Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Така ли "го" питаш -  how to recover broken encrypted system ubuntu?

Откак забравих да си копна настрoйката на pasaffe и при преинстал загубих всичките пароли, не ползвам "сложни уреди" , а само по-прости и хартиен носител за важното.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,7k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Изглед на новата придобивка с групиране на табове в браузера MS Edge под Линукс

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Публикувани изображения

Аз моето Сусе като го инсталирах boot си беше в /, който беше btrfs и нямаше проблеми. Дори след ъпгрейд на кернела.

Обаче при Федора не ми даде и искаше отделен boot дял, ако / е btrfs.

Затова правите си дяловете ext4 и нямате проблеми 8)

преди 14 часа, Eclipse2G написа:

На втория опит не пипах нищо по дисковете и инсталцията мина добре. След като тръгна системата, при всяко маски/минимизиране и скролване, екрана премигваше и беше хипер дразнещо. Отворих настройките и пипнах от gtk 2 го смених на gtk 3 и се оправи. По едно време ми изкара некъв краш на системата. Както преди години като тествах кде 4.При още един такъв краш -  й бием шута. Била стабилна... друг път.

Кои настройки? GNOME Application style?

Редактирано от mkfs.ext4 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, бат'начо написа:

Така ли "го" питаш -  how to recover broken encrypted system ubuntu?

Откак забравих да си копна настрoйката на pasaffe и при преинстал загубих всичките пароли, не ползвам "сложни уреди" , а само по-прости и хартиен носител за важното.

И така го питам. Ако почна да качвам линкове от всички теми които съм изчел и да ви пускам всяка нова грешка която излиза ще ви стане лошо... Каквото и да опитам стигам до някъде излиза някоя грешка започвам да се занимавам с нея тъкмо я остраня и се пови някой нова и хайде пак ново търсене в гугъл за новата грешка нови 20 реда в терминала писане нова грешка пак търсене в гугъл пак писане и така днес вече е 4 или 5 ден мъки...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, B.T.K написа:

И така го питам. Ако почна да качвам линкове от всички теми които съм изчел и да ви пускам всяка нова грешка която излиза ще ви стане лошо... Каквото и да опитам стигам до някъде излиза някоя грешка започвам да се занимавам с нея тъкмо я остраня и се пови някой нова и хайде пак ново търсене в гугъл за новата грешка нови 20 реда в терминала писане нова грешка пак търсене в гугъл пак писане и така днес вече е 4 или 5 ден мъки...

Е, поне ще научиш нещо за как работи криптирането.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодарение на velislavvasilev.

Си върнах файловете. По точно той успя да влезе в папката. Благодаря ти много братле за отделеното време (целия ден) ако имаш път към Бургас обаждай се бирата е от мен. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, mkfs.ext4 написа:

Аз моето Сусе като го инсталирах boot си беше в /, който беше btrfs и нямаше проблеми. Дори след ъпгрейд на кернела.

Обаче при Федора не ми даде и искаше отделен boot дял, ако / е btrfs.

Затова правите си дяловете ext4 и нямате проблеми 8)

Кои настройки? GNOME Application style?

Не, беше нещо с rendering свързано на кде-то.

Редактирано от Eclipse2G (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, velislavvasilev написа:

По принцип за /boot е хубаво да е макс ext3, а най-добре ext2

Защо да е хубаво ? И, защо е необходимо на десктоп машина да се извежда boot директорията на отделен дял ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, velislavvasilev написа:

Защото вероятността да ти се потроши партишън нараства с употребата, Като пишиш/четеш постоянно на един партишън, е много по-вероятно да ти се строши отколкото дал който не ползваш. И, ако имаш /boot на sda1 и / на sda2, като по някаква причина ти се строши sda2, от sda1 можеш да ползваш рекавъри тулове. А най-много рекавъри тулове са поддържани за ext2

Нещо, несериозно ми звучи този аргумент. Какво означава "Потрошаване на дял" от употреба ? Амортизация не на физическия носител, а на дяла от таблицата. Не съм се сблъсквал с подобно явление.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ZeroG, ти нали си с openSUSE Tumbleweed? Имаш ли отделен /boot дял? (ако / ти е btrfs).

Защото аз имам само swap и /, като / ми е btrfs и нямам проблеми с grub.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, ZeroG написа:

На инсталацията с Tumbleweed и аз съм така, 2 партишъна само - btrfs(/) + swap, проблеми няма.

Преди като писах не писах че иска нов дял иска дял с флаг "grub" . Вижте си дяловете с GParted и вижте какви са флаговете на харда дори и 5 дяла да са, и 3 от тях да нямат общо със Роот и Линукс вобще 1 от 5-те да е с флага, инсталираш груб и това е.

На мойто сусе бях сложил флаг на NTFS който ползвам и в Уина и Лина само за файлове и груб си се инсталира нормално, а без флага даваше тази грешка където е няколко поста по-назад. Даже ме предупреждаваше преди инстала че груб иска флаг.

А за да не се занимавам всеки път с флагове и прочие като преинсталирам ( че мажа често системата) си направих дял като на Уина така нямам ниакви проблеми с Груб.

9b65d4530919e84a.png

Редактирано от evgeny81 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! :07:
Имам малко (много) лаишки въпрос. Искам да направя тези промени перманентни, т.е. да ги впиша в xorg.conf файла, проблема е, че не намирам правилният такъв, създаден от NVIDIA driver-a при инсталацията му. Къде да го открия? В /etc/X11/ има само един xorg.conf.install, който изглежда, че е замененият оригинален, преди инсталацията на драйвъра, тъй като в него пише:

Section "Device"
  Identifier "vboxvideo"
  Driver  "vboxvideo"
EndSection

Section "Screen"
  Identifier "vboxvideo"
  Device "vboxvideo"
EndSection

Section "Device"
  Identifier "vmware"
  Driver  "vmware"
EndSection

Section "Screen"
  Identifier "vmware"
  Device "vmware"
EndSection

Section "Device"
  Identifier "modesetting"
  Driver  "modesetting"
EndSection
Section "Screen"
  Identifier "modesetting"
  Device "modesetting"
EndSection

Section "Device"
  Identifier "fbdev"
  Driver  "fbdev"
EndSection
Section "Screen"
  Identifier "fbdev"
  Device "fbdev"
EndSection

Section "Device"
  Identifier "vesa"
  Driver  "vesa"
EndSection

Section "Screen"
  Identifier "vesa"
  Device "vesa"
EndSection

Section "ServerLayout"
  Identifier "Layout"
  Screen  "vboxvideo"
  Screen  "vmware"
  Screen  "modesetting"
  Screen  "fbdev"
  Screen  "vesa"
EndSection

...никъде няма NVIDIA, който реално се използва?
P.S. Става дума за openSUSE Leap 42.2.

Редактирано от HotMusicFan (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, ZeroG написа:

Там се намира файла, но не му е това съдържанието. Сигурен ли си, че въобще си инсталирал драйверите на Nvidia? 
Инсталацията създава  /etc/X11/xorg.conf файл с правилното съдържание.

Ха! :10:
Screenshot_20170410_210715.thumb.png.9fe8dae8dabacdb678716b40bbd4ac01.png

Ей това му е вярното съдържание, генерирано като preview от инструмента за конфигурация на NVIDIA, но не знам къде точно го записва. Пак казвам, в /etc/X11 няма такова нещо (освен xorg.conf.install):

# nvidia-settings: X configuration file generated by nvidia-settings
# nvidia-settings:  version 375.39  ([email protected])  Tue Jan 31 20:46:35 PST 2017

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0" 0 0
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
    Option         "Xinerama" "0"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from data in "/etc/sysconfig/mouse"
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "IMPS/2"
    Option         "Device" "/dev/input/mice"
    Option         "Emulate3Buttons" "yes"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    # HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Nvidia Default Flat Panel"
    HorizSync       29.0 - 67.0
    VertRefresh     60.0 - 61.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
    BoardName      "Quadro 1000M"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "Stereo" "0"
    Option         "nvidiaXineramaInfoOrder" "DFP-0"
    Option         "metamodes" "nvidia-auto-select +0+0 {ForceCompositionPipeline=On, ForceFullCompositionPipeline=On}"
    Option         "SLI" "Off"
    Option         "MultiGPU" "Off"
    Option         "BaseMosaic" "off"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много странно, и аз нямам този файл. Трябва ли да го имам?

Всъщност, мога да го имам, но за чий ми е (на мен може и да е от полза).

Та искаш да ползваш нови технологии като стари технологии, ползвай, ама не питай.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, бат'начо написа:

Много странно, и аз нямам този файл. Трябва ли да го имам?

Всъщност, мога да го имам, но за чий ми е (на мен може и да е от полза).

Та искаш да ползваш нови технологии като стари технологии, ползвай, ама не питай.

Това , особено последният ред, не го разбрах...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, бат'начо написа:

И тук нищо няма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, сърди се на тези, които са решили, че не трябва. А за какво ти е? Нали не ползваш драйвер legacy версия, че да ти трябва.

https://www.suse.com/documentation/sles11/book_sle_admin/data/sec_x11_optimieren.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, бат'начо написа:

Е, сърди се на тези, които са решили, че не трябва. А за какво ти е? Нали не ползваш драйвер legacy версия, че да ти трябва.

https://www.suse.com/documentation/sles11/book_sle_admin/data/sec_x11_optimieren.html

Т.е. искаш да ми кажеш, че по подразбиране такъв файл няма (нищо, че при инсталацията на NVIDIA driver-a, която направих през терминал, част от изхода казваше нещо от сорта на "Backing up xorg.conf to xorg.conf.backup" и аз в момента трябва да го създам и да го запазя в /etc/X11/xorg.conf ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В Убунту/Дебиан няма. Как е другаде не знам. Какво трябва да направиш пак не знам. Сусе само съм пробвал мнооого отдавна, колкото да видя, че няма да се разберем (заради стария ми комп) и до там. Логиката е, след като при другите няма и тук не би трябвало да има.

SLED се настройва малко по-различно от общовойсковия, но има и такава тема, ако настройваш нещо подобно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, бат'начо написа:

В Убунту/Дебиан няма. Как е другаде не знам. Какво трябва да направиш пак не знам. Сусе само съм пробвал мнооого отдавна, колкото да видя, че няма да се разберем (заради стария ми комп) и до там. Логиката е, след като при другите няма и тук не би трябвало да има.

Все пак благодаря. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Някой може ли да ми даде basic  информация  за Red hat Linux  операционна система.Благодаря предварително.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой знае ли, може ли да се провеждат разговори през уеб версията на Skype и, това може ли да става през Firefox.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провеждат се разговори без проблем, Хром, никакви плъгини или настройки не са нужни, на Лиско не съм пробвал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, velislavvasilev написа:

Трябва плъгин и до колкото знам, наличен е за Firefox за Windows. Под Windows съм говорил през web.skype.com , но не и под Linux.

Благодаря !  Оказа се, че има добавка. Инсталирах един компютър с 64 битова система и исках да избегна множеството 32 битови библиотеки на клиента чрез ползване на онлайн версия. Но се оказа, че вече има 64 битова версия за Linux. Все пак, ще тествам и уеб приложението.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, velislavvasilev написа:

Ми, да ти кажа, аз съм разочарован. Инсталирах го на предната ми система и ефектът бе все едно съм го отворил през Web. В смисъл, откъм дизайн. Не е както си бе старият Скайп. Ако успееш да подкараш звук или звук и картина през web, пусни малко общо инфо.

Аз не го ползвам. Инсталирах компютър за друг човек и му сложих Skype, защото го ползва.

Някой знае ли, как да добавя ключа за Skype в Deban Stretch и, дали мога да ползвам сървър на Ubuntu ?

В Ubuntu внасям често ключове, но в Debian не съм го прави от години. Последния случай, който си спомням е, че внасях ключ за хранилището на LMD в Wheezy.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване