Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Linux - обща дискусия 3

ivoarch
 Сподели

Препоръчан отговор

Сега  го направих това и няма ефект Публикувано изображение

Стана,мерси градски

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 7,1k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Публикувани изображения

Здравейте.Чудя се възможно ли е да прехвърля правата за виртуалните машини от един потребител към root без да ги експортирам и импортирам отново?Проблемът е че имам едни виртуалки готови и искам да ги използвам  в GNS3 който ми се налага да стартирам като root потребител.Но понеже виртуалките са инсталирани от друг потребител root няма достъп до тях и следователно не мога да ги стартирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте.Чудя се възможно ли е да прехвърля правата за виртуалните машини от един потребител към root без да ги експортирам и импортирам отново?Проблемът е че имам едни виртуалки готови и искам да ги използвам  в GNS3 който ми се налага да стартирам като root потребител.Но понеже виртуалките са инсталирани от друг потребител root няма достъп до тях и следователно не мога да ги стартирам.

Първото за което се сещам е, да направиш символичен линк, нещо таkова.

ln -s /home/USER/Virtualbox VMs /път/до/root директория

За друго не се сещам без да ги местиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първото за което се сещам е, да направиш символичен линк, нещо таkова.

ln -s /home/USER/Virtualbox VMs /път/до/root директория

За друго не се сещам без да ги местиш.

Благодаря ти.Малко не съм доогледал Virtualbox-а.Току що пробвах от опцията Machine>Add и като посочих пътя на вече съществуващата,създадена от обикновения потребител машина стана работата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В какъв формат трябва да е иконка за да сменя таз на коша ,че е грозна?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В какъв формат трябва да е иконка за да сменя таз на коша ,че е грозна?

Отваряш темата и гледаш внимателно. Обикновено са няколко png. изображение за различните размери и едно svg. за много големите (примерно миниатюрите).

http://s19.postimg.org/rqf1p4377/icons.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ясно!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли как мога да добавя постоянни статични пътища в Линукс?Например :

route add -net 192.168.101.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.100.1 tap0

Добавям няколко такива пътища.Работи перфектно но след рестарт изчезват и не ми се занимава да ги пиша всеки път наново.Има ли начин да се добавят за постоянно или трябва пак със скрипт в rc.local?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Някой знае ли как мога да добавя постоянни статични пътища в Линукс?Например :

Добавям няколко такива пътища.Работи перфектно но след рестарт изчезват и не ми се занимава да ги пиша всеки път наново.Има ли начин да се добавят за постоянно или трябва пак със скрипт в rc.local?

Зависи от дистрото. Универсалния метод с rc.local работи навсякъде (не, че rc.local го има навсякъде де).

В Gentoo за openrc например имаш /etc/conf.d/staticroute

В Debian, Ubuntu и т.н. би трябвало да можеш да ги набиеш в /etc/network/interfaces:

up route add -net 192.168.101.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.100.1

down route del -net 192.168.101.0 netmask 255.255.255.0 gw 192.168.100.1

зад конфига на tap0

В разните Red Hat-и, Fedor-и и CentOS-и нещо като

192.168.101.0/24 via 192.168.100.1

в /etc/sysconfig/network-scripts/route-tap0

Нещо такова ще да е Публикувано изображение

Редактирано от mail123456 (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от дистрото. Трябва да ги опишеш в /etc/network/interfaces и в /etc/resolv.conf. Изпълняваш:

sudo ifconfig ethX down (като ethX е интерфейсът при теб. Може и eno1 да е и т.н.)
sudo ifconfig ethX 192.168.101.0 netmask 255.255.255.0
sudo route add default gw 192.168.100.1
sudo ifconfig ethX up

В /etc/network/interfaces слагаш това:

auto lo
iface lo inet loopback

auto ethX
iface ethX inet static
address 192.168.101.0
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.100.1

В /etc/resolv.conf описваш DNS - ите така:

nameserver 192.168.100.1  (или какъвто ти е там DNS. Ако има алтернативен DNS, добавяш го на нов ред.)

Едит:

Изпревариха ме :)

Редактирано от Mozo (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от дистрото. Трябва да ги опишеш в /etc/network/interfaces и в /etc/resolv.conf. Изпълняваш:

sudo ifconfig ethX down (като ethX е интерфейсът при теб. Може и eno1 да е и т.н.)

sudo ifconfig ethX 192.168.101.0 netmask 255.255.255.0

sudo route add default gw 192.168.100.1

sudo ifconfig ethX up

В /etc/network/interfaces слагаш това:

auto lo

iface lo inet loopback

auto ethX

iface ethX inet static

address 192.168.101.0

netmask 255.255.255.0

gateway 192.168.100.1

В /etc/resolv.conf описваш DNS - ите така:

nameserver 192.168.100.1  (или какъвто ти е там DNS. Ако има алтернативен DNS, добавяш го на нов ред.)

Едит:

Изпревариха ме Публикувано изображение

Не става.Въпроса е че този tap0 интерфейс го създавам ръчно с rc.local,понеже не можах да намеря начин да го направя постоянен макар че в man-а на tunctl пише persistent.

Ето какво представлява rc.local файла ми:

#!/bin/sh -e

#

# rc.local

#

# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.

# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other

# value on error.

#

# In order to enable or disable this script just change the execution

# bits.

#

# By default this script does nothing.

modprobe tun

tunctl

ifconfig tap0 192.168.100.1 netmask 255.255.255.0 up

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

exit 0

Ето и /etc/network/interfaces файла:

# interfaces(5) file used by ifup(8) and ifdown(8)

auto lo

iface lo inet loopback

Не знам защо няма записи за wlan0 и eth0 там.Когато добавя нещо към interfaces файла,например auto tap0 и параметри за ip адрес или тези пътища,и като рестартирам лаптопа ми се скапва wlan0 адаптера,изчезва иконката горе на таскбара и не се вдига интерфейса.Не знам защо може би има някаква връзка с тези STA драйвери на Broadcom които ги използвам.Пробвах да добавя тези пътища към rc.local но пак не се получава.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди exit 0 добавете

Може да се наложи да сложите пълния път към router т.е. /bin/route или където ви стои въпросната команда (which route)

А иначе вероятно не става, защото виждам, че зареждате модула tun в rc.local, което пък означава, че го зареждате СЛЕД като са се изпълнили network скриптовете. Добавете модула да се зарежда в modprobe.d или както там се казва за дистрбуцията ви мястото от което се зареждат модулите при стартиране. След това направете секцията с auto tap0. Предполагам, че останалите неща ви работят защото просто тръгват по DHCP и нямат ръчна конфигурация или пък ползвате някое недоразумение като NetworkManager или друг подобен графичен инструмент. Честно казано ... просто го шибнете в rc.local ако не ви се играе да "разбирате" и "опринципявате" системата си :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди exit 0 добавете

Може да се наложи да сложите пълния път към router т.е. /bin/route или където ви стои въпросната команда (which route)

А иначе вероятно не става, защото виждам, че зареждате модула tun в rc.local, което пък означава, че го зареждате СЛЕД като са се изпълнили network скриптовете. Добавете модула да се зарежда в modprobe.d или както там се казва за дистрбуцията ви мястото от което се зареждат модулите при стартиране. След това направете секцията с auto tap0. Предполагам, че останалите неща ви работят защото просто тръгват по DHCP и нямат ръчна конфигурация или пък ползвате някое недоразумение като NetworkManager или друг подобен графичен инструмент. Честно казано ... просто го шибнете в rc.local ако не ви се играе да "разбирате" и "опринципявате" системата си Публикувано изображение

Пак пробвах с rc.local и работи може би аз не го писах правилно преди малко.Този tunctl уж пише че адаптера е persistent но нещо ги затрива след рестарта.Както и да е ще го карам така,важното е да работи.А за другите интерфейси наистина са по DHCP,но интересно е защо ако напиша auto wlan0 и му задам някакви адреси в /etc/interfaces се скапва wlan адаптера.Може би наистина заради този Network Manager с който го настроих първоначално.

Редактирано от TheSmoKeR (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги като инсталирах Линукс не направих суап дял,вчера реших да се възползвам от хибернацията и отделих 3 гб дял.Само ,че при стартиране суапа не е активен ,трябва да го активирам ръчно.Какво да направя ,за да е активен постоянно?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колеги като инсталирах Линукс не направих суап дял,вчера реших да се възползвам от хибернацията и отделих 3 гб дял.Само ,че при стартиране суапа не е активен ,трябва да го активирам ръчно.Какво да направя ,за да е активен постоянно?

Да редактирате /etc/fstab и да добавите запис за swap

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Капитане дай на български ,все пак съм новак.Какво трябва да напиша ?Публикувано изображение

Дяла за суап логически трябва да е или примари?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Капитане дай на български ,все пак съм новак.Какво трябва да напиша ?Публикувано изображение

http://www.cyberciti.biz/faq/linux-add-a-swap-file-howto/

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Миссля може да бъде всякакъв

А в /etc/fstab трабва да сложиш нещо такова:

/dev/mapper/vg_intranet-lv_swap swap   swap   defaults   0 0

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Човека ви казва на български, вие пак на чужди езици го пращaте Публикувано изображение.

Повтарям @capnemo

/dev/sdX е партицията използвана за вашият swap, добавете във /etc/fstab  за да стартира  при boot. 

# /etc/fstab: static file system information# <file system> <dir>   <type>  <options>       <dump>  <pass>  /dev/sdaX   none swap defaults 0 0

след това, рестартирай или просто активирай swap от терминала.

edit: Некои предпочитат да използват UUID лебъл вместо партицията в /etc/fstab

за да провериш UUID лебъла на swap или партицията му.

ls -lF /dev/disk/by-uuid/

или със blkid

blkid /dev/sdX

или lsblk

lsblk -f

След това, само добавяш във /etc/fstab:

# /etc/fstab: static file system information# <file system> <dir>   <type>  <options>       <dump>  <pass> UUID=7121593266874362152765378921  none swap defaults 0 0
Редактирано от ivoarch (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За ползватели на Debian/Ubuntu с МАТЕ.

Някой от включените в mate-desktop-environment пакети прави проблеми и при инсталацията на мета-пакета, caja забива и товари цялата система.

Решението е да не се инсталира mate-desktop-envinronment, а само mate-core, mate-utils, mozo, engrampa, atril и една от медиите mate-media (само за alsa) и mate-media-pulse (когато ползвате pulseaudio).

Средата просто лети. 

Някой се оплакваше, че няма заглаждане на шрифтовете

http://s19.postimg.org/72bswmskz/matefonts1.png

http://s19.postimg.org/61g5l90z7/matefonts2.png

Редактирано от cybercop (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А какво трябва да направя ,за да започва зареждането на батерията на лаптопа на 70 %/сега започва на 95%/?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Tези ъпдейти хем не са опасни, хем не се препоръчват за инсталация. А накрая излиза, че са ъпдейти по сигурността. Не е ли малко странно това? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

Tези ъпдейти хем не са опасни, хем не се препоръчват за инсталация. А накрая излиза, че са ъпдейти по сигурността. Не е ли малко странно това? 

Това са критични ъпдейти. Бъркаш се заради превода ( винаги съм бил на мнение, че е голяма простотия превода на софтуер и на компютърни термини, защото потребителите се бъркат ).

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване