Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 36 минути, бат'начо написа:

А не трябва ли (за него) да е нещо като Кали, на Арч-база(може и Манджо), със инсталиран Стийм (може и онова за срийм-торентите, забравих му името). Поне. На първо време. :D:D И лесени уроци - кое, какво е и как става. Не, че не може...

Не знам. Аз говоря, като новак в Линукс. Мисля че по-добре е, Минт. Пък после, каквото му хареса. В случая, аз съм с Manjaro.

Между другото, в Manjaro не работи Steam. :D Не иска да тръгне, макар да е инсталиран по подразбиране.

Редактирано от AntiAlGor (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 2 минути, Mozo написа:

Steam работи в Arch, та се кине. Съответно работи и в Manjaro.

Кини ама нъцки. :no-no: При мен, не.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми не вярвай, като искаш. Махал съм го, пак съм го инсталирал. И нищо не става. Стига до една икона на десктопа и после изобщо не зацепва. Ама не ми е и проблем това, де. Последно като го мъчих, изкара съобщение, че липсват някакви библиотеки.

Редактирано от AntiAlGor (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нищо не съм правил допълнително - избирам Steam за инсталация->инсталира се->стартирам. Може нещо тия от Manjaro да са оплескали, но едва ли е непоправимо, по-скоро се оправя супер лесно. Затова Arch е винаги за предпочитане :P

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 39 минути, AntiAlGor написа:

Ми не вярвай, като искаш. Махал съм го, пак съм го инсталирал. И нищо не става. Стига до една икона на десктопа и после изобщо не зацепва. Ама не ми е и проблем това, де. Последно като го мъчих, изкара съобщение, че липсват някакви библиотеки.

Виж драйвърите. При мен с noveau не искаше да се стартира. С properitary тръгна.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Инсталирам virtualbox free версията. ще кача extension pack-а, но до колкото помня миналите пъти не успях да подкарам USB-тата.

Освен да сложа тикче в настройките друго ?

EDIT >>>

http://postimg.org/image/s42odldht

EDIT 2 >>>

http://postimg.org/image/4p8n7paj5/

Редактирано от Daylight Dancer (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 56 минути, Daylight Dancer написа:

Инсталирам virtualbox free версията. ще кача extension pack-а, но до колкото помня миналите пъти не успях да подкарам USB-тата.

Освен да сложа тикче в настройките друго ?

EDIT >>>

http://postimg.org/image/s42odldht

EDIT 2 >>>

http://postimg.org/image/4p8n7paj5/

Трябва да си добавиш потребителя във vboxusers групата. "sudo gpasswd -a potrebitel vboxusers"

Редактирано от borovaka (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Май командата е useradd -G {group-name} username ?

А и...

[email protected] ~ $ sudo useradd -G {vboxusers} ceco
useradd: group '{vboxusers}' does not exist

Редактирано от Daylight Dancer (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Нем това е за нов потребител. Можеш да ползваш usermod или gpasswd

Как инталира virtualbox?

Редактирано от borovaka (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Стотинка OS пускам от флашка, още преди да я инсталирам, като я разцъквам не работи тъч пада на лаптопа (мишката), с външна периферия няма проблем, сложих му няколко USB мишки и разцъквам без проблем, но пада не върви - клавиатурата и FN бутоните нямат проблем и работят. Някой има ли идея дали е въпрос на някаква настройка/драйвър и дали ако се инсталира самата OS ще проработи, понеже не искам да я сложа и да не функционира, защото е на лаптопа на познат, а той е що годе нов - Aspire E5, като под други линукс дистрибуции този проблем го няма и пада функционира още при зареждането на живия образ. Идеи ??? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Daylight Dancer написа:

Мдам. Наистина стана, но грешката си седи...

error.jpg

Това на каква дистрибуция го пробваш и коя е версията на VirtualBox-a?

Опитай "sudo /usr/lib/virtualbox/vboxdrv.sh setup" да rebuild-нев модулите.

преди 2 минути, Камен Тодоров написа:

Стотинка OS пускам от флашка, още преди да я инсталирам, като я разцъквам не работи тъч пада на лаптопа (мишката), с външна периферия няма проблем, сложих му няколко USB мишки и разцъквам без проблем, но пада не върви - клавиатурата и FN бутоните нямат проблем и работят. Някой има ли идея дали е въпрос на някаква настройка/драйвър и дали ако се инсталира самата OS ще проработи, понеже не искам да я сложа и да не функционира, защото е на лаптопа на познат, а той е що годе нов - Aspire E5, като под други линукс дистрибуции този проблем го няма и пада функционира още при зареждането на живия образ. Идеи ??? 

Дай изхода от "xinput list"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, borovaka написа:

Това на каква дистрибуция го пробваш и коя е версията на VirtualBox-a?

Опитай "sudo /usr/lib/virtualbox/vboxdrv.sh setup" да rebuild-нев модулите.

Дай изхода от "xinput list"

13249353_1349255101756851_1404977000_n.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Опитай да инсталираш xorg-x11-drv-synaptics : yum install xorg-x11-drv-synaptics

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, borovaka написа:

Опитай да инсталираш xorg-x11-drv-synaptics : yum install xorg-x11-drv-synaptics

Пробвах и: "Заредени плъгини: fastestmirror, langpacks, priorities дрън дрън....Пакетът xorg-x11-drv-synaptics-1.8.2-1 .el7.x86_64 е вече инсталиран и е последна версия - нищо за правене.. " - без резултат ! При ъпдейтите ми излязоха 184 обновления, но не знам има ли смисъл и нещо общо..

Редактирано от Камен Тодоров (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

махнах всичко през сайнаптика и качих от сайта на виртуал бокс и е чук. пуснах 8.1 да се инсталира. Как да пусна после USB-тата? :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Камен Тодоров написа:

Пробвах и: "Заредени плъгини: fastestmirror, langpacks, priorities дрън дрън....Пакетът xorg-x11-drv-synaptics-1.8.2-1 .el7.x86_64 е вече инсталиран и е последна версия - нищо за правене.. " - без резултат ! При ъпдейтите ми излязоха 184 обновления, но не знам има ли смисъл и нещо общо..

Има смисъл от update проблема може да е в kernel modules, в X-a, libevdev ...  Доколкото знам е CentOS и не ползват libinput по подразбиране.

Може да оптиаш с update да видиш какво ще се получи.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 46 минути, borovaka написа:

Има смисъл от update проблема може да е в kernel modules, в X-a, libevdev ...  Доколкото знам е CentOS и не ползват libinput по подразбиране.

Може да оптиаш с update да видиш какво ще се получи.

Инсталирах системата на диска, инсталирах всички ъпдейти, рестартирах - няма резултат!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми пробвай да маунтнеш iso файла като виртуален диск

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Камен Тодоров написа:

Инсталирах системата на диска, инсталирах всички ъпдейти, рестартирах - няма резултат!

Какъв е изхода от "cat /proc/bus/input/devices" да видим дали изобщо се вижда устройството

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване