Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

LXQt какво е? Обединение между LXDE и Razor.

Питай го тайванеца, дето е създал LXDE, защо се е спрял на Qt, а не на GTK 3. Сигурно е тъп и затова е пропуснал модерните технологии на ГъномЪ.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,7k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Изглед на новата придобивка с групиране на табове в браузера MS Edge под Линукс

Примерно програмата ти се казва album.exe Създаваш нов файл в директория ~/.local/share/applications с име album.desktop В него слагаш това: Така в Multimedia трябва да имаш стартер с

Публикувани изображения

М-м, аз ли съм тъп или Гноме2=Гноме3, по твоята логика, която прилагаш избирателно и както ти оттърва, нерде Ямбол, нерде Стамбул.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@mkfs.ext4

Никакво сравнение не може да става между двете платформи за изработване на графични интерфейски и примерите, които даваш. Възприемай отделните платформи, като фабрики или поточни линии за изработка на различни продукти.

Аз пък съм на мнение, че спиране на разработката на LXDE и обединяването в нов проект с мъртвородената  RazorQt беше огромна грешка.

Най- лесното, логично и лично за мен - правилно решение беше, просто да прехвърлят (преработят) елементите на доказалата се вече графична среда на GTK3 платформата. Както в момента става с елементите на Xfce. Могат да прехвърлят който и да е елемент на новата платформа и той ще си работи безпроблемно с тези от старата.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, mkfs.ext4 написа:

Нищо не прилагам избирателно, има разлика между GTK2 и GTK3

Това е все едно да кажеш Windows XP = Windows 10

Или Debian 7 = Debian 8

Ами че това си е точно така. Ако на 90% са еднакви, аз не мога да твърдя че нямат нищо общо.

преди 13 часа, cybercop написа:

Аз пък съм на мнение, че спиране на разработката на LXDE и обединяването в нов проект с мъртвородената  RazorQt беше огромна грешка.

Най- лесното, логични и лично за мен - правилно решение беше, просто да прехвърлят (преработят) елементите на доказалата се вече графична среда на GTK3 платформата. Както в момента става с елементите на Xfce.

Да, съгласен съм с теб. Не по смисъл че Qt е кофти и от него нищо не става, а че беше къде по-логично да минават към GTK3/GTK4.

Една от особеностите на Qt е в ориентацията му към C++, което от една страна е добре, от друга обаче затруднява интеграцията му с други програмни езици. Например в момента може да се направи интеграция на GTK с Rust, без да се пипа по кода на GTK. По подобен начин са API-тата на Apple и Windows, но не и на Qt и Haiku.

Трябва да се прави разлика между тулкита GTK и средата GNOME. Не е задължително нещо базирано на GTK да е свързано с GNOME. GTK е първоначално създаден за GIMP на база няколко вече съществуващи технологии. А GNOME е създаден като конкурент на KDE, основно заради лиценза на последната по онова време. Така че е прибързано да се правят изводи от типа на "това става, онова не става" без да се знае технологията и историята на проектите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Melmak ® написа:

Да, съгласен съм с теб. Не по смисъл че Qt е кофти и от него нищо не става, а че беше къде по-логично да минават към GTK3/GTK4.

Нищо против нямам против едната или другата платформа. На една машина можеш да създадеш, както лошо, така и добро изделие. Тествах веднъж RazorQt преди да се обединят двата екипа. Това беше някаква страхотна каша, но все пак се очертаваше някаква перспектива да се прикачи плътно към KDE и да се превърне някаква олекотена разновидност на този десктоп. Тази неизбистрена каша я обединиха с графична среда, която се беше доказала и създадоха нещо, което вече две години не могат да го докарат до задоволително състояние. 

Проблема се усложнява и от факта, че това са леки графични среди с ограничена функционалност. За да се допълнят, трябва да се включат приложение от по- развити. И в случая, какви да бъдат - от Gnome или KDE ? Или, правим експерименти, подобни на тези на доктор Франкенщайн. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, cybercop написа:

Нищо против нямам против едната или другата платформа. На една машина можеш да създадеш, както лошо, така и добро изделие. Тествах веднъж RazorQt преди да се обединят двата екипа. Това беше някаква страхотна каша, но все пак се очертаваше някаква перспектива да се прикачи плътно към KDE и да се превърне някаква олекотена разновидност на този десктоп. Тази неизбистрена каша я обединиха с графична среда, която се беше доказала и създадоха нещо, което вече две години не могат да го докарат до задоволително състояние. 

Проблема се усложнява и от факта, че това са леки графични среди с ограничена функционалност. За да се допълнят, трябва да се включат приложение от по- развити. И в случая, какви да бъдат - от Gnome или KDE ? Или, правим експерименти, подобни на тези на доктор Франкенщайн. 

За тази цел аз гледам и вярвам повече в Lumina.

Qt базирани (KDE).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Откъде знаете, че ГТК3 версията щеше да е безпроблемна? Аз мисля, че разработчикът на ЛХДЕ има достатъчно акъл да реши кое е по-добре. И други проекти минават от ГТК на Qt, значи има защо.

Също не виждам смисъл от Лумина и не знам си колко още среди. КДЕ е достатъчно добро и леко. Дръпнете си КДЕ Неон и го пробвайте в live cd. Заема по-малко от 400 МБ РАМ, а това си е Убунту 16.04 с последната версия на Плазма. Колко по-леко от това? А като функционалност е далеч по-напред от конкуренцията.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, mkfs.ext4 написа:

Откъде знаете, че ГТК3 версията щеше да е безпроблемна? Аз мисля, че разработчикът на ЛХДЕ има достатъчно акъл да реши кое е по-добре. И други проекти минават от ГТК на Qt, значи има защо.

Нещо не си разбрал, въпреки, че си пишем от доста време. LXDE не е прехвърлена на Qt платформата. Тя е спряна от разработка. LxQt не е LXDE. Това за което пишем е директно преработване на елементите на съществуващата LXDE на нова версия на GIMP Toolkit. Най- обективно можеш да забележиш за какво пишем, ако инсталираш и разгледаш двете версии на Midori - GTK2 и GTK3 базираната. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, mkfs.ext4 написа:

КДЕ е достатъчно добро и леко. Дръпнете си КДЕ Неон и го пробвайте в live cd. Заема по-малко от 400 МБ РАМ, а това си е Убунту 16.04 с последната версия на Плазма. Колко по-леко от това? А като функционалност е далеч по-напред от конкуренцията.

Ако не ми харесва КДЕ, ако не ми харесва *бунту и базирани на него - защо да го правя, само защото е леко и пред конкуренцията? Аз ще ползвам нещо което на мене ми харесва, без значение дали е тежко, уязвимо и каквото се сетиш. Моя вкус си е мой, твоя - твой. Това, че ползвам ЛХДЕ/Опънбокс не значи, че трябва да ги налагам на всеки (то и малко трудно ще стане, но хипотетично).

И още - защо няма в продажба предварително инсталирани КДЕ-та по нашенско? :D;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, бат'начо написа:

И още - защо няма в продажба предварително инсталирани КДЕ-та по нашенско? :D;) 

Ми то най-много предварително инсталирани има Уиндоуси, ама ще минеш ли на Джам :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам в темата със снимките ползвате различни цветове на Powerline така и не можах да го сменя някой ако знае как нека пише искам да сменя синия цвят

caa12d14153ed80f.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, ZeroG написа:

Май докато Линукс е под 5% десктоп световен дял.

Дялът няма никакво значение, Виндовс-а швейцарско сирене, при Линукс няма вирус/малуер, който да кажеш, че може да зарази 100% от Линукс. Има няколко причини за това, като основната е разлика в архитектурата, бинарната несъвместимост, отвореният код и фрагментацията по отношение на версиите на ядрото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не казвам, че няма, но архитектурата на Линукс е съвсем различна от тази на М$. Всяко приложение в Линукс може да се стартира с различна root директория, т.е. в sandbox. Както работят Flatpak, Snap и затова бяха направени, да се пакетират затворени приложение. Тия статия се списват от незапознати с Линукс и архитекурата му, няма защо изобщо да ги четеш. В Линукс проблемите, които могат да възникнат са: вземане на root достъп, (фикснат скоро бъг https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=KDE-Root-Exploit-Vulnerability) през DBUS, Bash, Python, Perl, expolit в ядрото като dirty cow (който е въведен в 4.0+, примерно CentOS / Стотинка ползват ядро 3.xx и не са засегнати от него, затова писах, че почти е невъзможно 1 вирус да обхване всички случаи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би се повтарям. Преди време прочетох виц на руски някъде в мрежата: Синът пита баща си: "Тате, вярно ли е, че за Линукс няма вируси?" - "Не, пет са, но за да тръгнат, трябва да ги компилираш за твоя компютър и да им дадеш права." В момента вероятно по-голяма опасност са атаките през страници в интернет, отколкото класическите вируси под формата на прикачен файл? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ZeroG написа:

1.  Абсолютно грешно е да се смята, че Линукс е защитен за вируси. Има вируси и за Linux, и за Unix, има и кросплатформени вируси.
2 . Просто не сме в полезрението на създателите на вируси(все още) поради слаб интерес от тяхна страна и надявам се за все още много дълъг период от време.

Прав си по т.1, точно, колкото си в грешка по т.2.

Ако не се лъжа, тази смешна мантра, че не си влязал в полезрението на хахорите я пускаш повече от веднъж. Linux системите са подложени ежедневно на хиляди атаки. Няма Windows и изобщо друга операционна система, която да е толкова атакувана. Често се откриват и пробиви в защитите, които се отстраняват доста бързо, ако разработчиците са съвестни. 

Впрочем, ако ползваш Linux, трябва нагледно да си видял тези процеси с текущите обновление.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ZeroG написа:

https://www.kaldata.com/it-новини/мащабна-рансъмуер-глобална-атака-зас-247327.html

Интересно дали тази гнус би работила и под Wine в Линукс?
Засега с чист Линукс сме все още защитени от искания за откуп, докога ли? 

Не съм съвсем съгласен. Дори и да беше под 1%
, пак е отлично, стига да можеш да ги заразиш. Защото ще бъдеш на свободна ниша, някъде където няма никой. Втори аргумент - големите финансови борси и компании като Google ползват Linux. И там вече е доста интересно да ги удариш, дори ако целта е самодоказване.

преди 1 час, ZeroG написа:

Изобщо не е така. Абсолютно грешно е да се смята, че Линукс е защитен за вируси. Има вируси и за Linux, и за Unix, има и кросплатформени вируси.
Просто не сме в полезрението на създателите на вируси(все още) поради слаб интерес от тяхна страна и надявам се за все още много дълъг период от време.

Още за вируса:
https://securelist.com/blog/incidents/78351/wannacry-ransomware-used-in-widespread-attacks-all-over-the-world/

Нищо чудно да ни треснат някой ден. Дори го очаквам. Досега изпълненията бяха аматьорски, но не може да се разчита че винаги ще е така.

А на тия тикви им се чудя как е възможно да вържеш толкова важни компютри в мрежа? Не е само бозата виновна. Кухи лейки! Ама добре че се случи, щото само се правят на надути пуяци, а на практика се видя къде са.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Linux отдавна не е 5 % .Веднага става любим на компаниите,ако може да свърши работа безплатно.
Само там където работя, върху над 1000 компютъра има инсталирано Lubuntu 15.04.
Върху него стои VMware с инсталиран Windows 7,защото се ползват няколко приложения зависими от Windows.
Удължава се експлоатацията на застаряващия хардуер,чрез използването на LXDE.
Виртуалните Windows лицензи струват по-малко.

Редактирано от nick_dimitrov (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, nick_dimitrov написа:

Linux отдавна не е 5 % .Веднага става любим на компаниите,ако може да свърши работа безплатно.
Само там където работя, върху над 1000 компютъра има инсталирано Lubuntu 15.04.
Върху него стои VMware с инсталиран Windows 7,защото се ползват няколко приложения зависими от Windows.
Удължава се експлоатацията на застаряващия хардуер,чрез използването на LXDE.
Виртуалните Windows лицензи струват по-малко.

Става любим, ако компаниите изобщо се интересуват и имат смелост да правят такива изследвания и интеграция. Поздравления за вашата, щом го прави.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да си заразиш Линукса през браузър, поради простата причина, че дори да свалиш някакъв вирус, той ще е ограничен до папката /home и просто няма да има права да направи някаква поразия. Може да ти изтрие снимките, но не може да бута нищо по операционната система.

Единственият начин е ако умишлено искаш да се заразиш и си пуснеш браузъра като superuser.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, ZeroG написа:

Че защо му е да бута нещо по ОС?

В смисъл, да придобие сам права за изпълнение в потребителската директория ли ? 

Вервай ми, знам, какво е зловредно приложение. Но, имам сериозни подозрение, дали изобщо си ползвал Linux, извън това да го разгледаш от жив диск. Инсталирай някоя дистрибуция и, започни да се упражняваш в инсталирането на приложения от всякакъв тип, без да им даваш права за това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, ZeroG написа:

https://www.kaldata.com/it-новини/мащабна-рансъмуер-глобална-атака-зас-247327.html

Интересно дали тази гнус би работила и под Wine в Линукс?
Засега с чист Линукс сме все още защитени от искания за откуп, докога ли? 

И аз не бих се съгласил с това, което казвате. И го знаят много хора. И го обясних (с мои думи си "лаишки" :) ) преди в един пост. Просто е. Не е някаква хипер-мега сложната защита, а се основава на стари практики, които работят от време оно и така ще си остане. Потебителските версии на Windows са... потребителски версии, насочени към юзъра, към крайният ползвател. Той е Бог на системата си. Освен, ако не е направил така че да не е всемогъщият Тор. Има достатъчно статистики в Интернет за застрашеността ти в Уиндоус в god-mode и в ограничена среда. Никой не слуша. Еми... сега не може да обвиниш Майкрософт за всичко. Хората ти предоставят възможността да защитиш инсталацията си, просто не е по дефолт.

Линукс потребителските дистрота са форк на сървърни системи, където управляващият не е крайния юзър. Той - крайният потребител - НЕ ТРЯБВА да може да пипа, където си поиска.  За разлика от Уин, тук имаш по подразбиране не само ограничаване на правата, но и йерархично структуриране на привилегиите с няколко нива на достъп. За да проникне зловредната програма, може да Й се наложи да преодолява няколко нива, през което време да се авторизира по различен начин. Отделните части на системата са ѝ зададени различни права за различните групи потребители. Автоматизирано (вирусно) разпространение в системата, както е в Уин (с включен god-mode режим), не може да бъде осъществено. Зловредни програми за Пингу има и ще има. Но няма нищо общо с Уин (с включен god-mode режим, който идва по дефолт и на всеки му харесва така да си го ползва). Заедно с това дават се големи пари наистина за одит на кода и понеже е open-source, този одит не се осъществява от точно определен брой хора в някаква стая, звено, а се осъществява от разработчици по цял свят.

Цитат

Няма как да си заразиш Линукса през браузър, поради простата причина, че дори да свалиш някакъв вирус, той ще е ограничен до папката /home и просто няма да има права да направи някаква поразия.

То няма и нужда, човек. ;) Имаше една кибершпионска операция от известна (предполагаемо руска APT група). За Уин потребителите изпълним файл, за Линукс жертвите - приставка за браузъра. Логин данните им - мисля, че ставаше дума за служители на НАТО - откраднати, атаките на по-горно ниво - извършени - кражба на конфиденциални данни, кибершпионаж. Но тук става дума за nation-state групировка. Не са случайни.

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Мальчик Бананан написа:

То няма и нужда, човек. ;) Имаше една кибершпионска операция от известна (предполагаемо руска APT група). За Уин потребителите изпълним файл, за Линукс жертвите - приставка за браузъра. Логин данните им - мисля, че ставаше дума за служители на НАТО - откраднати, атаките на по-горно ниво - извършени - кражба на конфиденциални данни, кибершпионаж. Но тук става дума за nation-state групировка. Не са случайни.

Подчертаното трябва да се прочете от всички, защото всеки бай Пешо дето си е купил щайга за 500 лв втора употреба си мисли, че целия свят го следи и подслушва, сякаш има какво да му вземат :D

А тази приставка за браузъра ако не я сложа как ще ме хване?

Редактирано от mkfs.ext4 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   1 потребител

• Подобни теми

• от vpvelev
      Здравейте!
      Отварям отделна тема за още една Linux дистрибуция - Gentoo.
      Много са чували за нея, но малко са я ползвали. Причината е, че трудно (това е относително) се инсталира и изисква много време, защото всичко се компилира от изходен код. Последното пък изисква по-мощен хардуер, а не всеки разполага с такъв.
      При мен се случи така, че първото ми запознаване с Линукс беше имено с Gentoo Linux (нямам точен спомен, но преди 2005 година беше). Но не защото знаех нещо за линукс или за Gentoo, а защото не знаех какво ме очаква.  Но се оказа, че съм имал късмет да попадна на тази дистрибуция, за да науча поне нещо за линукс.
      И от тогава, тъй като не съм имал подходящ компютър (поне така съм си мислел) до преди няколко дена не обръщах внимание на тази дистрибуция.
      Тия дни я инсталирах и засега работи нормално всичко. Затова и отварям тази тема за новини, дискусии, помощ и др.
      Инсталацията я направих от съществуваща при мен друга линукс дистрибуция - Arco Linux. По начало Gentoo може да се инсталира и от други дистрибуции. Този начин за инсталиране, поне за мен е за предпочитане, особено за тия, които не са много запознати, а и не искат да си загубят другата дистрибуция.
      При този вид на инсталация не са необходими никакви флашки и дискове, а освен това се инсталира в графична среда и се ползват и четат различни статии и разяснения. Така инсталацията става много лесно. Дори може и да се прекрати, ако някой се уплаши или му омръзне и след време може пак да я продължи.
      Ето няколко линка за това. И аз ще покажа по-нататък как протече при мен инсталацията и какви проблеми срещнах.
      https://www.wikihow.com/Install-Gentoo-Linux-from-Ubuntu

Отваряте терминала и започвате
      Използвах тия два линка в началото, но след това направих нещо средно м/у тях. Но това зависи от мощността на компютъра или какъв профил ще изберете:

Важното е да не се отказвате лесно след първите неуспехи.

• от Теодор Тодоров
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване