Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Гости DarkLight

За Иисус, Мохамед, Буда или да поговорим за религия

Препоръчан отговор

ХаШем не се използвало за Вишну никога.И в реда на твоите въпроси: - Къде в прав текст пише, че Вишну е Отецът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ХаШем не се използвало за Вишну никога.И в реда на твоите въпроси: - Къде в прав текст пише, че Вишну е Отецът.

Дай първо да видим къде в прав текст пише, че е Яхве? Пък, ако остане място за предположение и свобода на мисълта, може да подхванем цялата плеяда от кандидат-богове и да изберем най-подходящия, базирайки се на цитати от писанията.  ;)

Редактирано от мохини (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей там, няколко поста по-нагоре пише. Започни с Матей 1:20.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей там, няколко поста по-нагоре пише. Започни с Матей 1:20.

Къде се споменава името Яхве в Матей 1:20 и 21?

По тази логика можем да припишем тези думи и на Енки.

http://bg.wikipedia.org/wiki/Енки

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тц! Обяснявам отново за трети път. С прозвището ХаШем е наричан само YHVH. Евреите са много прецизни когато упоменават Господ с някое от неговите имена, като се стараят да избягват устно или писмено упоменаване на тетраграмата YHVH, а вместо нея използват ХаШем... Традицията в неупоменаването на тетраграматичната е толкова силна, че дори при някои преводи думата Lord, когато носи смисъла на Господ се записва L-rd защото адресира Господ, разкрива същността му и има четири букви! Забележи, ХаШем се използва като субститут на името само и единствено на YHVH. И това още от старозаветни времена. За това те и насочих към Брит Хадаша. Там много внимателно е подбирано кога гръцкото кириос да се замени с ХаШем или Адонаи. Та правия текст на лице ведно с името адресиращо единствено и само YHVH.

...По тази логика можем да припишем тези думи и на Енки. http://bg.wikipedia.org/wiki/Енки

Енки е само един бог от многото. Ел Шадаи е единственият - той е Господ. Нали правиш разлика между бог и Господ! Не намесвай Енки тук. Нито Вишну... Слънчевите и лунните култове имат доста различни същности...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Елохим- Елион – Най- Всевишния Бог. / Псалом 91: 1,2; Пс. 78: 56;

Елохим – Саваот – Бог на Силите. /Псалом 80 :7,14, 19/;

В Битие ясно си пише, че Яхве е създал човека /справка 2:7 /. 

В цитата : "Нека направим човека по НАШ образ и подобие... " по нищо не става ясно, че иде реч за Синът и Отец му.

Това може да бъде група приятели,колеги сътрудници и прочее. Авторски колектив. Препратките към стария завет по никакъв начин не доказват, че Яхве е Бащата на Исус.

Проблемът ми е с НЗ. Там Яхве е Богът по подразбиране от СЗ. Но всички знаем как е "написана" библията. Защо в Новия завет няма текст, където буквално пише, че Яхве е Отец Му?

Отделно, че кабалистите поясняват, че понятието Елохим е израз на Божествените гении - множествено число - действащи сили на сътворението, всеки от които си има съответно име и функционална обособеност. Името на всеки един от тези 72 Божествени гении се получава от четирите букви на непроизносимото Име на Твореца ЙХВХ. Според средновековния кабалист Агрипа, 72-та божествени гения и имената им имат връзка с определена глава и определени стихове от "Изход": http://petardanov.com/index.php/topic/15852-божествените-имена-и-седемдесет-и-двамата-гени/

Има и друго противоречие…Защо в НЗ пише, че Бог никой никога не го е виждал, а в СЗ пише, че Бог са го виждали?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В крайна сметка христянството има за свой първоизточник юдаизма. Тъй че какъв Вишну и какъв Енки? То, ако я караме така можем и Кетцалкоатъл да добавим... Пак ще открием някакъв митологичен паралел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Битие ясно си пише, че Яхве е създал човека /справка 2:7 /. 

В цитата : "Нека направим човека по НАШ образ и подобие... " по нищо не става ясно, че иде реч за Синът и Отец му.

Това може да бъде група приятели,колеги сътрудници и прочее. Авторски колектив. Препратките към стария завет по никакъв начин не доказват, че Яхве е Бащата на Исус.

Проблемът ми е с НЗ. Там Яхве е Богът по подразбиране от СЗ. Но всички знаем как е "написана" библията. Защо в Новия завет няма текст, където буквално пише, че Яхве е Отец Му?

Отделно, че кабалистите поясняват, че понятието Елохим е израз на Божествените гении - множествено число - действащи сили на сътворението, всеки от които си има съответно име и функционална обособеност. Името на всеки един от тези 72 Божествени гении се получава от четирите букви на непроизносимото Име на Твореца ЙХВХ. Според средновековния кабалист Агрипа, 72-та божествени гения и имената им имат връзка с определена глава и определени стихове от "Изход": http://petardanov.com/index.php/topic/15852-божествените-имена-и-седемдесет-и-двамата-гени/

Има и друго противоречие…Защо в НЗ пише че Бог никой никога не го е виждал, а в СЗ пише че Бог са го виждали?

Ясно! Опитваш се да мешаш Новият Завет и Кабала - не е чудно, че в резултат получаваш боза! А като добавиш и щипка дъновизми бозата почва да вкисва и горчи...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Енки е само един бог от многото. Ел Шадаи е единственият - той е Господ. Нали правиш разлика между бог и Господ! Не намесвай Енки тук. Нито Вишну... Слънчевите и лунните култове имат доста различни същности...

Защо да му вярваме, че той е Бащата на Исус? Самите евреи не признават Исус за син Божий. Те и за пророк дори не го признават.

А аз им вярвам на евреите. И съм напълно съгласна с тях по този въпрос. Исус е слънчев култ, от където и да го погледнем.

Ясно! Опитваш се да мешаш Новият Завет и Кабала - не е чудно, че в резултат получаваш боза! А като добавиш и щипка дъновизми бозата почва да вкисва и горчи...

Е, по-кисела боза от библията едва ли има. 

Та, къде е цитатът, където се казва, че Яхве е Бащата на Исус? От там ни тръгна приказката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо да му вярваме, че той е Бащата на Исус? Самите евреи не признават Исус за син Божий. Те и за пророк дори не го признават.А аз им вярвам на евреите. И съм напълно съгласна с тях по този въпрос. Исус е слънчев култ, от където и да го погледнем....

Ми като им вярваш на евреите вземи отвори най-накрая тази Брит Хадаша. Това е еврейският Нов Завет (пояснявам - за месианските евреи). Ей там ще прочетеш и за Отеца и за Синът Му и за Руах ХаКодеш. Там наричат Исус - месия...

...Е, по-кисела боза от библията едва ли има....

Кисела, кисела, колко пък да е кисела, като и Кабалистите и Дънов се облягат на нея ;)

...Та, къде е цитатът, където се казва, че Яхве е Бащата на Исус? От там ни тръгна приказката.

Отвори я тази книжка най-накрая де. То не хапе. Цитатите са ти дадени под номерца, с разяснение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми като им вярваш на евреите вземи отвори най-накрая тази Брит Хадаша. Това е еврейският Нов Завет (пояснявам - за месианските евреи). Ей там ще прочетеш и за Отеца и за Синът Му и за Руах ХаКодеш. Там наричат Исус - месия...Кисела, кисела, колко пък да е кисела, като и Кабалистите и Дънов се облягат на нея ;)Отвори я тази книжка най-накрая де. То не хапе. Цитатите са ти дадени под номерца, с разяснение...

Брит Хадаша, та Брит Хадаша.

Аз, ако отворя и Курана ще намеря същото - всички знаем как Мохаммад са го мислели за дългоочаквания месия. :wub:

Приказката ни е за Библията. Киселкичка си е, признай си.  

Не мож да ми дадеш цитат от НЗ, където в прав текст да се казва, че Яхве е Отец Му на Исус. Или можеш? :cool:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дадох вече! Брит Хадаша е Новият Завет на еврейски! Той е Библията!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Aз Съм, Който Съм" - Вечносъществуващия  или Йехова е името на нашия Бог, така както сам е благоволил да се разкрие на нас човеците в своето Слово.Вечносъществуващи са и трите лица на Божествената Троица  и Отец и Сина и Духа, затова всеки един от тях може да носи името Йехова  Аз Съм, Който Съм.Точно с това име Исус се представи на юдейте.Исус потвърди, че Той е Йехова, Вечносъществуващия Бог, Създателя на Вселената, Алфата и Омегата!Бог е едноревмено Отец, Син и Дух.Името Йехова е име не само за Отец, но и за Сина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спорът дали Яхве е Иисус или е Баща на Иисус се води и в още няколко форума. Никой не може да даде категоричен отговор на въпроса. -> Кой е Яхве?

"Aз Съм, Който Съм" - Вечносъществуващия  или Йехова е името на нашия Бог, така както сам е благоволил да се разкрие на нас човеците в своето Слово.Вечносъществуващи са и трите лица на Божествената Троица  и Отец и Сина и Духа, затова всеки един от тях може да носи името Йехова  Аз Съм, Който Съм.Точно с това име Исус се представи на юдейте.Исус потвърди, че Той е Йехова, Вечносъществуващия Бог, Създателя на Вселената, Алфата и Омегата!Бог е едноревмено Отец, Син и Дух.Името Йехова е име не само за Отец, но и за Сина.

Точно така! Едно са: отца, сина и светия дух!

Редактирано от angel* (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спорът дали Яхве е Иисус или е Баща на Иисус се води и в още няколко форума. Никой не може да даде категоричен отговор на въпроса. -> Кой е Яхве?

Дали този спор не се провокира от едни и същи потребители, които имат сметки за уреждане с Яхве и Иисус? Странно ми е, в смисъл, че ако човек не вярва в това, то защо му е да се опитва да го опровергава толкова разпалено. Примерно, аз не вярвам в Дядо Коледа, но не бих посвещавал дни и месеци да убеждавам някого, че това е приказен герой.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали този спор не се провокира от едни и същи потребители, които имат сметки за уреждане с Яхве и Иисус? Странно ми е, в смисъл, че ако човек не вярва в това, то защо му е да се опитва да го опровергава толкова разпалено. Примерно, аз не вярвам в Дядо Коледа, но не бих посвещавал дни и месеци да убеждавам някого, че това е приказен герой.

Глупости, филмираш се!

А Дядо Коледа според легендите е Св. Николай! ;)

Редактирано от angel* (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глупости, филмираш се!

А Дядо Коледа според легендите е Св. Николай! ;)

Просто се питах. Но какъвто и да е случая ми се вижда безплодно занимание.

Св. Николай... Знам, но не знам за Дядо Мраз, а като малък вярвах в него...

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако внимателно прочетеш поне малко от линка ,който си дал,ще видиш,че спора не е в това кой е яхве, а дали яхве и исус са едно....

оттам нататък мнения и фантазии да искаш...то затуй , християнските деноминации  излизат повече по брой от пръстите на двете ръце .фантазии,дебати и писаници  да искаш..но какво пък всяко нещо има производствен брак :tongue2: който е упоменат в евангелието на лука 8:28 :wink12:

Много внимателно съм я чел! И всеки е писал каквото намери за добре, което го намирам за напълно нормално.

Има два варианта: Яхве е Иисус или не е Иисус! Ако не е Иисус, но е едно от имената на Бог, тогава кой е? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво знаеш ти, но очевидно то е различно от това, което зная аз. Христянството като догматика и философия не е просто някакъв реформиран юдаизъм, а е юдаизъм съчетан с елинизъм, неоплатонизъм и гностицизъм. А че средновековната и ренесансовата култура са христянски по своята интенция и природа е несъмнено. Това изобщо не може да е предмет на дискусия.

Ренесансът е християнски по своята природа и интенция?! Скепсисе, днес не си във форма. Пишеш бисер след бисер.

Самата дума "ренесанс" означава rebirth или възраждане на добре забравено старо. В случая хората в онова далечно, "ренесансово" време, възраждат принципите, заложени именно в елинизма, а преди това в херметизма. А както добре знаем, древните елини са имали съвсем друго виждане както за света, така и за неговото съвздаване и устройство. Да не забравяме, че влиянието на египетската култура в Древна Елада е било изключително! Та, ако ще си говорим условно за някакъв европейски "корен", а не изкуствено насаден начин на мислене и виждане на действителността, можем само да кажем, че християнството е причина за упадък в знанието, деградация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ренесансът е християнски по своята природа и интенция?!

Значи "Ад, Чистилище, Рай" е нехристянско произведение? Или фреските на Микеланджело в Сиктинската капела? :no-no:

Е, нали се разбрахме (или не се разбрахме), че христянството е съчетание от юдаизъм, елинизъм, неоплатонизъм и гностицизъм. Да припомням ли какво е писал Дионисий Псевдо-Аеропагит и ранните Отци на църквата или ще се сетиш сама?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи "Ад, Чистилище, Рай" е нехристянско произведение? Или фреските на Микеланджело в Сиктинската капела? :no-no:

Е, нали се разбрахме (или не се разбрахме), че христянството е съчетание от юдаизъм, елинизъм, неоплатонизъм и гностицизъм. Да припомням ли какво е писал Дионисий Псевдо-Аеропагит и ранните Отци на църквата или ще се сетиш сама?

Ти отвори приказка за ренесанса, пък сега даваш препратки към ранното християнство. Аз за очевидни неща не споря, споря само когато виждам, че някой де опитва да профанизира. 

Но няма как Платон или Хермес Трисмегист да ги пишем християни, нали? Или… ;)

хаха,развесели ме мохини,честна дума.....или наистина имаш проблем с разбирането или просто така си ги плещиш ...аз предпочитам да мисля,че нямаш ипонятие от това за което спориш :tongue2:

да ги го кажа от първа ръка..евреите изобщо,ама изобщо нямат претенцията да са създатели на това което твърдиш.проблема не е в евреите,а в техните "фенове" с една камара комплекси за малоценност :tongue2:

затова ти писах да четеш "изхода"..виж как самите си признават ,че са били роби в египет!!!!!!!нещо ,което съм писала хиляди пъти и аз тук.роби ....роби са били в египет ..и историята е затова как един народ от робски може да постигне толкова мното ,включително и да оцелее толкова векове без собствена държава ...защото стария завет е история на това как се създава народ и как е начина да го опазиш през вековете/много народи ,които съпровождаха евреите през тяхната история,вече ги няма/...истината ,обаче е ,че евреите са допринесли много за развитието на този свят ..дори и само заради това,че освен етиката на монотеизма ,са се оказали и основатели на етиката на капитализма,още преди техните синове да се превърнат в банкерите на света..това е което ви дразни другите нали....... :tongue2::whist:

Виж, с това, което си написала, съм напълно съгласна. Подписвам се под всяка дума. В случая със Скъпсис си говорим за корена и той се опитва да ме убеди, че коренът на съвременната европейска култура е християнски. С това не съм съгласна. ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мога - сън не ме лови! Пуста надежда, че ще успееш да дадеш цитат…ех, надеждата…тя неслучайно е останала последна на дъното на кутията на Пандора… После обаче християните я издигнали в добродетел… :)

Здравият сън идва от чистата съвест (дай Боже всекиму). Не толерирам мързела, но само за да се наспиш, ето - цъкни тук да се убедиш в написаното. Ако и това не ти изнася, ето ти цитатчето, за което така горещо и с надежда плачкаше...

Публикувано изображение     HOLY BIBLE The Orthodox Jewish Brit Chadasha (1996)
Matthew 7:21
7:21 Not all the ones saying to me, `Adoneinu, Adoneinu,` will enter the Malchut HaShomayim, but the one doing ratson Avi sh'baShomayim (the will of my Father in Heaven [Mt.26:39,42]).

Обърни внимание на Avi sh'baShomaim - това нарицателно се използва само и единствено за YHVH.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но няма как Платон или Хермес Трисмегист да ги пишем християни, нали? Или… ;)

За Хермес не знам, т.е. това не е ли приказен герой... ;)

Що се отнася до Платон, Сократ и други гръцки философи, то те според ранните църковни отци са били "естествени" христяни в смисъл, че са притежавали известно богопознание, макар и непълно и ограничено. Затова и става възможно да се позовават на тях, когато се формира христянската догматика и философия.

Виж, с това, което си написала, съм напълно съгласна. Подписвам се под всяка дума. В случая със Скъпсис си говорим за корена и той се опитва да ме убеди, че коренът на съвременната европейска култура е християнски. С това не съм съгласна. ;)

И какъв е коренът на съвремената европейска култура, все пак? Да не са елохимите от Сириус, примерно? :D

Аз споделям подобни идеи за възникването на нашия вид, но това е нещо, което ако се е случило, се е случило много назад във времето и няма общо със събития отпреди 2000 г

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравият сън идва от чистата съвест (дай Боже всекиму). Не толерирам мързела, но само за да се наспиш, ето - цъкни тук да се убедиш в написаното. Ако и това не ти изнася, ето ти цитатчето, за което така горещо и с надежда плачкаше...

Ха, добра вечер.

Цитатът не е от библията. Онази, приетата за официална - за нея говорим все пак.

Ако се разровим из текстовете на всички апокрифи, секти и деноминации, можем да си намерим доказателства, разбира се. Всеки е писал и брисал, допълвал и изменял с оглед на собствената доктрина.

Въпросът обаче бе поставен къде в библия има директен и недвусмислен текст, в който Иисус казва, че Яхве е Баща Му.

Такъв все още не е бил цитиран. И няма да бъде намерен.

Причината е, че никой син или дъщеря не се обръща към майка си или баща си по име. Всеки уважаващ и обичащ родителите си човек ги нарича Майко и Татко - Отец. Фактът, че има хора, които се опитват да приведат подобно доказателство сам по себе си е уникален. Но благодаря за положените усилия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

надявам се да не се опитваш да ни  представиш фашистките индийски  веди ,като началото на цивилизацията човешка?

Не, нямам подобни амбиции. Оставила съм доказателствата на хора, които имат познанията за това.

Достатъчно литература има по този въпрос, за щастие.

Ведите не са индийски, а арийски. И с тях е спекулирано така, както с целия гносис. Жаждата за власт и болните човешки амбиции не се спират пред нищо.

я кажи коя е официалната библия ?

Мислех, че отговора на този въпрос е ясен? В случая онази, която е приета от БПЦ.  ;)

Все пак сме в български форум. :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...