Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 1 час, p4p написа:

openSUSE + Packman.repo + Opera     -   и картина, и звук. :)

https://i.imgur.com/EGdch6w.png

На това има Но има такива на които няма грам звук. И те са произволни от целият фейсбук. Декодерите съм ги инсталирал както ми е предложено по горе.

преди 1 час, cybercop написа:

Провери, дали е инсталиран Pulseaudio. Защото без него, няма звук. В момента съм с U16.04 и нямам проблеми със звука под Chromium и Firofox. Нарочно кликнах върху един клип във Facebook, защото не съм правил подобно геройство от месеци и не знаех, как стоят нещата.

В понеделник като ида на работа защото лаптопа който е тестова площадка е именно там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, p4p написа:

openSUSE + Packman.repo + Opera     -   и картина, и звук. :)

https://i.imgur.com/EGdch6w.png

Ако е 15 бета сподели как си инсталирал декодерите. Благодаря предварително. Aз ги инсталирах по този начин...

zypper ar -f http://packman.inode.at/suse/openSUSE_Leap_15.0/ packman
zypper ref
zypper install ffmpeg lame gstreamer-plugins-libav gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-ugly gstreamer-plugins-ugly-orig-addon vlc vlc-codecs libxine2 libxine2-codecs
zypper dup --from packman

Не ползвам VLC и не желая да ползвам VLC защо трябва да го инсталирам заед

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.kaminata.net/forum/brauzari-pod-linuks-t106754-705.html#p949797

https://i.imgur.com/wONbhH8.png

Като не искаш vlc махни пакетите с него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, p4p написа:

https://www.kaminata.net/forum/brauzari-pod-linuks-t106754-705.html#p949797

https://i.imgur.com/wONbhH8.png

Като не искаш vlc махни пакетите с него.

Интересно каква версия на libffmpeg.so си поставил. Аз пробвах всякакви и все има видеа в Ютюб на които нямам звук.

Aз libffmpeg.so го подменям в директория /usr/lib64/opera/

На виртуална работи. Трябва да се тесва и на реална.

Въпроса е за другите браузъри какво решение да приложа че да проработят. Под други визирам - Firefox и Falkon като резервни такива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! :07:
Ползвам openSUSE Leap 42.3 и ще правя upgrade към Leap 15, щом излезе. openSUSE от доста време предлага по подразбиране Btrfs и най–вече се набляга върху ползата с възможността за rollback и snapshot-ите. Върпросът ми е някой ползвал ли е Btrfs като за ежедневна работа, а не експериментално, как е производителността, има ли проблеми? Аз до момента си ползвам XFS, ще се радвам, ако някой сподели сравнения между двете, ако ги е ползвал :07:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, HotMusicFan написа:

Здравейте! :07:
Ползвам openSUSE Leap 42.3 и ще правя upgrade към Leap 15, щом излезе. openSUSE от доста време предлага по подразбиране Btrfs и най–вече се набляга върху ползата с възможността за rollback и snapshot-ите. Върпросът ми е някой ползвал ли е Btrfs като за ежедневна работа, а не експериментално, как е производителността, има ли проблеми? Аз до момента си ползвам XFS, ще се радвам, ако някой сподели сравнения между двете, ако ги е ползвал :07:

Ползвам btrfs, но от екстрите съм тествал само архивирането. Само за проба, без да ми е необходимо наистина. Като файлова система съм най- доволен от ползваните до сега. Никакви проблеми не съм имал с нея. Разлика в производителността  не мога да усетя субективно, но има един приятен ефект - приложения, като Chromium, по- бавни по традиция при първо стартиране, под btrfs стартират два пъти по- бързо. Примерно - Chromium стартира за три секунди при най- малко 5-6 под ext4/xfs. За това, вече не ми трябва програма, защото разликата е очевадна.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползвам Btrfs  от две години на Tumbleweed, а от няколко месеца и на Buster. Стабилна е толкова, колкото и другите файлови системи. Ползата от снапшоти и ролбеци за дистрибуции с тестови статус е голяма, на няколко пъти съм връщал работоспособността на омазана система при ъпдейт от снапшот с едно "щракване с пръсти". Относно скоростта - не намирам никаква разлика спрямо еxt4 в случая на десктоп употреба с мижави по количество дискови операции. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги съфорумци здравейте пак. Оказва се че има звук на видеата в facebook но е толкова тих че усилен дори на 150% от звуковият миксер се чува ужасно тихо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Колчо написа:

Колеги съфорумци здравейте пак. Оказва се че има звук на видеата в facebook но е толкова тих че усилен дори на 150% от звуковият миксер се чува ужасно тихо.

За коя дистрибуция и версия става въпрос ? Има ли вероятност самия html5 плеър на приложението да има собствени настройки, откъдето да е намален?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, cybercop написа:

За коя дистрибуция и версия става въпрос ? Има ли вероятност самия html5 плеър на приложението да има собствени настройки, откъдето да е намален?

Open Suse Leap 15 beta. Не виждам настрйоки. Вкъщи например звука излиза нормално на работа на Acer Aspire 5742G - не на всички видеа. Има такиа които са екстремно тихи. Пробва се през звукова карта на дъното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отдавна не съм ползвал Open SUSE и не мога да ти дам компетентно мнение. Достатъчни са ти Pulseaudio и Pavucontrol, но за по- стари дистрибуции са си необходими и alsa-base + alsa-utils. В този случай, трябва да прегледаш и контролерите на alsamixer.

В горният пост имах предвид настройките на самия плеър, който възпроизвежда html5 видеото в сайта.

2nxHtgn.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.04.2018 г. в 15:59, cybercop написа:

Отдавна не съм ползвал Open SUSE и не мога да ти дам компетентно мнение. Достатъчни са ти Pulseaudio и Pavucontrol, но за по- стари дистрибуции са си необходими и alsa-base + alsa-utils. В този случай, трябва да прегледаш и контролерите на alsamixer.

В горният пост имах предвид настройките на самия плеър, който възпроизвежда html5 видеото в сайта.

2nxHtgn.png

В Сусе няма такива пакети. Явно имат други имена. А ми харесва колко леко работи дистрибуцията. Явно ще трябва някой с Open Suse да помага. И ще трябва явно и модела на картата на дъното за да се разреши по лесно проблема.
fa2cba46c7230c88.png

Гледам в Пулс Аудио че на определени видеа влиза индикация за висок инпут сигнал а на други не което ме навежда че може да е филтър за звука. Но не знам как да определя. След като вдигна звука на 150% се чува лек звук и много шум явно има някакъв филтър (декодер) дето не сработва...

Пробвах лайв и от Кубунту и КДЕ Неон - там също има ниски нива на аудиото при някои клипове във фейсбук. И започвам да си мисля че това се дължи на драйвъра за Риълтек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес сложих убунту мате като втора дистрибуция. В началото ок, докато по едно време иконките на бутоните се бъгнаха и станаха едни червени Х-ве. BootScreen-а се бъгна и също така се опитах да си сменя тапета. От предложените се виждаше само зелено и жълто, без яснота какво е това на снимката. Общо взето пълно разочарование. Сега дърпам нормално убунту, последата версия от вчера - 18.04.

PS>: Mint Cinnamon се оказа яко стабиларка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С последната версия на Убунту, преди малко пускам системата и виждам само розово/лилав фон и мишката. Наложи се да изгася машината. След повторно пускане, линукса зареди. Карам го на Dell  Inspiron 3543.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм на същия хал - Лубунту и Ксубунту 16.04.4, оставени на Опънбокс диета - каквото и да правя все работят.

П.С. Нямам нито една разумна причина да променям нещо в близките години.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Убунтуто ми на работа надградено от 17.10 до 18.4 има проблем със сессиите.

И по точно - след потвърждение за логоут нищо не се случва. Идея къде да търся проблем. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правен ли е рестарт след обновяването досега? Ако това е първият го направи ръчно

sudo reboot

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предоставих комплекта си с теми за Openbox на екипите на Manjaro, изработващи Openbox и LXDE изданията и в момента е качен в Git Hub.

Който иска да го ползва или има с какво да го допълни, може да го направи от тук https://github.com/fhdk/openbox-themes-extra

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте !

Периодично при зареждане и изключване на системните услуги ми излиза това съобщение (извадих го от логовете).

usb 1-1.3: device descriptor read/64, error -110

Някой, може ли да ми каже за каква точно грешка става въпрос.

Благодаря предварително за отговорите !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, cybercop написа:

Здравейте !

Периодично при зареждане и изключване на системните услуги ми излиза това съобщение (извадих го от логовете).

usb 1-1.3: device descriptor read/64, error -110

Някой, може ли да ми каже за каква точно грешка става въпрос.

По данни от нета - недостиг на напрежение/ток в усб-тата (при включен голям консуматор) На мен Дебияна ми я дава заради бъг в ядрото, без да включвам нищо, така или иначе съм я игнорирал щото всичко си баца.

П.П. На някои места дават идиотското решение да изключиш лаптоба от ел. мрежа и да му махнеш батерията за неколко минути. При мен не проработи, но имаше и положителни отзиви. :ohmy: :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен, въпросната грешка я дава, както в Debian, така и в Ubuntu. Имам включена външна клавиатура и мишка на отделни USB портове. 

П.П.: Ще извадя батерията, когато го почиствам. Сега не ми се занимава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи е бъг... нормално било да я даде при включен хард диск и то сорта... големи консуматори. Не знам дали с настройки по биоса засягащи юсб няма да се оправи (при мен не се).  Грешката е дошла заедно с нов кърнъл, забравих кой точно беше.

П.П. Ако ти работят юсб-тата не й обръщай внимание... при мен няма никакви проблеми, правих бутабъл, бутвах, ъпдейтвах биоси... юсбтата си бацат без грешка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, IvoB написа:

Значи е бъг... нормално било да я даде при включен хард диск и то сорта... големи консуматори. Не знам дали с настройки по биоса засягащи юсб няма да се оправи.  Грешката е дошла заедно с нов кърнъл, забравих кой точно беше.

Наистина дойде с ново ядро, но преди много време. В момента си я има от 4.4 до 4.16. Грешката се изписва периодично, а не при всяко включване или изключване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен пък я има само при Дебиян и не при Убунту... според мен се дължи на кашата с процесорните микрокодове... чудя се вече кой и как да инсталирам :rolleyes:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от cybercop
      Ако някой ползва драйвър на Nvidia, свален, като .run файл от официалната страница, моля да ми каже, задължително ли е убиването на X сървъра по време на инсталацията. Става въпрос за 340 драйвър, който ползвам за G210 на най- експлоатираната си машина. Другото, което ме интересува е, има ли ограничения за ядрото. Конкретно ме интересува 2.6.32.ххх. В новите дистрибуции, инсталирам драйвърите от хранилищата и не ми се е налагало да ги свалям от външен източник. Не убивам и графичния сървър, а само рестартирам машината.
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      https://s25.postimg.org/qzj5w37sf/firefox.png
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      https://yadi.sk/d/Wn7IjvOr3Skd5d
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от juveplu
      Ако в Linux се инсталира VINE ще работи ли DAW  REAPER  със плъгини за Windows ?
      Аз прочетох че с VINE  ще работи една програма за Windows , а не повече . Тук става въпрос също за една програма , но с много плъгини добавени в нея . Това повече програми ли са или е една с заредени плъгини ? Някой пробвал ли е ? Зная че винаги помагате , но моля не ми отговаряйте по принцип ако не сте пробвали само за да си пишем някакви неща . Очаквам пример който да покаже картината - какво се случва . Благодаря Ви предварително 
    • от nemezius42
      Здравейте.
      Намерих едни части на тавана и си сглобих един "страшен звяр".
      Искам да му сложа linux, но не знам каква версия да избера, защото компютъра като цяло е много слаб. Характеристиките са му следните:
      1.40Ghz Процесор (не помня точно какъв беше)
      256MB Видео карта
      2 хард диска - Един 4 GB (на който бях инсталирал windows XP преди) и един 80 GB за филми и музика.
      1 или 2GB оперативна памет...
      Машината си антика и звучи нереалистично да се използва към днешна дата, но все пак знам, че преди там имаше windows XP и играех counter-strike 1.6 на нея.
      Според вас ще мога ли да инсталирам някаква версия на linux на това нещо или е загубена кауза?
    • от RagnerBG
      Последните дни си играя с някои мултимедийни функции на приложенията в Linux и специално при тези два браузъра (Firefox, Chromium), но предполагам, че така е и в Opera-та, забелязах, че използването на хардуерно ускорение през видеокартата (OpenGL под Linux) е забранено по-подразбиране, специално за Linux платформа. Нека не им позволим да ни цакат с топла бира, поне докато има възможности за правилните настройки.
      За Firefox нещата са лесни. Ако съдим по-това - Blocklisting/Blocked Graphics Drivers, всичко изглежда чист алтруизъм - забранили са определени видео драйвери (затворени предимно), които били потенциален риск. Въпреки, че те са същият риск и за Windows платформата, но както бяха обещали преди, от версия 57 там вече ускорението е активирано по-подразбиране. Под Linux също е активирано ускорението по-подразбиране, но само за WebGL. Точно така - това, заради което беше целият шум и забрана на ускорението в старите версии, защото имало риск за сигурността. А рендерирането на енджинът, което би донесло по-пъргава работа на браузърът, е забранено по-подразбиране без никакво обяснение и причина - "GL layers acceleration is not yet enabled by default (see bug 594876)" (бъгът, всъщност е молба за активирането му). Както и да е.
      Разрешаването става сравнително лесно - about:config, търси се - layers.acceleration.force-enabled и се разрешава (двоен клик). Рестартира се браузърът и се проверява какво е положението в about:support (Menu-Help-Troubleshooting Information):

В ляво е преди активирането (Basic), в дясно след (OpenGL). Би трябвало да забележите по-пъргава работа на браузърът, особено на лаптопи и по-стари машини.
      Забележка: Това няма да се отрази на натоварването в сайтове като youtube.com, ако видеокартата ви не е по-ново поколение, което поддържа webm/vp9 хардуерно ускорение, вече h264 не важи, благодарение на google.

И като споменахме google, ако при Mozilla може и да има съмнение, че са орязали функциите под Linux за да имитират по-бърза работа под Windows и да речем има някаква случайност, или неизчистени бъгове. То нека да видим какви стъпки са ни нужни за активирането на същото това ускорение под Linux за Chromium (Chrome). Първо проверяваме какво е текущото положение като пишем в адресната лента - chrome://gpu :

Забележете накрая - "decode is unavailable on Linux", красота нали ? I don't think so. Тук пак става дума за някакво рязане на драйвери и модели видеокарти, освен за рязане на Linux като цяло, така положение е възможно да го заварите и в Windows, ако сте с определена видеокарта (по-стар модел) и описаните стъпки (повечето) важат и за там също. За да заобиколим ограничението за платформа и хардуер отиваме на chrome://flags, търсим настройките - Override software rendering list и GPU rasterization разрешаваме ги и рестартираме браузърът:

Интересен е и този раздел:

Това ще си остане така, независимо какво правим, ако видеокартата ви не поддържа webm/vp9 ускорение, както писах и за лисицата горе. След рестартиране, положението в chrome://gpu би трябвало да е такова:

Изглежда по-добре, но не е. На практика още нищо не работи. Ако скролнете надолу, ще забележите и още една интересна функция:
      Compositor Information - Tile Update Mode    One-copy
      За директен достъп до видеопаметта ни е нужно Zero-copy. Освен това в chrome://flags няма настройка, с която да активираме Native GpuMemoryBuffers, но има друг начин да ги форсираме с използване на командни параметри. Палим конзолата и стартираме браузърът така:
      chromium --enable-zero-copy --enable-native-gpu-memory-buffers Тези параметри (--enable-zero-copy --enable-native-gpu-memory-buffers) можем да ги добавими на краят на стартерите/линковете след пътят до бинарито, така че ще се стартира така и от там. Иии най вероятно ще видим следното съобщение в конзолата (ако не - добре, игнорирайте следващите няколко изречения):
      ERROR:browser_gpu_channel_host_factory.cc(107)] Failed to launch GPU process И въпреки, че в настройките всичко ще свети в зелено, това е индикация, че пак нищо не работи. Тоест, гадовете от google не се предават, каквото и да направим пак ще намерят начин да ни изключат хардуерното ускорение. Е, почти. Това, което трябва да направим е да изпълним следното в терминала:
      export BROWSER=google-chrome С "echo $BROWSER" можем да проверим каква е стойността. Преди командата трябва да е празно, след нея - google-chrome. За да запазим променливата и след рестартиране, горният ред се добавяна краят на .bashrc в домашната директория, или /etc/environment за цялата система:
      nano .bashrc sudo nano /etc/environment Вече грешката в конзолата трябва да е изчезнала, а chrome://gpu да изглежда така:

А Compositor Information ще изглежда така:
      Compositor Information - Tile Update Mode    Zero-copy
      Сега вече всичко би трябвало да работи.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.