Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Има ли нещо по особенно с привилелгиите при Арч защото не мога да цъкам с десен бутон на мишката върху десктопа и не мога да поставям нищо на него ? Когато вляза като root тоя проблем го няма.

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, няма такова нещо и никога не е имало. Нямам представа какво се е объркало, може да е заради различната среда. Ако седнеш на моя, няма да разбереш, че не е Кубунту, освен по бързодействието. Всичко си е същото.

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли нещо по особенно с привилелгиите при Арч защото не мога да цъкам с десен бутон на мишката върху десктопа и не мога да поставям нищо на него ? Когато вляза като root тоя проблем го няма.

Коя рабoтна среда ползваш?

Проблема не е от превилегийте, да щракаш по десктопа права не се искат, ако ползваш Gnome (и не само) подобните, значи ти се е объркало нещо по гонфигурацията, и мениджъра koйто се грижи за тези работи е изключен. Във Гноме tweek tool имаше една опция да включавш иконите на десктопа, така ще включиш и щракането. За управлението на тези неща се иска EWMH и NET_WM_DESKTOP но ДЕ-тата ги имат ( но тва е друга тема).

Що се отнася за root, и че там нещата вървят добре, е защото root си ползва настройките по подразбиране, и там не си умазъл нищо, за тва се казва, че като root не е хубаво да се бачка във системата, ВИНАГИ МОЖЕ ДА ОПЛЕСКАШ НЕЩО, и после лошо. С една дума, уплескал си само потребителя.

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Средата е mate  и  как се е омазало  това с юзера си нямам идея защото  при инсталацията  си избрах само средата и след това съм написал стандартните неща за регион,клавиатура и потребител  без да ръчкам никъде. Премахнах pacmanXG4  и на негово място инсталирах Pamac от AUR . Това е всичкото което  реално е правено. Има и един друг дерт с swap  дяла който неще да се монтира сам и в момента карам и без  него . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако имаш достатъчно рам, можеш спокойно и без него да караш. Иначе се указва още при инсталацията, но с тоя графичен мениджър не знам какво и как се омазва.

mkswap /dev/sdaХ

Където X е дялът където искаш да е swap.

swapon /dev/sdaX

Където sdaX е дялът, на който ще е swap.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още на 3-тия ден взеха да излизат бъгове с тоя Арч :) Има сериозен проблем  със някой от средите  както и  със Acestream  плеара който аз си го ползвам. Явно портването  на пакети от други линукси нещо им куца. Ще направя още една инсталация  да видя дали няма да се оправи  и го отсвирвам за 2-3 месеца докато не  оправят тия неща. Мозо това с дяла го направих и от GParted  и след  рестарт се размонтира гадината :) Другата опция е да ползвам XFCE  на която трябва да си  играя да  премахвам  цветовете на текста под иконите върху десктопа . Тия дето обичат да ровят под капака  нека да кажат защо  в Дебиан тия неща работят  без проблеми  а  в Арч и дериватите му има ядове след като  реално пакетите са едни и същи .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам никакви проблеми с нищо. Не обвинявай дистрото :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирай  Ацестреам  и  пусни да гледаш една торен телевизия  и после ела да кажеш  дали няма ядове :) Самото дистро не е виновно  а са виновни тия дето събират пакетите в случая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Средата е mate  и  как се е омазало  това с юзера си нямам идея защото  при инсталацията  си избрах само средата и след това съм написал стандартните неща за регион,клавиатура и потребител  без да ръчкам никъде. Премахнах pacmanXG4  и на негово място инсталирах Pamac от AUR . Това е всичкото което  реално е правено. Има и един друг дерт с swap  дяла който неще да се монтира сам и в момента карам и без  него . 

1.Икони и щраканe по десктопа

- пробвай със тази kоманда да разрешиш опцията:

dconf write /org/mate/desktop/background/show-desktop-icons true

2. Погледни дали имаш добавен swap дяла във /etc/fstab , ако го нямаш го дабави кoето става ето така:

# отвори със едитора ,като root и сложи партицията със swap дяла. !!Замени X/dev/sdaX none swap defaults 0 0

И да черпиш ;)

П.С За да  ползваш линукс, се иска по някога малко усилие,  защото ЛИНУКС НЕ Е ПОТРЕБИТЕЛСКИ НАСТРОЕН, независимо кoе дистро ползваш ;)

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да хапна и го почвам  от начало :) Винаги след инстал  си донагаждам  някой работи  и не ме е страх  да ръчкам тук и там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още на 3-тия ден взеха да излизат бъгове с тоя Арч :) Има сериозен проблем  със някой от средите  както и  със Acestream  плеара който аз си го ползвам. Явно портването  на пакети от други линукси нещо им куца. Ще направя още една инсталация  да видя дали няма да се оправи  и го отсвирвам за 2-3 месеца докато не  оправят тия неща. Мозо това с дяла го направих и от GParted  и след  рестарт се размонтира гадината :) Другата опция е да ползвам XFCE  на която трябва да си  играя да  премахвам  цветовете на текста под иконите върху десктопа . Тия дето обичат да ровят под капака  нека да кажат защо  в Дебиан тия неща работят  без проблеми  а  в Арч и дериватите му има ядове след като  реално пакетите са едни и същи .

С цветовете нямаш проблеми. Просто слагаш този СКРИТ файл в Home/user http://dox.bg/files/dw?a=592951f088

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само да хапна и го почвам  от начало :) Винаги след инстал  си донагаждам  някой работи  и не ме е страх  да ръчкам тук и там.

Еми щом ти е, по лесно да правиш инсталаций, вместо да изпълниш две команди, ДЕЙСТВАЙ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Hand -ръка ,handly-ръчно превода би следвало да е Ръчен мониторинг на управление на захранването все пак ингилизкия език не е толкова богат и цветущ като българския :) .Cop,  дай един скрийншот от къде го четеш това

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Hand -ръка ,handly-ръчно превода би следвало да е Ръчен мониторинг на управление на захранването все пак ингилизкия език не е толкова богат и цветущ като българския :) .Cop,  дай един скрийншот от къде го четеш това

HandLe

http://s19.postimg.org/3wdbk64s3/2014_05_27_154939_1280x1024_scrot.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е какво ще му се управлява на монитора ,освен честотата която при лаптопите рядко има възможност да се пипа и е 60 hz и осветлението ,аз друго не виждам :)

При мен е така -Контрол на управлението за захранването на монитораПубликувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази опция я има.  Преводът е за допълнителна опция в нова версия на xfce-power-manager.

Това, което виждаш на български, няма нужда от превод. Става въпрос за нови опции, които ще влязат в следващата версия на мениджъра.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- Не. Смисълът е че това е софтуерен мениджър, който се грижи за управление на захранването.- Съгласен съм. Проблемът е че се използват думи, превода на които трбва да се замести с няколко такива. Да не забравяме, че английският е наситен с такива термини и точно затова е удобен в такива ситуации. Изходът евентуално ще дойде с заобиколен превод по смисъл. За който може да му дойде наум, обаче. 

Е какво ще му се управлява на монитора ,освен честотата която при лаптопите рядко има възможност да се пипа и е 60 hz и осветлението ,аз друго не виждам :)

То опира само до осветлението, но това подразбира кога да се спира, колко време да чака и прочие. Например докато върви филм трябва да се изключи тази функция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не съм ви чул.че Арч е  лесно дистро :) 1 час борба за инсталацията на драйвер за видеото :D Минах на Цинамон и  вече  всичко е както трябва  да бъде с леки изключения разбира се . Всъщност   мисля направо да  го изтрия това недоразумение защото в момента даже неще да ми монтира другите дялове поне да  мога да  ги видя.  Това е тотален буклук и го заявявам най отговорно и категорично без да ме интересува  какви са му предимствата на смотания паклетен менажер,лекотата на работа и всичките там изсмукани от пръстите нба някой достойнства на тая дистрибуция.  Съжалявам ,че загубих и вашето и моето време да ви ангажирам да ми давате отговори на  разни въпроси свързани с тоя шит. Минавам си на стабилния,сигурен,лесен и работещ Дебиан завинаги  няма и да помирисвам друга дистрибуция.Който има нерви нека да се занимава с Арч  и дериватите му ама аз  вече нямам нито нерви нито време да  губя в експерименти с тоя буклук неземен.Ега го в буклука щом от 100 други дистрибуции дето съм ползвал тая се оказа най мизерна и не годна за ползване ни от начинаещ ни от програмист. Това и след 100 години няма да е  удобно за домашно ползване па вие си мислете квото искате.

Eто ви една снимка да си я гледате за спомен от прекрасния Арч   дето прясно инсталиран неще да маунтне 1 дял на ФАТ32

Публикувано изображение

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ма кой казал че Arch е лесно да се инсталира и настрои ? :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не съм ви чул.че Арч е  лесно дистро :) 1 час борба за инсталацията на драйвер за видеото :D Минах на Цинамон и  вече  всичко е както трябва  да бъде с леки изключения разбира се .

Щом ти дето си със голям ескпириънс се затрудняваш какво остава за начинаещи :)

Ха ха начи щом Алкатраз е на моето мнение за АРЧ значи тази ОС е тотален булшит :tease2::giggle1:

Ма кой казал че Arch е лесно да се инсталира и настрои ? :)

И какъв е смисъла тогава от тази ОС?

Голям Шнур за създателите на това недоразумение АРЧ :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Арч е добър много даже, а който не му разбира, плюе :wink12:

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има archwiki за неопитния потребител. Там е описано как се инсталира и настройва. Не е кой знае колко трудно нещо, явно графичния интерфейс ви липсва. :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като е добър ела да го накараш да ми маунтне дисковете без да рова в конзолата да го ева в мизерята неземна :) Четете ако искате  100 уикита като имате време за губене . Кво да чета бе мъжки ?  Ти да не мислиш,че  всеки занае чужд език и  е на ясно как да  зададе въпрос в търсачката  и да си намери отговора през 10 форума в 11-тия :) Ей за това Mint и Ubuntu  ше загробат другите дистрибуции в дън земя и рано или късно  ще си останат само те като еталон  за удобство при ползването. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да не съм ви чул.че Арч е  лесно дистро :) 1 час борба за инсталацията на драйвер за видеото :D Минах на Цинамон и  вече  всичко е както трябва  да бъде с леки изключения разбира се . Всъщност   мисля направо да  го изтрия това недоразумение защото в момента даже неще да ми монтира другите дялове поне да  мога да  ги видя.  Това е тотален буклук и го заявявам най отговорно и категорично без да ме интересува  какви са му предимствата на смотания паклетен менажер,лекотата на работа и всичките там изсмукани от пръстите нба някой достойнства на тая дистрибуция.  Съжалявам ,че загубих и вашето и моето време да ви ангажирам да ми давате отговори на  разни въпроси свързани с тоя шит. Минавам си на стабилния,сигурен,лесен и работещ Дебиан завинаги  няма и да помирисвам друга дистрибуция.Който има нерви нека да се занимава с Арч  и дериватите му ама аз  вече нямам нито нерви нито време да  губя в експерименти с тоя буклук неземен.Ега го в буклука щом от 100 други дистрибуции дето съм ползвал тая се оказа най мизерна и не годна за ползване ни от начинаещ ни от програмист. Това и след 100 години няма да е  удобно за домашно ползване па вие си мислете квото искате.

Eто ви една снимка да си я гледате за спомен от прекрасния Арч   дето прясно инсталиран неще да маунтне 1 дял на ФАТ32

Публикувано изображение

Недей така, изказваш се тотално неподготвен и говориш на кило, без да се замисляш. Прочете ли първо, че Cinnamon не е добре имплементиран все още в Arch и че има проблеми? И дисковете си ги маунтвам като във ВСЯКО ЕДНО друго дистро. Да, описвам си ги със скрипт в fstab, за да ми се маунтват автоматично при старт на ОС, но това го правя и на всяка една друга дистрибуция. И никой наистина не е казал, че е лесен за настройване, въпреки че няма нищо сложно, а че СЛЕД като го настроиш е МНОГО по-лесен от Мунту, Бунту и Шибунту. Как ми се иска да имах възможност да ти го инсталирам, всичко да е готово и после само да ползваш, за да те видя тогаз каква песен щеше да запееш...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

man mount

"Normally,  only  the superuser can mount filesystems.  However, when fstab contains the user option on a line, anybody can mount the corresponding system."

То и радиото така пее ... ама кой ли да чете :D

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Днес опитах да задействам Скайп, но не иска да ме "впише".
      Завърта анимацията с кръжащите точки ... и изключва.
      Опитах да го деинсталирам със Софтуерния мениджър,
      стигна до 75 % и спря.
      Изпълних едни команди :
      sudo apt-get autoremove --purge && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

при което се появи и изречение, че почиства нещо, останало от Скайп.
      След това потърсих да инсталирам Скайп отново,
      но вече го няма в списъка на предлаганите пакети
      (или приложения, простете, аз съм начинаещ в Линукс вече около 9-10 години и 3 линукса).
      Вече без Скайп ли ще я караме ? 
      (Забравил съм откога не съм го ползвал)

А всъщност си търсех начин да изпробвам микрофона на едни мултимедийни слушалки втора употреба,
      без да звъня на никого. (В Скайп имаше такава възможност)

Моля за съвет или за линк, ако вече е отговаряно на тези въпроси.
      (Много теми виждам по темата, но докато ги прегледам всичките,
      ще стане ... утре... ).

Предварително ви благодаря !
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      Снимка
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      Връзка
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
    • от Семка
      Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам.
      Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 
      Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 
      Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 
      За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 
      Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.
    • от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.