Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

Препоръчан отговор

преди 1 час, RagnerBG написа:

Ами аз както го разбирам, трябва да отвориш issue в github за gome-mpv и някой после трябва да добави ръчно съответният language team, към който ще може да се присъединиш по-късно и да добавиш преводът. Малко несериозно ми изглежда с това issue.

Всичко е наред. След подаването на заявка в GitHub са добавили локализацията и в Zanata.

https://s25.postimg.org/qdcddbctb/zanata.png

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 6,7k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Предлагам следното :  Психично болните и идиота с повече от едно имена да ги игнорираме и да не им отговаряме по никакъв начин на идиотизмите. Те, точно това търсят с провокациите си - внимание под ка

Изглед на новата придобивка с групиране на табове в браузера MS Edge под Линукс

Сигурността е само един от важните моменти. Животът в Линукс си е просто по-лесен. За всичко е помислено - хранилища с проверен софтуер, удобно подредени менюта, софтуерен център с готови програми. Въ

Публикувани изображения

Кажете някоя версия на линукс, която да ми разпознава двете видео карти и да може да се превключва, коя да работи(intel + nvidia). Пробвал съм ментата и по-рано работеше, сега с последната верси не е*ава. Останалите версии, базирани на убунту също не стават(плаззмата на кубунту ми крашна почти веднага след като я сложих) Пробвал съм също така манджаро, opensuse, , fedora(преди години) и все нещо проблеми. Я зацикли при сваляне на драйвери, я лагва GUI-я. 7-цата ми върви мазно, а при тези, които изброих, някак при прости операции като отваряне и затваряне на прозорци или тяхнато местене, се получава някакъв лаг, който супер много ме дразни. Отделно има и графични бъгове при смяна на темите и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Eclipse2G написа:

Кажете някоя версия на линукс, която да ми разпознава двете видео карти и да може да се превключва, коя да работи(intel + nvidia). Пробвал съм ментата и по-рано работеше, сега с последната верси не е*ава.

Опита ли версията, която ти е вършила работа ? Всички поддържани издания са LTS и няма нужда да преинсталираш през няколко месеца.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Eclipse2G написа:

Кажете някоя версия на линукс,

Откажи се от тази идея напълно да ползваш друга ОС. Линукс е гадна и лагава работа. Стой си на Windows и ще се родиш

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ZeroG написа:

Пробвал си дръжки.

opensuse:

2cards.png

Специално openSUSE има прекрасна поддръжка на Optimus технологията и има отлично документирана процедура за инсталиране на драйвърите (Bumblebee). Иска само малко четене.
P.s. само не разбирам защо на теб за NVIDIA видеокартата ти показва и nouveau, при положение, че са ти инсталирани и фирмените NVIDIA драйвъри? Не би ли трябвало nouveau да е blacklist-нат?

Редактирано от HotMusicFan (преглед на промените)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, ZeroG написа:

Kernel modules дава списък на всички налични модули в системата за работа с Nvidia картата ми.
Смотаният Nouveau e blacklist-нат, не се зарежда, но не мога да се отърва от него, защото бозата наречена Steam чрез dependancy-та като свински черва го инсталира без да ме пита.
Не пречи изобщо, освен че взема някакви килобайти пространство и се появява у този списък.

Ясно. Иначе да, с nouveau е ужас, вентилаторите изобщо не работят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.08.2017 г. в 21:31, Eclipse2G написа:

Кажете някоя версия на линукс, която да ми разпознава двете видео карти и да може да се превключва, коя да работи(intel + nvidia). Пробвал съм ментата и по-рано работеше, сега с последната верси не е*ава. Останалите версии, базирани на убунту също не стават(плаззмата на кубунту ми крашна почти веднага след като я сложих) Пробвал съм също така манджаро, opensuse, , fedora(преди години) и все нещо проблеми. Я зацикли при сваляне на драйвери, я лагва GUI-я. 7-цата ми върви мазно, а при тези, които изброих, някак при прости операции като отваряне и затваряне на прозорци или тяхнато местене, се получава някакъв лаг, който супер много ме дразни. Отделно има и графични бъгове при смяна на темите и т.н.

И на ментата си работи, освен на суса. Има разлика от не мога до не знам

Screenshot from 2017-08-04 08-41-47.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добър вечер! :07:

След скорошен upgrade до openSUSE Leap 42.3 забелязвам нещо, което ме безпокои – при изключване на лаптопа от харддиска се чува един звук, подобен на този, който обикновено се получава, когато електрозахранването спира рязко (click) - все едно главите се придвижват и спират рязко. За харда съм сигурен, че е наред. Как да проверя какво се случва и как мога да предотвратя това нещо (ако е проблем)? При Leap 42.2 не се случваше.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8/2/2017 в 21:46, cybercop написа:

Опита ли версията, която ти е вършила работа ? Всички поддържани издания са LTS и няма нужда да преинсталираш през няколко месеца.

Още не, но ми стана странно защо след ъпгрейд, работата се скапа. Сега ще пробвам OpenSuse.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как да свалям видео от VBOX 7  и YoTube? Намерих само някакъв сайт за онлайн сваляне, но това не е работа Става дума за Линукс минт 18.2.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко хубаво до тук, намерих го, свалих го и го инсталирах. Не мога обаче да го намеря (освен в диспечера на пакети), как да го използвам? Разгледах всичките му инструменти, явно трябва да се направи още нещо (както казваш-да се усвои).

222.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отказвам се, бахти и кашата за инсталиране на една проста програмка (пардон-пакетче), нещо все не става, свалих си го , а тъпият терминал не можел да го намери... ще се пукна от смях, пародия на операционна система...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, това не е като да си караш BMW-то, трябва да имаш IQ поне над 90. Не обвинявай операционната система заради собственото си некадърие. Работа за под 30 секунди:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, B3M2W0 написа:

Как да свалям видео от VBOX 7  и YoTube? Намерих само някакъв сайт за онлайн сваляне, но това не е работа Става дума за Линукс минт 18.2.

Използвам я (Download 4K Video Downloader) за Youtube.com, за другаде не съм пробвал. С графичен, интуитивен интерфейс цък . Презентация. Поздрави

Редактирано от svetliof (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, svetliof написа:

Използвам я (Download 4K Video Downloader) за Youtube.com, за другаде не съм пробвал. С графичен, интуитивен интерфейс цък . Презентация. Поздрави

И с vbox работи.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, svetliof написа:

Използвам я (Download 4K Video Downloader) за Youtube.com

Благодаря за приятелския тон. Как да реагирам на това?

43.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.virustotal.com/bg/

За vbox не знам, но за YouTube има достатъчно възможности. Тази програма си изглежда ок... Страницата им също изглежда нормална - реални адреси, социални акаунти и тъ нъ.

преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Отказвам се, бахти и кашата за инсталиране на една проста програмка (пардон-пакетче), нещо все не става, свалих си го , а тъпият терминал не можел да го намери... ще се пукна от смях, пародия на операционна система...

А поредния трол. Пък аз помислих, че става дума за някой де наистина търси помощ.

Редактирано от Мальчик Бананан (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, B3M2W0 написа:

Отказвам се, бахти и кашата за инсталиране на една проста програмка (пардон-пакетче), нещо все не става, свалих си го , а тъпият терминал не можел да го намери...

"Тъпият терминал", най вероятно иска "sudo", за това не може да я намери. Или трябва да я стартираш "portable" , в папкта където е изпълнимият файл. youtube-dl наистина е най мощният инструмент за целта, дори и за Windows (истинската пародия на ОС, поне след XP) и там също е в команден ред и също иска root права. Но ти най добре си изясни какво точно търсиш. На мен, ако ми трябва бърза работа, най удобни са точно онлайн инструментите, които не са ти работа, на теб. Свалям и забравям. Иначе винаги можеш да си качиш някоя от безбройните добавки за целта, към браузърът и на двата, които виждам горе и там операционната система изобщо не ти е фактор, а задклавиатурното устройство. Аз отдавна не слагам такива боклуци към браузърите, но последно ползвах това - Ant Video Downloader. Разликата от другите, безбройни добавки, доколкото си спомням беше, че сваляше флаш видео и от по-екзотични източници, не само тубата.

Редактирано от RagnerBG (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ZeroG написа:

С ext4 ли си?
Възможно е дискът да се развърта от енергоспестяващ режим в работещ точно в момента на изключване. И от там този 'трясък'.
Причината - shutdown процесът се опитва да запише някакви неизпразнени буфери в последната секунда.
Виж какви са ти настройките на APM: hdparm -B /dev/sda. Ако са < 128, т.е.  APM режим, пробвай да го поставиш изрично в тотален работен режим (254) и да провериш дали при shutdown се чува същия 'трясък'.

С xfs съм. Четох разни работи за hdparm и че мога да изключа напълно APM при 255, ама първо ще проверя.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, B3M2W0 написа:

Благодаря за приятелския тон. Как да реагирам на това?

43.png

Стандартно предупреждение, че сваляш изпълним за твоята система файл. Сваляй, провери, какво си свалил и тогава инсталирай.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ZeroG написа:

Не всички дискове интерпретират правилно 255 стойност за изключване. А моите пък тотално я игнорират, затова и 'изключването' при мен е с максималната стойност 254.

128 показва. Сложих го след това на 254, изключих, звука пак се чу и на следващият старт hdparm пак си показва 128 ?!?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ZeroG написа:

Да, нормално, така е. Промяната е временна и се губи след рестарт на компютъра/диска. Трябва да си направиш udev rule да ти настройва желаната стойност при всяко стартиране на компа.
Но пък щом  щом 'трясъкът' се проявява и при стойност 254, може да се окаже излишно допълнително упражнение. Все пак има смисъл, най-малкото ще имаш по-голямо бързодействие от непрекъснато въртене и значително намаление на фазите на старт/стоп на въртене и оттам живот на диска, за сметка на по-голяма отделяне на топлина. Прецени си дали те устройва, щото все пак си с лаптоп, а не десктоп с принципно по-добро охлаждане.

Губил съм данни заради хард. Мен ме устройва всичко, което е в полза на живота на харддиска. Енергоспестяването не ме интересува, защото батерията така или иначе не държи, не я ползвам и постоянно си е на ток, а и има добро охлаждане. Как да си направя udev rule?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ZeroG написа:

Udev rule за hdd, ужас!
На пръв поглед изглежда ужасно сложно, и страх смразява сърцето, хаха.
Но ако разбереш принципите, всъщност е логично и просто.

1. За какво ни е udev rule - това е тригер, който се изпълнява при определени условия, в нашия случай при стартиране на ОС-а и детекция на диска. За настройка на диск трябва да се ползва rule 'add' и subsystem 'block'.
2. Къде се конфигурира този rule - във файл с окончание rules, намиращ се в директория /etc/udev/rules.d. Примерно /etc/udev/rules.d/50-hdparm.rules. Числото 50 в случая е допълнителна настройка за приоритет за изпълнение в поредността на файловете от rules.d директорията.
3. Как би изглеждало съдържанието на такъв файл. Еми ей така:
ACTION=="add", SUBSYSTEM=="block", KERNEL=="sd*", ATTRS{model}=="Hitachi HTS54503", ATTRS{rev}=="C60N", RUN+="/usr/sbin/hdparm -B 254 /dev/disk/by-uuid/79edae1c-24f0-452c-84a4-5b7819d6cc34"
4. Каква е интерпретацията на командната линия.
ACTION, SUBSYSTEM, KERNEL, RUN - ще са абсолютно същите и при теб, те са инвариантни.
Ще трябва да намериш специфичните параметри, които идентифицират еднозначно твоя диск - поне 2 атрибута ATTRS, както и идентификация на диска ти по UUID.
5. Откъде да се изкопат ATTRS.
Чрез командата sudo udevadm info --attribute-walk /dev/sdX, където X ти е диска.
6. Откъде да се изкопа UUID на диска.
Чрез командите lsblk -f или blkid

Ами това е.
Не е чак фасулска работа, но е близо там.

С оглед на това, че ми даваш почти всичко наготово, освен едно огромно благодаря за времето и старанието, нищо друго! :wors:
P.s. Единственото, което ме обърква е това, че (примерно) lsblk -f ми дава UUIDs на дяловете на харддиска (sda1, sda2...), но не и на самото устройство ?

Редактирано от HotMusicFan (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Другари привет.  Понеже експирементирам с Artengos - моля обяснете ми как да приложа в Гном 3 Българска локализация. Целта е да запазя папките и интерфейса на английски но да имам и българско локале за там където е необходимо.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 5.08.2017 г. в 7:44, B3M2W0 написа:

Ако си с Лисицата си свали добавката  You Tube, с нея свалянето на клипове от Тубата е много лесно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване