Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

LXQt какво е? Обединение между LXDE и Razor.

Питай го тайванеца, дето е създал LXDE, защо се е спрял на Qt, а не на GTK 3. Сигурно е тъп и затова е пропуснал модерните технологии на ГъномЪ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Може би ако твърдия електорат на Линукс използва по-мек тон за комуникации и не твърди постоянно че света започва и завършва с Линукс дискусията ще е по-полезна за всички

Публикувани изображения

М-м, аз ли съм тъп или Гноме2=Гноме3, по твоята логика, която прилагаш избирателно и както ти оттърва, нерде Ямбол, нерде Стамбул.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@mkfs.ext4

Никакво сравнение не може да става между двете платформи за изработване на графични интерфейски и примерите, които даваш. Възприемай отделните платформи, като фабрики или поточни линии за изработка на различни продукти.

Аз пък съм на мнение, че спиране на разработката на LXDE и обединяването в нов проект с мъртвородената  RazorQt беше огромна грешка.

Най- лесното, логично и лично за мен - правилно решение беше, просто да прехвърлят (преработят) елементите на доказалата се вече графична среда на GTK3 платформата. Както в момента става с елементите на Xfce. Могат да прехвърлят който и да е елемент на новата платформа и той ще си работи безпроблемно с тези от старата.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, mkfs.ext4 написа:

Нищо не прилагам избирателно, има разлика между GTK2 и GTK3

Това е все едно да кажеш Windows XP = Windows 10

Или Debian 7 = Debian 8

Ами че това си е точно така. Ако на 90% са еднакви, аз не мога да твърдя че нямат нищо общо.

преди 13 часа, cybercop написа:

Аз пък съм на мнение, че спиране на разработката на LXDE и обединяването в нов проект с мъртвородената  RazorQt беше огромна грешка.

Най- лесното, логични и лично за мен - правилно решение беше, просто да прехвърлят (преработят) елементите на доказалата се вече графична среда на GTK3 платформата. Както в момента става с елементите на Xfce.

Да, съгласен съм с теб. Не по смисъл че Qt е кофти и от него нищо не става, а че беше къде по-логично да минават към GTK3/GTK4.

Една от особеностите на Qt е в ориентацията му към C++, което от една страна е добре, от друга обаче затруднява интеграцията му с други програмни езици. Например в момента може да се направи интеграция на GTK с Rust, без да се пипа по кода на GTK. По подобен начин са API-тата на Apple и Windows, но не и на Qt и Haiku.

Трябва да се прави разлика между тулкита GTK и средата GNOME. Не е задължително нещо базирано на GTK да е свързано с GNOME. GTK е първоначално създаден за GIMP на база няколко вече съществуващи технологии. А GNOME е създаден като конкурент на KDE, основно заради лиценза на последната по онова време. Така че е прибързано да се правят изводи от типа на "това става, онова не става" без да се знае технологията и историята на проектите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Melmak ® написа:

Да, съгласен съм с теб. Не по смисъл че Qt е кофти и от него нищо не става, а че беше къде по-логично да минават към GTK3/GTK4.

Нищо против нямам против едната или другата платформа. На една машина можеш да създадеш, както лошо, така и добро изделие. Тествах веднъж RazorQt преди да се обединят двата екипа. Това беше някаква страхотна каша, но все пак се очертаваше някаква перспектива да се прикачи плътно към KDE и да се превърне някаква олекотена разновидност на този десктоп. Тази неизбистрена каша я обединиха с графична среда, която се беше доказала и създадоха нещо, което вече две години не могат да го докарат до задоволително състояние. 

Проблема се усложнява и от факта, че това са леки графични среди с ограничена функционалност. За да се допълнят, трябва да се включат приложение от по- развити. И в случая, какви да бъдат - от Gnome или KDE ? Или, правим експерименти, подобни на тези на доктор Франкенщайн. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, cybercop написа:

Нищо против нямам против едната или другата платформа. На една машина можеш да създадеш, както лошо, така и добро изделие. Тествах веднъж RazorQt преди да се обединят двата екипа. Това беше някаква страхотна каша, но все пак се очертаваше някаква перспектива да се прикачи плътно към KDE и да се превърне някаква олекотена разновидност на този десктоп. Тази неизбистрена каша я обединиха с графична среда, която се беше доказала и създадоха нещо, което вече две години не могат да го докарат до задоволително състояние. 

Проблема се усложнява и от факта, че това са леки графични среди с ограничена функционалност. За да се допълнят, трябва да се включат приложение от по- развити. И в случая, какви да бъдат - от Gnome или KDE ? Или, правим експерименти, подобни на тези на доктор Франкенщайн. 

За тази цел аз гледам и вярвам повече в Lumina.

Qt базирани (KDE).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откъде знаете, че ГТК3 версията щеше да е безпроблемна? Аз мисля, че разработчикът на ЛХДЕ има достатъчно акъл да реши кое е по-добре. И други проекти минават от ГТК на Qt, значи има защо.

Също не виждам смисъл от Лумина и не знам си колко още среди. КДЕ е достатъчно добро и леко. Дръпнете си КДЕ Неон и го пробвайте в live cd. Заема по-малко от 400 МБ РАМ, а това си е Убунту 16.04 с последната версия на Плазма. Колко по-леко от това? А като функционалност е далеч по-напред от конкуренцията.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, mkfs.ext4 написа:

Откъде знаете, че ГТК3 версията щеше да е безпроблемна? Аз мисля, че разработчикът на ЛХДЕ има достатъчно акъл да реши кое е по-добре. И други проекти минават от ГТК на Qt, значи има защо.

Нещо не си разбрал, въпреки, че си пишем от доста време. LXDE не е прехвърлена на Qt платформата. Тя е спряна от разработка. LxQt не е LXDE. Това за което пишем е директно преработване на елементите на съществуващата LXDE на нова версия на GIMP Toolkit. Най- обективно можеш да забележиш за какво пишем, ако инсталираш и разгледаш двете версии на Midori - GTK2 и GTK3 базираната. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, mkfs.ext4 написа:

КДЕ е достатъчно добро и леко. Дръпнете си КДЕ Неон и го пробвайте в live cd. Заема по-малко от 400 МБ РАМ, а това си е Убунту 16.04 с последната версия на Плазма. Колко по-леко от това? А като функционалност е далеч по-напред от конкуренцията.

Ако не ми харесва КДЕ, ако не ми харесва *бунту и базирани на него - защо да го правя, само защото е леко и пред конкуренцията? Аз ще ползвам нещо което на мене ми харесва, без значение дали е тежко, уязвимо и каквото се сетиш. Моя вкус си е мой, твоя - твой. Това, че ползвам ЛХДЕ/Опънбокс не значи, че трябва да ги налагам на всеки (то и малко трудно ще стане, но хипотетично).

И още - защо няма в продажба предварително инсталирани КДЕ-та по нашенско? :D;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, бат'начо написа:

И още - защо няма в продажба предварително инсталирани КДЕ-та по нашенско? :D;) 

Ми то най-много предварително инсталирани има Уиндоуси, ама ще минеш ли на Джам :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам в темата със снимките ползвате различни цветове на Powerline така и не можах да го сменя някой ако знае как нека пише искам да сменя синия цвят

caa12d14153ed80f.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, ZeroG написа:

Май докато Линукс е под 5% десктоп световен дял.

Дялът няма никакво значение, Виндовс-а швейцарско сирене, при Линукс няма вирус/малуер, който да кажеш, че може да зарази 100% от Линукс. Има няколко причини за това, като основната е разлика в архитектурата, бинарната несъвместимост, отвореният код и фрагментацията по отношение на версиите на ядрото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не казвам, че няма, но архитектурата на Линукс е съвсем различна от тази на М$. Всяко приложение в Линукс може да се стартира с различна root директория, т.е. в sandbox. Както работят Flatpak, Snap и затова бяха направени, да се пакетират затворени приложение. Тия статия се списват от незапознати с Линукс и архитекурата му, няма защо изобщо да ги четеш. В Линукс проблемите, които могат да възникнат са: вземане на root достъп, (фикснат скоро бъг https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=KDE-Root-Exploit-Vulnerability) през DBUS, Bash, Python, Perl, expolit в ядрото като dirty cow (който е въведен в 4.0+, примерно CentOS / Стотинка ползват ядро 3.xx и не са засегнати от него, затова писах, че почти е невъзможно 1 вирус да обхване всички случаи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би се повтарям. Преди време прочетох виц на руски някъде в мрежата: Синът пита баща си: "Тате, вярно ли е, че за Линукс няма вируси?" - "Не, пет са, но за да тръгнат, трябва да ги компилираш за твоя компютър и да им дадеш права." В момента вероятно по-голяма опасност са атаките през страници в интернет, отколкото класическите вируси под формата на прикачен файл? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ZeroG написа:

1.  Абсолютно грешно е да се смята, че Линукс е защитен за вируси. Има вируси и за Linux, и за Unix, има и кросплатформени вируси.
2 . Просто не сме в полезрението на създателите на вируси(все още) поради слаб интерес от тяхна страна и надявам се за все още много дълъг период от време.

Прав си по т.1, точно, колкото си в грешка по т.2.

Ако не се лъжа, тази смешна мантра, че не си влязал в полезрението на хахорите я пускаш повече от веднъж. Linux системите са подложени ежедневно на хиляди атаки. Няма Windows и изобщо друга операционна система, която да е толкова атакувана. Често се откриват и пробиви в защитите, които се отстраняват доста бързо, ако разработчиците са съвестни. 

Впрочем, ако ползваш Linux, трябва нагледно да си видял тези процеси с текущите обновление.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ZeroG написа:

https://www.kaldata.com/it-новини/мащабна-рансъмуер-глобална-атака-зас-247327.html

Интересно дали тази гнус би работила и под Wine в Линукс?
Засега с чист Линукс сме все още защитени от искания за откуп, докога ли? 

Не съм съвсем съгласен. Дори и да беше под 1%
, пак е отлично, стига да можеш да ги заразиш. Защото ще бъдеш на свободна ниша, някъде където няма никой. Втори аргумент - големите финансови борси и компании като Google ползват Linux. И там вече е доста интересно да ги удариш, дори ако целта е самодоказване.

преди 1 час, ZeroG написа:

Изобщо не е така. Абсолютно грешно е да се смята, че Линукс е защитен за вируси. Има вируси и за Linux, и за Unix, има и кросплатформени вируси.
Просто не сме в полезрението на създателите на вируси(все още) поради слаб интерес от тяхна страна и надявам се за все още много дълъг период от време.

Още за вируса:
https://securelist.com/blog/incidents/78351/wannacry-ransomware-used-in-widespread-attacks-all-over-the-world/

Нищо чудно да ни треснат някой ден. Дори го очаквам. Досега изпълненията бяха аматьорски, но не може да се разчита че винаги ще е така.

А на тия тикви им се чудя как е възможно да вържеш толкова важни компютри в мрежа? Не е само бозата виновна. Кухи лейки! Ама добре че се случи, щото само се правят на надути пуяци, а на практика се видя къде са.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Linux отдавна не е 5 % .Веднага става любим на компаниите,ако може да свърши работа безплатно.
Само там където работя, върху над 1000 компютъра има инсталирано Lubuntu 15.04.
Върху него стои VMware с инсталиран Windows 7,защото се ползват няколко приложения зависими от Windows.
Удължава се експлоатацията на застаряващия хардуер,чрез използването на LXDE.
Виртуалните Windows лицензи струват по-малко.

Редактирано от nick_dimitrov (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, nick_dimitrov написа:

Linux отдавна не е 5 % .Веднага става любим на компаниите,ако може да свърши работа безплатно.
Само там където работя, върху над 1000 компютъра има инсталирано Lubuntu 15.04.
Върху него стои VMware с инсталиран Windows 7,защото се ползват няколко приложения зависими от Windows.
Удължава се експлоатацията на застаряващия хардуер,чрез използването на LXDE.
Виртуалните Windows лицензи струват по-малко.

Става любим, ако компаниите изобщо се интересуват и имат смелост да правят такива изследвания и интеграция. Поздравления за вашата, щом го прави.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да си заразиш Линукса през браузър, поради простата причина, че дори да свалиш някакъв вирус, той ще е ограничен до папката /home и просто няма да има права да направи някаква поразия. Може да ти изтрие снимките, но не може да бута нищо по операционната система.

Единственият начин е ако умишлено искаш да се заразиш и си пуснеш браузъра като superuser.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, ZeroG написа:

Че защо му е да бута нещо по ОС?

В смисъл, да придобие сам права за изпълнение в потребителската директория ли ? 

Вервай ми, знам, какво е зловредно приложение. Но, имам сериозни подозрение, дали изобщо си ползвал Linux, извън това да го разгледаш от жив диск. Инсталирай някоя дистрибуция и, започни да се упражняваш в инсталирането на приложения от всякакъв тип, без да им даваш права за това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, ZeroG написа:

https://www.kaldata.com/it-новини/мащабна-рансъмуер-глобална-атака-зас-247327.html

Интересно дали тази гнус би работила и под Wine в Линукс?
Засега с чист Линукс сме все още защитени от искания за откуп, докога ли? 

И аз не бих се съгласил с това, което казвате. И го знаят много хора. И го обясних (с мои думи си "лаишки" :) ) преди в един пост. Просто е. Не е някаква хипер-мега сложната защита, а се основава на стари практики, които работят от време оно и така ще си остане. Потебителските версии на Windows са... потребителски версии, насочени към юзъра, към крайният ползвател. Той е Бог на системата си. Освен, ако не е направил така че да не е всемогъщият Тор. Има достатъчно статистики в Интернет за застрашеността ти в Уиндоус в god-mode и в ограничена среда. Никой не слуша. Еми... сега не може да обвиниш Майкрософт за всичко. Хората ти предоставят възможността да защитиш инсталацията си, просто не е по дефолт.

Линукс потребителските дистрота са форк на сървърни системи, където управляващият не е крайния юзър. Той - крайният потребител - НЕ ТРЯБВА да може да пипа, където си поиска.  За разлика от Уин, тук имаш по подразбиране не само ограничаване на правата, но и йерархично структуриране на привилегиите с няколко нива на достъп. За да проникне зловредната програма, може да Й се наложи да преодолява няколко нива, през което време да се авторизира по различен начин. Отделните части на системата са ѝ зададени различни права за различните групи потребители. Автоматизирано (вирусно) разпространение в системата, както е в Уин (с включен god-mode режим), не може да бъде осъществено. Зловредни програми за Пингу има и ще има. Но няма нищо общо с Уин (с включен god-mode режим, който идва по дефолт и на всеки му харесва така да си го ползва). Заедно с това дават се големи пари наистина за одит на кода и понеже е open-source, този одит не се осъществява от точно определен брой хора в някаква стая, звено, а се осъществява от разработчици по цял свят.

Цитат

Няма как да си заразиш Линукса през браузър, поради простата причина, че дори да свалиш някакъв вирус, той ще е ограничен до папката /home и просто няма да има права да направи някаква поразия.

То няма и нужда, човек. ;) Имаше една кибершпионска операция от известна (предполагаемо руска APT група). За Уин потребителите изпълним файл, за Линукс жертвите - приставка за браузъра. Логин данните им - мисля, че ставаше дума за служители на НАТО - откраднати, атаките на по-горно ниво - извършени - кражба на конфиденциални данни, кибершпионаж. Но тук става дума за nation-state групировка. Не са случайни.

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Мальчик Бананан написа:

То няма и нужда, човек. ;) Имаше една кибершпионска операция от известна (предполагаемо руска APT група). За Уин потребителите изпълним файл, за Линукс жертвите - приставка за браузъра. Логин данните им - мисля, че ставаше дума за служители на НАТО - откраднати, атаките на по-горно ниво - извършени - кражба на конфиденциални данни, кибершпионаж. Но тук става дума за nation-state групировка. Не са случайни.

Подчертаното трябва да се прочете от всички, защото всеки бай Пешо дето си е купил щайга за 500 лв втора употреба си мисли, че целия свят го следи и подслушва, сякаш има какво да му вземат :D

А тази приставка за браузъра ако не я сложа как ще ме хване?

Редактирано от mkfs.ext4 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване