Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

Не се ъпгрейдва, за да усети свободата, която Линукс му дава, а Уиндоус не. :D

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,6k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Може би ако твърдия електорат на Линукс използва по-мек тон за комуникации и не твърди постоянно че света започва и завършва с Линукс дискусията ще е по-полезна за всички

Публикувани изображения

Начи то и аз смятах да се пробвам за сърдечно-съдов хирург със опита си като касапин на домашни животни..................ма те така  .Требело да се чете и учи много години ,та и неговата работа същата .................Джанъм тва ,че не мое да накараш нещо да работи щото те мързи да четеш не значи ,че то е лошо .Не прехвърляй проблема от болната глава на здравата :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

А относно графичните бъгове - вземи си и ползвай хардуер, който е съвместим (това е лесният начин). Или свикни, че винаги ще ги има (засега).

И как да разбера дали е съвместим?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Eclipse2G написа:

И как да разбера дали е съвместим?

Като начало напиши какъв ти е сегашния хардуер!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами с четене става ,търсиш информация :) в нета има достатъчно

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, plamen74 написа:

Като начало напиши какъв ти е сегашния хардуер!

Laptop Dell Inspiron 3543: Intel Core i7 5500U - 2,4ghz,  видео intel hd graphics 5500+nvidia 840m, 8 gb ram +1 TB hdd.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Eclipse2G написа:

Laptop Dell Inspiron 3543: Intel Core i7 5500U - 2,4ghz,  видео intel hd graphics 5500+nvidia 840m, 8 gb ram +1 TB hdd.

На първо четене в Гугъл - продава се с предварително инсталирано Убунту! Значи е съвместим с Линукс!!!
Кажи сега в какъв режим инсталираш биос или уефи?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, plamen74 написа:

На първо четене в Гугъл - продава се с предварително инсталирано Убунту! Значи е съвместим с Линукс!!!
Кажи сега в какъв режим инсталираш биос или уефи?

През биос-, тъй като имам и 7.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Eclipse2G написа:

През биос-, тъй като имам и 7.

С оригинално инсталирано Убунту е през Уефи! Моя е и 5 и всичко си бачка колкото и дистрота да съм инсталирал! Пробвай през Уефи, но хард диска трябва да е GPT а не МBR! ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко е съвместимо в тази конфигурация. Може да има проблем (най вероятно има) с превключваемите видеа. Пробвай bumblebee и фирмените драйвери на NVIDIA.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, plamen74 написа:

С оригинално инсталирано Убунту е през Уефи! Моя е и 5 и всичко си бачка колкото и дистрота да съм инсталирал! Пробвай през Уефи, но хард диска трябва да е GPT а не МBR! ;) 

Ако мина на GPT, джамчето ми заминава на кино, нали? Дистрота съм качвал всякакви и най-различни. Проблемите идват след това.

преди 6 минути, RagnerBG написа:

Всичко е съвместимо в тази конфигурация. Може да има проблем (най вероятно има) с превключваемите видеа. Пробвай bumblebee и фирмените драйвери на NVIDIA.

Както казах, ползвал съм ментата и в систем трея като цъкна на nvidia иконката, мога да си избера с коя да работя. Нямах проблем известно време. После съм пробвал манджата, но се върнах отново на ментата. На второто пускане ми изкара въпросния краш, който с малко четене разбрах, че може драйвера на нвидиата да е причина. Въпроса е че преди като съм карал на тая дистрибуция, cinnamon не ми е крашвал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Eclipse2G написа:

Ако мина на GPT, джамчето ми заминава на кино, нали? Дистрота съм качвал всякакви и най-различни. Проблемите идват след това.

Аз съм решил този проблем кардинално с един 160 гига хард, а тоя с джама си почива вече много време (забравих от кога)! Тук на "солунския пазар" (така му казваме защото циганите донасят стока от Гърция) съм купил много хардове (които в последствие продадох с инсталирани системи на клиенти), като най-голяма цена съм платил за един 3 тебайтов за компютър, цели 15лв, а тия за лаптопите ги взимам за по 5лв бройката! Е, вярно е, че е на риск, но само два/три се оказаха неработещи, и само един с лоши сектори! Потърси в някой сервиз за по-сигурно и си вземи един на който да си правиш експериментите!  

Едит: А защо джамчето ти не е инсталирано през UEFI / GPT? 

Редактирано от plamen74 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изясни си какво искаш - коя да е графичната среда (май Синамон си заплюл), кое дистро - Ментата (пак май), коя - версията? Слагаш го и джиткаш с него, ако нещо се скапе/прави проблем - какво по-добро нещо да разбереш защо го прави при тебе и как да не става по-късно (ако може, разбира се).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мента с Канела (Mint Cinnamon) си добра комбинация по принцип! А защо не пробва Сотинката? Има я и с Gnome, и с XFCE и Cinnamon!!!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, Eclipse2G написа:

Аз съм с почти същите параметри, с разликата че съм със i7 4712MQ. Та проблема ти е точно и ясно в драйвъра, или липсата на такъв за дискретното видео. Канелата не ми е крашвала до сега, вече стана повече от година. Забравих и нещо много важно, а именно версията на ядрото, трябва да е задължително 4.10.Х(препоръчвам или 12, или 17)

Инсталираш драйвъра който ти предлага тула

Screenshot from 2017-06-05 21-26-49.png

Screenshot from 2017-06-05 21-43-13.png

Редактирано от sokoban (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, plamen74 написа:

Едит: А защо джамчето ти не е инсталирано през UEFI / GPT? 

Защото 7-цата не може да я кракне на GPT :D. А и едва ли проблемите му са от това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ubuntu  тва е за таз машина ......14.04 цепи мрака ,аз я ползвам веке 2 лета без грижи :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за последните отговори. Снощи реших да пробвам SolusOS с budgie среда. Не ми разпозна wifi модула, та му боцнах кабела за да си свали драйверите. След като инсталирах тези за безжичния + BT, поиска рестарт. И от следва греда: след като се показа GRUB-a, ми се появи само SolusOS, а този ред с Windows Vista(демек 7), изчезна. След като натиснах ентър-а, системата изкара грешка, свързана с bluetooth и предоположих калпав драйвер. Мисля да се върна на  ментата и ще избера опциите, които даде sokobanСега върнах ментата обратно и от 4.10.Х имам само версии 14, 19, 20, 21. Иначе в момента работи на 4.4.0 -53- Препоръчван за стабилност. За видео драйвера съм сложил open source-натия.

PS: Направих си малък експеримент: смених видео драйвера на "препоръчан" и след рестарт, системата ми крашна. Върнах на opensource ver.

Редактирано от Eclipse2G (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,преди час си инсталирах Debian 8 Mate и искам да попитам как да си сложа драйвъри на видео картата,а тя е Ati Radeon HD 4600

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Eclipse2G написа:

И от следва греда: след като се показа GRUB-a, ми се появи само SolusOS, а този ред с Windows Vista(демек 7), изчезна.

Кажи, че станало и даже след като си изпълнил sudo update-grub (за достоверност).

И попитай бат'соко как да си инсталираш нужния дрйвер, щото май го няма "от въздуха".

преди 14 минути, Н.Чапкънски написа:

Здравейте,преди час си инсталирах Debian 8 Mate и искам да попитам как да си сложа драйвъри на видео картата,а тя е Ati Radeon HD 4600

https://wiki.debian.org/AtiHowTo#Installation

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, бат'начо написа:

Кажи, че станало и даже след като си изпълнил sudo update-grub (за достоверност).

И попитай бат'соко как да си инсталираш нужния дрйвер, щото май го няма "от въздуха".

https://wiki.debian.org/AtiHowTo#Installation

Дотука добре,инсталирах ги уж,сега остана конфигурацията на xorg.server която ми е 100% мътна и незнам кое да барам и кое не.Интересното е че

/usr/share/X11/xorg.conf.d   няма такъв файл
Spoiler

Screenshot.png

Редактирано от Н.Чапкънски (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги добър вечер. Имам въпрос - как мога да изтрия цялостно настройките на разширения инсталирани на хром. Само с изтриване на /home/dflt/.local/share/gnome-shell/extensions нещата не се получават. Инсталирах разширения за експеримент - някои от тях не сработиха по начина по който се очакваше за това сега трябва да изчистя техните сетинги. Благодаря предварително за помоща. Дистрибуцията - Манджаро Гном 17.0.1

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Колчо написа:

Колеги добър вечер. Имам въпрос - как мога да изтрия цялостно настройките на разширения инсталирани на хром.

Настройваш файловия мениджър да показва скритите файлове и изтриваш потребителската директория на Google Chrome. Ако не е в самостоятелна директория се намира в папка .config.

https://s25.postimg.org/t3ry7lgnz/config.png

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, cybercop написа:

Настройваш файловия мениджър да показва скритите файлове и изтриваш потребителската директория на Google Chrome. Ако не е в самостоятелна директория се намира в папка .config.

Не търся да изтрия разширение на Хром а на самият Гном шел. Остават записи след тях които реално не откликват на действията.

Явно съм допуснал правописна грешка.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Linux Mint
      За забравената парола на BIOS-а нищо не reset-на самата парола ще инсталирам Windows 8.1 На друг диск, защото не знам как се инсталира plop boot manager под linux, Гледах клипове как се инсталира plop под linux но нищо не разбрах от него
    • от Street Life
      Здравейте!
      #####
      На дамите - Честит празник!
      #####
      Въпросът ми е:
      На какъв принцип работи Microsoft Windows? Подобен ли е като в Wayland или Xorg на Linux?

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от Гошко21
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
  • Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване