Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Гости DarkLight

За Иисус, Мохамед, Буда или да поговорим за религия

Препоръчан отговор

...Цитатът не е от библията. Онази, приетата за официална - за нея говорим все пак....

Цитатът е от Библията (то си пише там), и то официалната, защото съдържа непроменени всички новозаветни текстове ;) 

...Ако се разровим из текстовете на всички апокрифи, секти и деноминации, можем да си намерим доказателства, разбира се....

Тук не става въпрос за специфични текстове и апокрифи, а за евангелия - разликата е от небето до земята! 

...Всеки е писал и брисал, допълвал и изменял с оглед на собствената доктрина....

Тук няма дописване и изменяне, а само превод! 

...Въпросът обаче бе поставен къде в библия има директен и недвусмислен текст, в който Иисус казва, че Яхве е Баща Му....

Тук henny казва "от което и издание по света". Е, намерихме на henny и цитат в прав текст и издание :)

...Такъв все още не е бил цитиран. И няма да бъде намерен....

Цитата си е на място, но не ти изнася - нали ;) 

...Причината е, че никой син или дъщеря не се обръща към майка си или баща си по име. Всеки уважаващ и обичащ родителите си човек ги нарича Майко и Татко - Отец. Фактът, че има хора, които се опитват да приведат подобно доказателство сам по себе си е уникален. Но благодаря за положените усилия.

Е, има уважителни прозвища, подчертаващи родствената връзка между Исус и YHVH, предназначени и идентифициращи само YHVH - Авии ШебаШамаим - е едно от тях ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, има уважителни прозвища, подчертаващи родствената връзка между Исус и YHVH, предназначени и идентифициращи само YHVH - Авии ШебаШамаим - е едно от тях ;)

В библия има сигурно над 68 имена за Яхве. И това не е случайно, тъй като имената и формите на Бог са наизброими и служат,  за да се наблегне на определни характеристики или свойства на Бог.

Бог не може да бъде описан от човек.

"Кажи ми, как Ти е името? -- извикал вдъхновено той. -- Кого да представя на моя поробен народ?" Гласът отговорил: "Аз съм Оня, Който съм" (Изх.3:14)

В Изход 3:13-14 Бог се открива на Мойсей така: А Моисей рече Богу: Ето, когато отида при израилтяните и им река: Бог на бащите ви ме изпрати при вас, и те ми кажат: Как Му е името? що да им кажа? 14 И Бог рече на Моисея: Аз съм Оня, Който съм. Рече още: Така ще кажеш на израилтяните, Оня, Който съм, ме изпрати при вас.

На санскрит тат твам асиhttp://ru.wikipedia.org/wiki/Тат_твам_аси

Лингвистите са съгласни, че това име има връзка с една от формите на еврейският глагол съм. И поради това, ЯХВХ често се превежда като Той, който е, или този, който съществува за себе си.

Цитатът е от Библията (то си пише там), и то официалната, защото съдържа непроменени всички новозаветни текстове ;)

Тук не става въпрос за специфични текстове и апокрифи, а за евангелия - разликата е от небето до земята!

Тук няма дописване и изменяне, а само превод!

Тук henny казва "от което и издание по света". Е, намерихме на henny и цитат в прав текст и издание :)

Цитата си е на място, но не ти изнася - нали ;)

Напротив, точно обратното е, скъпа. Не само, че ми изнася, но и доказва факта, че Исус не се е обръщал към Отец си по име. ;)

Редактирано от мохини (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук, вече може да почваш да си говориш за вимани, за ракшаси, за Мохенджо-Даро, за веди, Нагарджуни, Тримурти, лингама на Шива и за това, че Исус всъщност бил неуспял йогин. Не забравяй да споменеш за законът на Ману и слънчевото му отношение към Чандала. Ние ще те аплодираме радушно :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...Напротив, точно обратното е, скъпа. Не само, че ми изнася, но и доказва факта, че Исус не се е обръщал към Отец си по име. ;)

Всъщност искането беше да се покаже, че Исус е син на Яхве (което ние показахме), а не как се е обръщал ;) 

По този начин призна безсилието си срещу моите аргументи.За мен беше удоволствие. :)

За да го кажеш това, все пак е необходимо да представиш аргументи (поне някакви) - а не несвързани линкове за Тат твам аси ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук, вече може да почваш да си говориш за вимани, за ракшаси, за Мохенджо-Даро, за веди, Нагарджуни, Тримурти, лингама на Шива и за това, че Исус всъщност бил неуспял йогин. Не забравяй да споменеш за законът на Ману и слънчевото му отношение към Чандала. Ние ще те аплодираме радушно :)

Стига човек да е надарен с въображение, желание и да разполага с достатъчно свободно време, то той може да изнамира реалации между всякакви неща. Примерно - Тримурти, Триратна, Тринитарността, както и трите онтологични региона, според китайската митология (Небе, Човек, Земя). Все са по три, а и коренът на думите е еднакъв. На основата на това езотерично знание е създадено съвременото разделение между Трите Власти. Твърде вероятно е, следователно Русо или Монтескьо да са били запознати с деревната мъдрост на херметизма и гностицизма, както и с ученията на тамплиерите и масоните. Така стигаме до извода, че Великата Френска Революция е част от конспиративния план на юдео-масоните за световна доминация. Имайки предвид наличието на змия върху моисеевия жезъл е добре да си даваме сметка, че тя символизира рептилоподобните ЕТ, които са модифицирали нашите прадеди и по специално юдеите, които са съхранили своите кръвни линии от дегенерация. Ето защо те считат себе си за богоизбран народ и се стремят да наложат своето господство над света... Ужас някакъв, но всичко се връзва. :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност искането беше да се покаже, че Исус е син на Яхве (което ние показахме), а не как се е обръщал ;) 

Затова ли мюсюлманите го наричат Аллах? Или викаш той е друг Бог? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затова ли мюсюлманите го наричат Аллах? Или викаш той е друг Бог? ;)

Защо "затова", не ми се връзва въпросът ти с това, което си цитирал...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо "затова", не ми се връзва въпросът ти с това, което си цитирал...

Спорни са имената на Боговете и във всяка една религия те се менят! Кой е Яхве? Има ли такъв? Относително е!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

проблема е не в Яхве,дали го има или няма,как се казва,има ли фамилия или егн,а въпрос на свободна воля!ако вярваш-вярвай,ако не не вярвай!

Св. Максим Изповедник

Когато желаеш да богословстваш, не се изкушавай да разкриваш Бога в Неговата същност, защото това е непостижимо не само за човешкия, но и за всеки друг разум. По възможност размишлявай за Неговите свойства: вечност, безпределност, непостижимост, благост, премъдрост и всемогъща сила, направляваща всичко и всички с праведния си съд.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спорни са имената на Боговете и във всяка една религия те се менят!...

Така поставен въпросът има хубав отговор. Сравни етимологично Ел Елоах и Ел Елах със Аллах и ще ти светне, че става въпрос за един и същи Бог. Поради това, в Исляма се проповядва специално (добро) отношение към Хората на Писанието (Юдеи и Християни). Нещо повече, в арабските преводи на Библията (да, има и арабски говорещи християни), думата Господ е преведена като Аллах. Отново опираме до единосъщността Господ от тези три религии. Същият този Господ разкрил се на Аврам (Абрахам, Ибрахим). За това и тези три религии се наричат Аврамистични!

...Кой е Яхве?...

Как кой - Господ.

...Има ли такъв?...

Съмнения ли имаш?

...Относително е!

Относително, на какво, към какво? Когато имаме относителност, то тя е винаги описва функционалната взаимосвързаност на нещо към нещо друго. Прецизирай ако обичаш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мога да кажа че Алах и наш Отец!Може буква по буква да съвпадат имената на некакви езици!Коранът е категоричен-Аллах не е баща на никого!Все по-често се чуват изказвания, че ислямът, християнството и юдаизмът – монотеистичните аврамически религии имат един общ Бог!Ако чисто  приемем за възможно Аллах и Отец да са един бог, то би трябвало да има съответствие в дадените от Него послания.Аллах не е Отец както и Иса от Корана не  е Исус от Библията!1 Йоан 2:22 Кой е лъжец, освен оня, който отрича, че Исус е Христос? той е антихрист, който се отрича от Отца и от Сина.Всеки, който твърди, че Исус не е Христос  и отрича, че Исус е Божий син е лъжец и антихрист!Всеки, който твърди, че Иса от Корана е Исус от Библията, е лъжец и антихрист!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мога да кажа че Алах и наш Отец!...

Други хора казват друго :)

...Може буква по буква да съвпадат имената на некакви езици!Коранът е категоричен-Аллах не е баща на никого!Все по-често се чуват изказвания, че ислямът, християнството и юдаизмът – монотеистичните аврамически религии имат един общ Бог!Ако чисто приемем за възможно Аллах и Отец да са един бог, то би трябвало да има съответствие в дадените от Него послания....

Искаш да кажеш, че Аврам (Ибрахим) е изповядвал някакъв друг бог освен Господ? И не само той де, а също и Адам (Едем), Ной (Нух), Исак (Исхак), Яков (Якуб), Йосиф (Йосуф), Мойсей (Муса), Арон (Харун), Давид (Давут), Соломон (Сюлейман) - всичките тези (а и още много други) са изповядвали някой различен от Йехова? М?За да бъда точен, ще спомена, че Мойсей, Арон и Соломон имат залитания документирани в Библията, залитания в посока идолопоклонничество чуждо богослужение. Но! Тези залитания са смятани за ширк в исляма. Ще рече, че нито един от тези идоли/богове не се асоциира с Аллах. Остава? Ами това което остава не е много. Тези които наричат светлия патриарх Абрахам казват, че е изповядвал Ел Елоах, тези дето го наричат Ибрахим, казват, че е изповядвал Аллах, а за тези които го наричат Аврам - е изповядвал Господ. Простичко е...

...Аллах не е Отец както и Иса от Корана не е Исус от Библията!1 Йоан 2:22 Кой е лъжец, освен оня, който отрича, че Исус е Христос? той е антихрист, който се отрича от Отца и от Сина.Всеки, който твърди, че Исус не е Христос и отрича, че Исус е Божий син е лъжец и антихрист!Всеки, който твърди, че Иса от Корана е Исус от Библията, е лъжец и антихрист!

Няма как да са доктринално еднакви това все пак са различни религии! Но коренчето, коренчето е едно и също. Като се започне от имената на Му, като се преминем през патриарсите Му, през характеристиките и атрибутите Му и свършим при пророците и месиите Му (изключая Мохамед) - ами еднакви са. Това е повече от прозрачно. Ако ти не го виждаш, то преди теб св. Йоан Дамаскин окачествява Ислямва като ерес. Ще рече, открил е доктринални, а не фактологични разлики. Но за това - друг път.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Простичко е...

За теб е простичко, но за мнозинството христяни и особено православните не е. Между другото, позицията ти, която принципно споделям, е в противоречие с тази на Църквата, според която ислямът не инославие или ерес даже, а чисто идолопоклоничество най-малкото, защото се счита, че Мухамад е лъже-пророк.

Не ти е за пръв път да изпадаш в ерес. ;)

Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не мога да кажа че Алах и наш Отец!Може буква по буква да съвпадат имената на некакви езици!Коранът е категоричен-Аллах не е баща на никого!Все по-често се чуват изказвания, че ислямът, християнството и юдаизмът – монотеистичните аврамически религии имат един общ Бог!Ако чисто  приемем за възможно Аллах и Отец да са един бог, то би трябвало да има съответствие в дадените от Него послания.Аллах не е Отец както и Иса от Корана не  е Исус от Библията!

1 Йоан 2:22 Кой е лъжец, освен оня, който отрича, че Исус е Христос? той е антихрист, който се отрича от Отца и от Сина.

Всеки, който твърди, че Исус не е Христос  и отрича, че Исус е Божий син е лъжец и антихрист!

Всеки, който твърди, че Иса от Корана е Исус от Библията, е лъжец и антихрист!

Той предписа за вас в религията онова, което завеща на Нух и онова, което разкрихме на теб [о, Мухаммад], и онова, което завещахме на Ибрахим и на Муса, и на Иса: “Привържете се към религията и не се разединявайте в нея!” - Сура Шура(42):13

Вярваме в Аллах и в низпосланото на нас, и в низпосланото на Ибрахим и Исмаил, и Исхак, и Якуб, и родовете [му], и в дареното на Муса и на Иса, и в дареното на пророците от техния Господ. Разлика не правим между никого от тях и на Него сме отдадени. - Сура Бакара(2):136

И спорете с хората на Писанието само по най-хубавия начин, но не и с онези от тях, които угнетяват, и кажете: “Вярваме в низпосланото на нас и в низпосланото на вас. Нашият Бог и вашият Бог е един и същ. Ние сме Нему отдадени.” - Сура Анкебут(29):46

Редактирано от Aumi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Усилията на един потребител с никове Логос, Йоан и други такива, който вършеше из българското форумно пространство с мисията да дескридитира исляма, дават плодове. Всъщност, проблемът е, че въпросното лице не познава Курана в достатъчна степен и го тълкува според тактическата обстановка в дадена дискусия, т.е. веднъж доказва, че Аллах и христянския Бог са различни неща и следователно всички мусюлмани са неверници, а друг път, че са един и същ Бог и затова мусюлманите трябва да започнат да се покланят на Иисус и Светата Троица. За психическото състояние на въпросния потребител нямам компетентност да се изказвам, но не е зле, когато човек чете постовете му да има едно на ум.

––––––––––––––––––––––––––––––––––

Инак, толерантно отношение към исляма съм срещал само у протестанти, макар че и католиците правят стъпки в това отношение (срещата в Асизи, както и едно скорошно изказване на настоящия папа, което ми направи много положително впечатление). Що се отнася до ортодоксалните православни христяни (Дарк е безкрайно далеч от тях), то те (по мои впечатления) са крайно нетолерантни и фанатични. Те определят за ереси другите христянски деноминации (католицизмът и протестанството), а какво да говорим за исляма, който за тях е зловещо лъжеучение и идолопоклоничество. Това си е тяхно право, разбира се. Не ги критикувам, не ми е работа, а само констатирам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не ги критикувам, не ми е работа, а само констатирам.

И аз само констатирам какво пише.

Без интерпретации.

Редактирано от Aumi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що се отнася до ортодоксалните православни христяни (Дарк е безкрайно далеч от тях), то те (по мои впечатления) са крайно нетолерантни и фанатични.

Грешни впечатления имаш, Скепс. :(

Повечето православни християни са достатъчно умни, разбиращи, знаещи и можещи хора, а тези им качества помагат в толерантността им не само към вороизповеданието на другите хора, а изобщо към хората. Разбира се, че има и фанатици.

Изстъплението е комплексен резултат, но не е задължителен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз само констатирам какво пише.

Без интерпретации.

Така е, Ауми. Не визирам теб, а по-скоро, че тези текстове бяха разпространени във форумните пространства, заедно с недомислени коментари от въпросния потребител. Инак, те биха били познати само на мусюлманите и на любознателни лица като теб, които се интересуват от сравнително религиозознание... Е, интересно каква би била сега реакцията на уважаемия Глен, макар че едва ли ще ни изненада.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Грешни впечатления имаш, Скепс. :(

Да, допуснем... Тези, с които съм общувал, а между тях е имало попове и богослови, са такива. Ти, между другото, също не си ортодоксална православна, какъвто не е Дарк или Док. Нямам предвид широкоскроени, образовани и толерантни хора като вас.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

но ако трябва да говорим в исторически аспект

Това е така без съмнение. За влиянието, което ислямските и иудейските теолози и философи са оказали върху средновековната схоластика, също. Днес, обаче, след времената на Реформацията, Контрареформацията и века на Просвещението, нещата са силно променени. Затова и споменах двете срещи в Асизи, а мога да добавя и икуменическото движение, към което повечето православни се отнасят с открита неприязън. Сред тях често се срещат ислямофоби и антисемити. Поне у нас или в Русия. Пак казвам, че не ги критикувам, за което. Не изповядвам христянската догма и не ми е работа да взимам отношение. Само се стремя да установя какви са нагласите в тези религиозни общности... Разбира се, трудно е да се правят обобщения, които да са валидни. Споделям само моите наблюдения без да настоявам, че са съвършено точни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За теб е простичко, но за мнозинството христяни и особено православните не е. Между другото, позицията ти, която принципно споделям, е в противоречие с тази на Църквата, според която ислямът не инославие или ерес даже, а чисто идолопоклоничество...

И на св. Йоан Дамаскин не му е било трудно. Самият той, един от Отците на Православната Църква и причислява исляма към ересите ;) Къде е той, къде съм аз? Той е светец, а аз обикновен юзър. За това, аз само почтително го цитирам.

...а чисто идолопоклоничество най-малкото, защото се счита, че Мухамад е лъже-пророк...

Аз не споря с тази им позиция...

...Не ти е за пръв път да изпадаш в ерес. ;)

Тук вече, ще ти се наложи да бъдеш малко по-сериозен и да се обосновеш...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук вече, ще ти се наложи да бъдеш малко по-сериозен и да се обосновеш...

:tongue2:  Шега...

Обаче, мнозина ортодоксални христяни биха счели някои от мненията ти за еретични, понеже се движиш по тънък лед, според мен, както веднъж ми каза ти за мен по друг повод. Пример е позицията на Глен, която е в духа на православния консерватизъм.

Един въпрос, ако позволиш. Според мнозина православни христяни спасение е възможно само в лоното на православната Църква. Дори инославните (католиците и протестантите) ще попаднат в ада. Какво е твоето мнение по този въпрос? Имат ли тези люде, които все пак вярват в Иисус и Светата Троица, макар и по погрешен начин (католическото филиокве и т.н.) някакъв шанс или не?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Новия Завет никъде не се споменава Йехова. В стария Завет никъде не се споменава Исус-Христос. Така, че колкото и цитати да се привеждат пряка връзка между Йехова и Исус-Христос не може да се направи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Новия Завет никъде не се споменава Йехова. В стария Завет никъде не се споменава Исус-Христос. Така, че колкото и цитати да се привеждат пряка връзка между Йехова и Исус-Христос не може да се направи.

Викаш, едно и също да си говорим до края на света... Значи, чудно ми е вече. Някой хора пишат тук, така сякаш си общуват лично я с Иисус, я с Йехова, я с Аллах и черпят инфо от извора. :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обаче, мнозина ортодоксални христяни биха счели някои от мненията ти за еретични, понеже се движиш по тънък лед, според мен, както веднъж ми каза ти за мен по друг повод. Пример е позицията на Глен, която е в духа на православния консерватизъм....

И аз съм също толкова консервативен, когато някой се опита да ме убеди, че Вторият Принцип на Термодинамиката може да бъде нарушен :)

...Един въпрос, ако позволиш. Според мнозина православни христяни спасение е възможно само в лоното на православната Църква. Дори инославните (католиците и протестантите) ще попаднат в ада. Какво е твоето мнение по този въпрос? Имат ли тези люде, които все пак вярват в Иисус и Светата Троица, макар и по погрешен начин (католическото филиокве и т.н.) някакъв шанс или не?

Не мога да отговоря на този въпрос, аз божиите работи съм ги оставил в божиите ръце.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...