Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Еми и в Debian се налага да ровя в конзола, както и при Ubuntu Server-а се чопля в шела ама не се оплаквам. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:D на добра машина ще вървят  добре и ще  са стабилни повечето от известните дистрибуции ,ай стига с тоя АРЧ

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не тук въпроса е че не винаги всичко е наготово, и трябва да се потрудиш. Това дали машината е на няколко месеца или години не е от голямо значение. Linux върви добре на нетолкова хардуерно обезпечени машини. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Що не се съберете, и не си направите един фен клуб на Арч (Отчаяни съпруки) :), пък там, да си дъвчите каквото искате, между вас си :)

exit

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хората не искат да се чоплят, а да ползват Линукс :) .Смешна работа ,да направиш ОС ,която може да се ползва след много четене, явно създателите и са някакви садисти :) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мейл земи та го  преведи това че Киро от Мало-Големанци  не те разбира ама хич. Къв  супер юзер ви гони като в  Минт 8 дето е на  маса години само се цъка  на диска  и то те пита за парола. Кое е по лесно бе тигри : Да цъкна на  таба с драйвера и то да го свали и да го инсталира след което да бия рестарт или да отвора pamac и да нацъкам 3  пакета дето си мисля ,че уж са точните и след рестарта да ми изреве,че  има конфликти с на баа му фърчилото след което да се рова 2 часа в конзолата само за кирливия драйвер. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Не тук въпроса е че не винаги всичко е наготово, и трябва да се потрудиш. Това дали машината е на няколко месеца или години не е от голямо значение. Linux върви добре на нетолкова хардуерно обезпечени машини. :)

Нали говорим за стабилност,какво му е толкова стабилното на тоя АРЧ,какво по-бързо прави, баси легендите :)

Иво нали тук е дискусия за Линукс,а АРЧ е такава дистрибуция ,що да не обсъждаме недъзите и :)

Редактирано от McLane (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ЗА мен Arch си е стабилно дистро, особено ако го доизпипаш както си трябва. По същия начин са и Debian, CentOS.

Това че даден потребител не може да си доизпипа нещата по своему си има за него дистрибуции като Ubuntu и Mint. Разбира се че това далеч не е проблем на Linux. ;)

Редактирано от techmaniac (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мейл земи та го  преведи това че Киро от Мало-Големанци  не те разбира ама хич. Къв  супер юзер ви гони като в  Минт 8 дето е на  маса години само се цъка  на диска  и то те пита за парола. Кое е по лесно бе тигри : Да цъкна на  таба с драйвера и то да го свали и да го инсталира след което да бия рестарт или да отвора pamac и да нацъкам 3  пакета дето си мисля ,че уж са точните и след рестарта да ми изреве,че  има конфликти с на баа му фърчилото след което да се рова 2 часа в конзолата само за кирливия драйвер. 

Драйвърът се инсталира с една команда, след което забравяш за него. Винаги си с ПОСЛЕДНАТА версия, без да правиш каквито и да било гимнастики. А с маунтването нещо си се объркал, при това жестоко. Пак повтарям - дискове се маунтват както във всяко едно друго дистро.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дам точно това имах предвид в поста си по-горе. Маунтва се както при всяко дистро. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Cent OS  и тя ли е същата ,трудна за инсталиране и настройка ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Трудна, трудна, колко да е трудна :tongue2: Да, от "трудните" е, не е за теб.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За твое  успокоение а и за наплашените от Arch не, инсталатора е с графичен интерфейс. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А после пак ще гледа жално...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знам де, :wink12:  имам я на флашка и съм я пробвал,просто подадох пас на Мозо и той се хвана на въдицата ,ех как си знаех............

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Cent OS  e много по лесна за инсталация и работа. Малко е затворена от към екстри но си има лек и за тая работа. RHEL,Debian,Ubuntu ползват 80% от  сървърите на планетата и домашните потребители също. В другите 20%  са разни ентусиасти за които конзолата е втора природа или са  вързани за софтуера на Майкрософт и нямат мърдане от там В Cent OS  никога няма да видиш пакет който не е проверен поне 100 пъти от разни  и различни знаещи и можещи хора и след стриктен контрол от страна на RHEL e сложен в хранилищата. Такива мизерии да  инсталираш и то да забива или да крашва там няма да  видиш. На тия дистрота са поверени  сървъри и информация за стотици милиони долари и никой нема си сложи таралеж в гащите с дистрота  дето пакетите влизат в хранилището на 3-тия ден след проверка  от някой пиян администратор :)

Редактирано от AlkatrazBG (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Cent OS  и тя ли е същата ,трудна за инсталиране и настройка ?

Инсталирането и настройките са много лесни. Инсталаторът е графичен, по- лесен за ползване от този на Fedora 20, а след инсталирането, трябва да добавиш rpm fusion free и nonfree.  Добавянето става с едно кликване на мишката.

Ако решиш да инсталираш, след инсталацията пусни тема в която да пише точната версия и дали е 32 или 64 битова. Ще ти пусна направо връзка към подходящите хранилища. Добавянето става, като кликнеш върху връзката. 

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никога не съм пипал Arch и не изпитвам желание да го правя. Преди много, много години в една далечна галактика, когато Ubuntu все още пращаха дискове ... ми пратиха. Пуснах го ... и май толкова ми беше сблъсъка с Ubuntu. Оставих си един и другите ги раздадох, както повеляваше завета ... Инсталирал съм Ubuntu Server или както там се води, защото ... да кажем, че хората си го искаха. Инсталирал съм разни CentOS-и, Fedori, даже май имам няколко Debian-а за цвят. Ако изключим дивотиите, които творят с разните upstart-и, systemd-та и т.н. всички в конзола са почти еднакви ...

2/3 от дистрибициите за които говорите съм ги виждал само на картинка.

... обаче все още общовалидните принципи важат ... дисковете, които са в машината се описват в fstab и ... работят.

И ако ми позволите един съвет: научете се на принципи. Дистрото ще го смените един, два, три ... колкото пъти искате. Принципите ... е, те са принципи, защото важат навсякъде.

В този форум например съм чел сумати постове как било хипер, мега, ултра важно дистрото да има хубав ... Network Manager. Когато видях какво представлява това чудо, първата ми мисъл беше как да го разкарам. Как ли са живели хората преди това ... направо ум не ми го побира. Обаче ifconfig все още върви навсякъде (пък ако повече ви кефи има и ip). Какво да правиш .. принцип. 

Ей такива малки нещица, които ще ви спестят главоблъсканици от сорта на: в това дистро не ми монтира диска, не ми пуска нет, ама къде в насторйките на NM е ... и после ... ами живота става по-хубав ...

btw fsck графика! :D

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Cent OS  e много по лесна за инсталация и работа. Малко е затворена от към екстри но си има лек и за тая работа. RHEL,Debian,Ubuntu ползват 80% от  сървърите на планетата и домашните потребители също. В другите 20%  са разни ентусиасти за които конзолата е втора природа или са  вързани за софтуера на Майкрософт и нямат мърдане от там

Даже съм я пробвал 3 дена бях с нея ,не ми хареса и я махнах :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никога не съм пипал Arch и не изпитвам желание да го правя. Преди много, много години в една далечна галактика, когато Ubuntu все още пращаха дискове ... ми пратиха. Пуснах го ... и май толкова ми беше сблъсъка с Ubuntu. Оставих си един и другите ги раздадох, както повеляваше завета ... Инсталирал съм Ubuntu Server или както там се води, защото ... да кажем, че хората си го искаха. Инсталирал съм разни CentOS-и, Fedori, даже май имам няколко Debian-а за цвят. Ако изключим дивотиите, които творят с разните upstart-и, systemd-та и т.н. всички в конзола са почти еднакви ...

2/3 от дистрибициите за които говорите съм ги виждал само на картинка.

... обаче все още общовалидните принципи важат ... дисковете, които са в машината се описват в fstab и ... работят.

И ако ми позволите един съвет: научете се на принципи. Дистрото ще го смените един, два, три ... колкото пъти искате. Принципите ... е, те са принципи, защото важат навсякъде.

В този форум например съм чел сумати постове как било хипер, мега, ултра важно дистрото да има хубав ... Network Manager. Когато видях какво представлява това чудо, първата ми мисъл беше как да го разкарам. Как ли са живели хората преди това ... направо ум не ми го побира. Обаче ifconfig все още върви навсякъде (пък ако повече ви кефи има и ip). Какво да правиш .. принцип. 

Ей такива малки нещица, които ще ви спестят главоблъсканици от сорта на: в това дистро не ми монтира диска, не ми пуска нет, ама къде в насторйките на NM е ... и после ... ами живота става по-хубав ...

btw fsck графика! :D

Факт, просто трябва да се хване общата концепция. После е лесно, а и човек осъзнава, че е плямпал пълни глупости. Не им се сърдя, аз също съм минал по този път плюейки.

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя па да се сърдел,сякаш той е я създал и на него се караме :) .Мозо взимаш се насериозно прекалено много, седи мирен ,всеки има право на мнение особено ако е аргументирано с факти за това е демокрация

Редактирано от McLane (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Mozo: Все още си на пътя. Мисля, че все още търсиш индивидуалност и смяташ, че има дистрибуции за начинаещи и такива за напреднали. Почти всеки твой пост е в този дух.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

You're the man!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз понеже харесвам опростени неща си ползвам ментата :) .Може да се инсталира и от пълен лаик на тема Линукс,  стабилна е и не изисква кой знае какви ресурси ,както се казва "За всекиго по нещо" 5 вида среди слагаш според машината квото те кефи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пределно ми е ясно,че всичките дистрибуции на ниво конзола са еднакви  и ако знаеш командите ще си ги ползваш без да те е много грижа кое е дистрото и къв му е пакетния менажер и как се обновява и тн. Тука няма да споря  ама хич. Цялото това приключение с Арч го направих от чисто любопитство  и мерак  за да видя кво толкова го хвалят и що за животно е . Ако седна да чета 2 седмици тук и там за да си  настроя 5 програми  ще се изгубя в превода :) Като му  преправя 100 файла и пренапиша 20 други работи  е ясно ,че ше тръгне и ще работи както искам но не това е идеята.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   1 потребител

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Днес опитах да задействам Скайп, но не иска да ме "впише".
      Завърта анимацията с кръжащите точки ... и изключва.
      Опитах да го деинсталирам със Софтуерния мениджър,
      стигна до 75 % и спря.
      Изпълних едни команди :
      sudo apt-get autoremove --purge && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

при което се появи и изречение, че почиства нещо, останало от Скайп.
      След това потърсих да инсталирам Скайп отново,
      но вече го няма в списъка на предлаганите пакети
      (или приложения, простете, аз съм начинаещ в Линукс вече около 9-10 години и 3 линукса).
      Вече без Скайп ли ще я караме ? 
      (Забравил съм откога не съм го ползвал)

А всъщност си търсех начин да изпробвам микрофона на едни мултимедийни слушалки втора употреба,
      без да звъня на никого. (В Скайп имаше такава възможност)

Моля за съвет или за линк, ако вече е отговаряно на тези въпроси.
      (Много теми виждам по темата, но докато ги прегледам всичките,
      ще стане ... утре... ).

Предварително ви благодаря !
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      Снимка
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      Връзка
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
    • от Семка
      Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам.
      Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 
      Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 
      Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 
      За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 
      Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.
    • от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.