Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

За Иисус, Мохамед, Буда или да поговорим за религия

Препоръчан отговор

Всичко сочи,че има бог и той е Един.

Не разбирам въпроса.

Между другото, парадоксът, който имплицира въпросът на Вало (за всемогъществото на Бог) и пример за който дава WhiteHart се свежда до това, че атрибутите всезнание и всемогъщество са взаимоизключващи се. Защо? Защото, както казва Карен Оуенс в едно забавно стихче:

Бог, знае всичко, що ни предстои -

така е без съмнение,

но може ли да промени

и бъдещото си решение?

Нека оставим настрана софистиката и да минем на моя въпрос, който не е разбираш. Той се отнася до разликата между Бог и неговия образ в нашето съзнание. Като всеки образ и образът на Бог е психичен продукт, който е различен от обекта, към който е насочен и който се стреми да представи. Както казва Юнг: "Постоянното смесване на обект и образ не позволява на хората да направят разлика по същество между "Бога" и "образа на Бога", поради което мислят, че когато се говори за "образа на Бога" се говори за Бога, и се предлагат теологични обяснения." (Colllected Works, том 8, абзац 528) Религиите, в това число и Исляма, ни предлагат определен образ на Бог, с който да оперираме, но какво е Бог сам по себе си може да знае единствено самият Той. В този смисъл, Ислямът ни предлага просто още една версия за Бог, която с нищо не е по-добра или по-лоша от всяка друга. Това при положение, че допуснем съществуването на Бог. Всъщност въпросът за божието битие е антиномия, както е показал още Кант и затова от рационална гледна точка единствената логически издържана позиция е тази на умерения агностицизъм.

Редактирано от scepsis (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Какво и/или кой е бог , ако не е неосъществените мераци (както материални , така и идеални) на всяко съзнание ? Творецът ? Създателят ? Да ! Така е - човешкото в Човека ! Усвоява съзнателно околн

Русия е освободитеЬка и она не е освободителЬка. Но аксиома е, че ние българите сме благодарни.   

Как са се появили думите? Кой ги е измислил, маймуно-човекът ли? Маймуно-човекът ли, например, е измислил думата “съ-вест”. Вест от къде? Или “с-мисъл” или “съ-знание”? Защо излизт от там, от където в

Публикувани изображения

Сетих се за един парадокс в тази връзка.

Ако приемем, че Бог е всемогъщ, то би ли могъл Той да направи камък, толкова тежък, че самият Той да не може да го помръдне?

Ако направи такъв камък, значи не е всемогъщ, след като няма да може да го помръдне. Ако не направи такъв камък, значи не е всемогъщ, след като не е способен да направи такъв камък.

:)

WhiteHart,никакъв парадокс тука няма.Той,Бог,ако пожелае камъка само с една думичка ще го помръдне,но чисто физически може да не може да го помръдне.Но дали Бог въобще Го има физически?!Чук-чук,има ли някой тук,хахаха?!Намасте. :) Редактирано от Blue_Star (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо в природата сочи ли, че има Бог :)

Между другото, правиш ли разлика между Бога и образа на Бог?

scepsis,много християни също трудно правят разлика между Бог и Неговите проявления.За повечето хора това е нещо непонятно.

Aliah,думичката "вечен" е за някои хора неразбираема,които наистина са "ограничени".Толкова ограничени,че си мислят,че Бог би създал само една религия и има само една истина,а всичко друго е просто ей така,защото Той,Бог видиш ли нямал си е явно друга работа.На мен ми е все тая ти или,който,и да е в какво вярва,но отказвам да приемам всякакви провокации,и способи някой да ми наложи(едва ли не насила)неговата/нейната истина за нещата.Истината е безкрайна.Сигурно и тази думички ще ги затрудни някои хора,а?!Особено тези,които изповядват тяхната си "абсолютна" истина и мислят,че дори миенето на чиниите/зъбите трябва да е по един,и същ начин за всички.Наистина има доста ограничени хора,но пък и те са създания на Аллах,и аз ги приемам.Е,поне,докато решат да ме учат аз как да си мия чиниите-при положение,че има най-малко 250 начина да се измият едни чинии,но тези хора са решили,че всички ние,които имаме различно от тяхното мнение сме заблудени.Чудя се дали те не са заблудените,понеже човек,който убеждава другите със зъби и нокти в своята си истина-еми има някъде проблем този човек.Истината си личи от километър и който иска си я възприема-въпрос на избор.Видиш ли,Всемогъщият Бог ни е дал право да вярваме или не,но някои хора-просто отказват да приемат това,което ни е дадено от Бог,и всячески се опитват,и някои успяват,дори да си наложат тяхното.Тъй де,сигурно,ако Бог има човешки проявления-дори пред тях да седи Бог-тези хора биха го освирквали,или опитвали да убедят в тяхната истина.А камо ли думичката "вечен"-за тях е нещо,дето няма как да го пипнеш,и видиш,хах.Тъй де,всеки според собствените си разбирания.Намасте. :)

Редактирано от Blue_Star (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пътят на Исляма,който води до целта е само един.

Пътят е един според сунитите и друг според шиитите. Пътят е един според мюсулманите и друг според христяните. Пътят е един според будистите и друг според индуистите. Пътят е един според вярващите и друг според невярващите. Пътят е един според мен и друг според теб...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Границите в Исляма са ясно определени в самото му начало и мюсюлманите няма нужда да умуват.Ритуали,молитви,миене на зъбите,пиенето на водата и влизането в Рая-всичко е уточнено как да се прави по най-добрия начин.Хората са с различни възможности и за тях има улеснение.

За максимума има лимит,Суфитите например преминават лимита на молитвите и това ги води извън Исляма.

Терористите ,забравят, забраните и са в същото полужение.

Знаеш ли, Алия, много си права... Хората са различни. Има такива, които трябва да бъдат надзиравани кога и как си мият зъбите, има и такива, които го правят сами и то по най-добрия начин, без да умуват, защото носят Бог в сърцето си и не се страхуват от грешки.

Например... суфиите.

Но... те наистина са надраснали с векове някои млади души, на които трябва да бъде казано кога да пият вода, как да я пият, кога да лягат да спят, как да спят...

И такъв човек пита за Иисус...

Каквото и да му обясним... все едно няма да разбере, защото му е наредено да не мисли, да не умува...

По каква причина задава въпроси тогава?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам е някой от тях(самите мюсулмани) представящ се за християнин очернящ, оплюващ и обиждащ тях на лична и религиозна основа, за да се насочат в грешна посока модераторските действия, които досега имат перфектната търпимост към започване въздаване на наказание срещу мнения различни от тези с които някои потребители се подмазват на профилите на мюсулманите във форума.

П.П. Тази тема трябва да бъде заключена до успокояване на страстите, а постовете които служат за обида, трябва да бъдат извадени от нея. Евентуално се надявам да дойде време в което наистина интерестният въпрос за това, дали и как възприемаме Божият образ и защо и колко сме в състояние да го възприемем, поне образа, който сами ние сме си изградили за Него, доколкото нашите знания, опит и способности позволяват това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След година пак ще се появи същата тема Публикувано изображение Забелязвам, че само в темата Юдеизъм няма провокации и непрекъсната пропаганда, то да беше и това, ама е доста инфантилна като съждения.

Просто всички ги е страх от наследниците им...затова не смеят, че току виж някоя определена държава си използува ядрения арсенал...

Опа, получиха се два поредни коментара, моля да бъде слят с горният ми пост!

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Призовавам участниците в дискусията към сдържаност и спазване на добрия тон. Когато нещо не ви харесва, не сте длъжни да ругаете и обиждате. Всяка обида и спам ще бъдат трити и ще последват наказания. Благодаря...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

? Това е нещо ново за мен. Досега всичко ме навяваше на мисълта за обратното, а именно че в исляма жените се възприемат за създания без душа, просто придатък на мъжа служещ за неговото възпроизводство, и обслужване в който и да е смисъл, а в чисто сексуалния като предвкусване на наслажденията с райските хурии?

Моля Ви за извинение, заради неговите действия!

Извинението се приема.

За жените в Исляма можем да си говорим в темата за Исляма ако искаш.

Той се отнася до разликата между Бог и неговия образ в нашето съзнание. Като всеки образ и образът на Бог е психичен продукт, който е различен от обекта, към който е насочен и който се стреми да представи.

scepsis-образа на Бог в Исляма е описан точно и ясно и информацията е такава,каквато можем да асимилираме.Освен това ни е дадена от самия Бог,който знае най-добре възможностите на създанията си.

Aliah,ти как си тяло,дух и душа?!А пак си си ти?!И имаш ли пълен контрол над тялото ти?!Или някои процеси в собственото ти тяло стават без ти да правиш нищо?!

И наистина вярваш ли,че Бог може да се прояви,както пожелае?!В крайна сметка нали е Всемогъщ?!Намасте

Блу-аз съм смъртен човек,несъвършен,неспособен да прави каквото поиска и да създава живот.

Бог няма начало и няма край,нито нещо подобно на Него.Аз вярвам,че Бог няма нужда да ни се проявява,защото ние не сме богове.Ако Бог се състои от три части-то тогава това не отговаря на Съвършенство,а е дефект.Намасте! :cool:

Може би някой Християнин ще ни даде цитати от Библията,описващи Бог?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aliah,ти била ли си суфист/ка?!Понеже ми е странно как човек,който не е бил нещо-знае какво е да си това нещо,още по-малко какви лимити има и кой,как ги е минал,и защо?!И откъде знаеш максимума на лимита на молитвите?!Значи според теб има лимит на това колко молитви човек да казва на ден или въобще?Хах,наистина интересно мислене.Демек,ако се молиш в повечко-минал си си лимита за тази седмица,месец,а защо не и живот,хаха?!А инак за това кое и как...Еми то,затова си спорят хората от край време-всеки иска да се правят нещата по неговия/нейния начин(Его,какво да се прави).Намасте. :cool:

Не е нужно да съм била суфистка,за да познавам Суфизма.Томовете със суфитска философия са достъпни за всички.Както и техните критики.

Исляма е е религия на баланса и прекаляването дори и с най-ценените от Бог неща:молитва и пост е забранено.Това ни го е казал Пророка САУС.Как разбираш:ами много просто.Наред със задълженията към Бог,мюсюлманите имат задължения към обществото и семействата си.Не може да бъдат пренебрегвани,трябва да се балансира.

Пътят е един според мюсулманите и друг според христяните. Пътят е един според будистите и друг според индуистите. Пътят е един според вярващите и друг според невярващите. Пътят е един според мен и друг според теб...

точно така,освен за шиитите.Те искат да вървят по същия път,но да пристигнат с друго превозно средство :)

Нел-ако няма страх,значи няма и вяра.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти от страх ли вярваш?

Страхопочитанието е в основата на всички религии.

Всички вярващи ги гони някакво шубе.

В това няма нищо лошо.

Невярващите също се страхуват от това-онова.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да.Вярата ми е от страх и от надежда.

Страх от смъртта и надежда за нещо добро след нея.

А не може ли да вярваш заради светлината, утехата и любовта която получаваш , а не заради страха от смъртта?
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А не може ли да вярваш заради светлината, утехата и любовта която получаваш , а не заради страха от смъртта?

Лошото ченге ги плаши с ада - ако, после същото това ченге вече добро ги обнадеждава с светлината, утехата и любовта, която ще получат в рая - пак ако...Та пита се дали ченгето всъщност осъществява процеса по плашене и утешение или неговите провъзгласили се доносници, служители и посредници - духовниците и дали наистина въобще има ченге или са просто пастмина паразити, възползуващи се от чувствата на хората?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма значение какво казва Корана,защото е написан 600 години след Библията,като е взаимствал твърде много от нея.Така че нека гледаме оригинала :ph34r:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещата,които изброяваш са сладостта,която човек получава от вярата.

Страха от смъртта не е единствената причина,защото Бог наказва и дава благодат и в земния живот..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да.Вярата ми е от страх и от надежда.

Страх от смъртта и надежда за нещо добро след нея.

Какво си направила, че да те е страх от смъртта?

Страхопочитанието е в основата на всички религии.

Всички вярващи ги гони някакво шубе.

Хъм, на твое място, не бих предположил еднозначна корелация между религия и лични мотиви за вяра!

В това няма нищо лошо.

Невярващите също се страхуват от това-онова.

Всеки го е страх от нещо - това е естествен механизъм за обратна връзка - тук спор с теб нямам...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Aliah,наистина ли ти си смъртна или физическото ти тяло е смъртно?!Замисли се. ;) А и откъде произлизаш.Кой е Създателят ни и точно какво представлява човека-мисля,че ще си приятно изненадана. :shy11: А и значи ние,хората сме дефектни,понеже сме Дух,душа,и тяло,така ли?!Намасте. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво си направила, че да те е страх от смъртта?

Хъм, на твое място, не бих предположил еднозначна корелация между религия и лични мотиви за вяра!

Всеки го е страх от нещо - това е естествен механизъм за обратна връзка - тук спор с теб нямам...

Има ли принуда-няма вяра.Има ли страх-има недостатъчно вяра и недостатъчно(или липса)на любов.Човек,който истински вярва-той и да има страх в себе си,при него е по-различно,отколкото при другите.Страхът е нещо,което ни принизява и понижава съзнанието.Но страхът е и нещо,което ни предупреждава от някаква опасност.Но също така страхът държи масите подчинени.Няма ли страх-тълпата,мнозинството хора няма да имат нищо,което да ги спре да вършат гадории.Дори сега пак вършат гадости и са лицемерни,въпреки страха от това дядо Господ да ги тресне по главата,а какво ли би станало,ако го нямаше този страх и тези наказания?!Намасте. :shy11:
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли принуда-няма вяра.Има ли страх-има недостатъчно вяра и недостатъчно(или липса)на любов.Човек,който истински вярва-той и да има страх в себе си,при него е по-различно,отколкото при другите.Страхът е нещо,което ни принизява и понижава съзнанието.Но страхът е и нещо,което ни предупреждава от някаква опасност.Но също така страхът държи масите подчинени.Няма ли страх-тълпата,мнозинството хора няма да имат нищо,което да ги спре да вършат гадории.Дори сега пак вършат гадости и са лицемерни,въпреки страха от това дядо Господ да ги тресне по главата,а какво ли би станало,ако го нямаше този страх и тези наказания?!Намасте. :shy11:

Хм, не съм съгласен с този извод, особено като се имат предвид примери, които са ни под носа. Един от тях са помъчените хора в нашата родина, доста от които под влиянието сега на една определена незаконна партия проект на MIT,в която от известно време(няколко години) влиза и твърдолинейна арабска линия, и фанатични агенти на MIT, играещи ролята на духовни лица - имами, дори се обявяват като турци, независимо че са чисти българи по кръвна линия или само в малък процент, някои от тях може би имат и турска или друга* кръвна линия, чийто процент (от присъствието на характерен генетичен набор) отдавна е намалял, по причина на смесването с местните.

Друг пример е този, който все ме съветват да не давам, защото не бил правилен(аз не мисля така), а той е за тези известни хора, които "доброзорно" изоставят настоящата си религия(които от тях са били религиозни и приемат исляма). Сега, какво е това понятие "доброзорно"? Ами най-общо казано съблазняването с предимствата от приемането на каквото и да е, също е форма на принуда, ако някой лично е дошъл и ти рекламира даден продукт ,в къщата, като пътуващ търговец и ти приемеш този продукт, той е осъществил насилие над волята ти и те е принудил към действие, за което преди неговата(на търговеца) поява ти не си обръщал повече внимание, отколкото на хиляди други неща, които те заобикалят. Всъщност въобще подаването на информация, която може да те накара да извършиш някакво действие, дори да не е лично от жив човек за агент, а да речем чрез( хайде още един леко различен пример, - ) медииите, която информация те накара да направиш нещо, за което преди това не си и мислел, та самото твое действие в резултат подаването на тази информация е склонена автопринуда.

[*добре знаем, че отоманската армия е била сбор от мъжете на няколко различни племенни групи(то и затова се използва понятието империя, понеже територията е била сбор от територията която е била първоначалната родина и от териториите на окупирани, преди това напълно самостоятелни страни) ]

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съпоставянето не е еднозначно.

И все пак нямаше да има религии, ако никой от отделните индивиди нямаше мотиви за вяра. :rolleyes:

Религиите ще съществуват, докато има нуждаещи се от тях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Богът не прави не божествени неща.Ако дойде като човек-кой ще вярва,че е бог?! :rolleyes:

...

Над 2 милиарда човека вярват.

Живият пример е най-убедителен. Защото ти показва същността ти. Която е любов.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И все пак нямаше да има религии, ако никой от отделните индивиди нямаше мотиви за вяра. :doh:

Отново корелация между вяра и религия. Човек може да вярва в Бог(в Цялото,мога да го кажа и в себе си като частица от цялото :biggrin: )без да принадлежи към религиозна група, секта или учение. Мисля си... това е бъдещето. Колко хиляди години ще отнеме ... не знам. :biggrin:

Алия, значи ти не вярваш в Бог, а в обещанието за нещо си след смъртта? Мисля си, че ако истински вярваш, няма да те е страх от смъртта, от старостта, от болестите, от загубите и трябва да си разбрала(ако вярваш) какво е Божията Любов?

Редактирано от Нел (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истинските християни вярват в Христос защото той е Пътят,Истината и Живота.

а мюсюлманите и съгласно примитивната им религиа се надяват че ако убият повече християни след смъртта ще отидат в харем с 1000 девственици и разни такива шашми.така ходжите агитират камикадзетата...

-----------------------------------------

Модераторска забележка

Из правилата на форума

2.12 Пропагандирането на всякакви противозаконни идеи и цели е забранено. Не се допускат публикации на произведения, рецензии, лични коментари и др., които нарушават законодателството (съдържащи призиви за насилствена смяна на обществения ред, към етническа и верска омраза и други). Не се допускат коментари популяризиращи противозаконни и дискриминационни нацистки/фашистки и расистки идеи. Не се допускат дискриминация и проява на нетърпимост на основата на възраст, пол, раса, етнос, националност, вероизповедание, образователен ценз, социален статус и сексуалност.

Хайде стига с тези обобщения - съвсем малко мюсулмани са екстремисти, повечето са добри и съвестни хора. Ако имаш предвид екстремистите всред мюсулманите - кажи го точно

Редактирано от valentinus (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване