Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Wildzet

Има ли смисъл да си инсталирам Linux?

Препоръчан отговор

Има ли смисъл да си инсталирам Linux? По-добре ли ще се справя компютъра на линукс отколкото на уиндоус(откъм натоварване)?  Голяма ли е разликата между  Linux и Windows 7? Ще ми тръгват ли игри(напр. WoW,CS1.6, Crisis, Ghost Warrior)? Трудно ли се инсталира? Моля и да ми препоръчате дистрибуция, чух че имало убунту или нещо такова ... Също така моля да ми кажете плюсовете и минусите на линукса ( с какво тази ОС е по-добра от уиндоус 7...). Мерси предварително.

Процесор- DualCore Intel Pentium E5700, 3000 MHz (15 x 200)

Рам- 2х 2 ГБДъно- Gigabyte GA-G41MT-D3V  (1 PCI, 2 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN) ( това показва AIDA64) 

Видео- NVIDIA GeForce GT 440  (1 GB)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно не си запознат с Linux като цяло. Попрочети малко, тематиката по въпросите ти е доста обширна. :)

За игри забрави, освен да си ги подкарваш с Wine но не знам дали всички се поддържат. Относно това дали е Linux е по-добре спрямо Windows - зависи за самия теб. Ако предпочиташ свободния софтуер - мисля че е излишен коментара. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Помни, че линукс не е уиндоус! Имат голяма разлика - Ще ти дам пример с мотоциклет и автомобил - мотоциклетът може да замести автомобилът, но автомобилът има и своите плюсове и минуси. Например когато вали дъжд в автомобила няма да се намокриш, а на мотоциклета имаш специални дрехи които са като заместител на купето. Така че и линукс и уиндоус си имат своите минуси и плюсове. Да, можеш да успееш да пуснеш WoW например, както аз успях да пусна LOL и Cs 1.6 с Play on linux. Съветвам те първо да си инсталираш Linux , Ubuntu или Linux Mint, защото те са едни от най-лесните за работа дистрибуции на linux. Идват си с всичко, което ти трябва, като офис пакет например. Но отново те съветвам, да прочетеш малко повече в интернет за линукс и тогава да се пробваш. Пожелавам ти успех!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо, Линукс, не е както е Windows и да имаш Xp, Vista, 7, 8. Линукс е свободна система и всеки може да я модифицира както си иска. Така се появяват различни дистрибуции - Ubuntu, Fedora, имаме си дори българска УСУ, както и позабравеният вече Mint. И още мнооого други.Всеки "производител" модифицира по свой начин. След това идва визуалният интерфейс, който е е един, както е при Windows. Всъщност имаш избор м/у няколко.Като теглим чертата Линукс ти дава пълната свобода да правиш всичко. Но има едно "НО". Иска четене. Тук не ти го дават сдъвкано и изплюто, ами си иска да седнеш и да се разровиш...Друга разлика е, че (по принцип) не теглиш програмите, както на Windows, ами си има хранилища, от където инсталираш. Всъщност, най-точното сравнение е както е Android и GooglePlay магазина за приложения. Така мисля, че ще си представиш какво искам да ти кажа. не, че не може да се инсталират приложения и по другият начин, но ме разбираш какво имам в предвид, нали?За игрите е доста трудно. Не се правят за Linux толкова много. Някои ще тръгнат с Wine, но не всички.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

но ме разбираш какво имам в предвид, нали? 

Перфектно те разбрах. Благодаря на всички за бързите отговори, та за последно-повече или по-малко товари компютъра? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като теглим чертата Линукс ти дава пълната свобода да правиш всичко. Но има едно "НО". Иска четене. Тук не ти го дават сдъвкано и изплюто, ами си иска да седнеш и да се разровиш...

Оставам с впечатлението, че потребителите на Linux нямат много желание да помагат на начинаещите. За Linux трябвало да се чете, а за Windows едни хора ти казват, какво да правиш..

А тези, които ползват Windows и помагат изглежда са придобили знанията си по магически начин. Докато са си спяли безгрижно, например.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оставам с впечатлението, че потребителите на Linux нямат много желание да помагат на начинаещите. За Linux трябвало да се чете, а за Windows едни хора ти казват, какво да правиш..

А тези, които ползват Windows и помагат изглежда са придобили знанията си по магически начин. Докато са си спяли безгрижно, например.

Аз искам най-най основните неща. Не съм тръгнал да питам за някакви подробни програми и кодове... Доволен съм от това, което ми предоставиха като информация :) На мен ми стига. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай си някаква дистрибуция на виртуалка със VIrtualBox (има клипове в youtube как). Тествай я и виж какви са и възможностите. Като ти излезе трудност питай. За игри няма да стане от сега да знаеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук не съм много съгласен, и аз съм нов в ползването на Линукс и конкретно Убунту, но според мен си на това мнение, понеже потребителите на линукс имат по-голяма култура по отношение на програмирането ( за това подсказва желанието да разчупят "оковите") и прочие и взимат новаците, като мен за напреднали... знаеш ли колко ми беше трудно (и още ми е), като ти кажат нещо с два реда и да се чудиш как точно да го оправиш... Иначе според мен машината ми с подобни параметри върви по-добре с убунту, макар за подобна конфигурация разликата няма да е кой знае колко осезаема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай си някаква дистрибуция на виртуалка със VIrtualBox (има клипове в youtube как). Тествай я и виж какви са и възможностите. Като ти излезе трудност питай. За игри няма да стане от сега да знаеш.

Играя cs 1.6, League of legends, Team Fortress, Garry's mod и Dota 2 на линукс, така че, не съм съвсем съгласен за това, че не става за игри. Става стига да знаеш как да ги подкараш, Team Fortress, garry's mod и dota 2 имат версии за линукс в steam, така че само ги инсталираш и си готов.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да е и аз съм си играл ама той е начинаещ пък и иска много играчка ако нямат версия за Линукс  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като теглим чертата Линукс ти дава пълната свобода да правиш всичко. Но има едно "НО". Иска четене. Тук не ти го дават сдъвкано и изплюто, ами си иска да седнеш и да се разровиш...

Точно тук му е чар-а!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно мнение! Но нe съм съгласен :)

Има доста момчета тук, кoито всеки дeн помагат, не нa един и двама, начинаещи нa тема Линукс.

Стараеме се, да помагаме на всеки!

(Това звучи добре :))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако те пусна да работиш в конзола, каквато отдавана няма в Windows, а някакъв орязан промпт, още повече ще си избистриш впечатлението как се помага в Линукс. А, за това се иска четене! Когато Уиндоус потребителите схванете основната разлика между двете ОС , а именно, че в едната се щрака основно с мишка , а другата изисква и  работа в команден ред (независимо колко е напреднал и графичния интерфейс на различните линукс среди) ще схванете разликата.

Към автора на темата - хубаво е, че си  си написал изискванията. Кратък отговор НЕ! По добре ползвай Уиндоус 7. 

И понеже въпроса е доста общо зададен за Линукс (като за една ОС) , относно натоварване на системата -  да може  да бъде по лек от Уиндоус, като се избере по лека графична среда и съответно настрои.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

понеже потребителите на линукс имат по-голяма култура по отношение на програмирането

(програмиране != използване на ОС)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво значи: линукс не става за игри? 

По-истинско е така: линукс не става за Windows-ки игри!

Мога да напиша по този ред на логика: Windows не става за игри. - Явно, защото има доста игри за линукс, които няма да тръгнат на Windows.

Зависи за коя система се пишат програми и игри, за тази система ще има такива! 

Сега линукс напредва много бързо и ще има много неща за него- нативни. 

Главното предимство- няма проклети вируси, няма такова понятие- дефрагментиране! Няма ограничения за това колко RAM можеш да си сложиш или пък за това- колко програми можеш да си пуснеш наведнъж. И най-важното, повечето дистрибуции са напълно безплатни!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли смисъл да си инсталирам Linux? По-добре ли ще се справя компютъра на линукс отколкото на уиндоус(откъм натоварване)? 

Ако си мислиш, че работата с Linux е също както Windows, само че игрите ще ти вървят по-леко и с повече FPS - чака те голямо разочарование  :P . При него всичко е по-трудно и сложно. Неща, които на WIn стават с няколко цъквания на мишката, на Linux изискват много ровене из нета, и писане на привидно безсмислени редове в Command Prompt-а. И накрая, след много мъки, ти изплюва някаква грешка, която се чудиш какво да я правиш ...  :D .

Но пробвай, да видиш сам как е. Личният опит е много по-ценен, отколкото да четеш разни откъслечни реплики по форумите. Има разни начини да си инсталираш Linux, и след това да го премахнеш, като си запазиш Windows-а - виртуална машина, Live диск, или съвместно инсталиране на различни дялове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Главното предимство- няма проклети вируси, няма такова понятие- дефрагментиране! Няма ограничения за това колко RAM можеш да си сложиш или пък за това- колко програми можеш да си пуснеш наведнъж. И най-важното, повечето дистрибуции са напълно безплатни!

1. ВИруси има. Да, много малко са, но не са по-малко опасни

2. Има фрагментиране на файловите системи. Факта че обикновено е малко и не се налага често дефрагментиране не променя факта

3. Има. 32-битовите Линукс дистрибуции имат същите ограничения като Windows

4. WIndows също няма ограничение за броя на пуснатите програми

5. Всички дистрибуции са безплатни, поддръжката е платена за някои от тях

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хептен го наплашихте момчето Линукс сектанти :)  да ровел да четял я момко си стой с бозата.Не слагай на здрава глава бинт :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако те пусна да работиш в конзола, каквато отдавана няма в Windows, а някакъв орязан промпт, още повече ще си избистриш впечатлението как се помага в Линукс. А, за това се иска четене! Когато Уиндоус потребителите схванете основната разлика между двете ОС , а именно, че в едната се щрака основно с мишка , а другата изисква и  работа в команден ред (независимо колко е напреднал и графичния интерфейс на различните линукс среди) ще схванете разликата.

Няма да споря за командни промптове и Power shell, но би ли ми казал, според теб, как един Windows потребител се е научил, къде да щрака с мишка ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето Уиндоус потребители които аз познавам могар само да цъкат върху иконата на лисицата :) .Стига с тез вируси каква е таз параноя кой знае къде се ровите ,аз ползвам Линукс от любопитство вече месец .Обикновенния потребител не иска да пише команди и да се главоблъска за това Линукс няма да стане популярна.Колкото и да се плюе бозата посочете ми Линукс който да се е превърнал в легенда като XP .Едно нещо колкото е по-опростено толкова по-трудно се разваля

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Повечето Уиндоус потребители които аз познавам могар само да цъкат върху иконата на лисицата :) .Стига с тез вируси каква е таз параноя кой знае къде се ровите ,аз ползвам Линукс от любопитство вече месец .Обикновенния потребител не иска да пише команди и да се главоблъска за това Линукс няма да стане популярна.Колкото и да се плюе бозата посочете ми Линукс който да се е превърнал в легенда като XP .Едно нещо колкото е по-опростено толкова по-трудно се разваля

Именно поради тази причина "легендата" XP през коло време беше препоръчително да се преинсталира? :) Linux се базира на много по-прости принципи отколкото Windows. Счупен Linux може да се "върне" с редакция на прости текстови файлове, докато за Windows ще ви трябва "малко" повече от това ...

По темата - препоръките да инсталирате няколко диструбиции на Linux на вуртуалка са на първо време най-доброто, което можете да направите. Пробвайте, пробвайте, пробвайте (по аналогия на един M$ гуру). Пробвайте най-вече заради това, че търсите графична среда. В кознолата ... всички си приличат малко или много. И не се плашете от конзолата - тя не хапе. Питайте ... не е срамно. Ако се разгледате в раздела ще видите, че има доста хора, които помагат за графичните интерфейси.

// offtopic

И ако се върнем на легендите - всеки си има собствена. Моята се нарича Red Hat 4.1 Vanderbilt. Когато се сблъсках челно с нея Интернета се ползваше през модем, а 33.6 беше лукс. Графична среда ... Window Maker беше самолет ... тази година ми умря и последната работеща машина с такъв Red Hat заради хардуер ... та легендите всеки сам си ги създава :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Именно поради тази причина "легендата" XP през коло време беше препоръчително да се преинсталира?

Легенда е, че съществува подобна препоръка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Легенда е, че съществува подобна препоръка.

Точно толкова, колкото XP е легенда :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...