Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 39 минути, Пуканчо0 написа:

на тяхния сайт нищо не пише по въпроса

Съобщение от екипа: https://lists.archlinux.org/pipermail/arch-dev-public/2017-January/028660.html

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

преди 42 минути, Евгени Симеонов написа:

Я да питам: на ментата канела, чат-пат ми изкачат нови версии на кернела. Ъпдейтвам, с малко шубе, ама после трябва ли да сменям нещо, като се свали ядрото или то само се apply-ва?

Новото като се инсталира ,след рестарт се използва по подразбиране :) .Няма какво да те е шубе щом системата го дава като ъпдейт ,важното е при процеса всичко да е коректно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 часа, бат'начо написа:

Защото ...?

Защото е слабо популярна сред потребителите и разработчиците. Все пак ще продължи поддръжката на хранилището с 32-битови пакети за 64-битовата версия.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 часа, бат'начо написа:

Защото ...?

Защото, едва ли вече има нужда от поддръжка на 64 битови системи. Да искаш да си на "гребена на вълната" (колкото и за кратко да пребиваваш там), предполага и хардуера да ти на поносимо за тази цел равнище.

Някой знае ли, защо при опит за сваляне на български езиков пакет за Firefox, сайта ме препраща към английски. Инсталирах версия 51 (бинарен пакет) от официалния сайт, но с пакета ударих греда.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз отдавна карам само с английска версия

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, cybercop написа:

Да искаш да си на "гребена на вълната" (колкото и за кратко да пребиваваш там),

Затова има backup :D

Някой знае ли, защо при опит за сваляне на български езиков пакет за Firefox, сайта ме препраща към английски. Инсталирах версия 51 (бинарен пакет) от официалния сайт, но с пакета ударих греда.

Може Google търсачката да е настроена да изкарва първо резултати на английски.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Isperih написа:

1. Затова има backup :D

Може Google търсачката да е настроена да изкарва първо резултати на английски.

1. На Мозо шегите.

2. Става въпрос за коректно (по принцип) сваляне от официалната страница.

http://s19.postimg.org/qo4km4ktv/dic2.png

http://s19.postimg.org/oku5egl0z/dic3.png

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма никакви мои шеги. Програмите за бекъп не ги пиша аз. Просто ги препоръчвам горещо, защото за 30 секунди имам отново напълно работеща система, без да ме е страх да ръчкам и да си мажа на воля. Ти игри играеш ли? Не, не играеш. Тогава защо се заяждаш?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, Иво Димов написа:

Аз отдавна карам само с английска версия

При условие, че в рамките на браузъра имам само икони, това не е болка за умиране. Незначително ме дразни, когато отворя настройките.

Между другото - ползвам все повече приложения от /opt директорията - deadbeef, kingsoft office, firefox. И, макар доста хора да ги смятат, като сатанински творение, защото нямат поне 50 зависимости в другите директории, аз съм много доволен от тях. Всяко от тях работи прекрасно. Направил съм си дори потребителски конфигурации с предпочитани от мен икони.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Mozo написа:

Няма никакви мои шеги. Програмите за бекъп не ги пиша аз. Просто ги препоръчвам горещо, защото за 30 секунди имам отново напълно работеща система, без да ме е страх да ръчкам и да си мажа на воля. Ти игри играеш ли? Не, не играеш. Тогава защо се заяждаш?

Не играя. Не ползвам експериментални дистрибуции. И, никога не ми се е сривала система, която да възстановявам от резервно копие. Имал съм проблеми с приложения заради мои, собствени експерименти, повечето от които съм отстранявал.  До момента, единствения проблем в стабилно издание на дистрибуция, където съм се провалил е подмяната на upstart със systemd в Ubuntu 14.04. Но с излизането на 16.04, този проблем остана в миналото.

Доста пъти съм писал за едно характерно поведениe на някои Arch потребители, които са способни да свалят звезди на начинанаещите потребители, за да ги привлекат към сектата. И, последващото обвинение, че са глупави и не са си направили резервно копие, когато се оплачат, че, обещаните им чудеса се реализират, като черен екран сред поредното от безкрайната поредица надграждания. Такъв потребител, никога няма да предупреди лицето, което зарибява за рисковете, които носи хвалената от него дистрибуцията.  Всяко начало си има и край. Израза "вечна поддръжка" не е просто измислица, а откровена лъжа. Предпочитам, края да е ясен (примерно след десет години), отколкото да го чакам всеки ден с резервно копие на системата под ръка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А що си груб? И откъде тази омраза? Никога до момента, с изключение на един път, не съм оставал на черен екран и да, това с Arch. И този един път си бях виновен аз, защото бях инсталирал инфиналити и бях холднал други пакети, които зависеха от него. Ъпгрейднах и готово, отново имам десктоп. И не, не позна - правя си имидж и на Linux Mint, който използвам на две машини. Същият този - със сигурния край. И си ръчкам спокойно, без да ми прескача сърцето, ако объркам нещо. Искаш ли ти да настроиш Prime примерно без да омажеш нито веднъж инсталацията? Или да инсталираш нов видео драйвър без да омажеш Prime? Или викаш е много по-яко да преинсталираш след всяка грешка, отколкото да възстановиш за 30 секунди? Разбери, че хората не си модифицират по цял ден само темите на компютъра, а правят и доста по-сложни неща. А разумният индивид винаги се подсигурява - къде с пари за черни дни, къде с бекъп на системата. Защото иначе звучи глупаво - на мен никога не ми е гърмял хард диск, няма да си бекъпвам файловете. И не ми обяснявай за сигурния край, че точно тия стабилните така се осраха преди три месеца с драйвъра на Nvidia, че майка ми и още двама приятели останаха именно на черен екран и нямаше оправяне. Интернет беше пропищял. И ако нямах имидж, трябваше да бъхтя поне едно три дни, за да наглася всичко на всички. Изглежда съм бил прост, че съм си решил проблемите за три минути общо. Така да е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали съм сектант или не, дали съм лъжец или излъган, дали съм манипулатор или манипулиран. но не виждам нищо лошо в използването на програми за направа на резервно копие. Не играя игри, но обичам да изпробвам нови неща. И е нормално за любител като мен  понякога да се омаже системата без значение дали е Arch или Ubuntu базирана. С мобилен интернет съм (ограничен като количество и качество) и не мога да си позволя постоянно нови инсталации. По-лесният вариант е с бекъп. Например инсталирам Arch (:)) и преди да сложа графичната среда правя снимка на дяла. След това мога да пробвам спокойно KDE, Xfce, Gnome ...

Ако това означава, че съм некадърен или глупак за някой, си е за негова сметка. :)

Живи и здрави!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Mozo написа:

А що си груб? И откъде тази омраза?

Далече съм от омразата. По- скоро съм реалист. Примерно, ако някой пише, че иска винаги да е с най- нов софтуер, независимо, какво ще му струва това, без колебание ще му препоръчам Arch или Open SUSE Tumbleweed. Но, ако усетя, че човека не е запознат добре с основните дистрибуции ще го попитам, за какво ще ползва машината и ще му обясня плюсовете и минусите. Има една прослойка сред Arch потребителите, които никога не биха направили последното. Ще го излъжат с готовност, без да ги е грижа за последиците, които няма да са за тяхна сметка.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Далече съм от омразата. По- скоро съм реалист. Примерно, ако някой пише, че иска винаги да е с най- нов софтуер, независимо, какво ще му струва това, без колебание ще му препоръчам Arch или Open SUSE Tumbleweed. Но, ако усетя, че човека не е запознат добре с основните дистрибуции ще го попитам, за какво ще ползва машината и ще му обясня плюсовете и минусите. Има една прослойка сред Arch потребителите, които никога не биха направили последното. Ще го излъжат с готовност, без да ги е грижа за последиците, които няма да са за тяхна сметка.

Всъщност и Арч, и Убунту базираните дистрибуции са добри, но си имат особености. Убунту и неговите производни са определено потребителски, тоест - потребителят не се занимава особено много с поддръжката на самата система, а просто си гледа работата. Докато Арч /и производните/ изисква по-напреднали и по-загрижени за системата потребители /да не кажа специалисти/, които и отделят достатъчно внимание, за да бъде винаги на ниво. Тя е като леко капризна, но луксозна дама, изискваща квалифициран подход в ухажването, но има хора, които тъкмо това харесват. Така че спорът е излишен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@аджамията : За всеки влак си има пътници. Но е коректно, поне да кажеш на пътниците за къде е. И, особено, да не ги лъжеш за това. Че, много от тях не знаят, къде се намира разписанието за да проверят сами.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 26 минути, аджамията написа:

Убунту и неговите производни са определено потребителски, тоест - потребителят не се занимава особено много с поддръжката на самата система, а просто си гледа работата. Докато Арч /и производните/ изисква по-напреднали и по-загрижени за системата потребители /да не кажа специалисти/, които и отделят достатъчно внимание, за да бъде винаги на ниво. Тя е като леко капризна, но луксозна дама, изискваща квалифициран подход в ухажването, но има хора, които тъкмо това харесват. Така че спорът е излишен.

Много ли ти дойде ракията тази вечер? :no-no: Потребителят не се занимава...ти знаеш ли от 3 дена до днес включително колко занимавка имах с едно Xubuntu дето уж нямаше проблеми в началото и аз като потребител не се занимавах особено. Tearing, freezing, слаба връзка (само под това дистро), проблеми със звука. 3 дена оправях и накрая ми писна. Ако не бях отчаян да ми се прецака харда и да остана само на 16GB флашка никога не бих го сложил. Но от всички дистра излезе най малко след инстал (6.1GB). Имах Manjaro дето е уж сложния арч и точно 10 минути внимание съм му отделил работи на светлинни години от това Xubuntu с никакви сериозни бъгове. И не се имам за голям специалист.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз още преди хиляда години се отказах да препоръчвам каквото и да било дистро  . Сега ще живия поне още хиляда години , защото не ми пука какво ползвате :P  :D  .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Kieli написа:

Инсталирал си Ксубунту на флашка и се оплакваш от него. Замисли се - от въздуха се сещам за поне 3 имена, които са предвидени точно за това, но сред тях не е Ксубунту. И биха заели много по-малко място, биха работили много по-добре, биха изглеждали много по-зле... и други работи биха, ако се беше поинтересувал малко повече.

В случая не е важно на какво е базирано, а да е оптимизирано за каквото трябва.

Сега кажи, че и Ксубунтуто е било по-горна версия от 12.04... Аз затова обичам Сузе и ПЦ БСД, и само тях слагам на флашка.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, cybercop написа:

Абсолютно на никого не съм инсталирал Arch. Всичките ми познати, плюс родителите ми и приятелката ми са с Mint Cinnamon.

Аджамията, няма нищо капризно в Arch. След като го нагласиш е хиляди пъти по-лесен, от което и да било дистро.

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, Mozo написа:

Абсолютно на никого не съм инсталирал Arch. Всичките ми познати, плюс родителите ми и приятелката ми са с Mint Cinnamon.

Аджамията, няма нищо капризно в Arch. След като го нагласиш е хиляди пъти по-лесен, от което и да било дистро.

Нищо лошо няма и да си инсталирал. Аз самия инсталирам доста рядко чужди машини и не си предлагам често услугите, защото ме търсят, ако нещо не е наред, като повечето пъти е за глупости. Брат ми ме е викал в тях, само да му изключа плеъра, защото бях забравил да му махна отметката от "Затваряне в зоната за уведомяване". Преди два дни, инсталирах CENTOS на един възрастен човек, който го бяха посъветвали в сервиз да си инсталира Linux на стария компютър. Причината е, че пише книга и за да печати си е купил нов принтер, за който няма драйвъри за стари ОС на Windows. Компюъра му беше изключително капризен - стар AMD процесор и някаква рядка разновидност на NVidia (пише, че е еквивалент на GF4) за която няма фирмен драйвър, а свободния я поддържа само в стари дистрибуции. Подкарах всичко и му записах данните на DVD за да си ги има. Ако нещо не е доволен, друга инсталация няма да правя. До ходи при друг да му инсталира нещо по- добро.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето, в такъв случай как да не направиш бекъп? При трудни инсталаци пък е особено препоръчително. Ще звънне след месец да речем и ще каже - ама нещо се омаза не работи. Вместо отново да правиш всички гимнастики и да се чудиш кое как си направил, връщаш от имидж за минута и продължаваш напред. Слагам им на скрит дял имиджите и съм супер спокоен. Защото не ме търсят един или двама човека. Иначе трябваше да съм откачил...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

Някой случайно да има проблем с размазани изображения и шрифтове в Chrome 56 под Linux?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За пореден път се убеждавам, колко прави са от екипа на Ubuntu, че задържат малко уж стабилни издания на приложенията, преди да ги вкарат в хранилищата. Преди два дни не се сдържах и на единия компютър, инсталирах бинарен пакет от официалната страница.  Обаче, вместо место български езиков пакет се сваляше английски. Разпакетирах един пакет с локализация за FF51 от Debian Sid и видях, че там са вкарали същата сбъркана добавка. Днес, лисицата се обнови и в Ubuntu и резултата ме зарадва.

https://s19.postimg.org/7jtdtq7w3/firefox.png

Между другото, от версия 50, Firefox работи доста бързо и съм доволен от работата му. До тогава, поне при мен, нещата бяха трагични. Мисля, че пусках и клип някъде.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Firefox трябва да се поддържа, защото умре ли той - умира част от свободата в Интернет. Microsoft и Google окончателно ще превземат всичко.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 21 минути, Isperih написа:

Firefox трябва да се поддържа, защото умре ли той - умира част от свободата в Интернет. Microsoft и Google окончателно ще превземат всичко.

В смисъл, че корпорацията Mozilla не са търгаши ли ? И, майките си ще продадат, ако има кой да ги купи. Преди смучеха пари от Google. След, като ги отрязаха и отказаха да им подновят договора се прехвърлиха към Yahoo, но, последните закъсаха още повече. Но и през ум не им е минавало да сложат по подразбиране наистина свободна търсачка, като Duck Duck Go. Това, че се развиват го правят, не защото мислят за потребителите, а, защото са буквално смачкани от браузърите, базирани на свободния Chromium проект (Google-Chrome, Chromium-browser, Opera, Mahthon, Yandex ...). Най- мощния проект, който някога е съществувал. Алтернативата е да се развиват или да изчезнат. На мен ми харесва тази ситуация, защото резултатите са налице.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Преди години в предаването "Микрофон и мишка" на Дарик Радио чух, че компютър с Linux може да се използва като антивирусен "филтър", или изобщо средство за защита на интернет трафика на компютър с Windows.
      В моя случай дори е належащо, защото имам компютър с XP, която вече не се поддържа от MS.
      Наскоро ме "светнаха", че такива машини не само са лесни за заразяване, но и били цел за някакви ботове, създадени да сканират нета и да откриват такива компютри. 
      Та, на въпроса с филтриращия Linux компютър. Дали все още е актуално такова решение, дали има ефект, 
      има ли писано някъде в нета за него и описано как се прави ?
      Моля за някаква информация, съвет, линк на български, руски, английски, немски ...
      или дори само за правилна формулировка на въпроса към Гугъл !

Предварително ви благодаря !

P.S. Да уточня, че имам други лаптопи с Linux Mint 20.2, но този с ХР искам да си остане така.

Евентуално, като вариант, инсталиране на XP във виртуална машина на Linux система,
      дали е ефективно решение за защита на ХР-то ?

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване