така значи не ми върши работа понеже разчитам на бързината на рамта... 

Извинете ме, но явно за тези две години не сте научил нищо. А OS X е базирана на FreeBSD, макар че Епъл са свършили много работа по нея. И немалко неща са различни. И сте нямал проблем с тази ОС защото Епъл не ви дават много възможности за манипулиране и омазване

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Аз съм научил колкото ми трябва за това което правя ;д !Това за Епъл вероятно е така.. Но повечето pc-та имат проблем с инсталацията и след нея на самата os х  :)Остава ми въпроса за zram някой можели да ми разясни за него на бг ако има желание.. Моля да се сдържаме към темата и следващите въпроси от мен...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...