Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 6 часа, kalansuv написа:

Какво е това? Как да го използвам? Безплатно ли е?

https://www.linux-apps.com/browse/ord/latest/

Вероятно питаш за това . И вече във втора тема го споменаваш по странен начин.

Ползвай го като инфо, използвай наличното също от хранилищата, вероятно е безплатно щом го има в хранилищата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Може би ако твърдия електорат на Линукс използва по-мек тон за комуникации и не твърди постоянно че света започва и завършва с Линукс дискусията ще е по-полезна за всички

Публикувани изображения

Ами аз не мога да разбера каква е тази истерия с тези криптовируси. Дори човек, като мен - само любител, с образование в съвсем друга област, съм се имунизирал срещу тези глупости. Да кажем, че направят криптовирус за линукс. Да кажем, че ми криптира файловете - ами има едни еднократни дискове по 60 - 70 ст. - 5лв инвестиция в най-лошият случай съм дал и имам второ и даже трето копие на всичко важно. Да не говорим вече, че има и облаци. Какво ще ми криптира толкова, тапетите с голи мацки ли? :D Другите временни и важни файлове на флашка. Да кажем ми разбият цялата ос - за 20 - 25 мин имам напълно функциониращ преинсталиран линукс с всички настройки по мой вкус. Да кажем, че са мега зли и ми отрежат и нета и съм някъде далеч от вкъщи - имам жива флашка. Тези хора не се ли застраховат за случай, когато диска им изгори?

Ами тези институци където ги е ударил. Не съм голям разбирач, ама не е толкова трудно да си предвидиш рисковете и да вземеш предварителни мерки точно срещу такива криптовирусите и мисля, че дори с моите познания мога съвсем спокойно да се справя без значителна загуба на данни в съвсем кратки срокове (Не говоря за някакви таргетирани атаки с други елементи). Нали има и компании, които се занимават точно с тези неща и ще свършат работата много по-качествено от мен.

Иначе съм виждал как работят компютрите на някои места в бг и мога да кажа, че всичко им беше смешно. Имам съмнения, че просто са дали на шурбаджанашки принцип на някакъв малоумник, завършил благодарение на парите на тати насила с тройка, да отговаря за тях :D Иначе в бг има много, много по-знаещи и можещи хора. Още по-смешно, е че някакви компютри с вин, предназначени за важни цели и съдържащи важна информация се ползват от служителите за съвсем други цели, като напълно свободно сърфиране в интернет и на всичкото отгоре потребителя е с администраторски права :hang::smash::brickwall:. Ще се въздържа от споделянето на информация къде съм го видял това.

Накрая всичко опира до елементарни неща.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човекът подчертава още в началото, че смб дупката не засяга Линукс, така че кофти, но за него, не и за свързаните с него компютри. Иначе ми се искаше да се поразходи малко и из другите папки... И това за Mirai и за уебсайтовете, което казва... мммне. Слаби/грешни конфигурации, използване на вградена заводска парола в камерите и другите IoT устройства. Между другото в архива на shadow brokers има и оръжия срещу Линукс. Дали и колко ще са тези, подобно на Уин ЕксПи юзърите със спрени ъпдейти, които са изоставили инсталациите си по такъв начин? Интересно ми е дали успява да пробие и в прикачени устройства.

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До колкото съм чел, за да се заразиш с тоа бацил, трябва да отвориш прикачения файл от писмото.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! 
След направени всички конфигурации и от YaST и от KDЕ, SDDM упорито продължава да показва часа в грешен формат – 9:11 PM , вместо 21:11 (примерно). Как да го оправя?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, p4p написа:

Привет!

Вариант 1 - сменяш темата.

Вариант 2 - коригираш зададената тема.

ptY3UgX.jpg

Благодаря ти! :07:Само дето трябваше да човъркам в Clock.qml, но насоката ти беше достатъчна!
Иначе, не разбирам що за идиоти са от KDE, за да измислят, че графичната среда и темите за SDDM трябва да имат отделни часовници, вместо всички да следят зададените настройки в системната конфигурация...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

WannaCrypt makes an easy case for Linux

Цитат

Windows, of course, isn't the only platform to have been hit by ransomware. In fact, back in 2015, the LinuxEncoder ransomware was discovered. That bit of malicious code, however, only affected servers running the Magento ecommerce solution.

The important question here is this: Have their been any ransomware attacks on the Linux desktop? The answer is no.

...

Цитат

Don't get me wrong, I'm not saying Linux is perfect. Any system connected to a network can fall victim to something. But the truth of the matter is, by design, Linux is far less susceptible to the likes of WannaCrypt than is Windows. How do I know this? I've been using Linux as my only operating system (on servers and desktops) since 1997 and have only encountered one instance of malicious code (a rootkit on a poorly administered mail server). Those are some pretty good odds there.

...Преминах изцяло в Линукс, именно поради грижите със сигурността. Писна ми и да търся ключета за единствената програма за защита, на която вярвам. Не съм имал инциденти със сигурността в Уиндоус, но ми писна да чета и слушам от приятели как са забърсали нещо от Интернет, и то без да правят нещо особено. Поне така ми казват. Между другото, миналата седмица зарибих един приятел да мине на Убунту. Дали ще остане, не знам.

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въобще няма място за сравнение. Един г-н направи тема, дали трябва да си мазохист за да ползваш Линукс. Трябва да се мазохист, ако продължаваш да ползваш прозореца. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съфорумци добър вечер. От скоро съм с инсталиран Open Suse 42.2 Gnome на лаптопа си Ейсър. Като цяло ми харесва как се държи системата - работи пъргаво и стабилно дори само на 4 ГБ рам. Имам един проблем - след връщане от скрийнсейвър - машината няма безжична свързаност и се налага да прекънектвам наново на ръка. Видях в форума на Сусе фикс на въпросният проблем но не ми стана съвсем ясно как да го приложа. Ето къде намерих  евентуален фикс на проблема си - https://forums.opensuse.org/showthread.php/485468-no-wireless-after-resume-suspend

https://wiki.archlinux.org/index.php/Power_management#Sleep_hooks

Ако някой сподели как точно да приложа решенията на един от 2та линка ще съм благодарен, и искрено и от сърце.

Редактирано от Колчо (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам форума на Сузи - ако като администратор отвориш/създадеш с текстов редактор файла /etc/pm/config.d/unload_modules и в него добавиш/поставиш SUSPEND_MODULES="$SUSPEND_MODULES ath_pci" и после го запазиш, и рестартираш...

Иначе казано

gksu gedit /etc/pm/config.d/unload_modules

и поставяш там (ако има нещо - на нов ред, и за прегледност- добави и празен ред първо).

П.П.: Предполага се, че командата sudo /sbin/lspci -v ти е върнала същия отговор (Kernel driver in use: ath_pci), иначе трябва да го смениш, нали, с отговора.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не мога да не ви го споделя! :07:Весел weekend на всички! :03:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, бат'начо написа:

Гледам форума на Сузи - ако като администратор отвориш/създадеш с текстов редактор файла /etc/pm/config.d/unload_modules и в него добавиш/поставиш SUSPEND_MODULES="$SUSPEND_MODULES ath_pci" и после го запазиш, и рестартираш...

Иначе казано

gksu gedit /etc/pm/config.d/unload_modules

и поставяш там (ако има нещо - на нов ред, и за прегледност- добави и празен ред първо).

П.П.: Предполага се, че командата sudo /sbin/lspci -v ти е върнала същия отговор (Kernel driver in use: ath_pci), иначе трябва да го смениш, нали, с отговора.

Да това помогна. Единственото което остнаа неразрешено е следното 

Mtr - при инсталирани  графичен и конзолен пакет - не работи като се направи опит за старт като обикновен потребител.

При конзолният пакет дава грешка - coomand not found

При gtk версията няма пинг към подаденият адрес.

Какво да променя за да мога да ползвам пакета и като обикновен и като потребител с Админ права?!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Колчо написа:

Mtr - при инсталирани  графичен и конзолен пакет - не работи като се направи опит за старт като обикновен потребител.

При конзолният пакет дава грешка - coomand not found

При gtk версията няма пинг към подаденият адрес.

Какво да променя за да мога да ползвам пакета и като обикновен и като потребител с Админ права?!

Прилича като да не си инсталирай някой пакет. Какво връща командата:

rpm -q  mtr

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, exwol написа:

[email protected]:~> rpm -q  mtr
mtr-0.86-2.4.x86_64
[email protected]:~>

Има и друго за разяснение след като инсталирах Conky-manager при опит за старт ми изписва грешка за липса на зависимост:

ee5736441e1a3ae4.png

Изхода е следният:

[email protected]:~> rpm -q  conky-manager
conky-manager-2.4-1.4.x86_64
[email protected]:~>

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Колчо написа:

[email protected]:~> rpm -q  mtr
mtr-0.86-2.4.x86_64

Изглежда го имаш пакета инсталиран. Я да видим какво връща например:

mtr -rw kaldata.com

п.п. Командите изпълняваш като обикновен потребител не root.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, exwol написа:

Изглежда го имаш пакета инсталиран. Я да видим какво връща например:

mtr -rw kaldata.com

п.п. Командите изпълняваш като обикновен потребител не root.

Точно - работят.

Само това което изписва горе на скрийншота Conky-Manager остана като мъка за сега...

Spoiler

ee5736441e1a3ae4.png

Няма стартиране на конки мениджър заради него и не знам каква е тази проклета зависимост дето изисква за да стартира. Такоз животно като това написано на името не намерих в Яст - * import ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5/19/2017 в 19:17, ivoarch написа:

Wannacry също проблем за Линукс. Факт е, че MS  са пуснали кръпка няколко месеца по-рано, а има над 200к заразени системи.

Редактирано от Eclipse2G (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Колчо написа:

Точно - работят.

Само това което изписва горе на скрийншота Conky-Manager остана като мъка за сега...

Няма стартиране на конки мениджър заради него и не знам каква е тази проклета зависимост дето изисква за да стартира. Такоз животно като това написано на името не намерих в Яст - * import ...

Значи с mtr всичко е наред. За Conky с нищо не мога да помогна особено. Не съм фен на подобно разкрасяване и никога не съм го отварял това нещо. Принципно най-лесно е да преинсталираш пакета за Conky и виж дали ще удовлетвори всички зависимости.

преди 22 минути, Eclipse2G написа:

Wannacry също проблем за Линукс.

О, да разбира се имаше сериозен проблем. Някъде около 100 000 Линукс машини бяха поразени вкупом от Wannacry. Именно заради това от Г7 извикаха на извънредна среща на върха лично Линус Торвалдс, за да се обсъдят мерките и как да се спре вируса. Там взеха решение, че всяка заразена машина трябваше да се полее с чаша вода, в която да има поне 5 таблетки разтворени антибиотици. Проблема се реши генерално така, че няма опасност вече.

Редактирано от exwol (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, exwol написа:

О, да разбира се имаше сериозен проблем. Някъде около 100 000 Линукс машини бяха поразени вкупом от Wannacry. Именно заради това от Г7 извикаха на извънредна среща на върха лично Линус Торвалдс, за да се обсъдят мерките и как да се спре вируса. Там взеха решение, че всяка заразена машина трябваше да се полее с чаша вода, в която да има поне 5 таблетки разтворени антибиотици. Проблема се реши генерално така, че няма опасност вече.

Няма смисъл от коментар. Нали виждаш, как пише - "Wannacry също проблем за Линукс."

Горе- долу, както младият Винету е говорил английски.

Човек, може да не е българин и да не може да разчете добре коментарите. Затова и отговорът му е толкова неадекватен.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Eclipse2G написа:

Wannacry също проблем за Линукс. Факт е, че MS  са пуснали кръпка няколко месеца по-рано, а има над 200к заразени системи.

Такъв проблем е, че има точно 0 заразени Линукса :D

Те дори не са атакували Линукс системи, защото става въпрос за слабо място в Уиндоус.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Факт е, че в офиса Linux Mint Live USB се явява последна линия на защитата. Имам си направен (но не dual boot) Ext3 дял, който не се вижда от Windows 8.1. Когато си правя архив, зареждам до Live USB, влизам в диск D:\ и си копирам каквото ми е нужно. После пъхам специално купен външен хард под Ext4 и допълнително си изкопирам информацията. Ужким минахме на хостинга под линукс, но в служебната поща продължиха да влизат тонове спамове и вируси (а рекламата не беше такава). Затова пощата си я държа отворена във Firefox. Изтривам ненужните писма като вируси и спам и съм си направил горе филтър "Вън от чадъра" ;) . Като добавя е-мейл адреса на изпращача, следващият път пощата директно го трие. Така локалният Thunderbird не се заразява и респективно да опирам до архива под линукс.

Редактирано от svetliof (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, exwol написа:

Значи с mtr всичко е наред. За Conky с нищо не мога да помогна особено. Не съм фен на подобно разкрасяване и никога не съм го отварял това нещо. Принципно най-лесно е да преинсталираш пакета за Conky и виж дали ще удовлетвори всички зависимости.

Преинсталирах пакета за конки и пак същата греда.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Linux Mint
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване