Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 2 часа, бат'начо написа:

Имаш ли инсталирано system-config-samba kdenetwork-filesharing? Както и съществува ли нужния файл  http://forums.netrunner.com/showthread.php?tid=18636&pid=30997#pid30997

Не. Още по гадното е че единият пакет е аутдейтед а другият изобщо го няма в Октопи мениджъра на Манджаро. kdenetwork-filesharing - избощо не позволява Октопи да се инсталира...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,7k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Изглед на новата придобивка с групиране на табове в браузера MS Edge под Линукс

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Публикувани изображения

Би трябвало само едното

https://www.archlinux.org/packages/extra/x86_64/kdenetwork-filesharing/

защото като гледам какво трябва на другото (gksu) ...

https://aur.archlinux.org/packages/system-config-samba/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Би трябвало само едното

https://www.archlinux.org/packages/extra/x86_64/kdenetwork-filesharing/

защото като гледам какво трябва на другото (gksu) ...

https://aur.archlinux.org/packages/system-config-samba/

Тествах. И със това не ми изскача дилога който ме интересува и върши работа за моят проблем с самба шеровете.

Toва е едиснтвеното работещо решение което открих за сега но пък в Нетрънърчето открих други пропуски които ме отказаха от него и за сега карам на Манджаро Гном...

da83a803c7183611.png

Това според Ksysguard е kcm някакъв си модул на КДЕ който отговаря именно за шерингите - с map network drive. Ако трябва ще стартирам пак виртуалка с Netrunner за да снимам името на процеса такова каквото е в таск мениджъра... Искаше ми се да премина на КДЕ като една идея по лека среда от гном но уви - явно за сега няма да мога да го направя заради проблема ми който ме спъва.

Редактирано от Колчо (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Колчо написа:

Your input can't be opened:

VLC is unable to open the MRL 'smb://workstation/Dwnlds/A-D%20-%201996%20-%20And%20The%20Dead%20Will%20Rise/01%20Its%20A%20Joy%20For%20The%20World%20To%20See.flac'. Check the log for details.

Имал съм същият проблем като твоят със Samba в Lubuntu (LXDE/PCManFM), после се появи и в Xubuntu (XFCE/Thunar), докато в класическото Ubuntu го нямаше. Така и не разбрах какво чупи пътищата и го заобикалях като монтирах мултимедиите директно в програмите с указан път и креденции в такъв вид  - smb://user:[email protected]_or.IP/path_to_file . Пътят е както се вижда в мрежата от фаловият менажер, с големи/малки букви, а не както го променя, след като се монтира. Разбира се, това е доста неудобно, но поне работи на 100%. По някое време го фикснаха във всички *buntu, видях случайно в Thunar и не знам кога точно е оправено. Не е оправено обаче друго нещо, което ме дразни - не помни запаметени шеъри с името и паролата и всеки път трябва да ги пиша наново. Заобикаля се като се направи пряк път и се дава Cancel на първият диалог, който пак ще пита за парола. Досадно и странно какво толкова го мъчат, но явно е нещо до самата Samba, защото го има на различни дистрибуции и комбинации от пакети. Но това е друго, това при теб с Manjaro-то изглежда точно като вече фикснатият бъг в *buntu. Не знам как се наричат пакетите в Manjaro, но аз за Samba в Debian/Ubuntu, качвам тези:

samba samba-common attr samba-vfs-modules smbclient samba-dsdb-modules smbldap-tools winbind cifs-utils python-crypto-dbg bind9 bind9utils ctdb ldb-tools heimdal-clients libnss-winbind libpam-winbind

Може да пробваш еквивалентите им за Arch, един по-един, дали няма да се оправи монтирането.

Другия, по-сигурен вариант, който мисля, че ти предложих вече, в друга тема, е да зарежеш Samba-та и да монтираш с cifs-mount в fstab. Работи безотказно и никакви проблеми с монтиране, запомняне и пътища. Може само да се наложи да пишеш keyring парола, при ре/стартиране за някои дистрибуции. Така и не разбрах защо при някои иска, при други не (нещо с групи и руут права). Инсталираш cifs-utils, или еквивалентът му в Manjaro. Тестваш дали работи:

(sudo) mount -t cifs //server-name/share-name /mnt/some-dir -o username=shareuser,password=sharepassword,domain=local-domain

Пак при някои дистрибуции не ми разпознава мрежови имена за smb (но работи за ftp) и ако не стане, се пробва с адрес:

mount -t cifs //192.192.192.192/share-name /mnt/some-dir -o username=shareuser,password=sharepassword,domain=local-domain

Ако работи по един от 2-та начина, пристъпваме към запазване на данните за логване, в по-сигурен вид, а не в чист текст, както е горе:

sudo nano ~/.smbcredentials :
username=msusername
password=mspassword

chmod 600 ~/.smbcredentials

Отваряме fstab и добавяме необходиният ред накрая, за монтиране при стартиране на ОС:

sudo nano /etc/fstab :

//server-name_or-address/share-name /path_to_local_dir cifs credentials=/home/user/.smbcredentials,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0

Работи безотказно, навсякъде, където съм пробвал.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, RagnerBG написа:

Имал съм същият проблем като твоят със Samba в Lubuntu (LXDE/PCManFM), после се появи и в Xubuntu (XFCE/Thunar), докато в класическото Ubuntu го нямаше. Така и не разбрах какво чупи пътищата и го заобикалях като монтирах мултимедиите директно в програмите с указан път и креденции в такъв вид  - smb://user:[email protected]_or.IP/path_to_file . Пътят е както се вижда в мрежата от фаловият менажер, с големи/малки букви, а не както го променя, след като се монтира. Разбира се, това е доста неудобно, но поне работи на 100%. По някое време го фикснаха във всички *buntu, видях случайно в Thunar и не знам кога точно е оправено. Не е оправено обаче друго нещо, което ме дразни - не помни запаметени шеъри с името и паролата и всеки път трябва да ги пиша наново. Заобикаля се като се направи пряк път и се дава Cancel на първият диалог, който пак ще пита за парола. Досадно и странно какво толкова го мъчат, но явно е нещо до самата Samba, защото го има на различни дистрибуции и комбинации от пакети. Но това е друго, това при теб с Manjaro-то изглежда точно като вече фикснатият бъг в *buntu. Не знам как се наричат пакетите в Manjaro, но аз за Samba в Debian/Ubuntu, качвам тези:

samba samba-common attr samba-vfs-modules smbclient samba-dsdb-modules smbldap-tools winbind cifs-utils python-crypto-dbg bind9 bind9utils ctdb ldb-tools heimdal-clients libnss-winbind libpam-winbind

Може да пробваш еквивалентите им за Arch, един по-един, дали няма да се оправи монтирането.

Другия, по-сигурен вариант, който мисля, че ти предложих вече, в друга тема, е да зарежеш Samba-та и да монтираш с cifs-mount в fstab. Работи безотказно и никакви проблеми с монтиране, запомняне и пътища. Може само да се наложи да пишеш keyring парола, при ре/стартиране за някои дистрибуции. Така и не разбрах защо при някои иска, при други не (нещо с групи и руут права). Инсталираш cifs-utils, или еквивалентът му в Manjaro. Тестваш дали работи:

(sudo) mount -t cifs //server-name/share-name /mnt/some-dir -o username=shareuser,password=sharepassword,domain=local-domain

Пак при някои дистрибуции не ми разпознава мрежови имена за smb (но работи за ftp) и ако не стане, се пробва с адрес:

mount -t cifs //192.192.192.192/share-name /mnt/some-dir -o username=shareuser,password=sharepassword,domain=local-domain

Ако работи по един от 2-та начина, пристъпваме към запазване на данните за логване, в по-сигурен вид, а не в чист текст, както е горе:

sudo nano ~/.smbcredentials :
username=msusername
password=mspassword

chmod 600 ~/.smbcredentials

Отваряме fstab и добавяме необходиният ред накрая, за монтиране при стартиране на ОС:

sudo nano /etc/fstab :

//server-name_or-address/share-name /path_to_local_dir cifs credentials=/home/user/.smbcredentials,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0

Работи безотказно, навсякъде, където съм пробвал.

Честно да си кажа - дори да работи безотказно ако навсякъде където ходя с лаптопа си и трябва да ползвам уиндоуска локална мрежа която се вижда през Самба тотално ще ме отврати от работата с КДЕ или друга графична среда имаща този проблем. Да не говоря че този глупав проблем би отблъснал нормален редови потребител мигриращ от Уин към Линукс какъвто е моят случай. Преди време мигрирах и като цяло виждам основно позитиви но такива привидно дребни проблеми които искат писане лично мен ме отвращават. За сега явно оставам на Гном като графична среда - там такива главоблъсканици нямам. Въпреки че и той си има кусури - определено по добре с него от колокото тепърва да си отварям главоблъсканици за проблем за който никой не желае да направи работещ графичен инструмент. Не сме нито в 19 нито в 20 век за няма такъв по дяволите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбирам те напълно. И аз се дразня за такива дребни проблеми, които най вероятно се оправят елементарно и са докладвани многократно, но никой не ги взима насериозно, понякога и с години. Понякога проблемът е, че не се докладват където трябва, макар че обикновенният юзър, рядко и успява да схване къде точно е проблемът. Примерно, един път може да е в Samba-та, а се репортва за файловият менажер. Друг път се репортва за Samba-та, а се оказва, че файловият менажер ползва грешни методи за монтиране (имаше и такъв проблем - трябвало cifs, а се ползвал друг метод).

Моето решение е за домашната ми мрежа. Там си правя един статичен cifs-mount и не се занимавам повече. За различни мрежи и шеъри, определено е неудобно. Но мога да ти предложа да си направиш един bash файл, с този код:

и за различни мрежи само да си редактираш ръчно адресите, имена, пароли, домейн - мисля, че може да се пропусне, или да е случаен. Пак не е много юзър-френдли, но е по-добре от неработещи решения. Или пробвай върху KDE, да качиш само файловият менажер на Gnome - Nautilus. Ще ти накачва един куп депенданси, но може и да работи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой знае ли, дали е пусната вече анкета за предпочитания софтуер в Ubuntu Desktop и къде е публикувана ?

http://news.softpedia.com/news/canonical-wants-you-to-vote-for-the-default-apps-of-ubuntu-18-04-lts-517103.shtml

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, cybercop написа:

Вероятно е това. Благодаря !

Моята листа :)

Web Browser------------> Google Chrome, Opera, Seamonkey

Email Client---------------> Evolution, Thunderbird

Terminal---------------------> Gnome Terminal

IDE -----------------------------> Codeblocks, Eclipse

File Manager--------------> Nautilus

Basic Text Editor---------> Gedit

IRC / Messaging Client--> Whatsapp, Telegram

PDF Reader---------------------> Evince

Office Suite----------------------> Google 

Calendar --------------------------> Google, Evolution, Thunderbird

VideoPlayer---------------------> VLC, Mplayer

Video Editor---------------------> ?????

Music Player--------------------> Tomahawk, Gnome Music player, DeaDBeeF 

Photo Viewer--------------------->XnView, EyeofGnome

Photo Editor-----------------------> ????

Screen Recorder-----------------> FFMPEG

Torrent----------------------------> Tixati

Редактирано от acnekt (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Става въпрос за официалното десктоп издание. Аз съм препоръчал само стандартни приложения (част от които са в твоя списък) за Gnome + Firefox и Thunderbird. И, естествено LibreOffice. Не е проблем да се сложи и Chromium-browser, като браузър по подразбиране, но, традиционно в Ubuntu Desktop се е наложил Firefox, а от опит знам, че ненужните промени, много рядко водят до нещо добро. Всеки може да си добави приложения по- късно. На някои места съм написал "Не", защото няма нужда от тях в стандартна конфигурация. Примерно, програмата за видео запис на екрана.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Колчо написа:

Колеги - обяснете как да инсталирам този пакет от git  - https://aur.archlinux.org/packages/samba-mounter-git/

Снимка на екрана_2017-07-25_20-23-46.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, Колчо написа:

Няма как да стане. Манджаро КДЕ не вижда този пакет.

В Manjaro с Xfce, където се ползва Pamac има опция да се разреши AUR. Не съм ползвал Octopi и не знам, как е при него.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, cybercop написа:

В Manjaro с Xfce, където се ползва Pamac има опция да се разреши AUR. Не съм ползвал Octopi и не знам, как е при него.

Има опция да се търси в aur но там не се открива такъв пакет. Точно за това питам как да го клонирам от гит и да компилирам конфигурирам инсталлер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Колчо написа:

Има опция да се търси в aur но там не се открива такъв пакет. Точно за това питам как да го клонирам от гит и да компилирам конфигурирам инсталлер.

клонирането е лесно. Ама депендънситата имаш ли ги?
Като гледам в тоя гит има само описание на пакета. Сорсовете са тук:

git clone git://anongit.kde.org/scratch/afiestas/samba-mounter.git
#после се очаква да направиш
cmake . -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr -DCMAKE_BUILD_TYPE=Release -DKDE_INSTALL_USE_QT_SYS_PATHS=ON
make
make install

дали ще се компилира при теб - идея си нямам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой реши ли проблема с неуспешното запомняне на потребителския размер на прозореца в Opera ? 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Moмчета, преди време тук беше постнато име на програма, която така да се каже, омекотява цветовете и яркостта. Понеже в момента съм със светла тема, но нощем много дразни, та ако се сетите за подобни, моля да споделите. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, cybercop написа:

Някой реши ли проблема с неуспешното запомняне на потребителския размер на прозореца в Opera ? 

Проблема при мен беше,когато бях с версия 45.0,но сега с версия 46.0 се отваря с нормалният размер.С Lubuntu 14.04 съм.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм с 46, но при мен не се отваря с предварително зададения размер. След актуализация ли се оправи или след нова инсталация ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, cybercop написа:

И аз съм с 46, но при мен не се отваря с предварително зададения размер. След актуализация ли се оправи или след нова инсталация ?

След актуализация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване