Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За Иисус, Мохамед, Буда или да поговорим за религия

Препоръчан отговор

преди 7 часа, Aumi написа:

Лука 19

27 А ония мои неприятели, които не искат да царувам над тях, доведете ги тука и посечете ги пред мене.

:laughing4: Продължаваш да постваш тъпо ти упорито този цитат, все едно че Исус иска да посича хора...

Това са думи на някакъв цар когото поданниците му не са го обичали и са част от приказка разказана от Исус. Не са думи на Исус. А разказаната притча има съвсем друг смисъл: “Казвам ви, че на всеки, който има, ще се даде; а от този, който, няма, от него ще се отнеме и това, което има.” -

Който има душа и е добър, и вселената ще бъде добра към него. Няма противоречие!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не, поразрових се, не е точно така. Не са бягали, а са били изгонени след специален едикт. Било е нещо подобно на "голямата екскурзия" на турците от 80-те тук, и даже за също толкова кратко време, и с

Русия е освободитеЬка и она не е освободителЬка. Но аксиома е, че ние българите сме благодарни.   

Как са се появили думите? Кой ги е измислил, маймуно-човекът ли? Маймуно-човекът ли, например, е измислил думата “съ-вест”. Вест от къде? Или “с-мисъл” или “съ-знание”? Защо излизт от там, от където в

Публикувани изображения

преди 55 минути, realno написа:

Това е Бога на библията, който наказва, но е и готов да прости. Един ден, като имаш деца (ако все още нямаш) като съгрешат, не им прощавай. Това е според твоята разумна логика.

Тогава логиката на измисления ви "бог" е безумна. Виж цитата по-долу от Библията. Разбира се, човеци са писали Стария Завет, варвари... 

преди 48 минути, valkiria1 написа:

Няма да намериш никъде текст в Библията, който да указва, че на Давид е простено.

Не се обиждай, но имам съмнения, че наистина си чел Библията, или поне я разбираш.

Брей, няма да намеря... Няма как да се обидя. Аз имам други съмнения, но ще ги премълча :D

Тогава Давид каза на Натан: „Съгреших срещу Йехова. “А Натан каза на Давид: „Йехова ти прощава твоя грях. Няма да умреш. Но заради това че със своята постъпка показа презрение към Йехова, синът, който ти се е родил, ще умре.“

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, witness написа:

Не е проява на здрав разум да се схващат притчи и метафори буквално, тъй като предназначението им е да водят косвено до разбиране. Когато няма друг начин да се изрази истината за нещо. Но, но, но, тъкмо неразвитият ум иска сдъвкана храна и се гордее с намирането на противоречия където ги няма. Гледай сега: 

Ауми, изобщо не се гордея от неумението си да обясня (както аз я разбирам, според собственото си нахалство и донякъде по линия на Гурджиев) значението на тази притча, когато съм опитвала. А съм се опитвала поне два пъти в този раздел. Тя наистина не е лесна за разбиране, като повечето неща в Библията и особено притчите от евангелията. Трябва да се чете в светлината на определен възглед за човешкото устройство и въпроса за човешките дух и душа, заложен в християнството, който е -  че духовната душа не е налична у всеки. Тя се ражда от свръх-усилията на човека на базата на рождените дадености по време на земния живот. Това разделение между душевни и духовни хора е изразено ясно от ап. Павел, например. 

На теб може да ти харесва да си натъкмяваш нещата от Библията, така че да ти се харесат на теб лично и да паснат на търсенията ти.
Но аз цитирам дословно без да променям нищо от казаното. Казаното е ясно.
Но ако на теб не ти допада в този вид, можеш да си го изтълкуваш така както ти харесва. :tongue2:
А аз не съм длъжна да харесвам твоите тълкувания и пояснения, и да се съгласявам с тях.;)

преди 43 минути, Sleda написа:

:laughing4: Продължаваш да постваш тъпо ти упорито този цитат, все едно че Исус иска да посича хора...

Това са думи на някакъв цар когото поданниците му не са го обичали и са част от приказка разказана от Исус. Не са думи на Исус. А разказаната притча има съвсем друг смисъл: “Казвам ви, че на всеки, който има, ще се даде; а от този, който, няма, от него ще се отнеме и това, което има.” -

Който има душа и е добър, и вселената ще бъде добра към него. Няма противоречие!

Цитатът е от Библията, от Новия завет, и това не са мои думи.

Можеш да отвориш която си поискаш Библия, и да се убедиш, че тези думи не са моя измислица.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, valkiria1 написа:

Така е. Никой не отрича цитата.

Въпроса е ,че не знаеш кой ги е казал. това са думи на Йеошуа бен Навин., а не на Йеошуа бен Йосиф.

Цитатът е от Лука 19

7 А ония мои неприятели, които не искаха да царувам над тях, доведете ги тука и посечете ги пред мене. space.gif
28 И като изрече това, Исус вървеше напред, възлизайки за Ерусалим. space.gif
29 И когато се приближи до Витфагия и Витания, до хълма наречен Елеонски, прати двама от учениците и рече им: space.gif
30 Идете в селото, което е насреща ви, в което като влизате ще намерите едно осле, вързано, което никой човек не е възсядал; отвържете го и го докарайте. space.gif
31 И ако някой ви попита: Защо го отвързвате? кажете така: На Господа трябва. space.gif
32 И изпратените отидоха и намериха както им беше казал.

Ето ви още един цитат от Новия завет:

5 Аз съм лозата, вие сте пръчките; който пребъдва в Мене, и Аз в него, той дава много плод; защото, отделени от Мене, не можете да сторите нищо. space.gif

6 Ако някой не пребъде в Мене, той бива изхвърлен навън като пръчка, и изсъхва; и събират ги та ги хвърлят в огъня, и те изгарят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, valkiria1 написа:

Намерил си, но това нищо не доказва. Дори не можеш да разтълкуваш цитата.

Първо беше сигурна че нямаше да намеря такъв цитат. После започна да въртиш палачинката. На кривата ракета космоса и пречи. :D

Каквото трябваше да докажа го доказах. Много ниско нивото тука, безинтересно ми стана. Приятен чат.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, valkiria1 написа:

за кой път не разбираш.

Никой не ти оспорва цитата. Твърдиш, че това са думи на Исус, което не е верно. Това ти пише и Следа.

Не различаваш двамата  Йеошуа, което ти писах и аз.  Иначе знаем, че си царица на цитатите, които вадиш от контекста, без да си направиш труда да провериш за какво става въпрос.

Знам много добре кой Исус от кой завет е, затова казах, че цитатът е от Новият завет, от Лука.

Цитат

Въпроса е ,че не знаеш кой ги е казал. това са думи на Йеошуа бен Навин., а не на Йеошуа бен Йосиф.

А Исус Навин е от Стария завет.

Но ако желаеш, можеш да дадеш цитата от Исус Навин.

Цитат

Виж, ако искаш да подчертаеш нещо, Откровение е по-добрия вариант. Дала съм го като довод. Можеш да го прочетеш.

Благодаря, наистина  там се казват интересни неща.

16 Затова покай се; и ако не, ще дойда при тебе скоро и ще воювам против тях с меча, който излиза от устата Ми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Aumi написа:

Но аз цитирам дословно без да променям нищо от казаното. Казаното е ясно.

преди 33 минути, Aumi написа:

и ще воювам против тях с меча, който излиза от устата Ми.

Добре, само не казвай на никого как се воюва с меч, излизащ от устата :hush: 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, valkiria1 написа:

Знаеш ли защо Църквата създаде  Инквизицията в Испания ?

Долу-горе. Не съм добра в помненето на история. По времето на Изабела Кастилска, свързано с гонения и конфискация на имущество на евреи и конвертирани евреи. Харесвам онзи филм за Гоя с Хавиер Бардем, сюжетът наистина беше от много по-късните времена на инквизицията, но приблизително такъв. Ако причината за учредяването на испанската инквизиция не е съвсем друга  според теб.

Страхотна сцена

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Aumi написа:

Цитатът е от Лука 19

7 А ония мои неприятели, които не искаха да царувам над тях, доведете ги тука и посечете ги пред мене. space.gif
28 И като изрече това, Исус вървеше напред, възлизайки за Ерусалим. space.gif
29 И когато се приближи до Витфагия и Витания, до хълма наречен Елеонски, прати двама от учениците и рече им: space.gif
30 Идете в селото, което е насреща ви, в което като влизате ще намерите едно осле, вързано, което никой човек не е възсядал; отвържете го и го докарайте. space.gif
31 И ако някой ви попита: Защо го отвързвате? кажете така: На Господа трябва. space.gif
32 И изпратените отидоха и намериха както им беше казал.

Ето ви още един цитат от Новия завет:

5 Аз съм лозата, вие сте пръчките; който пребъдва в Мене, и Аз в него, той дава много плод; защото, отделени от Мене, не можете да сторите нищо. space.gif

6 Ако някой не пребъде в Мене, той бива изхвърлен навън като пръчка, и изсъхва; и събират ги та ги хвърлят в огъня, и те изгарят.

:laughing4:

Нов Завет ЛУКА 19

8 А Закхей стана и рече на Господа: Господи, ето от сега давам половината от имота си на сиромасите; и ако някак съм ограбил някого, връщам му четверократно. space.gif
9 И Исус му рече: Днес стана спасение на този дом; защото и този е Авраамов син. space.gif
10 Понеже Човешкият Син дойде да потърси и да спаси погиналото. space.gif

11 И като слушаха това, Той прибави и каза една притча, защото беше близо до Ерусалим, и те си мислеха, че Божието царство щеше веднага да се яви.

Тук започва приказката:

space.gif
12 Затова каза: Някой си благородник отиде в далечна страна да получи за себе си царска власт, и да се върне. space.gif
13 И повика десетима от слугите си и даде им десет мнаси; и рече им: Търгувайте с това докле дойда. space.gif
14 Но неговите граждани го мразеха, и изпратиха след него посланици да кажат: Не щем този да царува над нас. space.gif
15 А като получи царската власт и се върна, заповяда да му повикат ония слуги, на които бе дал парите за да знае какво са припечелили чрез търгуване. space.gif
16 Дойде, прочее, първият и рече: Господарю, твоята мнаса спечели десет мнаси. space.gif
17 И рече му: Хубаво, добри слуго! понеже на твърде малкото се показа верен, имай власт над десет града. space.gif
18 Дойде и вторият и рече: Господарю, твоята мнаса принесе пет мнаси. space.gif
19 А рече и на него: Бъди и ти над пет града. space.gif
20 Дойде и друг и рече: Господарю, ето твоята мнаса, която пазех скътана в кърпа; space.gif
21 Защото се боях от тебе, понеже си строг човек; задигаш това, което не си положил, и жънеш, което не си посял. space.gif
22 Господарят му казва: От устата ти ще те съдя, зли слуго. Знаел си, че съм строг човек, който задигам това, което не съм положил, и жъна което не съм сял; space.gif
23 тогава защо не вложи парите ми в банката, и аз като си дойдех, щях да ги прибера с лихвата? space.gif
24 И рече на предстоящите: Вземете от него мнасата, и дайте я на този, който има десетте мнаси. space.gif
25 (Рекоха му: Господарю, той има вече десет мнаси!) space.gif
26 Казвам ви, че на всеки, който има, ще се даде; а от този, който, няма, от него ще се отнеме и това, което има. space.gif

27 А ония мои неприятели, които не искаха да царувам над тях, доведете ги тука и посечете пред мене”

Приказката свършва.

space.gif
28 И като изрече това, Исус вървеше напред, възлизайки за Ерусалим

И така нататък....дето си цитирала

За лозата, друг път...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Śūnyatā написа:

Колега, не подкрепям тезата си с цитати от Библията, защото не вярвам че представлява Абсолютната Истина. Показвам противоречията в твоята теза и в Библията. Нали Бог е Разум, тогава откъде са се взели толкова кухи индивиди? Никога не съм твърдял че зная всичко, но знам че когато има противоречия в едно писание, то не е Истина. 

Ако Бог не причинява на никого зло, откъде са се взели болестите, болката, незаслужените страдания, смъртта? Ако не произхождат от Бога откъде произхождат? Но как може нещо да се появи не от Бога? Съществуват два Бога ли? Или част от Вселената не е под контрола на Бога?

Будизма отговаря на този въпрос ясно и точно. Невежество-желание-страдание. Когато виждаш само това което желаеш и не виждаш това което не желаеш, няма как да не страдаш, психиката ти страда от противоречията. Лек ден и на теб и не се пъни излишно да обясниш необяснимото ;)

Напротив, никога и никъде не съм твърдял че зная всичко, нито съм напълно уверен в знанията си. Просто ми доставя удоволствие да оборвам с разумни аргументи такива като теб и Реално, които си мислят че са напълно уверени в знанията си. Това е невъзможно, осъзнайте го или продължавайте да ставате за смях като ръсите акъл как другите трябва да напълно уверени в знанията си, визирайки себе си :D

Има много Богове и Бог е един. Размишлявайки достатъчно задълбочено, може да се разбере, че няма противоречие между двете твърдения.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, Sleda написа:

Нов Завет ЛУКА 19

space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
  space.gif
22 Господарят му казва: От устата ти ще те съдя, зли слуго. Знаел си, че съм строг човек, който задигам това, което не съм положил, и жъна което не съм сял; space.gif
23 тогава защо не вложи парите ми в банката, и аз като си дойдех, щях да ги прибера с лихвата? space.gif
24 И рече на предстоящите: Вземете от него мнасата, и дайте я на този, който има десетте мнаси. space.gif

25 (Рекоха му: Господарю, той има вече десет мнаси!)

....

А защо да  не приемем, че свършва тук?!

.................

space.gif
26 Казвам ви, че на всеки, който има, ще се даде; а от този, който, няма, от него ще се отнеме и това, което има. space.gif

27 А ония мои неприятели, които не искаха да царувам над тях, доведете ги тука и посечете пред мене”

space.gif
28 И като изрече това, Исус вървеше напред, възлизайки за Ерусалим

И така нататък....дето си цитирала

За лозата, друг път...

И следва тук:

6 Ако някой не пребъде в Мене, той бива изхвърлен навън като пръчка, и изсъхва; и събират ги та Ги хвърлят в огъня, и те изгарят.

Това всеизграяне да ви напомня случайно за кладите на Светата Инквизиция или на Холокоста?

Цитат

Холокост(от гръцкото ὁλόκαυστον — ὁλόν „напълно“ и καυστον „изгаряне“)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Aumi написа:

И следва тук:

Това всеизграяне да ви напомня случайно за кладите на Светата Инквизиция или на Холокоста?

Пропускаш двЕ малки подробности:

1. Исус е Господ и Бог, т.е. има право да съди хората. 

2. Тук се говори за съд след смъртта, а А НЕ НА ЗЕМЯТА. 

Да припомня, че темата започна от това да ли в Новия Завет , Исус учи за насилие, като Мохамед в Корана. 

СЕГА КАЖИ, КЪДЕ ИСУС ПРОПОВЯДВА  НАСИЛИЕ НА ЗЕМЯТА?  ЦИТИРАЙ СТИХОВЕ! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Aumi написа:

И следва тук:

6 Ако някой не пребъде в Мене, той бива изхвърлен навън като пръчка, и изсъхва; и събират ги та Ги хвърлят в огъня, и те изгарят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, realno написа:

Пропускаш два малки подробности:

2. Тук се говори за съд след смъртта, а А НЕ НА ЗЕМЯТА. 

Да припомня, че темата започна от това да ли в Новия Завет Исус учи за насилие, като Мохамед в Корана. 

СЕГА КАЖИ, КЪДЕ ИСУС ПРОПОВЯДВА  НАСИЛИЕ НА ЗЕМЯТА?  ЦИТИРАЙ СТИХОВЕ! 

Ок, и този цитат не ви хареса.

Ще ви цитирам тогава друг:

Матей 10:34
Да не мислите, че дойдох да поставя мир на земята; не дойдох да поставя мир, а меч.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Aumi написа:

Ок, и този цитат не ви хареса.

Ще ви цитирам тогава друг:

Матей 10:34
Да не мислите, че дойдох да поставя мир на земята; не дойдох да поставя мир, а меч.

Къде виждаш насилие? 

Този стих означава, че с идването на Исус на земята ще настъпи разделение между хората. Разделение между вярващия и  невярващия (най общо казано). Това ще доведе до  преследване на вярващите християни. С идването на Исус, ще се появят присмехи, подигравки , че дори и презрение.

Когато цитираш стих, ВИНАГИ гледай (показвай) контекста. Ето какво пише по надолу:

34 Да не мислите, че дойдох да поставя мир на земята; не дойдох да поставя мир, а нож. space.gif
35 Защото дойдох да настроя човек против баща му, дъщеря против майка й, и снаха против свекърва й; space.gif
36 и неприятели на човека ще бъдат домашните му.

Сега си задай въпроса, кои са потърпевшите? 

С други думи, тези думи на Исус са предупреждение към вярващите, че като повярват, ще започнат страдания и ще бъдат убивани. 

38 и който не вземе кръста си и не върви след Мене, не е достоен за Мене.

Ето още един стих:Йоан 15:20  Помнете думата, която ви казах, слугата не е по-горен от господаря си. Ако Мене гониха, и вас ще гонят; ....

И тук се говори за нож: Евреи 11:37 с камъни биваха убити, с трион претрити, с мъки мъчени; умираха заклани с нож, скитаха се в овчи и кози кожи и търпяха лишение, бедствия и страдания;

Ето какво учи Исус: 

Йоан 18:10 А Симон Петър, като имаше нож, измъкна го, удари слугата на първосвещеника, и му отсече дясното ухо; а името на слугата беше Малх.

Йоан 18:11 Тогава Исус рече на Петра: Тури ножа в ножницата. Чашата, която Ми даде Отец, да я не пия ли?

Матей 26:52 Тогава Исус му каза: Повърни ножа си на мястото му, защото всички, които се залавят за нож от нож ще загинат.

Опитай с друг стих, където Исус подтиква последователите ли към насилия. Тук има насилие, но срещу, вярващите. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, valkiria1 написа:

днес потомците на евреите сфарадим в Мароко казват, че бягството на евреите от Испания в онези времена се равнява на втори Изход.

Не, поразрових се, не е точно така. Не са бягали, а са били изгонени след специален едикт. Било е нещо подобно на "голямата екскурзия" на турците от 80-те тук, и даже за също толкова кратко време, и също като тях продавали на безценица имотите си. Иначе историята на еврейските общини и култура в Испания е много, много по-дълга и при арабите и християните, понякога проспериращи, понякога преследвани - и от двете страни на Гибралтар. 

Падение Гранады (1492), последнего оплота ислама на Пиренейском полуострове, вновь обострило проблему национально-религиозной консолидации страны, и 31 марта 1492 г. был подписан эдикт об изгнании евреев из Испании и ее владений, согласно которому евреи должны были до конца июля покинуть страну. Эдикт основывался на версии, что евреи совращают христиан в иудаизм, а новые христиане не могут из-за влияния евреев стать честными католиками. Попытки придворных евреев, в частности Ицхака Абраванеля и Аврахама Сениора (1412?–1493?) добиться отмены эдикта оказались безуспешными, и подавляющее большинство евреев покинуло Испанию. Необходимость спешно ликвидировать имущество заставила евреев продавать его за бесценок; лишь немногим удалось вовремя переправить достояние за границу; общинное имущество конфисковывалось властями и большей частью передавалось муниципалитетам, иногда использовалось для постройки церквей или монастырей 

http://eleven.co.il/diaspora/regions-and-countries/11856/ 

и във Фес -

Султан Абд ал-Хак, правивший в середине 15 в., неоднократно обращался к зажиточным фесским евреям за финансовой помощью, а одного из них, по имени Ахарон, назначил своим главным министром. Это вызвало недовольство мусульман, и в 1465 г. они подняли восстание; Абд ал-Хак и Ахарон были убиты, почти вся еврейская община Феса истреблена. Спастись удалось лишь тем евреям, которые согласились принять ислам. Новый султан разрешил им вернуться к иудаизму, но одновременно ввел для них особую одежду (черного цвета для мужчин, желтого — для женщин), запретил носить кожаную обувь, ездить по городу верхом на лошади и носить оружие. 

С конца 14 в. в Фес переселялись сефарды из христианских государств Пиренейского полуострова. Число таких переселенцев первоначально было невелико, но после изгнания евреев из Испании (1492) и Португалии (1496–97) значительно возросло. Как утверждают некоторые хронисты, первые изгнанники, прибывшие в Фес, по просьбе местной еврейской общины не были допущены в город и частью умерли от голода и лишений (им пришлось жить в шалашах), частью попали в рабство к мусульманам.

http://eleven.co.il/diaspora/communities/14267/ 

преди 3 часа, valkiria1 написа:

Нека всеки сам прецени  откъде започват двете нули.

Знаеш ли, чудех се защо се сетих точно за сцената от този филм, той е на Милош Форман. Не защото родителите му са убити в концлагери, или че наскоро почина. Голям режисьор, според мен. Ами може би защото преди това не знам как вмъкна самата ти инквизицията, преди тях нападки към църквата с намек към самото й начало като за двете нули. Ти започваш тези разговори, както във филма не пускаш ръката на мъртвото чучело Пелеле. За което се пее в песничката, сламената кукла от картините на Гоя. Това е само филм, творческа фантазия, разбира се, но има нещо християнско в края на филма, макар че жената е полудяла от мъка, тя е простила. Или е простила, защото е луда, не зная, разните хора могат да го разберат различно. 

Между другото, и около инквизицията има много митове и преувеличения, особено в числеността на осъдените и наказаните. Не са стотици милиони, както си измисля Шунята, няколко хиляди са. Броя на жертвите не променя факта на престъпленията, разбира се. 

Към сто милиона може да са жертвите на Втората световна война, само за шест години. Може да са по-малко, обаче къде в историческите статистики се зачита живота на един човек.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.01.2018 г. в 10:40, M.Николов написа:

Опитвате се да оспорите самия фундамент на християнската религия!

Аксиомите са верни, дори, когато се докаже противното.

В този ред на мисли, Русия е асвабадителька

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, realno написа:

Пропускаш двЕ малки подробности:

Първо, си изяснете що е това Бог. 
И дали Бог наистина може да се моли на Бога и да го нарича Господ Бог!

Матей 11:25
В онова време Исус проговори, казвайки: Благодаря Ти, Отче, Господи на небето и земята, за гдето си утаил това от мъдрите и разумните, а си го открил на младенците.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, Реджеп Иведик написа:

Аксиомите са верни, дори, когато се докаже противното.

В този ред на мисли, Русия е асвабадителька

Русия е освободитеЬка и она не е освободителЬка. Но аксиома е, че ние българите сме благодарни. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, valkiria1 написа:

Напротив. На мен никой и нищо не ми пречи. Поради тази причина и не коментирам недостатъците на будизма. Защо, обясних вече.

Не ти пречи защото си потънала в догматична дрямка, разума ти е приспан, тромав, obsolete и не може да реагира еластично на промените. Това не е само твой проблем, а и на много вярващи и невярващи.

Недостатъците се осмислят, критикуват и коригират. С развитието на науката много от нещата в които вярвате са направо смешни, но човек много трудно се отрича от заблудите си и става още по-смешен. Далай Лама казва, че ако се намери неоспоримо научно доказателство за несъстоятелността на някоя от доктрините в които вярват будистите (в разговора се визираше доктрината за прераждането), то будистите ще разгледат казуса и ако противоречи на здравия разум (дадената доктрина) те ще се откажат от нея и ще продължат напред. 

Будизма е религия която се развива прогресивно, не само оцелява. Повечето религии в момента изчезват, просто последователите се стопяват драстично. Алберт Айнщайн е писал че будизма е религията на бъдещето и по всичко личи че това е така, поне докато има мислещи човеци на планетата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, valkiria1 написа:

Историята на преследването на евреите в Испания и бягството им Мароко започва много преди Изабел Кастилска

Тогава е началото  на мрачните времена в иберийското убежище на евреите. Сигнала е пожарът в еврейския квартал в Севиля. Следват го такива в Кордова, Монторо, Тудела и още шест градове в Испания.  Тогава тези оцелели побягват към ислямските територии, към Фес, Маракеш, Алжир, Оран, Тунис и Триполи. Това е този Екзодус за който ти говоря. 

В статиите, към които дадох линк, тези неща са отбелязани. Нали говорехме за Изабел Кастилска, аз се ограничих само да напиша, че историята е много-много по-дълга и не толкова еднозначна, и с цитат за събитията около едикта. 

Твоето е цинизъм , Уит. Аз не деля жертвите на бройки

Спасяването на човешки животи е висша добродетел 

Аз също не ги деля, не си ме разбрала. Кое е цинизъм? Че споменавам общо жертвите на Втората световна?

преди 15 часа, witness написа:

Броя на жертвите не променя факта на престъпленията, разбира се. 

Към сто милиона може да са жертвите на Втората световна война, само за шест години. Може да са по-малко, обаче къде в историческите статистики се зачита живота на един човек.

За мен обаче остава неясно какво точно от изказванията на последните пишещи тук, на последните две страници тема те провокира да започнеш с омразническите си изказвания по адрес на християните и християнството. Не че не го правиш често и това е твоят призрак. Може би съвършена утопия, в която всеки е длъжен да изрецитира цялата история на избрания народ, примерно според предпочитанията на последователите на Маймонид, без справка в Гугъл. Под сламеното чучело Пелеле визирах самата ни човешка история, която  П. Успенски нарича "история на престъплението", и без да я деля на наша и ваша. 

И сега вече наистина ще стана цинична:

Иначе истина е ,че иудаизма винаги е съществувал по-добре под крилото на исляма, отколкото това  на църквата.

Ще поживеем, ще видим. Историите за пред туристи рядко съвпадат фактическото положение. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

старите еврейски къщи и квартали  в  медините  на градовете в  Мароко, където според твоя източник в  бедни хижи са живеели евреите  от Испания. Лични снимки.

преди 16 часа, witness написа:

Как утверждают некоторые хронисты, первые изгнанники, прибывшие в Фес, по просьбе местной еврейской общины не были допущены в город и частью умерли от голода и лишений (им пришлось жить в шалашах), частью попали в рабство к мусульманам.

Май има разлика, някой не чете внимателно!

Иначе истина е ,че иудаизма винаги е съществувал по-добре под крилото на исляма, отколкото това  на църквата.

Разбираемо, все пак исляма е по-близък до юдаизма от християнството.

преди 20 минути, valkiria1 написа:

Хора от различни народности и религии, които са дали своя принос за спасяването на човешки животи са наградени с най0голямото признание на Исраел-обявени са за праведници.

Тук не трябва ли да се внесе едно пояснение?А именно, че става въпрос за спасяването на еврейски животи, а не въобще на човешки животи!

П.с.Тук се получи разминаване с последния цитат и коментар, понеже Валкирия си изтри първоначалния пост, редактира го и отново го постна, за това моите постове се сляха.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

на 27.04.2018 г. в 10:49, witness написа:

Нали говорехме за Изабел Кастилска, аз се ограничих само да напиша, че историята е много-много по-дълга и не толкова еднозначна, и с цитат за събитията около едикта. 

А

мм. дали ?

на 26.04.2018 г. в 16:39, valkiria1 написа:

днес потомците на евреите сфарадим в Мароко казват, че бягството на евреите от Испания в онези времена се равнява на втори Изход.

на 26.04.2018 г. в 19:31, witness написа:

Не, поразрових се, не е точно така. Не са бягали, а са били изгонени след специален едикт.

на 27.04.2018 г. в 9:08, valkiria1 написа:

Твоето заключение може да бъде определено като мнение на " едро"-отгоре, отгоре. Мога да ти покажа еврейските квартали, които са били основна част от медините на градовете и в Испания и в Мароко  и да видиш, какво огромно разминаване има с фактите посочени в източника ти.  Причината за неточността е липса на интерес към детайла , или струпването на огромен материал за представяне. ,сред който съставителите трябва да избират.Историята на преследването на евреите в Испания и бягството им Мароко започва много преди Изабел Кастилска и това начало  е  смъртта на техния покровител Хуан Първи Кастилски. Тогава е началото  на мрачните времена в иберийското убежище на евреите. Сигнала е пожарът в еврейския квартал в Севиля. Следват го такива в Кордова, Монторо, Тудела и още шест градове в Испания.  Тогава тези оцелели побягват към ислямските територии, към Фес, Маракеш, Алжир, Оран, Тунис и Триполи. Това е този Екзодус за който ти говоря. Писах за двете нули на Църквата и стоя на позицията си. Две инквизиции създадени да унищожават. Еднат Inquisiciуn Pontifica   в Рим да се разправя с албигойците  , другата в Испания създадена да се разправя с криптоиудаизма.Едната ръководена лично от Папата , другата от Изабел , която изземва прерогативите на Църквата в Испания. Изабел и Фернандо създават едно нова или така наречената МОДЕРНА Инквизиция, която ще се бори с всички възможни начини срещу инаковярващите и  криптоиудаизма. Всичко това под знамето с името на Исус, който не си спомням да съм чела някъде да е делeгирал правомощия някой да създава Църква или Инквизиция от негово и с неговото име.  Това са двете нули на Църквата. Обратното да се твърди е цинизъм.

втори път ,няма да ти припомням, какво си писала . Защото гоненето създава съвсем други асоциации от бягството, ако не разбираш или се правиш ,че не разбираш  разликата. Отделно, че причината за двете е различна.

За мен обаче остава неясно какво точно от изказванията на последните пишещи тук, на последните две страници тема те провокира да започнеш с омразническите си изказвания по адрес на християните и християнството.

къде по -точно видя нападки срещу християните ? За мен Църквата не е християнство, не и в онзи смисъл ,който според евангелията на НЗ , Исус е проповядвал. Отделно,че той не е бил християнин и  хал хабер си е нямал и от понятието християнство, но това е друга тема.Няма да се прехвърляме и на кръстоносните походи нали?

Историите за пред туристи рядко съвпадат фактическото положение. 

кой ти каза, че става въпрос за туризъм ?

Многообразието в общността подлага религията по някой път на сурови тестове за толерантност. Според него " резултатът" на исляма  спрямо иудаизма никак не е по-лош, дори напротив спрямо другите религии. Наистина е имало спорове, бунтове и дори войни, но до ден днешен нищо не може дори бегло да се сравни с инквизицията и преследванията, бунтовете и войните, които бележат историята на Църквата до появата на секуларизма.

Не следиш мисълта  и какво ти се пише, или нямаш познания върху историята.Не случайно ти посочих ,че е имало две Инквизиции-една в Рим и друга в Испания. Тази в Рим е преследвала хора от други религии и учения, докато тази в Испания е целенасочено създадена да се справя с криптоиудаизма. Това означава ,че тя се е разправяла и изгаряла хора, които вече са приели християнството. Не знаеш това , затова ми пишеш на килограм манифести за защита на християнството ,без някой да го е нападал. Разбираш ли какво ти пиша. Инквизицията в Испания е преследвала евреи ,които вече са приели християнството. Казано в прав текст- испанската Инквизиция е преследвала християни. Дори след като са приели християнството  и с това де факто , новопокръстените губят подкрепата на своята общност , те  са наричани презрително marrano, което означава прасе. Църквата нарича новото си попълнение прасета????? Изабела Кастилска е изпъдила евреите, които не са искали да сменят вярата си. Гонила и изгаряла е тези евреи, които вече са приели християнството, но е имало съмнения, че поддържат тайно вярата на дедите си. В Алхамбрайския декрет, Изабел нарича тези хора " лоши християни.Това ти го казвам не като турист. Не случайно посочих класическата формулировка  на Талмуд, където се казва , че праведниците от всички народи  имат място на небето. Направи едно посещение на Яд Вашем. Хора от различни народности и религии, които са дали своя принос за спасяването на човешки животи са наградени с най0голямото признание на Исраел-обявени са за праведници. Така заедно с християните българи са споменати и хора от други религии. Седнала си да ми "говориш" че изпитвам  омраза към християните. 

пп Преди време изтрих всичките си постове в този подфорум. Видях и разбрах, че  нормална дискусия тук не може да се води. Всички усилия да споделяш знания и опит  са напразни и безмислени. Да не говорим за случаи в които се бърка дрЕс кода с дрИс кода/  образно казано/ и които  ситуации тук са нормално приети и толерирани, защото носят дивиденти на форума.Показваш нагледно, че бедни хижи  в които са живели евреи в Фес няма, като опровержение, съфорумничката, която се образова и знае за евреите от Мароко от Гугъл ти лепва в лицето ,че мразиш християните.При това без дори да си направи труда да помисли, защо и казваш че има различия в двете Инквизиции. Това разбира се е малък пример за  Дрис код.  Поради такъв подобен код напуснаха много ерудирани, знаещи и с широка обща култура хора. Скепсис , Валентинус , а Бадр почти не се вясва..има и други разбира се. Човек трябва да направи като Мюнхаузен, сам да се хване за косите и да се изтегли от кафявото блато.Изтривам постовете си и спирам да пиша в Религии. Не си заслужава нито времето, нито усилието, нито желанието, нито опонентите с ниска култура.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

пп Преди време изтрих всичките си постове в този подфорум. Видях и разбрах, че  нормална дискусия тук не може да се води.

Ох наистина не може, като си триеш постовете докато ги цитира човек... И на мен ми омръзна да споря. 

Показваш нагледно, че бедни хижи  в които са живели евреи в Фес няма

В момента? В статията за Фес беше обяснено, че търканията между новодошлите и местните се нагласят постепенно, но така е било в началото. Как да си представя, че някой ще вземе да пази "хижи" от петнайсти век. Както и да е. 

Ето същия цитат с малко продължение

С конца 14 в. в Фес переселялись сефарды из христианских государств Пиренейского полуострова. Число таких переселенцев первоначально было невелико, но после изгнания евреев из Испании (1492) и Португалии (1496–97) значительно возросло. Как утверждают некоторые хронисты, первые изгнанники, прибывшие в Фес, по просьбе местной еврейской общины не были допущены в город и частью умерли от голода и лишений (им пришлось жить в шалашах), частью попали в рабство к мусульманам. Впоследствии выходцам с Пиренейского полуострова все же удалось обосноваться в Фесе, и вскоре они составили здесь большинство еврейского населения (численность которого, по разным сведениям, в начале 16 в. достигала пяти–десяти тысяч человек); султан отвел им в Новом Фесе большой квартал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване