Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За Иисус, Мохамед, Буда или да поговорим за религия

Препоръчан отговор

Аз задавам следните въпроси:

- Как се е въздигнал Пророка от Джамия, която не е построена докато е бил жив?

- Как е обслужил молитва в непостроена Джамия?

- Кои е допълнил Корана с думи на смъртни?

- Кога е получил 5-те молитви за мюсюлманите Мохамед и ходил ли е в Рая и Ада?

В очакване съм?!

Защо ти е Джамия?

Виж какво пише в Библията:"Не знаете ли, че сте храм Божий и Дух Божий живее във вас?" І Кор. 3:18

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Не, поразрових се, не е точно така. Не са бягали, а са били изгонени след специален едикт. Било е нещо подобно на "голямата екскурзия" на турците от 80-те тук, и даже за също толкова кратко време, и с

Русия е освободитеЬка и она не е освободителЬка. Но аксиома е, че ние българите сме благодарни.   

Как са се появили думите? Кой ги е измислил, маймуно-човекът ли? Маймуно-човекът ли, например, е измислил думата “съ-вест”. Вест от къде? Или “с-мисъл” или “съ-знание”? Защо излизт от там, от където в

Публикувани изображения

Е, при такива добри намерения отключвам темата Ислям /за любопитни/ ;)

Те са мой, а за другите не отговарям...

Редактирано от dagpo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ти е Джамия?

Виж какво пише в Библията:"Не знаете ли, че сте храм Божий и Дух Божий живее във вас?" І Кор. 3:18

Ах че авангардана идея! :) Ами сега защо са им джамии в тоя случай, нещо пак смеси по твой начин нещата?Можеш ли да ми обясниш защо в последните години се построиха толкова много нови джамии в България?

Мecholari ти си нещо като последния мохикан или като Оби-Уан Кеноуби, който защитава единствената права вяра, докато Logos е нещо като Дарт Вейдър. Защо всички твой братя и сестри те изоставиха? Logos, Neo не мислите ли, че ще е по-полезно да сменим подхода и да открием една тема, в която да представим и обсъдим високите постижения на ислямската цивилизация, нейната философия и мистика, за да покажем на нашите братя мюсулмани, че не воюваме срещу тях, а срещу фундаментализма и радикализма. Ако не го направите вие ще пробвам да го направя аз като ми остане малко време. Специален поздрав за Мecholari за Нова Година, макар и със закъснение:

Е, при такива добри намерения отключвам темата Ислям /за любопитни/ :)

Съгласен съм, но похода няма защо да сменяме, аз се стремя да съм обективен, виждам същото е и при вас.:clap:
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ах че авангардана идея! :) Ами сега защо са им джамии в тоя случай, нещо пак смеси по твой начин нещата?Можеш ли да ми обясниш защо в последните години се построиха толкова много нови джамии в България?

Съгласен съм, но похода няма защо да сменяме, аз се стремя да съм обективен, виждам същото е и при вас.:)

И при нас е така. Субективни сме колкото и да се напъваме, но сега ще изрязя съгласие с теб. Истински вярващите не се нуждаят задължително от храм.

Публикувано изображение

Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защо ти е Джамия?

Странен въпрос ми задаваш. Май никой не ти е обяснявал Корана! На мен джамия не ми трябва. Тя е била нужна на Мохамед, за да се въздигне с Бурак при Бог, в Рая и в Ада и да обслужи молитва в нея. А такава джамия тогава не е съществувала.

Джамията Ал Акса е презентирана за съществуваща от Пророка Мохамед в Сура 17:1.

Виж какво пише Харун Яхя за сура 17:1 - такава Джамия Масджид ал Акса / Масджид - храм, джамия; ал Акса - най-далечна/ е съществувала и Бог е завел Пророка в нея и му я показал.

"В айятите на Корана също така са представени и множество от чудесата, сведенията от неведомото, съобщени на Пророка Мохамед (м.н.). В сура Исра Бог съобщава, че една нощ завел и показал на Пророка Мохамед (м.н.) Масджид ал-Акса. Това е едно много голямо чудо от Господа. (Коран, 17: 1)"

http://www.ochakvani...a.com/s3_d.html

Сура 17:1

1. Пречист е Онзи, Който пренесе Своя раб нощем от Свещената джамия до Най-далечната джамия, околностите на която Ние благословихме, за да му покажем от Нашите знамения. Той е Всечуващия, Всезрящия.

Питам, как така в една християнска страна като Византия, коята определено води войни с арабите и която владее до 637 год. Ерусалим / респективно, останките от Соломоновия храм / е построила втората джамия в исляма – Ал Акса / най-далечната джамия, в която се проповядва исляма/?

Тук виждаме Мохамед с Бурак в Рая / по време на Исра-та / - въпреки, че съвременните арабски богослови твърдят, че не трябва да се рисува Мохамед. Явно в средните векове е било разрешено.

Всички рисунки са от 15 век!

http://parazite.pp.f...ll/0129_001.jpg

А тук, Мохамед в Ада, сред жените, показали косата си на непознати:

http://parazite.pp.f...ull/burning.jpg

И отново в Ада с нанизаните на куки жени, защото напуснали домовете си без разрешение на съпрузите:

http://parazite.pp.f...ull/tongues.jpg

Червеният демон мъчещ жените в Ада и накичил се с техните гърди, защото са родили незаконно деца:

http://parazite.pp.f...full/hooked.jpg

Редактирано от Logoc (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Странен въпрос ми задаваш. Май никой не ти е обяснявал Корана! На мен джамия не ми трябва. Тя е била нужна на Мохамед, за да се въздигне с Бурак при Бог, в Рая и в Ада и да обслужи молитва в нея. А такава джамия тогава не е съществувала.

Джамията Ал Акса е презентирана за съществуваща от Пророка Мохамед в Сура 17:1.

Виж какво пише Харун Яхя за сура 17:1 - такава Джамия Масджид ал Акса / Масджид - храм, джамия; ал Акса - най-далечна/ е съществувала и Бог е завел Пророка в нея и му я показал.

"В айятите на Корана също така са представени и множество от чудесата, сведенията от неведомото, съобщени на Пророка Мохамед (м.н.). В сура Исра Бог съобщава, че една нощ завел и показал на Пророка Мохамед (м.н.) Масджид ал-Акса. Това е едно много голямо чудо от Господа. (Коран, 17: 1)"

http://www.ochakvani...a.com/s3_d.html

Сура 17:1

1. Пречист е Онзи, Който пренесе Своя раб нощем от Свещената джамия до Най-далечната джамия, околностите на която Ние благословихме, за да му покажем от Нашите знамения. Той е Всечуващия, Всезрящия.

Питам, как така в една християнска страна като Византия, коята определено води войни с арабите и която владее до 637 год. Ерусалим / респективно, останките от Соломоновия храм / е построила втората джамия в исляма – Ал Акса / най-далечната джамия, в която се проповядва исляма/?

Тук виждаме Мохамед с Бурак в Рая / по време на Исра-та / - въпреки, че съвременните арабски богослови твърдят, че не трябва да се рисува Мохамед. Явно в средните векове е било разрешено.

Всички рисунки са от 15 век!

http://parazite.pp.f...ll/0129_001.jpg

А тук, Мохамед в Ада, сред жените, показали косата си на непознати:

http://parazite.pp.f...ull/burning.jpg

И отново в Ада с нанизаните на куки жени, защото напуснали домовете си без разрешение на съпрузите:

http://parazite.pp.f...ull/tongues.jpg

Червеният демон мъчещ жените в Ада и накичил се с техните гърди, защото са родили незаконно деца:

http://parazite.pp.f...full/hooked.jpg

Хаха, смешнико, още ли потдържаш смешната си теза..... :)

Освен да пренасяш тука стари замрели теми от абв форумите и да ги представяш като свои , упорстваш и в заблудите си...грешка, целенасочените си лъжи по-скоро

17.

СУРА

НОЩНОТО ПЪТЕШЕСТВИЕ

(АЛ-ИСРА)

Това е от българския превод ...... Споменава се Най-далечната джамия ( на арабски jámaʕa ) .. Явно за теб обаче думата джамия означава сградата джамия.. но ти е непонятно, че значението на думата в арабския е , място за сбор на хората, място за събиране, събиране.... В началото на исляма, това не е означавало задължително сграда смешльо.... както и сега не означава задължително сграда .... Явно обаче ти си знаеш своите тълкования, защото така ти отърва.... Забравяш и последващото изречение- " ... мястото което Ние благословихме, за да му покажем нашите знамения" то явно показва че става дума за сградата джамия нали :)

Джамията като сграда, не е задължително място за молитви, то просто е място.... мюсюлманите можем да се молим навсякъде.... не ни трябва посредник като вашите попове,за да можем да се обърнем към Аллах ...

А относно снимките ти, виждам от кой сайт са, но не виждам никъде източника който ги е рисувал... че да ги вменяваш на мюсюлмани .. по скоро са нечие друго дело лъжецо..... :)

Редактирано от Diin (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха, смешнико, още ли потдържаш смешната си теза.....  :) 

Освен да пренасяш тука стари замрели теми от абв форумите и да ги представяш като свои , упорстваш и в заблудите си...грешка, целенасочените си лъжи по-скоро 

17.

СУРА

НОЩНОТО ПЪТЕШЕСТВИЕ

(АЛ-ИСРА)

1.  Пречист е Онзи, Който пренесе Своя раб нощем от Свещената джамия до Най-далечната джамия, околностите на която Ние благословихме, за да му покажем от Нашите знамения. Той е Всечуващия, Всезрящия.

Това е от българския превод ...... Споменава се Най-далечната джамия ( на арабски jámaʕa ) .. Явно за теб обаче думата джамия означава сградата джамия.. но ти е непонятно, че значението на думата в арабския е , място за сбор на хората, място за събиране, събиране.... В началото на исляма, това не е означавало задължително сграда смешльо.... както и сега не означава задължително сграда ....  Явно обаче ти си знаеш своите тълкования, защото така ти отърва.... Забравяш и последващото изречение- " ... мястото което Ние благословихме, за да му покажем нашите знамения"  то явно показва че става дума за сградата джамия нали :)

Джамията като сграда, не е задължително място за молитви, то просто е място.... мюсюлманите можем да се молим навсякъде.... не ни трябва посредник като вашите попове,за да можем да се обърнем към Аллах ...

А относно снимките ти, виждам от кой сайт са, но не виждам никъде източника който ги е рисувал... че да ги вменяваш на мюсюлмани .. по скоро са нечие друго дело лъжецо.....  ;)

Май боеца не е чувал за персийските миниатюри?Джинка, щом нямате нужда от джамии, за какво беше това безсмислено строене на джамии в България, бе пич?Щом не са ви необходими, защо трябваше да се харчат толкова грешни пари за тях???

Които между другото едва ли трябва да ти обяснявам, на какво приличат по форма. :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май боеца не е чувал за персийските миниатюри?Джинка, щом нямате нужда от джамии, за какво беше това безсмислено строене на джамии в България, бе пич?Щом не са ви необходими, защо трябваше да се харчат толкова грешни пари за тях???

Които между другото едва ли трябва да ти обяснявам, на какво приличат по форма. :P

А май ти мязаш на това по-скоро :)..

Явно спамърчето с комплекси, като не знае какво да каже , говори глупости.. били персийски, и как разбра това.. логос ли ти го подшушна, или празното пространство м/у ушите ти го измъдри само :P

П.С Много си се пъпкувал комплексче, явно е от времето :)

П.П.С А строенето на сградите е за да предпазва от метеорологичните условия, и за да остане мястото свято и недостъпно за такива ( на които ти мязаш както казах ) личности на мястото за събиране, за да го смущават... и оскверняват... ;) Проблем ли имаш със строенето на джамии ... оплаквания можеш да отнесеш към арменския поп в 3 екземпляра ..........

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А май ти мязаш на това по-скоро   :).. 

Явно спамърчето с комплекси, като не знае какво да каже , говори глупости.. били персийски, и как разбра това.. логос ли ти го подшушна, или празното пространство м/у ушите ти го измъдри само   ;)

П.С Много си се пъпкувал комплексче, явно е от времето   :P

П.П.С А строенето на сградите е за да предпазва от метеорологичните условия, и за да остане мястото свято и недостъпно за такива ( на които ти мязаш както казах ) личности на мястото за събиране, за да го смущават... и оскверняват...  :hush:

Diin,много е лесно,просто докажи с факти,че Logoc не е прав! :P:)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А май ти мязаш на това по-скоро :)..

Явно спамърчето с комплекси, като не знае какво да каже , говори глупости.. били персийски, и как разбра това.. логос ли ти го подшушна, или празното пространство м/у ушите ти го измъдри само :P

П.С Много си се пъпкувал комплексче, явно е от времето :)

Ами просто не съм малоумник като теб и имам добра обща култура.Най-тъпите хора на едно място съм виждал само в казармата, виждам че особена промяна няма от онова време.Но винаги са били с огромно самочувствие без никакво покритие.А при теб има и допълнителни утежняващи обстоятелства. :P

А за мязането, по скоро джамийките си мязат на това дето всеки нормален бозайник си го има.:hush:

Интересно ми е било зашо трябва да се молиш с гъз към небето и глава в земята , на сантиметри от нозете и задника на предния молещ се?Доста двусмислена и перверзна ситуация ми се струва, не мислиш лИ?мАкар че е явно, мисленето ти създава главоболие и предпочиташ да не го практикуваш. ;)

Редактирано от N e o (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Diin,много е лесно,просто докажи с факти,че Logoc не е прав! :wors:  :)

Кое да докажа, че картинките са персийски, или че линковете които водят до тях са от един много "особен" сайт ;)

Второто се вижда и от слепци, е освен Нейчо, той е  незрящ и заслепен, не просто слепец.....   :)

Ами просто не съм малоумник като теб и имам добра обща култура.Най-тъпите хора на едно място съм виждал само в казармата, виждам че особена промяна няма от онова време.Но винаги са било с огромно самочувствие без никакво покритие.А при теб има и допълнителни утежняващи обстоятелства. ;)

А за мязането, по скоро дамийките си мязат на това дето всеки нормален бозайник си го има.;)

Интересно ми е било зашо трябва да се молиш с гъз към небето и глава в земята , на сантиметри от нозете и задника на предния молещ се?Доста двусмислена и перверзна ситуация ми се струва, не мислиш лИ?мАкар че е явно, мисленето ти създава главоболие и предпочиташ да не го практикуваш. :P

Хахаха, друго не можа ли да измислиш, чакам да видя персийките миниатюри в доказателство че са персийски  :P

Молим се, за разлика от това да се молим на някои си ...   :hush: на мен пък ми изглежда смешно как се напъваш да се правиш на умен, цитирайки казармата ..... Явно имаш комплекси и от там все още и още  :hush: да не си бил в строителни войски, и да си пострадал... в дадена  област

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остави картините,имах предвид всичките му постове като цяло.

А какво точно трябва да доказвам, че той не лъже, или че лъже, за първото май той трябва да се напъне... а за второто, май това съм го правил доста пъти, ти не четеш ли :)..или не виждаш ..... или виждаш но не разбираш, или разбираш но не можеш, тоест не искаш, или не знаеш, или не ти изнася като на някои... кое от всичкото :P

П.С Погледни абв форумите, ще видиш как си копира теми от там, и ги присвоява за свои тук ;) това е доста смешно най-малкото , не мислиш ли.... :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кое да докажа, че картинките са персийски, или че линковете които водят до тях са от един много "особен" сайт ;)

Второто се вижда и от слепци, е освен Нейчо, той е незрящ и заслепен, не просто слепец..... :whist:

Хахаха, друго не можа ли да измислиш, чакам да видя персийките миниатюри в доказателство че са персийски :ph34r:

Молим се, за разлика от това да се молим на някои си ... :cool: на мен пък ми изглежда смешно как се напъваш да се правиш на умен, цитирайки казармата ..... Явно имаш комплекси и от там все още и още :hush: да не си бил в строителни войски, и да си пострадал... в дадена област

Не съм бил в строителни войски, ти да не служиш там, че си така добре осведомен?За съжаление всичките ти колеги, независимо от специалността си имаха доста психически проблеми, виждам че си е нормално това.Няма как човек да остане нормален, щом се учи да убива, каквито и прекрасни мотивации да му предложат за приспиване на съвестта.

А ти си особено тежък случай, как така съвместяваш службата в Българската армия с истинските си убеждения е загадка за мен.Що не напуснеш и отидеш да служиш в турската армия, така би било по-нормално?

Редактирано от N e o (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво точно трябва да доказвам, че той не лъже, или че лъже, за първото май той трябва да се напъне... а за второто, май това съм го правил доста пъти, ти не четеш ли :whist:..или не виждаш ..... или виждаш но не разбираш, или разбираш но не можеш, тоест не искаш, или не знаеш, или не ти изнася като на някои... кое от всичкото :hush:

П.С Погледни абв форумите, ще видиш как си копира теми от там, и ги присвоява за свои тук ;) това е доста смешно най-малкото , не мислиш ли.... :cool:

;) В какво точно го обвиняваш?Нали в лъжа от постовете му!Редно е да му опонираш с факти.Ще се радвам ако той не е прав и Исляма се окаже като най-добрата религия ;)

Признавам,не четах всичко в темата,но самия факт,че има въпроси и дискусии,както и двусмислени текстове из Корана ми говори,че нещо не е наред.

Абв ми е познато,а дали Бачо Ачо не е Логос? :ph34r:

Редактирано от fringe (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво точно трябва да доказвам, че той не лъже, или че лъже, за първото май той трябва да се напъне... а за второто, май това съм го правил доста пъти, ти не четеш ли   :whist:..или не виждаш ..... или виждаш но не разбираш, или разбираш  но не можеш, тоест не искаш, или не знаеш, или не ти изнася като на някои... кое от всичкото   :cool:

П.С Погледни абв форумите, ще видиш как си копира теми от там, и ги присвоява за свои тук :hush: това е доста смешно най-малкото , не мислиш ли.... :ph34r:

Ами ако темите са негови там? Я дай все пак линк за тия теми де, иначе си оставаш клеветник и лъжец.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм бил в строителни войски, ти да не служиш там, че си така добре осведомен?За съжаление всичките ти колеги, независимо от специалността си имаха доста психически проблеми, виждам че си е нормално това.Няма как човек да остане нормален, щом се учи да убива, каквито и прекрасни мотивации да му предложат за приспиване на съвестта.

А ти си особено тежък случай, как така съвместяваш службата в Българската армия с истинските си убеждения е загадка за мен.Що не напуснеш и отидеш да служиш в турската армия, така бо било по-нормално?

Хахаха, явно си изостанал с информацията, строителни войски отдавна ги няма.. Пропуск... ;)

А как аз служа, това е дълга тема.. за съжаление армията се напълни с твои себеподобни.. некадърници, некомпетентни, но с особено самочувствие за значимост и величие .. тя и затова е на такова дередже де... а с такива се служи трудно :whist:

;) В какво точно го обвиняваш?Нали в лъжа от постовете му!Редно е да му опонираш с факти.Ще се радвам ако той не е прав и Исляма се окаже като най-добрата религия ;)

Принавам,не четах всичко в темата,но самия факт,че има въпроси и дискусии,както и двусмислени текстове из Корана ми говори,че нещо не е наред.

Абв ми е познато,а дали Бачо Ачо не е Логос? :cool:

А защо по същия ред на мисли и ти не си Логосчо :hush: или самия суфльор Ачо Бачо ;)

Двусмислици, такива са за тези които явно не намират друго обяснения освен маниулираните обяснения на Логос .. както съм доказвал нееднократно... Значи ти предпочиташ да вярваш на лъжите доколкото разбирам ..... . Съжалявам тогава, никакви обяснения няма да променят толкова силна вяра, ако човек не види сам :ph34r:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо по същия ред на мисли и ти не си Логосчо :whist: или самия суфльор Ачо Бачо :cool:

:ph34r: Ако си проницателен,можеш и да схванеш истината :hush:

И без тънки намеци и обиди! ;)

Редактирано от fringe (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Престанете с обидите и спама, иначе удрям ключа на темата и ще ви предложа за наказание. Дръжте се като зрели хора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хаха, смешнико, още ли потдържаш смешната си теза.....

Брате, логиката определено не е сред най-добрите ти дисциплини! Пиша в много форуми / включително и чисто ислямски / под различни никове!

Имаш ли нещо против?

17. СУРА НОЩНОТО ПЪТЕШЕСТВИЕ (АЛ-ИСРА)

Това е от българския превод ...... Споменава се Най-далечната джамия ( на арабски jámaʕa ) .. Явно за теб обаче думата джамия означава сградата джамия.. но ти е непонятно, че значението на думата в арабския е , място за сбор на хората, място за събиране, събиране.... В началото на исляма, това не е означавало задължително сграда смешльо.... както и сега не означава задължително сграда .... Явно обаче ти си знаеш своите тълкования, защото така ти отърва.... Забравяш и последващото изречение- " ... мястото което Ние благословихме, за да му покажем нашите знамения" то явно показва че става дума за сградата джамия нали

Нали знаеш, че когато един човек не представи факти за твърдението си, то не е истина!

Арабската думичката, която твърдиш, че е написана в знамението (jámaʕa), не съществува във въпросното знамение в арабския Коран! Използвани са думичките, които аз съм написал,че се използват – Масджид Ал Акса!

За доказателство, представям транслитерация от арабския Коран на знамение 1, от сура 17 .

1. Subhana allathee asra biAAabdihi laylan mina almasjidi alharami ila almasjidi alaqsa allathee barakna hawlahu linuriyahu min ayatina innahu huwa alssameeAAu albaseeru

"almasjidi " Ал масджид в превод от арабски е джамия, храм! "alaqsa" - Ал Акса е името на джамията и означава най-далечната! Намира се в Ерусалим.

Докато "almasjidi alharami" означава в превод от арабски "Забранената /alharami / джамия / almasjidi / или както мюсюлманите у нас са свикнали да я наричат - Свещенната джамия! Намира се в Мека.

Да разгледаме и преводи на други езици на въпросното знамение:

От руски език:

„Пречист Тот, Кто перенес ночью Своего раба, чтобы показать ему некоторые из Наших знамений, из Заповедной мечети в мечеть аль-Акса, окрестностям которой Мы даровали благословение. Воистину, Он – Слышащий, Видящий."

За справка - мечеть в превод от руски означава джамия!

От Английски

Mohsin Khan: 1: Glorified (and Exalted) be He (Allah) [above all that (evil) they associate with Him] Who took His slave (Muhammad صلى الله عليه و سلم) for a journey by night from Al-Masjid-al-Haram (at Makkah) to Al-Masjid-al-Aqsa (in Jerusalem), the neighbourhood whereof We have blessed, in order that We might show him (Muhammad صلى الله عليه و سلم) of Our Ayat (proofs, evidence, lessons, signs, etc.). Verily, He is the All-Hearer, the All-Seer .

Тук е посочено / Al-Masjid-al-Aqsa (in Jerusalem) /, Ал Масджид Ал Акса, че намира в Ерусалим – точно както аз твърдя.!

Източник - http://www.searchtru....php?chapter=17

Никъде не твърдя, че е задължително да се моли човек в джамия! Това дори не ме интересува! Аз твърдя, че въпросната Джамия Ал Акса, не е била построена по времето на Мохамед и той мяма как да се въздигне от нея!

Понеже виждам, че нямаш познания в областта на Сунната / вероятно, защото все още не е преведена на български/, ще ти представя набързо едим елементарен урок по богословие. За целта ще използвам литература от най-добрият тълкувател на Корана в наше време – Харун Яхя!!!

„ Благословеният ни Пророк (Аллах да го приветства) е извършил множество чудеса, съобщени в айятите на Корана и хадисите. Една част от тези забележителни събития са следните:

Чудото на възнесението

„Мирадж" (възнесение) (арабска дума, която има значението на „изкачване нагоре, издигане") е едно от най-големите чудеса на Пророка Мохамед (Аллах да го приветства). В сурите Исра и Наджм на Корана е съобщено за чудотворното нощно пътуване на Пророка Мохамед (Аллах да го приветства) до Масджид ал-Акса и въздигането му до дървото Лотос (Сидра)."

От тук разбираме, че джамията Ал Акса съществува по времето на Пророка. Има и снимка на Джамията.

Публикувано изображение

Масджид ал-Акса, която е построена над Свещената скала.

"Речниковото значение на арабската дума „Исра" е „нощно пътешествие или нощна разходка". В първия айят на сура Исра Всеславният Аллах е съобщил за чудотворното пътешествие на Пророка Мохамед (Аллах да го приветства) по следния начин:

„Пречист е Онзи, Който пренесе Своя раб нощем от Свещената джамия до Най-далечната джамия, околностите на която Ние благословихме, за да му покажем от Нашите знамения. Той е Всечуващият, Всезрящият." (Сура Исра, 1)"

Казано е точно каквото и аз твърдя - Мохамед е пътешествал до Ал Акса и е посочен същия аят!

„Значението на арабската дума „Акса" е „далечен, най-далечен". Както е известно, Масджид ал-Харам е в Мека, а Масджид ал-Акса в Йерусалим. Разстоянието между тези две места е приблизително 1,235 км.. Когато въпросното чудо се е случило, Пророкът Мохамед (Аллах да го приветства) е бил в Мека. Той е бил отведен от Мека до Ал-Акса, която се намира в Йерусалим. Великият Ислямски учен Ибн-и Кесир е съобщил, че във връзка със святото Възнесение най-малко двадесет и пет души от сподвижниците на Пратеника (Аллах да го приветства) са предали думите на Пророка Мохамед (Аллах да го приветства), като този брой дори може да достигне четиридесет и пет. Тези, които се приемат за най-надеждни, са разказите на Енес Ибн Малик, Абу Хурайра, Абу Саид ал-Худри, Малик Ибн Са'саа, Абу Зерр ал-Гафари, Шеддад Ибн Евс, Абдуллах Ибн Аббас, Абдуллах Ибн Месуд и Умму Хани. Според сведенията от хадисите, докато Пророкът Мохамед (Аллах да го приветства) лежал в дома на дъщерята на чичо си Умухан бин Абу Талиб, Гавриил му се привидял и качвайки го на коня на име Бурак, го отвел в Ал-Акса. Възнесението се случило именно тук. В хадисите са съобщени много подробности за това, което Пророкът Мохамед (Аллах да го приветства) е видял по време на Възнесението. В хадисите е предадено, че по време на Възнесението Пророкът Мохамед (Аллах да го приветства) се е срещнал с другите пророци и е видял рая и ада."

Видял е Ада и Рая – точно както твърдя!

„Според сведенията, представени в Ислямските източници, чудото на Възнесението е посрещнато със съмнение от страна на съдружаващите и неверниците поради тяхната неразумност. Тъй като неверниците не повярвали в истинността на това, което Пророкът Мохамед (Аллах да го приветства) казал, те проучили дали събитието наистина се е случило или не. Поради това грозно поведение Аллах още веднъж унижил съдружаващите и неверниците и обърнал срещу тях това, с което се подигравали. В хадисите това събитие е съобщено така:

„Казаха: „Можеш ли да ни опишеш как изглежда Масджид ал-Акса? Тъй като една част от тях бяха посетили това място и бяха видели Ал-Акса."

Пророкът разказа:

„Започнах да описвам джамията. Докато обяснявах някои части от нея, изпаднах в съмнение. В резултат на това Ал-Акса бе поставена пред дома на Акаб или Укейл. И аз започнах да разказвам, като я гледах."

Какво пише тук, Брате? Мохамед е започнал да описва джамията и не самио я описва, но и Аллах я предатавя пред него за да види някои подробности от нея!

И една част от хората са посетили Ал Акса и са я видяли!

След думите на Пратеника хората, които присъстваха там, казаха така:

„Слава на Аллах, описанието на джамията е правилно."

Тук се твърди, че описанието на Джамията е точно, т.е. джамията е съществувала по времето на Пророка Мохамед!

„В едно от преданията на Муслим пък Пратеникът (Аллах да го приветства) на Аллах повелил така: „Видях себе си в северната част на Кааба. Курайшите ме разпитваха за пътешествието ми. Попитаха ме някои неща за Масджид ал-Акса, за които не можах точно да се сетя... В резултат на това Всемогъщият Аллах извиси (донесе пред зрението ми) Масджид ал-Акса за мен. Гледах към нея и отговарях на това, което ме питаха."

Източник за повече информация – http://www.chudesata...racle_life.html

Тук няма никакво съмнение, че Пророкът не само е посетил непостроената джамия Ал Акса, но и я описва.

Тук пак поставям въпроса – Ерусалим до пет години след смъртта на Пророка / 632 год. след Христа / се е намирал в пределите на християнска Византия, която е воювала с арабите. Втората Джамия / Масджид / в исляма Ал Акса е построена след смъртта на Пророка /след 637 год. след Христа /. Как Мохамед се е възнесъл и как е описал непостроена Джамия и как други хора са я видели?

Брате, добре е човек да има самочувствиена знаещ, но още по-добре е да го подплати с адекватни религиозни познания / Както Пророкът съветва /!

Дано Бог ти покаже Истината, Брате!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нео, Дийн, моля наистина спрете с личните нападки. То и аз не винаги спазвам форумния етикет, но това вашето минава всякакви граници :eek:

Дийн имам въпрос към теб. В Сура Ниса, 126 се казва: На Аллах е всичко на небесата и на земята. Аллах обхваща всяко нещо.. Можем ли да интерпретираме това и други подобни твърдения в Корана в духа на субективния идеализъм? Ще ти подскажа, че тази идея не е моя, разбира се, а на някои ислямски теолози като Иммам Рабани (16 в.). Ако въпросът ти се вижда малко сложен помоли някой, който има отношение към ислямската теология и философия да ми отговори. Благодаря.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Официално предупреждение към Neo и Diin - още един пост от ваша страна и отивате в почивка.

Знаете, че не се шегувам !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Док благодаря,че изтри тези спамове своевремено.

Да доизясня въпроса си. Нека сравним думите на Декарт с тези на Рабани.

Декарт казва: "В сънищата си аз се виждам как посещавам разни места; когато се събудя, осъзнавам, че не съм бил никъде и намирам себе си да лежа в леглото си. Кой ще ме убеди в това, че в момента не сънувам или че целият ми живот не е един сън? Поради тази причина същността на света, в който живея, се превръща в едно много съмнително понятие."

Рабани казва: Аллах е определил мястото, където да се прояви всяко едно от качествата му (Всеправдив, Вседаряващ, Всевишен, Всемилостив) и чрез тях е отразил своите характерни черти. Телата на тези същества, които Той е сътворил, за да отрази тези свои качества, са създадени от небитието.... Той е сътворил всичко в една среда на сетива и илюзии... Съществуването на Вселената е в една среда на сетива и илюзии и тя не е материална... В действителност отвън няма нищо друго освен Величественото Същество (което е Аллах)... Тази въображаема среда е описана във въображението ни. Тя се вижда до степента, до която е описана, но с окото на мозъка. Отвън изглежда, все едно че виждате чрез окото на главата, но всъщност не е така. Отвън тя няма нито име, нито следа. Няма никаква възможност да бъде видяна. Дори лицето на човек, отразяващо се в огледало, има същата природа. То няма постоянство във външния свят. Без съмнение както постоянството, така и образът са във въображението. Аллах е този, който знае най-добре.

Има очевидно сходство в основната идея, а имено, че че всичко е само възприятие (esse is percipi на Бъркли, но да не го намесваме и него, че съвсем ще се объркаме). Наистина Рабани прави един логически скок-подскок ;) и извежда от тук съществуването на Бог като някаква трансцендентна същност, която подържа кохерентността на вселената. Въпросът ми е дали подобно разбиране за Аллах е приемливо за Исляма?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Maй ще си дикутирам със себе си, което е твърде приятно, макар и не особено полезно :)

Да повторя, че тази теза не е моя, но в този и вид я срещнах преди няколко години в един друг форум, изказана от един потребител, който беше много ерудиран мюсулманин. Тогава не се включих в дискусията, но сега ми е интересно да разбера как се отнасят мюсулманите участващи във форума към нея, затова ще я разясня още малко:

Търсейки отговор на въпроса "Къде е Аллах" достигаме до единственото логично заключение, че той не е извън този феноменалния свят, т.е. доколкото са налични само усещанията ни Аллах е "навсякъде" и обхваща всичко. Нищо не е извън него, и независимо от него:

Той е Богът и на небесата, и на земята...(Сура Анам, 3) ...Твоят Господ обгражда хората... (Сура Исра, 60) На Аллах е всичко на небесата и всичко на земята. Аллах обхваща всяко нещо. (Сура Ниса, 126) Съмняват се в срещата със своя Господ. А Той всяко нещо обгръща. (Сура Фуссилат, 54) На Аллах принадлежи и изтокът, и западът, и накъдето и да се обърнете, там е Ликът на Аллах. Аллах е всеобхватен, всезнаещ (Сура Бакара, 115)

Изводът от тази интерпретация е, че не Вселената и човекът са реални, а Аллах е абстрактен, а че Аллах е единственото безусловно същество, а човекът и Вселената са илюзорни..

Аллах свидетелства, че няма друг бог освен Него. И ангелите, и най-издигнатите в знанието свидетелстват същото. Той отстоява справедливостта. Няма друг бог освен Него - Всемогъщия, Премъдрия [Сура Имран, 18]

Казано по друг начин, ние и света сме сън, който сънува Бог, при което има смисъл да му се молим да сънува малко по-добре (извинете, не се въздържах). Но тази интерпретация е интересна с това, че напомня вижданията на някои индуистки и западни гностически школи.

Е, няма ли някой да се престраши, че е малко комично един будист да разсъждава над природата на Аллах в темата „Ислям за любопитни”.

ПП Мнението ми по отношение на фундаментализма, някои варварски практики на шериата и подтисничеството по отношение на жените остава същото, но тези теми вече ги преекспонирахме. Както и за прочутата джамия, което ми звучи малко като това да питама дали т. нар. ficus religiosa известен като дървото Бодхи, под което Буда е постигнал Просветление в Бодгая, наистина е съществувало по онова време.

Редактирано от dagpo (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Maй ще си дикутирам със себе си, което е твърде приятно, макар и не особено полезно :)

Да повторя, че тази теза не е моя, но в този и вид я срещнах преди няколко години в един друг форум, изказана от един потребител, който беше много ерудиран мюсулманин. Тогава не се включих в дискусията, но сега ми е интересно да разбера как се отнасят мюсулманите участващи във форума към нея, затова ще я разясня още малко:

Търсейки отговор на въпроса "Къде е Аллах" достигаме до единственото логично заключение, че той не е извън този феноменалния свят, т.е. доколкото са налични само усещанията ни Аллах е "навсякъде" и обхваща всичко. Нищо не е извън него, и независимо от него:

Той е Богът и на небесата, и на земята...(Сура Анам, 3) ...Твоят Господ обгражда хората... (Сура Исра, 60) На Аллах е всичко на небесата и всичко на земята. Аллах обхваща всяко нещо. (Сура Ниса, 126) Съмняват се в срещата със своя Господ. А Той всяко нещо обгръща. (Сура Фуссилат, 54) На Аллах принадлежи и изтокът, и западът, и накъдето и да се обърнете, там е Ликът на Аллах. Аллах е всеобхватен, всезнаещ (Сура Бакара, 115)

Изводът от тази интерпретация е, че не Вселената и човекът са реални, а Аллах е абстрактен, а че Аллах е единственото безусловно същество, а човекът и Вселената са илюзорни..

Аллах свидетелства, че няма друг бог освен Него. И ангелите, и най-издигнатите в знанието свидетелстват същото. Той отстоява справедливостта. Няма друг бог освен Него - Всемогъщия, Премъдрия [Сура Имран, 18]

Казано по друг начин, ние и света сме сън, който сънува Бог, при което има смисъл да му се молим да сънува малко по-добре (извинете, не се въздържах). Но тази интерпретация е интересна с това, че напомня вижданията на някои индуистки и западни гностически школи.

Е, няма ли някой да се престраши, че е малко комично един будист да разсъждава над природата на Аллах в темата „Ислям за любопитни”.

ПП Мнението ми по отношение на фундаментализма, някои варварски практики на шериата и подтисничеството по отношение на жените остава същото, но тези теми вече ги преекспонирахме. Както и за прочутата джамия, което ми звучи малко като това да питама дали т. нар. ficus religiosa известен като дървото Бодхи, под което Буда е постигнал Просветление в Бодгая, наистина е съществувало по онова време.

Приятелю, поста ти в момента е в темата" За Христос, Мохамед, Йехова, Боговете и всичко останало...", напълно е възможно първоначално да е бил в темата „Ислям за любопитни”.Нали сме в матрицата, тук стават такива мистерии.Един от разбиращите мюсулмани изказа преди време твърдението, че будизма не е религия , а философско учение. И ти ли смяташ че е така?
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване