Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За Иисус, Мохамед, Буда или да поговорим за религия

Препоръчан отговор

Тъй като напоследък, странно защо станах редовен посетител на тази секция и ми се искаше да чуя вашите религиозни виждания. Вярвате ли в някоя религия? Какво мислите за останалите? И като цяло какво е отношението ви към религиите като цяло? Има ли смисъл или това е просто човешка заблуда? ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не, поразрових се, не е точно така. Не са бягали, а са били изгонени след специален едикт. Било е нещо подобно на "голямата екскурзия" на турците от 80-те тук, и даже за също толкова кратко време, и с

Русия е освободитеЬка и она не е освободителЬка. Но аксиома е, че ние българите сме благодарни.   

Как са се появили думите? Кой ги е измислил, маймуно-човекът ли? Маймуно-човекът ли, например, е измислил думата “съ-вест”. Вест от къде? Или “с-мисъл” или “съ-знание”? Защо излизт от там, от където в

Публикувани изображения

Когато има пържола няма значение религията. Когато няма се чудиш откъде да я намериш, а ако почнеш с агресия все някой ще ти каже "Търпи, смири се, твое ще е цартвото небесно" ГЛУПОСТИ!!!!!!!!! Важно е да ли е с подходяща гарнитура.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърде е вероятно всички религии да са поглед от различен ъгъл към едно и също нещо. Лично мнение.

Например класическата и квантовата механика не си противоречат. И двете са теории описващи реалността. Така и за религиите. Хората са различни и за различните хора са подходящи и различни гледни точки.

В известен смисъл и науката е религия, защото и там човек вярва в определни неща.

Всъщност всеки приема на доверие много неща в живота си, така че, може да се каже - всеки е вярващ.

Все пак разликата на науката с религиите според мен е че религиите дават смисъл на живота и учат хората да бъдат по-добри и толерантни един към друг. Нещо, което чисто материалистчния или научен възглед не правят.

Аз съм будист.

Буда е бил обикновен човек. Той е постигнал пълния потенциал на ума си.

Това означава: абсолютно безстрашие, спонтанна радост и активно интелигентно съчувствие.

Това от будистка гледна точка е истинската същност на всяко живо същество.

Проявява се с четири активности и пет мъдрости.

Буда не е искал последователи, а колеги с които да сподели това, което е постигнал, и да вдъхнови тези които искат. Някои казват, че Будизма е за страданието. Не е.

Будизма е за щастието.

В Будизма има информация за това как стоят нещата, тази информация всеки трябва да провери лично, методи за постигане на целта - просветлението и интелигентни действия за задържане на постигнатото ниво.

Щастие и късмет на всички.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласна съм с всичко, което каза. Религийте понякога взаимно се припокриват. Зависи от гледната точка на човека. И макар аз да съм кръстена и да се водя за християнка, точно към тази религия имам много отрицателни мнения, както вече не веднъж съм казвала. Аз лично съм привърженичка на даоизма и неговата философия. Даоизма и бусизма имат много общи черти. Даоизма се превръща в господстваща философия в Китай след конфуцианството, с появата на Лао-Дзъ. Даоизмът е философия, която проповядва хармония във всичко, третира едно по-високо, много по-глобално по обхват, по-духовно ниво на съществуване, без да създава някакви миражи за божественост и т.н. Както и при будизма, така и при даоизмът Лао-Дзъ е бил обикновен човек, който просто е развил потенциала си и е създал една стабилна житейска философия, която е следвана от много хора и до днес.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърде вероятно е и будизма да е започнал да прилича на религия......... Публикувано изображение Так че,недей така категорично да казваш,че е само учение.

А вижте какво намерих тук докато се ровех:

Сравнение на ритуалите, забраните и изискванията на най-разпространените световни религии.

-ПРАВОСЛАВНИ

-КАТОЛИЦИ

-ПРОТЕСТАНТИ

-ЮДЕИ

-МЮСЮЛМАНИ

Богослужение

-Литургия: обща молитва; песнопения, четене на Евангелията; молитви на свещениците в олтара; изнасяне на Светите дарове; причастие.

-По време на службата миряните стоят прави. Канонично пеене.

-Меса: също както при православната литургия + проповед; причастие — за всички желаещи; миряните седят; стоят прави само по време на общата молитва. Допуска се осъвременяване на музиката и текстовете, песнопения със съпровод на китара, джазова аранжировка и т.н.

-Основното е проповед или съвместно четене на Евангелията.

-Три пъти на ден, специална молитва в събота.

-Цикъл от молитвени пози и телодвижения с едновременно произнасяне на молитви, провлачено и в строго определен ред, с лице, обърнато към Мека.

Поклонничество

-В храмове и манастири, докосване до мощите на светии.

-В Рим, Ерусалим и други свети места

-Няма

-В Ерусалим, при Стената на плача

-Един път в живота — хадж в Мека

Тайнства (обреди)

1) Посвещение в религията

-Кръщение. Във всяка възраст, предпочита се в младенческа.

-Кръщение в съзнателна възраст, по самостоятелно решение и със задължително изучаване на основата на вярата

-Обрязване на осмия ден след раждането

-Обрязване

-трикратно потапяне в купела

-трикратно поръсване със осветена вода

2) Миропомазване

(конфирмация)

-Веднага след кръщението — в знак на приобщаване към Божията благодат.

-В съзнателна възраст (на 12-15 години) след катехизация — изучаване на основите на вярата и полагане на изпит за тяхното знание

-Няма

-На 13 години за пръв път извикват юдеите да четат Тората.

След служба в синагогата — семейна вечеринка

-Няма

3) Покаяние

-В строго определено време — преди литургия; до аналоя — в общата зала; без подробности — просто се назовава греха; свещеникът чете опрощаваща молитва

-По всяко време; в закрита изповедалня; грехът може да бъде анализиран със свещеника. Свещеникът дава съвети и наставления, опрощава греховете.

-Между човека и Бога няма посредници. Никой няма право да опрощава греховете.

-Чрез пост и поклонничество

4) Причастие

-За покаялите се и получилите опрощение.

-За всички желаещи по време на богослужението.

5) Брак

-Само между православни.

-Между всички християни, а така също и с невярващи.

-Не изисква задължително църковно освещаване.

-Желателно е за човек от своята вяра.

-Мюсюлманинът може да се ожени за жена от всяка вяра, мюсюлманката може да се омъжи само за мюсюлманин.

6) Ръкополагане в свещенически сан

-Има.

-Не е тайнство, често пъти е изборно.

-В двете религии между човека и Бога няма посредници. Има обаче хора, получили богословско образование, които ръководят молитвата и познават религиозния живот.

7) Елеосвещение

-Съборна молитва - за оздравяване и опрощаване на греховете. Не може да се извърши насаме; необходимо е присъствието поне още на един християнин.

-Същото, но се допуска общуване между свещеника и страдащия насаме.

-Няма

Наказание (епитимия)

-Четене на молитви за покаяние; земни поклони; строг пост; отлъчване от причастието.

-Според възможностите възстановяване на щетите, причинени на другите хора; милосърдни дела, молитви на покаяние.

-Няма

-Практически не се използва

За тежки грехове — пребиване с камъни до смърт. За по-дребните - наказанието е бой с пръчки. За кражба - отрязване на китката на ръката.

Брак за свещенослужителя

-Бялото духовенство има право да встъпи в брак един път в живота си;

черното духовенство — монасите приемат обет за безбрачие

-Целибат — обет за безбрачие

-Брак или безбрачие — е въпрос на личен избор

-Лична работа на служителите.

Жената

-Притежава безсмъртна душа, наравно с мъжа се подчинява на заповедите и постановленията; в същото време по отношение на мъжа е на второстепенно място - тя е "другар", "помощник", "ребро". Не може да направи духовна кариера.

-В много църкви е абсолютно равноправна. Може да бъде ръкоположена за свещеник и епископ.

-Пази религиозната чистота на домашнотоогнище. За еврей се смята само онзи, чиято майка е еврейка. Молитвата е отделно.

-"Непълноценна душа" с неясен задгробен живот. Не може да се моли заедно с мъжете.

Пост

-4 многодневни (общо 130 дни) + 3 еднодневни + всяка сряда и петък

-Не е задължителен

-Няма

-5 еднодневни пости

В лунния месец Рамадан в светлото време на денонощието

Забранени храни

-Само по време на постите се забраняват храни от животински произход

-Няма

-В някои деноминации се забранява употребата на месо от топлокръвни животни и птици.

-Разрешена е само кашерна (чиста) храна: говеждо, овнешко и козе месо, без кръв, рибата — без люспи и плавници.

-Забранена е употребата на животни без вълна и риби без люспи, може да се употребява алкохол.

Забрани в облеклото

-На жените са забранени панталони и къси поли;

в църквата — непокритата глава и късите ръкави;

за мъжете — обратно в църквата трябва да са с непокрита глава (без шапка)

-В църквата — както при православните; извън църквата — няма забрани

-Няма (в някои деноминации се осъжда излишният разкош).

-Правоверният юдеин по време на молитва трябва задължително да е с покрита глава (шапка)

-Пред хората жените са длъжни да носят хиджаб, покривало, скиыващо косите и фигурата. В някои страни — чадри.

Е,какво ще кажете-има прилики,нали?

Надявам се да ви е от полза,особено ако си избирате тепърва религия :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли да споделя нещо? Преди това искам да кажа, че нямам кой знае какви религиозни познания. Но ми се струва, че човек се опитва да слага нещата в рамки, може би за да му е по-лесно. Помислете, колко е лесно да живееш по установени правила. Не мислиш. Просто спазваш и си спокоен, че всичко ще ти е наред. Не си затормозяваш мозъка да мислиш и търсиш истина. Тя просто ти е дадена наготово. А дали това е твоята истина? Дали не пречупваш себе си? Аз да си пирзная още се лутам и търся моето място и моята истина. Но знам едно: всеки трябва първо да запита себе си дали дадена религия, вярване, принципи и други такива рамки са НЕГОВАТА истина. Мое мнение. Не ангажирам никого с него. Просто споделям.

Редактирано от mucunka (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може ли да споделя нещо? Преди това искам да кажа, че нямам кой знае какви религиозни познания. Но ми се струва, че човек се опитва да слага нещата в рамки, може би за да му е по-лесно. Помислете, колко е лесно да живееш по установени правила. Не мислиш. Просто спазваш и си спокоен, че всичко ще ти е наред. Не си затормозяваш мозъка да мислиш и търсиш истина. Тя просто ти е дадена наготово. А дали това е твоята истина? Дали не пречупваш себе си? Аз да си пирзная още се лутам и търся моето място и моята истина. Но знам едно: всеки трябва първо да запита себе си дали дадена религия, вярване, принципи и други такива рамки са НЕГОВАТА истина. Мое мнение. Не ангажирам никого с него. Просто споделям.

Да.Точно и на място казано :whist:

Това е естествен стремеж на човека.Заради това и толкова много хора копнеят по близкото минало на социализЪма-когато всичко ти се поднасяше наготово и нищо не зависеше от теб.

За това и религията има успех навсякъде.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да откриеш истината? Моето мнение е, че това е възможно, единствено ако изучиш и опознаеш всички религии, учения, философии.Ако преминеш и през атеизма.Ако отделиш за себе си само онова, което смяташ за истина, и което е от всичко по малко.Ако то те накара да вярваш.И ако правиш всичко това с много, много любов. Не определена религия с канони, забрани, догми и правила.Не.Само една истинска вяра, базирана на знанието, на твоя собствен стремеж, на любовта ти. Вало, пак си в десятката.;)) Науката пита - как, религията пита - защо.Взаимосвързани са.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не,infiniti-религиите не питат "защо",а дават готовите отговори

Философията пита "защо" и се опитва да открие отговорите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Религиите не са ли философия? :P
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

чудесна тема, поне на мен ми е много близка и интересна. Аз също съм роден като православен християнин, кръстен още като малък от дядо ми поп, много готин човек, бивш данъчен по царско време, запопил се на 9-ти септември 1944 г. (няма майтап). Много го обичам, жалко че почина докато бях малък и не успях да си поговоря с него на тази тема. Пораснах и установих, че ме притеснява налаганият в християнството страх от Бога, някак си не пасваше с моето вътрешно усещане за нещата. Имах изветно недоверие и към Христос. Като тинейджер се смятах за атеист. Пораснах още и изветни лични затруднения ме побутнаха да обърна отново вниманието си към духовния свят. Опознах ведическото знание, много истини има във Ведите. Медитивната ми техниката идва от ведическата традиция. Прочетох Согиал Ринпоче и бях запленен от мъдростта на тибетския Будизъм. Четях за Буда и за неговото учение и останових, че го харесвам и се възхищавам на живота му и на избора, който е направил. На този етап все още ме притесняваше разкола между религийте. Прочетох и някой писания на New Age и също много ми допаднаха. Прочетох за Джайнизма, Зороастризма и Суфите и вече бях убеден, че всички велики духовни Учители на човечеството са донесли едни и същи истини. А тяхните последователи са изкривили нещата. Чрез една книжка - Даото на Пух се запознах с Даоизма, и веднага останових, че освен Будист се чувствам и доист. Започнах наляво и надясно на всеки, склонен да ме слуша да разказвам, как всички религии имат общ корен и носят една и съща истина - истината за Бог и за взаимотношенията на човека с Бога. Наблюдавах интензивно собствения си живот и забелязвах знаците на съдбата. Книгата Алхимикът на Куелю много добре ги описва нещата, както и Петата планина. Преди година започнах да чета диктовките на Татяна Микушина и всичко си дойде на мястото. Вече знам, че всички Учители действат в екип и носят едни и същи истини, които се разбират по различен начин още в началото. С времето процента на истината в съответното учение намалява, този процес се ускорява ако се формира религия. Помирих се с Християнството и с Христос, но все още Буда ми е най-близък от Учителите от Шамбала. Не се смятам за религиозен, а за духовен и търсещ човек. Съзнавам, че на този етап няма крайна истина, тя е много напред в моята еволюция. Разбирането на Бог и на Вселената няма обозрими за нас граници. Иначе казано винаги има по-висша истина, като достигнеш Будда съзнание се обучаваш за нещо друго, примерно за планетарен логос, след това научаваш нещо още по-висше. Съдбата ни е една: накрая всички ние ще се върнем у Дома и ще се слеем с Единното, повечето хора го наричат Бог. Има две сили едната разпъва вселената, другата я свива. На този етап ние възприемаме втората като силите на Светлината, просто те са в нашата посока на движение. Те ни измъкват от илюзията. Харесва ми следната обосновка на наличието на Бог в стил NEW AGE: Достатъчно много хора и достатъчно дълго време са вярвали, че съществува Бог, така че и дори първоначално той да не е съществувал, то неминуемо вече съществува. Желая ви много Светлина и Подкрепа по Пътя! Прекланям се пред Бога във вас. ицо

Редактирано от ican (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Започнах преди около година да се интересувам от религиите,отначало поради любопитство,а после и поради една вътрешна празнота,която започнах да чувствам,и ми беше интересно дали ще открия нещо за себе си. Прочетох,и продължавам да чета страшно много литература,и понякога е объркващо,но смятам,че успявам да отсея стойностните неща от обикновеното религиозно плямпане. Мисля,че организираните религии,такива,каквито са днес,са антирелигии. Те не подтикват човек към развитие,те дават едни готови отговори,налагат цели системи от догми и канони, превръщат се в политически институции,корумпират се. Затова не смятам,че един религиозен човек трябва непременно да ходи на църква,или синагога,или джамия,и т.н. Важното е какво чувства и усеща,каква е вътрешната му нагласа. Общо взето,започнах да се увличам по източните религии - и в будизма,и в даоизма, и в дзен-будизма,откривам много истини,неща,които още щом прочета,и чувствам,че са верни. А човекът,чийто книги най-много ми харесаха, е Бхагван Шри Раджниш - Ошо.Невероятни са! Те са смесица от даоизъм,будизъм,хиндуизъм, и са наистина разтърсващи.Сриват до основи старите ти вярвания и те карат да се потопиш в действителността - тук и сега,да бъдеш буден и осъзнат.Но,както се казва,пътищата до върха са много. Въпросът е да имаш желание да потеглиш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Религиите не са ли философия? :sobbing:

Религиите са желязно детерминирани - няма мърдане от постулатите. Докато философията няма терминален характер - защото тя се опитва да обясни света в неговото многообразие, а не в руслото - на каквито и да било канони! Тук е разликата. Редактирано от darkterminal (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Докторе, ти си гледай медицината...религията явно ти е доста неясна! Публикувано изображение:wors::sobbing:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с по горе казанато, че нещата са много близки и преплетени в различните религии! Аз съм кръстен християнин и вярващ, но не съм "практикуваш" такъв! Нека да направим разлика между три неща ВЯРА, РЕЛИГИЯ И ЦЪРКВА, грубо казано РЕЛИГИЯТА "експлоатира" ВЯРАТА - естественното желание на човешкия индивид да търси опора, да търси надежда, да се стреми да бъде добър човек. Нека само погледнем, кога са създадени основните религии в какви времена и какви са били взаимоотношенията между хората. Вараварски !!! Реалигиозните учения са се опитали да въведат ред и са успели, и как като всяват страх !!! Това някак си не се "връзва" в съвременния свят, живея сред мюсюлмани и те ми се хвалят че Корана никога не е променян и няма да се промени....., но света в който живеем отдавна не е същия, и някои от "ограниченията" да ме извинят вярващите мюсюлмани изглеждат не на място, да не кажа смешно !!! Църквата пък експлоатира религията за своите си цели, но това е друга и много дълга тема, само като "лирично " отклонение ще вмъкна, че нашия свещенник си построи асансьор в къщата, защото може да си го позволи а и му е трудно да изкачва стъпалата....! Аз Вярвам в Господ и Исуус Христос, но не мога да приема някой да ми казва как точно трябва да вярвам !!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тема близанак (сигурно има още 10 такива, само с разместени думи в загалвието)

"Разума ражда науката, глупостта ражда религията" (прочетох го написано на един дувар)

А умните няма как да са умни ако няма глупави. И глупавите не биха били такива, ако нямаше умни.

Така, че ходете си на църква, молете се, яжте пържоли, четете книги и не прекалявайте с компютъра, че прецаква очите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да откриеш истината?

Моето мнение е, че това е възможно, единствено ако изучиш и опознаеш всички религии, учения, философии.Ако преминеш и през атеизма.Ако отделиш за себе си само онова, което смяташ за истина, и което е от всичко по малко.Ако то те накара да вярваш.И ако правиш всичко това с много, много любов.

Не определена религия с канони, забрани, догми и правила.Не.Само една истинска вяра, базирана на знанието, на твоя собствен стремеж, на любовта ти.

Вало, пак си в десятката.:yanim:)

Науката пита - как, религията пита - защо.Взаимосвързани са.

Мисля, Че тоЧно в Търсенето...се стига до истината...има доза истина в изказаването ти...Добро наЧало е тогава когато Човек търси...каквото и да е било: знание, любов, вяра...истина..... :headphones:
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората са различни. Имат различни глави, носят различни шапки. По същия начин са подходящи различни гледни точки за тях. Думите са достатъчно разтегливи за да можем да се опитаме да направим ученията едни и същи. Но няма смисъл. Все едно да приемем стандарт за височина и да се опитаме да удължим късите и да скъсим дългите хора. Това не носи полза. Болезнено е. Според мен, човек трябва да намери това обяснение за света и отговори, с които се чувства добре. Да се смесват различни религии или да се ходи от една на друга е загуба на време. Защото понякога за едно и също нещо се ползват различни думи, а за различни неща - еднакви. В крайна сметка човек остава пълен с всевъзможни идеи. Глава като диня, сърце като лешник. Религиите и духовните учения имат различни цели, методи и философия. Въпреки, че мисля, че са поглед от различна гледна точка, към едно и също нещо, не мисля че има смисъл да бъдат обединени. Твърде различни са. Трябва да търсим всички възможности за диалог. Защото в крайна сметка една от основните цели на всяка религия е да прави хората по-добри и да дава смисъл в живота им. Противопоставянето не носи ползи за никой. --------------------- Това, което следва е будистка гледна точка. В будизма целта е развитието на пълния потенциал на тялото речта и ума. Буда не е бог. Човек, пробуден от съня на невежеството. Невежеството по отношение на истинската ни природа. Това, което гледа през очите ни и слуша през ушите ни точно сега, това което мисли мислите ни и е зад тях, това е безвременна ясна светлина. Характеризира се с абсолютно безстрашие, спонтанна радост и интелигентна любов. Проявява се с пет мъдрости и четири активности. Това е дълбоката природа на всяко живо същество. Истинската ни природа е като слънцето - винаги свети. Причината да не преживяваме света винаги по този начин са "облаците" на така наречените смущаващи чувства (гняв, гордост, ревност, желание, завист...), закостенелите идеи и навици. Смущаващите чувства, закостенелите идеи и навици не са истински, те възникват и изчезват като резултат от причини. Като дъга след дъжд, като рисунка върху вода. Ние вземаме тези чувства съвсем насериозно. Действаме ръководени от тях. Една емоция възникнала като резултат от обстоятелства ръководи действията ни. Нараняваме... Не сме длъжни да следваме тези емоции, имаме избор във всеки момент. От будистка гледна точка – всяка мисъл дума или действие имат значение. Това което сме сега, ситуацията в която се намираме е резултат от предишните ни мисли думи и действия, бъдещето ни зависи от това което мислим, казваме или правим сега. Пълна отговорност. Умът ни е като градина - каквото посеем, това ще жънем. Истинската ни природа е съвършенство. Просто не всеки го знае. В будизма развиваме себе си, за да можем да помагаме по-добре на другите. Всички същества търсят щастие и искат да избегнат болката и страданията. Будизма е съвкупност от информация (за това как стоят нещата), методи (различни медитации) те са „инструмент” за трансформиране на интелектуалното разбиране в преживяване и смислени действия за поддържане на постигнатото ниво. Нищо в будизма не е необходимо да бъде прието на доверие. Няма задължителни ритуали. Ако науката открие нещо, което е в противоречие с будисткото учение, Буда би искал да го променим. Защото никое учение не трябва да е над истината.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората са различни.

Имат различни глави, носят различни шапки. По същия начин са подходящи различни гледни точки за тях. Думите са достатъчно разтегливи за да можем да се опитаме да направим ученията едни и същи.

Но няма смисъл.

Все едно да приемем стандарт за височина и да се опитаме да удължим късите и да скъсим дългите хора.

Това не носи полза. Болезнено е.

Според мен, човек трябва да намери това обяснение за света и отговори, с които се чувства добре.

Да се смесват различни религии или да се ходи от една на друга е загуба на време.

Защото понякога за едно и също нещо се ползват различни думи, а за различни неща - еднакви.

В крайна сметка човек остава пълен с всевъзможни идеи. Глава като диня, сърце като лешник.

Религиите и духовните учения имат различни цели, методи и философия. Въпреки, че мисля, че са поглед от различна гледна точка, към едно и също нещо, не мисля че има смисъл да бъдат обединени.

Твърде различни са.

Трябва да търсим всички възможности за диалог. Защото в крайна сметка една от основните цели на всяка религия е да прави хората по-добри и да дава смисъл в живота им. Противопоставянето не носи ползи за никой.

---------------------

Абсолютно съм съгласна! Аз също смятам, че различните религии са поглед от различен ъгъл на едно и също нещо и е нвероятно безмислено да се противопоставят. Голяма част от проблемите ни, според мен, идват от липсата на толерантност между нас, хората. Ние не можем да се изслушваме. Ако се научим да се изслушваме, да приемаме гледната точка на различния, да се опитаме да влезем в неговата кожа, животът ни ще бъде по-лек. Само помислете какви спорове водим. Ако се заслушаме в един спор, какъвто и да бил той, ще видим две спорещи страни, които ревностно държат на своята гледна точка и нито една от тях не изслушва другата. Същото е и с религиите. Спорове, спорове, спорове. Излишно изхабена енергия. Приеми различния. Ако можеш, влез в кожата му и погледни през неговите очи. Ако не можеш, просто го приеми като различен от теб, НО НЕ ГО ОТРИЧАЙ!!!

Редактирано от mucunka (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Смятам, че mucunka и Вало го казаха много добре!

Аз ще добавя, че ние хората често сменяме гледната си точка, което е нормално и дори неизбежно ако искаме да се развиваме. При това сменяме нашите предпочитания, днес харесваме едно утре друго. До тук всичко е ОК. Но когато заявяваме на света какво харесваме, съвсем нормално заявяваме и какво не харесваме. Правим го за да се себеопределим, ние казваме на света кои сме, което помага при комуникацията ни с всичко което все още възприемаме като околен свят, т.е. извън нас.

Дори си позволяваме да осъждаме това, което не харесваме. При което често изпадаме в комични ситуации, примерно отявлено критикуваме позиция, която сме отстоявали до неотдавна. Или критикуваме действия, типични за нас самите в минал живот или дори в настоящия ни живот.

При това се получава следното: като осъждаме нещо, ние му отдаваме енергия и му даваме сила да се проявява и занапред в нашия свят. Друг ефект е, че по този начин трупаме карма и ако сме по-наблюдателни ще забележим, как ни се случва да извършваме действия, които безжалостно сме критикували в миналото.

А една от най-големите човешки глупости е да се осъждаме за различните си предстви за устройството на света. Всички велики духовни Учители са донесли една и съща Истина, просто защото истината е една.

Но Учителите идвайки във въплъщение са попаднали при различни условия. Хората около тях са имали различни представи за света, боравили са с различни термини. Последователите на всеки Учител са разбрали и запомнили различни неща. Създадените след време религиозни конфесии избирателно са запазили различни части от Знанието. Ето защо християните не вярват в кармата и прераждането, съответните текстове от свещените книги са били изтрити или променени. Нали не мислите, че Христос не е познавал Закона на кармата или не е знаел за преражданията.

И въпреки всички тези фактори все пак различните световни религии имат много общо. Но не, ние сме склонни да виждаме малкото в което се различават и да не забелязваме общото.

Успех ви желая по Пътя към Бога!

Редактирано от 100ri (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На мен лично най ми допада будизма, макар и да съм кръстен в православна църква. Идеята за прераждането в будизма ми изглежда най-смислена. Това си е мое мнение и не твърдя, че съм капацитет в тази област!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм християнин, опитвам се да следвам учението на Христос.Не православен, не католкик, може би най-близо до протестантството.Не съм кръщавам според нашите обичаи.Нямам символ на вярата.Вярвам, че има Бог и че Той се е разкрил на нас хората в лицето на Исус Христос.От 17 г. опитвам тази истина и тя за мен е реална.Чел съм доста книги и съм се сблъсквал със всякакви учения.Достигнах до извода, човек стои сам пред Бога, преди всичко, после с някаква група.В лицето на Исус Христос, аз виждам, че на Бог му пука за мен, че Той е загрижен за това, което се случва с мен и Той иска да сподели всичко Свое с мен.По тази причина преди 2000 г. Исус е умрял на кръстта.За да ми демонстрира Божията любов и грижа.Понеже е знаел, че един ден ще умра и греховете ми ще ме отведат в ада.Отдавна не мисля, че съм добър човек.Ако съм добър, то е защото Бог ми дава сила.Добре се познавах преди да повярвам и нямам с какво да се похваля.Да, хората около мен не виждаха повечето неща, те бяха скрити зад лицемерни усмивки и поведение от моя страна, но бяха там, реални.Греховете ми и слабостите ми.Познавам и много други хора, които са имали куража да говорят за греховете си и да искат прошка за тях.И са я получили и сега живеят нов живот.Вярвам че всички хора го имат този проблем в една или друга степен, но той е доста дълбоко скрит.Благодаря на Бога, че ме намери, показа ми истината за това кой съм, какъв съм и от какво се нуждая-прощение на греховете, чиста съвест.И даде смисъл на живота ми.Благодарен съм наистина.Сега съм на малко повече от 30 г. и знам, Бог не ме е предал, Той не е променил Библията според моето време и Той още държи ръката ми и ми показва пътя.Това не е религия.За мен религията е съвкупност от норми, правила и поведение, наложено от хората.Това се прави с една цел, да се угоди на Бога с нашите добри дела и да се събират пари от хорската наивност и невежество.За някои е престижно.Благотворителност, милосърдие и т.н.И си лягаме с чиста съвест, защото на Коледа сме дали десет лева за някаква кауза.Ето, това е религия, добрите ни дела, поднесени на Бога.Запалените свещи, молитвите на големите църковни празници, ритуалите т.н. да не изброявам, че списъкът е много дълъг.И това отблъсква хората, защото не ги среща с Бога, а с попа или иконата.За мен е мъртво.Аз се опитвам да говоря за вяра.Истинско взаимоотношение с Бога, всеки ден, до края на живота.И после си отивам у дома.Знам къде е моят дом и знам, че там ме очакват на времето ми.Знам, че Библията е истинска книга, тя за мен е най-актуалната книга днес.Повече от войната в Ирак или ракетите на КНДР.По света има много религии, но малко вяра.Аз вярвам в Бога, защото Той възкръсна от мъртвите.Незнам с някой друг да се е случвало такова нещо.Затова вярвам точно в Него.Не съм си променил възгледите за тези години, даже ги задълбочих.Ако се промени написаното в Библията и аз ще си сменя посоката.Това не е станало за хиляди години, няма да стане и днес.Това.е

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Твърде вероятно е и будизма да е започнал да прилича на религия......... Публикувано изображение Так че,недей така категорично да казваш,че е само учение.

А вижте какво намерих тук докато се ровех:

Сравнение на ритуалите, забраните и изискванията на най-разпространените световни религии.

-ПРАВОСЛАВНИ

-КАТОЛИЦИ

-ПРОТЕСТАНТИ

-ЮДЕИ

-МЮСЮЛМАНИ

Богослужение

-Литургия: обща молитва; песнопения, четене на Евангелията; молитви на свещениците в олтара; изнасяне на Светите дарове; причастие.

-По време на службата миряните стоят прави. Канонично пеене.

-Меса: също както при православната литургия + проповед; причастие — за всички желаещи; миряните седят; стоят прави само по време на общата молитва. Допуска се осъвременяване на музиката и текстовете, песнопения със съпровод на китара, джазова аранжировка и т.н.

-Основното е проповед или съвместно четене на Евангелията.

-Три пъти на ден, специална молитва в събота.

-Цикъл от молитвени пози и телодвижения с едновременно произнасяне на молитви, провлачено и в строго определен ред, с лице, обърнато към Мека.

Поклонничество

-В храмове и манастири, докосване до мощите на светии.

-В Рим, Ерусалим и други свети места

-Няма

-В Ерусалим, при Стената на плача

-Един път в живота — хадж в Мека

Тайнства (обреди)

1) Посвещение в религията

-Кръщение. Във всяка възраст, предпочита се в младенческа.

-Кръщение в съзнателна възраст, по самостоятелно решение и със задължително изучаване на основата на вярата

-Обрязване на осмия ден след раждането

-Обрязване

Нищо подобно.Обрязването дори не е задължение за мюсулманина

-трикратно потапяне в купела

-трикратно поръсване със осветена вода

2) Миропомазване

(конфирмация)

-Веднага след кръщението — в знак на приобщаване към Божията благодат.

-В съзнателна възраст (на 12-15 години) след катехизация — изучаване на основите на вярата и полагане на изпит за тяхното знание

-Няма

-На 13 години за пръв път извикват юдеите да четат Тората.

След служба в синагогата — семейна вечеринка

-Няма

3) Покаяние

-В строго определено време — преди литургия; до аналоя — в общата зала; без подробности — просто се назовава греха; свещеникът чете опрощаваща молитва

-По всяко време; в закрита изповедалня; грехът може да бъде анализиран със свещеника. Свещеникът дава съвети и наставления, опрощава греховете.

-Между човека и Бога няма посредници. Никой няма право да опрощава греховете.

-Чрез пост и поклонничество

Отново нищо вярно.Между човека и Бога няма посредници. Никой няма право да опрощава греховете.Това е правилният отговор и за исляма

4) Причастие

-За покаялите се и получилите опрощение.

-За всички желаещи по време на богослужението.

5) Брак

-Само между православни.

-Между всички християни, а така също и с невярващи.

-Не изисква задължително църковно освещаване.

-Желателно е за човек от своята вяра.

-Мюсюлманинът може да се ожени за жена от всяка вяра, мюсюлманката може да се омъжи само за мюсюлманин.

6) Ръкополагане в свещенически сан

-Има.

-Не е тайнство, често пъти е изборно.

-В двете религии между човека и Бога няма посредници. Има обаче хора, получили богословско образование, които ръководят молитвата и познават религиозния живот.

7) Елеосвещение

-Съборна молитва - за оздравяване и опрощаване на греховете. Не може да се извърши насаме; необходимо е присъствието поне още на един християнин.

-Същото, но се допуска общуване между свещеника и страдащия насаме.

-Няма

Наказание (епитимия)

-Четене на молитви за покаяние; земни поклони; строг пост; отлъчване от причастието.

-Според възможностите възстановяване на щетите, причинени на другите хора; милосърдни дела, молитви на покаяние.

-Няма

-Практически не се използва

За тежки грехове — пребиване с камъни до смърт. За по-дребните - наказанието е бой с пръчки. За кражба - отрязване на китката на ръката.

Брак за свещенослужителя

-Бялото духовенство има право да встъпи в брак един път в живота си;

черното духовенство — монасите приемат обет за безбрачие

-Целибат — обет за безбрачие

-Брак или безбрачие — е въпрос на личен избор

-Лична работа на служителите.

Жената

-Притежава безсмъртна душа, наравно с мъжа се подчинява на заповедите и постановленията; в същото време по отношение на мъжа е на второстепенно място - тя е "другар", "помощник", "ребро". Не може да направи духовна кариера.

-В много църкви е абсолютно равноправна. Може да бъде ръкоположена за свещеник и епископ.

-Пази религиозната чистота на домашнотоогнище. За еврей се смята само онзи, чиято майка е еврейка. Молитвата е отделно.

-"Непълноценна душа" с неясен задгробен живот. Не може да се моли заедно с мъжете.

А това просто е клевета.Няма такова нещо като непълноценна душа

Пост

-4 многодневни (общо 130 дни) + 3 еднодневни + всяка сряда и петък

-Не е задължителен

-Няма

-5 еднодневни пости

В лунния месец Рамадан в светлото време на денонощието

Забранени храни

-Само по време на постите се забраняват храни от животински произход

-Няма

-В някои деноминации се забранява употребата на месо от топлокръвни животни и птици.

-Разрешена е само кашерна (чиста) храна: говеждо, овнешко и козе месо, без кръв, рибата — без люспи и плавници.

-Забранена е употребата на животни без вълна и риби без люспи, може да се употребява алкохол.

Глупости.В исляма забранени са мърша,кръв,свинско месо,закланото в името на друго божество освен АЛЛАХ.Алкохола е строго забранен,като забраната включва всяка дейност която може да допринесе за разпостранението му.

Забрани в облеклото

-На жените са забранени панталони и къси поли;

в църквата — непокритата глава и късите ръкави;

за мъжете — обратно в църквата трябва да са с непокрита глава (без шапка)

-В църквата — както при православните; извън църквата — няма забрани

-Няма (в някои деноминации се осъжда излишният разкош).

-Правоверният юдеин по време на молитва трябва задължително да е с покрита глава (шапка)

-Пред хората жените са длъжни да носят хиджаб, покривало, скиыващо косите и фигурата. В някои страни — чадри.

Е,какво ще кажете-има прилики,нали?

Надявам се да ви е от полза,особено ако си избирате тепърва религия :clap:

С удебелен шрифт са корекциите внесени от мен

"Разума ражда науката, глупостта ражда религията" (прочетох го написано на един дувар

Ако по дуварите търсиш мъдрост,не се сърди че не я намираш.

На мен лично най ми допада будизма, макар и да съм кръстен в православна църква.

Идеята за прераждането в будизма ми изглежда най-смислена. Това си е мое мнение и не

твърдя, че съм капацитет в тази област!

Не знам доколко е смислена.На мен лично ми е интересно как се получава при положение че преди 10г на земята са живели 5 млрд.души, а сега са 6млрд.Разбрахме,че починалите се прераждат,но откъде се вземат допълнителните бройки.

С този аргумент може да задраскаш прераждането с чиста съвест.

Аз вярвам в Бога, защото Той възкръсна от мъртвите.Незнам с някой друг да се е случвало такова нещо.Затова вярвам точно в Него.Не съм си променил възгледите за тези години, даже ги задълбочих.Ако се промени написаното в Библията и аз ще си сменя посоката.Това не е станало за хиляди години, няма да стане и днес.Това.е

Хубаво,но Бог не е възкръствал.Какъв Бог ще е ако е умирал.

Никъде в библията няма такъв текст.Има следният текст,който е по-различен смислово и концептуално.

"И беше мъртъв.Него БОГ ГО възкреси".Не се казва сам възкръсна,а него БОГ го възкреси.

Редактирано от badr (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво,но Бог не е възкръствал.Какъв Бог ще е ако е умирал.

Никъде в библията няма такъв текст.Има следният текст,който е по-различен смислово и концептуално.

"И беше мъртъв.Него БОГ ГО възкреси".Не се казва сам възкръсна,а него БОГ го възкреси.

Не знам дали знаеш, но една от причините Исус Христос да бъде убит беше, че се обяви за Божий Син.За религиозните водачи по негов време, това бе все едно да каже: Аз съм Бог.Само един пример.Веднъж довели някакъв парализиран човек при Него и Той вместо да го изцели, казал: Синко, прощавам ти се греховете.И ония като наскачали......... И реторичния въпрос:Кой може да прощава грехове, освен Бог.Явно никой друг.Но Този тука точно това прави.Следователно?А има и други места където се подчертава Божествеността на Христос, но да не отваряме тази тема.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори си позволяваме да осъждаме това, което не харесваме. При което често изпадаме в комични ситуации, примерно отявлено критикуваме позиция, която сме отстоявали до неотдавна. Или критикуваме действия, типични за нас самите в минал живот или дори в настоящия ни живот.

При това се получава следното: като осъждаме нещо, ние му отдаваме енергия и му даваме сила да се проявява и занапред в нашия свят. Друг ефект е, че по този начин трупаме карма и ако сме по-наблюдателни ще забележим, как ни се случва да извършваме действия, които безжалостно сме критикували в миналото.

Абсолютно вярно е. Винаги, когато съм защитавала дадена гледна точка ревностно и съм отричала друга, също толкова ревностно, след време съм попадала точно в обратната ситуация. Както се казва ИРОНИЯ НА СЪДБАТА! Публикувано изображение

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване